Jordania

Największe atrakcje Birmy
To ja

Filmy z plecaka

Blog podróżniczy. Filmy, zdjęcia,

informacje praktyczne, relacje.

Plecak na logo blogu Filmy z plecaka

Szukasz pomysłu na podróż?

Tu znajdziesz inspirację.

Podpowiem Ci, jakie niezwykłe miejsca warto odwiedzić w wielu krajach na 5 kontynentach.

   

Polub blog  i

udostępnij dalej

Jordania

Jordania

Symbolem Jordanii jest czarny irys 

 

Krajobrazowo niewiele krajów dorównuje Jordanii. Największe wrażenie  zrobiła na nas wyprawa na pustynię Wadi Ramm i oczywiście Petra.

 

 

Najnowsze artykuły: 

18 kwietnia 2020
Smaczki Mauritiusa, 2019 Przed nami smaczki zachodniego wybrzeża Maurytiusa, które obfituje w najbardziej różnorodne atrakcje: góry, wodospady, tropikalną roślinność, pływanie
15 marca 2020
Południowy-wschód Mauritiusa, 2019 Jeśli marzą Wam się bajeczne plaże, baraszkowanie w cieplutkiej, krystalicznie czystej wodzie, nurkowanie z fajką lub całym
01 lutego 2020
Podróż na Mauritius, grudzień 2019 Ogród botaniczny Pamplemousses, czyli po francusku grejpfrut, to obowiązkowy punkt podróży po Mauritiusie. Nie mogliśmy
11 stycznia 2020
Mauritius, grudzień 2019 W Parku La Vanille  do woli napatrzyliśmy się na żółwie olbrzymie w olbrzymiej ilości (ponad 1000 sztuk)
18 listopada 2019
7 cudów świata, Indie, Agra. Tadż Mahal to niezrównane dzieło architektury, pomnik miłości, który należy do  7 nowych cudów świata.
27 października 2019
Jordania, Petra Kto nie chciałby zobaczyć jednego z 7 nowych cudów świata, w dodatku wcale nie na jego końcu? Nie
03 października 2019
Panama 2019, co zobaczyć? Jak Wam pokazać te bezludne piaszczyste plaże z cudownie białym piaskiem? Te maleńkie wysepki wynurzające się

Informacje praktyczne - mapa, program  wyprawy, ceny

Co zwiedzaliśmy w Jordanii?

 

Mało który kraj może się krajobrazowo równać z Jordanią, a żaden podróżnik z pewnością nie ominie Petry, miejsca, które należy do największych atrakcji turystycznych Bliskiego Wschodu. W trakcie podróży do Jordanii  w kwietniu 2009 r. odwiedziliśmy:

  1. Dżarasz, a w nim ruiny jednego z najlepiej zachowanych miast rzymskich -  Gerezy     

  2. Al Karak - ogromna forteca z czasów wypraw krzyżowych

  3. Madaba

  4. Góra Nebo - słynny cel  pielgrzymów (był tu też Jan Paweł II), ściągających w miejsce, gdzie biblijny Mojżesz zobaczył przed śmiercią Ziemię Obiecaną

  5. Dolina Wadi al-Mudżib - malowniczy kanion z fenomenalnymi widokami, podobnie jak

  6. Rezerwat Dana z przepięknymi formacjami skalnymi i wspaniałą roślinnością

  7. Plaża nad Morzem Martwym, gdzie w cudowny sposób unosiliśmy się na wodzie

  8. Wspomniana  Petra

  9. Wadi Ramm słynącą z przepięknych krajobrazów pustynnych, mogących się równać z podziwianymi parkami narodowymi w części zachodniej Stanów Zjednoczonych

 

Kiedy jechać do Jordanii?

 

Przewodniki turystyczne utrzymują, że najlepiej w podróż do Jordanii wybrać się wiosną, w marcu lub kwietniu.  W tym czasie można cieszyć się tu zielenią i kwieciem oraz nie jest zbyt gorąco. Można też jesienią, ale wówczas roślinność jest wysuszona i poszarzała po upalnym lecie. 

 

Jak się dostać do Jordanii? (aktualizacja z 2019 r.)

 

My wjechaliśmy do Jordanii z Syrii, czego w obecnej sytuacji nie polecam. Ale mam dobrą wiadomość: można polecieć lotem bezpośrednim do Ammanu z Warszawy-Modlina lub z Krakowa z Ryanairem. W niecałe 4 godziny przenosimy się za mniej niż 600 zł (bilety potrafią kosztować nawet poniżej 100 zł) do kraju ciągle zyskującego na popularności wśród polskich turystów.

 

Potrzebna wiza w 2019 roku?

 

TAK, ale czytaj dalej. 30-dniowa wiza upoważniająca do jednokrotnego przekroczenia granicy kosztuje 40 JD (dinarów jordańskich, czyli równowartość 216 zł).

 

NIE, jeśli kupi się specjalny pakiet, zwany Jordan Pass. Kosztuje on co prawda od 70 do 80 JD (378-432 zł), ale oprócz wizy zawiera w sobie bilety wstępu do ponad 40 atrakcji w Jordanii, w tym do tej najważniejszej, należącej do 7 nowych cudów świata - Petry. Cena Jordan Passu jest uzależniona od liczby dni, które zamierza się spędzić w Petrze (70 JD – jeden dzień, 74 JD – 2 dni i 80 JD – 3 dni). Warto jednak rozważyć zakup Jordan Passu, gdyż tylko jednodniowy bilet do Petry kosztuje 50 JD!

 

Czy Jordania jest bezpieczna w 2019 roku?

 

NIE na pograniczu z Syrią i Irakiem. Lepiej też unikać podróżowania w rejonie miejscowości Ma’an oraz do obozów zamieszkałych przez uchodźców palestyńskich, irackich i syryjskich.

TAK na pozostałym terytorium kraju, gdyż zagrożenie przestępczością pospolitą nie jest bardzo wysokie, ale nasz MSZ zaleca zachowanie szczególnej ostrożności w obiektach kultu religijnego i atrakcjach turystycznych, ponieważ Jordania jest państwem zagrożonym terroryzmem Przykładowo w grudniu 2016 r. miał miejsce zamach w Karak lub Al-Karak (z malowniczymi ruinami zamku krzyżowców), w którym zginęło 10 osób.

Władze jordańskie w miejscach większych zgromadzeń, np. koncertów lub innych wydarzeń kulturalnych, w centrach handlowych, hipermarketach, restauracjach oraz urzędach administracji państwowej stosują środki ostrożności takie jak: otwieranie i rewizje toreb przy wejściu oraz szczegółowe kontrole bagażu przy wyjeździe z Jordanii.

 

Ceny w 2019 roku

 

 Chcę tylko zaznaczyć, że  spośród trzech odwiedzonych w trakcie naszej  wyprawy w 2009 r., właśnie Jordania była najdroższa. Niższych cen można się spodziewać w Egipcie, zaś najtaniej było w Syrii. Ale to już historia.

 

Sprawdziłam  dla Was kilka aktualnych cen:

Kurs w październiku 2019 r.: 1 dinar jordański = 5,4 zł

Wiza – 40 JD (koniecznie przeczytaj Potrzebna wiza?)

Jordan Pass - od 70 do 80 JD

Jednodniowy bilet do Petry - 50 JD

Noclegi około 100-120 PLN za pokój ze śniadaniem

Jedzenie – ceny podobne do polskich, może trochę drożej

Zdjęcia

 

Kliknij na zdjęcie, aby powiększyć na cały ekran.

Relacja 

27 października 2019
Jordania, Petra Kto nie chciałby zobaczyć jednego z 7 nowych cudów świata, w dodatku wcale nie na jego końcu? Nie

Jestem bardzo ciekawa, jakie są Twoje wrażenia z Jordanii. Czekam na Twój  komentarz.

Chętnie odpowiem na Twoje pytania.  Pozdrawiam   ! 

Dwóch patrzy przez okno na tarasy

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Zdjęcia, filmy i teksty są naszą własnością. Kopiowanie i wykorzystywanie bez pisemnej zgody twórców jest zabronione.