Kliknij na zdjęcie, aby powiększyć na cały ekran.
Turcja jest arcyciekawa pod względem kulturowym i historycznym. To tu odkryto jedno z najstarszych miast na świecie Çatal Höyük, założone 7500 lat p.n.e. (ponoć najstarsze jest Jerycho, zamieszkałe od około 11 000 lat). Tu rozkwitło współczesne starożytnemu Egiptowi imperium Hetytów, które z nim rywalizowało. Tu, obok terenów dzisiejszej Grecji, znajdowało się centrum kultury helleńskiej z miastami takimi jak Pergamon, Troja, Milet, Didyma czy Efez. Tutejsze miasta mają też pozostałości kultury rzymskiej i bizantyjskiej - w końcu stolicą Bizancjum był Konstantynopol, czyli dzisiejszy Istambuł. W późniejszych latach na terenie Anatolii panowali Turcy seldżuccy, a następnie osmańscy. Cóż za bogata historia!
Kraj jest ponad 2 razy większy od Polski i ma 783 562 km² powierzchni. Leży nad 4 morzami: Egejskim, Śródziemnym, Marmara i Czarnym oraz na 2 kontynentach, w Azji i w Europie, choć ciągle nie może się doczekać wejścia do Unii Europejskiej.
W 2013 r. Turcję zamieszkiwało ponad 80 mln ludzi (18. miejsce na świecie). Turcy są bardzo serdeczni i pomocni. Przykładów mamy dużo. Raz w małej wiosce zebrała się spora grupa mieszkańców, aby nam pomóc. Trudno było się porozumieć. Wezwano jedyną osobę z sąsiedniej wsi, która znała język angielski, aby wytłumaczyła nam jak dojechać. Chłopak oprócz tłumaczenia zaproponował podwiezienie na miejsce własnym autem.
W czasie naszej pierwszej wyprawy samochodowej do Turcji odwiedziliśmy:
Edirne z pięknym meczetem, perełką architektoniczną
Półwysep Gelibolu, gdzie starły się dwie potężne armie w walce o honor pięknej Heleny
Çanakkale nad Cieśniną Dardanele, gdzie urodził się słynny Piri Reis, który opracował zaskakująco dokładną mapę Nowego Świata
Troja
Bergama, czyli starożytny Pergamon
Selçuk z bazyliką św. Jana na szczycie wzgórza. Św. Jan przybył do Efezu pod koniec życia i napisał tu swoją Ewangelię. W miejscu jego spoczynku w IV wieku wzniesiono grobowiec, nad którym dwa wieki później cesarz Justynian wzniósł bazylikę.
Kusadasi (Wyspa Ptaków), miejscowość nadmorska
Trzy ważne miasta starożytne: Priene, Milet, Didyma
Pamukkale
Köycegiz, małe miasteczko nad brzegiem jeziora, które połączone jest z Morzem Śródziemnym przez strumień Dalyan Çayi.
Fethiye z sarkofagami likijskimi z V w. p.n.e. i grobowcami w skałach
Antalia - największe miasto na wybrzeżu śródziemnomorskim Turcji
Wodospad Duden
Stambuł
Podczas naszej drugiej podróży zwiedzaliśmy:
Bazylika Św. Mikołaja powstała w III w. oraz ruiny Myry z fascynującymi grobowcami likijskimi w skałach i teatrem rzymskim
Olimpos - starożytne miasto
Antalia - największe miasto na wybrzeżu śródziemnomorskim Turcji
Perge
Aspendos
Kanion Köprülü
Side
Wodospad Manavgat
Alanya
Silifke
Anamurium (ruiny bizantyjskiego miasta)
Mamure Kalesi - twierdza z III w. n.e.
Romantyczny Zamek Panny (Kiz Kalesi) położony na wysepce
Konya
Kapadocja
Podobnie jak inne kraje Bliskiego Wschodu, Turcję najlepiej odwiedzić wiosną lub jesienią. Lato jest tu suche i upalne. My za każdym razem podróżowaliśmy po Turcji właśnie w środku lata, co więcej, często zdarzało się, że zwiedzaliśmy starożytne ruiny, gdy słońce stało w zenicie. Nie polecam, ale mimo wszystko da się przeżyć.
Do Turcji mamy ogromny sentyment. Tu mieliśmy pierwszy kontakt ze światem muzułmańskim i tu pierwszy raz miałam kamerę w ręku.
Filmy dodam za jakiś czas.
© Wszelkie prawa zastrzeżone. Zdjęcia, filmy i teksty są naszą własnością. Kopiowanie i wykorzystywanie bez pisemnej zgody twórców jest zabronione.