Dwóch patrzy przez okno na tarasy

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Zdjęcia, filmy i teksty są naszą własnością. Kopiowanie i wykorzystywanie bez pisemnej zgody twórców jest zabronione.

Jordania

Największe atrakcje Birmy
To ja

Witaj na blogu Filmy z plecaka!

 Relacje  z 5 kontynentów, filmy, zdjęcia, informacje.

Plecak na logo blogu Filmy z plecaka

 

   

Polub blog  i

udostępnij dalej

Jordania

Jordania

Symbolem Jordanii jest czarny irys 

 

Krajobrazowo niewiele krajów dorównuje Jordanii. Największe wrażenie  zrobiła na nas wyprawa na pustynię Wadi Ramm i oczywiście Petra.

 

 

Najnowsze artykuły: 

18 września 2021
  Z listy światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO – Palenque, wodospady Misol-ha, El Chiflon, Agua Azul i Aqua Clara Wszystko, o czym
13 września 2021
Angor,    Kambodża Do zdjęcia powyżej pozują apsary – boskie tancerki, które można także podziwiać na reliefach świątyni Angkor Wat, gdzie
05 września 2021
Ósmy cud świata w Brazyli Wodospady Iguazu (Iguassu Falls) naprawdę zapierają dech w piersiach. To jedna z najpiękniejszych rzeczy, jakie
28 kwietnia 2021
Meksyk Półwysep Jukatan, odwiedzany przez miliony turystów z całego świata, był naszym pierwszym spotkaniem z karaibskimi plażami, które urzekły nas
21 lutego 2021
7 nowych cudów świata Chociaż w 2003 roku chiński astronauta Yang Liwei obalił mit, że Wielki Mur Chiński jest jedyną
11 stycznia 2021
Bayyo, Banaue, Batad Na Filipinach znajdziecie wiele pięknych tarasów ryżowych, ale największy podziw budzą Tarasy Ryżowe Banaue, obejmujące zapierających dech
21 grudnia 2020
Wulkany na Filipinach Co prawda eksplozja obniżyła temperaturę tylko o pół stopnia i na niecałe 2 lata, ale i tak

Informacje praktyczne - mapa, program  wyprawy, ceny

Co zwiedzaliśmy w Jordanii?

 

Mało który kraj może się krajobrazowo równać z Jordanią, a żaden podróżnik z pewnością nie ominie Petry, miejsca, które należy do największych atrakcji turystycznych Bliskiego Wschodu. W trakcie podróży do Jordanii  w kwietniu 2009 r. odwiedziliśmy:

  1. Dżarasz, a w nim ruiny jednego z najlepiej zachowanych miast rzymskich -  Gerezy     

  2. Al Karak - ogromna forteca z czasów wypraw krzyżowych

  3. Madaba

  4. Góra Nebo - słynny cel  pielgrzymów (był tu też Jan Paweł II), ściągających w miejsce, gdzie biblijny Mojżesz zobaczył przed śmiercią Ziemię Obiecaną

  5. Dolina Wadi al-Mudżib - malowniczy kanion z fenomenalnymi widokami, podobnie jak

  6. Rezerwat Dana z przepięknymi formacjami skalnymi i wspaniałą roślinnością

  7. Plaża nad Morzem Martwym, gdzie w cudowny sposób unosiliśmy się na wodzie

  8. Wspomniana  Petra

  9. Wadi Ramm słynącą z przepięknych krajobrazów pustynnych, mogących się równać z podziwianymi parkami narodowymi w części zachodniej Stanów Zjednoczonych

 

Kiedy jechać do Jordanii?

 

Przewodniki turystyczne utrzymują, że najlepiej w podróż do Jordanii wybrać się wiosną, w marcu lub kwietniu.  W tym czasie można cieszyć się tu zielenią i kwieciem oraz nie jest zbyt gorąco. Można też jesienią, ale wówczas roślinność jest wysuszona i poszarzała po upalnym lecie. 

 

Jak się dostać do Jordanii? (aktualizacja z 2019 r.)

 

My wjechaliśmy do Jordanii z Syrii, czego w obecnej sytuacji nie polecam. Ale mam dobrą wiadomość: można polecieć lotem bezpośrednim do Ammanu z Warszawy-Modlina lub z Krakowa z Ryanairem. W niecałe 4 godziny przenosimy się za mniej niż 600 zł (bilety potrafią kosztować nawet poniżej 100 zł) do kraju ciągle zyskującego na popularności wśród polskich turystów.

 

Potrzebna wiza w 2019 roku?

 

TAK, ale czytaj dalej. 30-dniowa wiza upoważniająca do jednokrotnego przekroczenia granicy kosztuje 40 JD (dinarów jordańskich, czyli równowartość 216 zł).

 

NIE, jeśli kupi się specjalny pakiet, zwany Jordan Pass. Kosztuje on co prawda od 70 do 80 JD (378-432 zł), ale oprócz wizy zawiera w sobie bilety wstępu do ponad 40 atrakcji w Jordanii, w tym do tej najważniejszej, należącej do 7 nowych cudów świata - Petry. Cena Jordan Passu jest uzależniona od liczby dni, które zamierza się spędzić w Petrze (70 JD – jeden dzień, 74 JD – 2 dni i 80 JD – 3 dni). Warto jednak rozważyć zakup Jordan Passu, gdyż tylko jednodniowy bilet do Petry kosztuje 50 JD!

 

Czy Jordania jest bezpieczna w 2019 roku?

 

NIE na pograniczu z Syrią i Irakiem. Lepiej też unikać podróżowania w rejonie miejscowości Ma’an oraz do obozów zamieszkałych przez uchodźców palestyńskich, irackich i syryjskich.

TAK na pozostałym terytorium kraju, gdyż zagrożenie przestępczością pospolitą nie jest bardzo wysokie, ale nasz MSZ zaleca zachowanie szczególnej ostrożności w obiektach kultu religijnego i atrakcjach turystycznych, ponieważ Jordania jest państwem zagrożonym terroryzmem Przykładowo w grudniu 2016 r. miał miejsce zamach w Karak lub Al-Karak (z malowniczymi ruinami zamku krzyżowców), w którym zginęło 10 osób.

Władze jordańskie w miejscach większych zgromadzeń, np. koncertów lub innych wydarzeń kulturalnych, w centrach handlowych, hipermarketach, restauracjach oraz urzędach administracji państwowej stosują środki ostrożności takie jak: otwieranie i rewizje toreb przy wejściu oraz szczegółowe kontrole bagażu przy wyjeździe z Jordanii.

 

Ceny w 2019 roku

 

 Chcę tylko zaznaczyć, że  spośród trzech odwiedzonych w trakcie naszej  wyprawy w 2009 r., właśnie Jordania była najdroższa. Niższych cen można się spodziewać w Egipcie, zaś najtaniej było w Syrii. Ale to już historia.

 

Sprawdziłam  dla Was kilka aktualnych cen:

Kurs w październiku 2019 r.: 1 dinar jordański = 5,4 zł

Wiza – 40 JD (koniecznie przeczytaj Potrzebna wiza?)

Jordan Pass - od 70 do 80 JD

Jednodniowy bilet do Petry - 50 JD

Noclegi około 100-120 PLN za pokój ze śniadaniem

Jedzenie – ceny podobne do polskich, może trochę drożej

Zdjęcia

 

Kliknij na zdjęcie, aby powiększyć na cały ekran.

Relacja 

27 października 2019
Jordania, Petra Kto nie chciałby zobaczyć jednego z 7 nowych cudów świata, w dodatku wcale nie na jego końcu? Nie