Wulkan Taal zachwycający i groźny

31 sierpnia 2017
Krater wulkanu wypełniony turkusową wodą

Witaj na blogu Filmy z plecaka!

Relacje  z 5 kontynentów, filmy, zdjęcia, informacje, rekomendacje.

To ja
Największe atrakcje Birmy

Najnowsze artykuły: 

04 kwietnia 2024
Maroko, 2023 Maroko skrywa wiele magicznych miejsc, a jednym z nich jest urokliwe miasteczko Essaouira (Assawira), które zachwyca odwiedzających swoim
17 marca 2024
Maroko 2023 Witajcie w hipnotycznym Marrakeszu, gdzie każdy kąt skrywa historię, a każdy krok to wyzwanie dla zmysłów, gdyż zapachy
29 lutego 2024
Maroko 2023 Fez założył pierwszy król Maroka Położenie Fezu jest niesamowite, a panorama miasta z dwóch punktów widokowych usytuowanych na
06 stycznia 2024
Maroko, 2023 Rabat jest jednym z czterech cesarskich miast w Maroku. Jego charakterystyczną cechą jest harmonijne połączenie dawnej architektury z

Filipiny

 

Mam jakąś słabość do wulkanów. Strasznie mnie pociągają. Nie widziałam ich dotąd bardzo dużo, ale te na Filipinach,  w Indonezji i na Lanzerote na razie mi wystarczają, dopóki nie wyruszę na Hawaje.   Dane mi było zobaczyć jeden z najbardziej śmiercionośnych wulkanów, położony zaledwie 60 km na południe od Manili.

     

 ERUPCJA WULKANU TAAL  - 12.01.2020 r.

 

12  stycznia 2020 r.  gruchnęła wieść o kolejnej erupcji. Taal wyrzucił pył i kamienie na 14 tysięcy metrów w górę. Ewakuowano już 25 tysięcy ludzi i zapowiada się, że na tym się nie skończy.  Specjaliści ostrzegają, że najgorsze dopiero nadejdzie, a dodatkowo wybuch może spowodować tsunami w jeziorze.  Stosunkowa bliskość stolicy sprawiła, że odwołano wszystkie loty w Manilii.

Tekst opisuje stan sprzed ostatniego wybuchu. Zobaczcie poniższy film - tak wyglądał Taal.  Teraz już nie będzie taki sam.

 


 

Jezioro Taal powstało pomiędzy 500 000 a 100 000 lat temu w ogromnym pradawnym kraterze.  W 1911 r. jego erupcja pochłonęła  1335 istnień ludzkich, a około 200 osób zostało rannych.

Dopływamy do wyspy na jeziorze Taal, Filipiny

 

Podczas gwałtownej erupcji w 1911 r. i w kolejnych latach wulkan Taal utworzył wyspę wulkaniczną na jeziorze wraz z ponad 47 mniejszymi kraterami i 35 stożkami wulkanicznymi.

 

Jezioro Taal, Filipiny

 

Przypomina to trochę słynne rosyjskie matrioszki (baby w babie), gdyż mamy wyspę Luzon na Morzu Południowochińskim od strony zachodniej i Morzu Filipińskim od wschodu, a na niej jezioro Taal o obwodzie ok. 75 km,

 

Jezioro Taal, Luzon-Filipiny

 

pośrodku którego znów wyrasta wyspa ze szmaragdowym jeziorkiem oblewającym następną, tym razem, małą wysepkę.

 

Wulkan Taal, Luzon-Filipiny

 

Przedostatnia erupcja Taal miała miejsce w 1977 roku. 
Aby nacieszyć oko pięknymi widokami i zajrzeć do krateru z siarczkowym jeziorkiem trzeba najpierw podpłynąć łodzią przez jezioro Taal do wyspy, a następnie zazwyczaj w kurzu i upale pokonać trasę na szczyt. Marsz zajmuje, w zależności od formy, od pół godziny do 60 minut i nie jest raczej bardzo wymagający pod względem kondycyjnym. Można skorzystać z konnej podwózki, proponowanej turystom maseczki na twarz, jako ochrony przed kurzem oraz z wypożyczonego kapelusza z dużym rondem.

 

 

Widoki na górze rekompensują cały trud i kuszą urodą, choć wiadomo przecież, że stąpa się po jednym z najbardziej niebezpiecznych wulkanów na świecie.

 

 

Jeśli fascynują Cię wulkany, to zapraszam obejrzenia tych, które podziwiałam:

  1. Santorin w Grecji

  2. Bromo w Indonezji

  3. Timanfaya na Lanzerote, Wyspy Kanaryjskie

  4. Eksplozja wulkanu Pinatubo obniżyła temperaturę na Ziemi

 

Kliknij, jeśli chcesz zobaczyć naszą trasę podróży po Filipinach

albo w artykuły poniżej, gdy chcesz zobaczyć, co jeszcze widzieliśmy na Filipinach:

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Zdjęcia, filmy i teksty są naszą własnością. Kopiowanie i wykorzystywanie bez pisemnej zgody twórców jest zabronione.

Dwóch patrzy przez okno na tarasy