Dwóch patrzy przez okno na tarasy

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Zdjęcia, filmy i teksty są naszą własnością. Kopiowanie i wykorzystywanie bez pisemnej zgody twórców jest zabronione.

Filipiny

 

Mam jakąś słabość do wulkanów. Strasznie mnie pociągają. Nie widziałam ich dotąd bardzo dużo, ale te na Filipinach,  w Indonezji i na Lanzerote na razie mi wystarczają, dopóki nie wyruszę na Hawaje.   Dane mi było zobaczyć jeden z najbardziej śmiercionośnych wulkanów, położony zaledwie 60 km na południe od Manili.

     

 ERUPCJA WULKANU TAAL  - 12.01.2020 r.

 

12  stycznia 2020 r.  gruchnęła wieść o kolejnej erupcji. Taal wyrzucił pył i kamienie na 14 tysięcy metrów w górę. Ewakuowano już 25 tysięcy ludzi i zapowiada się, że na tym się nie skończy.  Specjaliści ostrzegają, że najgorsze dopiero nadejdzie, a dodatkowo wybuch może spowodować tsunami w jeziorze.  Stosunkowa bliskość stolicy sprawiła, że odwołano wszystkie loty w Manilii.

Tekst opisuje stan sprzed ostatniego wybuchu. Zobaczcie poniższy film - tak wyglądał Taal.  Teraz już nie będzie taki sam.

 


 

Jezioro Taal powstało pomiędzy 500 000 a 100 000 lat temu w ogromnym pradawnym kraterze.  W 1911 r. jego erupcja pochłonęła  1335 istnień ludzkich, a około 200 osób zostało rannych.

Dopływamy do wyspy na jeziorze Taal, Filipiny

 

Podczas gwałtownej erupcji w 1911 r. i w kolejnych latach wulkan Taal utworzył wyspę wulkaniczną na jeziorze wraz z ponad 47 mniejszymi kraterami i 35 stożkami wulkanicznymi.

 

Jezioro Taal, Filipiny

 

Przypomina to trochę słynne rosyjskie matrioszki (baby w babie), gdyż mamy wyspę Luzon na Morzu Południowochińskim od strony zachodniej i Morzu Filipińskim od wschodu, a na niej jezioro Taal o obwodzie ok. 75 km,

 

Jezioro Taal, Luzon-Filipiny

 

pośrodku którego znów wyrasta wyspa ze szmaragdowym jeziorkiem oblewającym następną, tym razem, małą wysepkę.

 

Wulkan Taal, Luzon-Filipiny

 

Przedostatnia erupcja Taal miała miejsce w 1977 roku. 
Aby nacieszyć oko pięknymi widokami i zajrzeć do krateru z siarczkowym jeziorkiem trzeba najpierw podpłynąć łodzią przez jezioro Taal do wyspy, a następnie zazwyczaj w kurzu i upale pokonać trasę na szczyt. Marsz zajmuje, w zależności od formy, od pół godziny do 60 minut i nie jest raczej bardzo wymagający pod względem kondycyjnym. Można skorzystać z konnej podwózki, proponowanej turystom maseczki na twarz, jako ochrony przed kurzem oraz z wypożyczonego kapelusza z dużym rondem.

 

 

Widoki na górze rekompensują cały trud i kuszą urodą, choć wiadomo przecież, że stąpa się po jednym z najbardziej niebezpiecznych wulkanów na świecie.

 

 

Jeśli fascynują Cię wulkany, to zapraszam obejrzenia tych, które podziwiałam:

  1. Santorin w Grecji

  2. Bromo w Indonezji

  3. Timanfaya na Lanzerote, Wyspy Kanaryjskie

  4. Eksplozja wulkanu Pinatubo obniżyła temperaturę na Ziemi

 

Kliknij, jeśli chcesz zobaczyć naszą trasę podróży po Filipinach

albo w artykuły poniżej, gdy chcesz zobaczyć, co jeszcze widzieliśmy na Filipinach:

10 października 2022
Seszele 2022 Pierwsze co rzuciło mi się w oczy w drodze z lotniska po wylądowaniu na Seszelach, to tropikalna roślinność
04 października 2022
Seszele 2022 Piątego dnia naszej podróży na Seszele wybraliśmy się promem Inter Island z Praslin na wyspę La Digue, co
10 lipca 2022
Seszele 2022 Na Praslin dowiedziałam się, że Seszelczyk nie będzie zachwycony,  gdy  ugościmy go rybą. Owoców morza mają oni „po
21 maja 2022
Seszele, 2022. Mahe jest największą wyspą Seszeli. Ma około 144 k2 powierzchni, 26 km długości i 17 km szerokości (niektóre

Najnowsze artykuły: 

Największe atrakcje Birmy
To ja

Witaj na blogu Filmy z plecaka!

 Relacje  z 5 kontynentów, filmy, zdjęcia, informacje, rekomendacje.

Plecak na logo blogu Filmy z plecaka
Krater wulkanu wypełniony turkusową wodą
31 sierpnia 2017

Wulkan Taal zachwycający i groźny