10 października 2022
Seszele 2022 Pierwsze co rzuciło mi się w oczy w drodze z lotniska po wylądowaniu na Seszelach, to tropikalna roślinność pełna soczystej zieleni i potężnych drzew splątanych konarami, górujących nad wzgórzami i dolinami wyspy Mahe. Zrobiliśmy sporo florystycznych zdjęć, więc
04 października 2022
Seszele 2022 Piątego dnia naszej podróży na Seszele wybraliśmy się promem Inter Island z Praslin na wyspę La Digue, co zajęło nam niespełna 20 minut (15 euro). Film-relacja z podróży na wyspę La Digue, Seszele Piechotką (jeździ tu bardzo niewiele
10 lipca 2022
Seszele 2022 Na Praslin dowiedziałam się, że Seszelczyk nie będzie zachwycony,  gdy  ugościmy go rybą. Owoców morza mają oni „po kokardę”, więc bardziej ucieszą się, jeśli  zaserwujemy im np. danie mięsne. Wyspę Praslin o długości 12 kilometrów i 5 szerokości
21 maja 2022
Seszele, 2022. Mahe jest największą wyspą Seszeli. Ma około 144 k2 powierzchni, 26 km długości i 17 km szerokości (niektóre źródła podają, że 8 km). Mahe to nie tylko 60 plaż, ale także góry z najwyższym szczytem Morne Seychellois wysokości

Relacje filmowe z Seszeli

Nasze  9 dni na Seszelach

 1. dzień – przylot na Mahe o 7 rano liniami Emirates, przejazd na zachodnie wybrzeże do Chello's Villa w Anse Boileau. Krótki odpoczynek i przywitanie z oceanem na trzech plażach Anse Boileau, Anse GaluettesAnse Soleil. Miła nagroda - bardzo oryginalny posiłek w Maria's Rock Cafeteria, złożony z ryb i krewetek grilowanych samodzielnie na kamiennej płycie, którą kelner instaluje wraz z paleniskiem na stole. Koszt ok. 400 rupii na osobę za posiłek i napoje.

 

Obiad w Maria's Rock Cafeteria

 

 1. dzień - poszukujemy dobrego miejsca do snorkelingu. Na kilku blogach przeczytałam informację, że najlepszą rafę można podziwiać w Port Launay, więc jedziemy autobusem. Owszem piękna zatoczka, ale pod względem nurkowania z fajką spotyka nas zawód. Pod wodą głównie zarośla i niewielka różnorodność gatunków ryb. Zawiedzeni decydujemy się na wynajem łódki na pobliską wyspę Terese   za 120 euro. Wyspa okazuje się bardzo urokliwa, ze śliczną piaszczystą plażą. Nasz bosman wskazuje gdzie najlepiej snorkelingować i tym razem wszystko się sprawdza.

 

Wyspa Terese

Widok z wyspy Terese na Mahe

 

 1. dzień – wyruszamy taksówką na prom po drugiej stronie wyspy Mahe, w jej stolicy Vitorii. Po drodze mamy ucztę wizualną, przystając w punkcie widokowym. Z wzgórza rozpościera się niesamowity widok na wyspy i wysepki położone na wschód od Mahe. Spokojny rejs na wyspę Praslin  trwa ok. 1,5 godziny.  Instalujemy się w naszym domku i wyruszamy na obchód dwóch plaż: Anse Possession i olśniewająco pięknej Anse Volbert. Tu znajdujemy godne polecenia centrum nurkowe White Tip, w którym umawiamy wyprawę nurkową na następny dzień (ok. 110 euro na osobę za 2 zejścia wraz z wypożyczeniem sprzętu).

 2. dzień – niektórzy nurkują w fantastycznych miejscach wokół wyspy Praslin, a inni zapoznają się z seksownymi kokosami coco de mer w Parku Narodowym Vallee do Mai. Spacer w zalesionej części Parku, głównie  łagodnie pod górę, jest możliwy tylko w obecności przewodnika, co ma taką zaletę, że można dowiedzieć się sporo na temat flory Seszeli i oczywiście słynnych endemicznych palm kokosowych. A nagrodą za wysiłek są spektakularne widoki z wierzchołka góry. Popołudnie spędzamy na plaży Anse Lazio, uznanej za najpiękniejszą na Praslin. 

 

Praslin widok z Vallee de Mai

Widok z Parku Narodowego Vallee do Mai, Praslin

 

 1. dzień – w ciągu niespełna 20 minut przedostajemy się promem na wyspę La Digue, na której najlepiej poruszać się rowerem, gdyż jeździ tu bardzo niewiele taksówek i samochodów.   Znów "badamy" wybrzeże, spacerując na północny kraniec wyspy, zaliczając po drodze plażę Severe.   
 2. dzień – miała być wyprawa łodzią połączona ze snorkelingiem, ale wzburzone morze i zapowiedź burzy krzyżuje nasze plany. Nie ma jednak tego złego, wybieramy się jedną z najbardziej urokliwych plaż na świecie Source d'Argent. Jej atrakcją są ogromne granitowe głazy  porozrzucane tak, że  tworzą małe odludne zatoczki, które wykorzystują  spragnieni samotności plażowicze. Wstęp na  Source d'Argent jest płatny i kosztuje 115 rupii.  Po południu wracamy promem na wyspę Mahe i dalej taksówką docieramy do niesamowicie położonego apartamentu, z którego mamy nadzieję      obserwować  niezapomniane zachody słońca.

 

Wyspa La Digue, Seszele

Jedna z piękniejszych plaż na świecie-  Source d'Argent na wyspie La Digue

 

 1. dzień – wybieramy się na snorkeling wokół wysepek morskiego parku narodowego Santa Anna Marine Park (koszt całodziennej wycieczki wraz z dojazdem do stolicy i lunchem 75 euro na osobę).  Nareszcie pełna satysfakcja - bogate życie podwodne.
 2. dzień - znów wyprawa nurkowa organizowana przez  Underwater Centre/Dive Seychelies w okolicach Baie Ternay Marine National Park oraz wycieczka piesza wśród wspaniałych formacji skalnych  do Anse Major (lub inaczej Anse Jasmin).

 

Plaża Anse Major na zachodzie wyspy Mahe

Anse Major na wyspie Mahe, Seszele

 

 1. dzień - czas na wschód wyspy Mahe - wybraliśmy Anse Royale, którą wskazał nam jako swoją ulubioną nasz pierwszy gospodarz  Marcellin.  Tu trafiliśmy na wspaniałą rafę z niezwykłym ukształtowaniem terenu i  całym bogactwem świata podwodnego z płaszczkami włącznie. To był najlepszy snorkeling podczas naszej podróży. Wieczorem o 21:45 wylatujemy do Dubaju, a następnie do Warszawy.

Przyroda Seszeli

 10% łącznej powierzchni archipelagu pokrywają  lasy tropikalne z wieloma endemicznymi gatunkami roślin. Największą ciekawostką jest palma seszelska - coco de mer - lodoicja seszelska, która występuje tylko na dwóch wyspach i wyróżnia się   owocem z najcięższym na świecie nasieniem, którego waga dochodzi nawet do 30 kg.  Jeszcze ciekawszy jest seksowny kształt owoców coco de mer: forma żeńska  wydaje orzech w kształcie kobiecych pośladków lub tez kobiecych bioder, a forma męska - w kształcie fallicznym  upstrzonym żółtymi kwiatkami o zapachu popcornu.  Męski owoc potrafi mieć długość ok. 1 m.  Warto dodać, że owoc formy żeńskiej dojrzewa 7 lat, a sama palma rodzi owoce dopiero po 25 latach życia, które może trwać nawet ponad 200 lat. Ten oryginalny gatunek palmy podziwialiśmy w parku narodowym w Dolinie Mai - Vallee do Mai na drugiej co do wielkości wyspie archipelagu Praslin

 

Przydomowy ogródek na La Digue

Przydomowy ogródek na La Digue

 

Na wyspach występują  żółwie lądowe i morskie, ponad 300 gatunków ryb rafy koralowej i 600 innych. Między sierpniem a październikiem u północnych i wschodnich wybrzeży Mahe można podziwiać rekiny wielorybie.

 

Formalności wyjazdowe

Do wjazdu na Seszele konieczne jest dokonanie obowiązkowej autoryzacji podróżnej przez specjalną aplikację online Travel Authorization,  za którą trzeba zapłacić kartą kredytową lub debetową (10 euro). Aby otrzymać autoryzację trzeba okazać:

 1. jedno z następujących (wg stanu na kwiecień 2922):
 • certyfikat szczepienia na Covid 19 lub
 • negatywny wynik testu RT-PCR z ostatnich 72 godzin przed wyjazdem lub
 • negatywny wynik testu antygenowego z ostatnich 24 godzin przed wyjazdem.
 1. ważny  paszport
 2. selfie lub zdjęcie typu paszportowego
 3. szczegóły dotyczące lotu na Seszele i z powrotem
 4. ważne ubezpieczenie podróżne obejmujące koszty leczenia
 5. szczegóły dotyczące pobytu na wyspach: potwierdzone rezerwacje hoteli/apartamentów itp. na każdy dzień pobytu.

Aplikacje są rozpatrywane w ciągu nie więcej niż 9 godzin.

 

50 seszelskich rupii

50 seszelskich rupii

 

Waluta na Seszelach

Walutą Seszeli jest rupia seszelska (SCR), lecz za noclegi, taksówki, wstępy do parków narodowych można płacić w euro.  

 

Menu z restauracji na wyspe Mahe, Seszele Menu z restauracji na wyspe Mahe, Seszele

Menu z restauracji na wyspie Mahe, Seszele

 

Przelot z Polski na Seszele

Wybraliśmy linie Emirates, lot przez Dubai (na lotnisku są wygodne leżaki, na których można się zdrzemnąć w czasie dłuższej przerwy miedzy kolejnymi przelotami). 

 

Komunikacja na miejscu

Mahe

Po wyspie Mahe  kursują autobusy publiczne ze stałą ceną przejazdu 12 rupii niezależnie od długości trasy. Linii autobusowych jest sporo, więc można w wiele miejsc dojechać, jednak niestety nie zostaniemy wpuszczeni do autobusu z dużym bagażem, dlatego z lotniska, czy na prom trzeba ratować się taksówką.

Przed wyjazdem nawiązałam kontakt z Brandonem z Mahe Cab  (brandon@seychelleservices.com, tel. +2482526038), któremu opisałam kiedy i jakiego transportu będą potrzebowała i poprosiłam o wycenę. Dla 4 osób (potrzebny jest większy samochód) otrzymałam następujące ceny:

Lotnisko do Anse Boileau €45
Prom do Sorento €25
Sorento na lotnisko €45

Taksówki były punktualne, czyściutkie, pachnące, przemili kierowcy, naprawdę polecam

 

Jedna z plaż na wyspie Mahe

 

Praslin

Na wyspę Praslin dopłynęliśmy promem, który rezerwowałam jeszcze z Polski (koszt ok. 250 zł na osobę).  Za taksówkę z promu do Villa Kass przy zatoce Anse Possession zapłaciliśmy 350  rupii. Tu także kursują autobusy, ale znacznie rzadziej niż na Mahe. 

La Digue

Na wyspę La Digue dotarliśmy promem Inter Island z Praslin  za 15 euro na osobę. Na wyspie nie ma komunikacji autobusowej. Można za to poruszać się wypożyczonymi rowerami.  Za  taksówkę z plaży Source d'Argent  do miejsca noclegu Chez Michellin Pensions  zapłaciliśmy  200 rupii.

Prom z La Digue na Mahe kosztował ok. 275 zł (rezerwacja z Polski, przydatna do otrzymania Travel Authorization).

 

Noclegi

Noclegi w czterech miejscach rezerwowałam na  bookingu. Potwierdzenia rezerwacji były konieczne  do otrzymania Travel Authorization. Wszystkie okazały się strzałem w dziesiątkę. Czysto, przestrzennie, świetny kontakt z przemiłymi, zawsze pomocnymi gospodarzami. Wszędzie mieliśmy WiFI, mogliśmy sobie sami gotować, co oczywiście nie powstrzymywało nas od odwiedzania tutejszych restauracji i innych gastronomicznych przybytków.

Mahe:

 • Chello's Villa w Anse Boileau, gdzie mieliśmy dla siebie cały  dom z 3 sypialniami, salonem, kuchnią i tarasem z widokiem na ocean.  Bardzo dobra lokalizacja, niedaleko przystanków autobusowych. Właściciele Lucy i Marcellin, jak wspomniałam powyżej przemili, tel. +248 281 34 48 lub +248 271 72 82. Koszt na 4 osoby za 2 noce 229 euro.

 

Zachód słońca z ogrodu Chellos Villa

Zachód słońca widziany z ogrodu Chello's Villa w Anse Boileau

 

 • wysoko położony Sunset Bay Apartment z oszołamiającym widokiem z ogromnego tarasu na zatokę w okolicach Glacis na północy wyspy. Przemili, pomocni właściciele.  Steven powitał nas kokosami z własnego ogrodu i co dzień dostarczał świeże owoce. Koszt za 3 noce na 4 osoby 357 euro.

 

Widok z Sunset Bay Apartment

Widok z Sunset Bay Apartment

 

Widok z drogi do Sunset Bay Apartment

Widok z drogi do Sunset Bay Apartment

Praslin

 • Villa Kass przy Anse Possession, tu mieliśmy domek z 2 sypialniami, kuchnią i tarasem, bardzo blisko plaży i przystanku autobusowego. Właścicielka Natasha udzieliła nam wszelkich przydatnych informacji  i umówiła taksówkę powrotną na przystań promową.  Koszt za 2 noce dla 4 osób 216 euro.

 

La Digue

 • Chez Michellin Pensions Residence z domkami drewnianymi rozmieszczonymi w pięknym ogrodzie niedaleko brzegu oceanu. Nasz domek miał 3 sypialnie, salon, kuchnię, 2 łazienki i duży taras. Rodzina właścicieli z własnej inicjatywy przydzieliła nam większy domek, aby było nam wygodnie. Koszt 200 euro za 4 osoby z 1 noc.

Dziennik podróży po Seszelach

Seszele

04 kwietnia 2024
Maroko, 2023 Maroko skrywa wiele magicznych miejsc, a jednym z nich jest urokliwe miasteczko Essaouira (Assawira), które zachwyca odwiedzających swoim
17 marca 2024
Maroko 2023 Witajcie w hipnotycznym Marrakeszu, gdzie każdy kąt skrywa historię, a każdy krok to wyzwanie dla zmysłów, gdyż zapachy
29 lutego 2024
Maroko 2023 Fez założył pierwszy król Maroka Położenie Fezu jest niesamowite, a panorama miasta z dwóch punktów widokowych usytuowanych na
06 stycznia 2024
Maroko, 2023 Rabat jest jednym z czterech cesarskich miast w Maroku. Jego charakterystyczną cechą jest harmonijne połączenie dawnej architektury z
28 grudnia 2023
Maroko - Sahara Zachodnia Na temat Sahary Zachodniej (bagatela 266 tysięcy km2) dotychczas wiedziałam niewiele. Będąc na początku listopada w
16 grudnia 2023
Maroko 2023 Z pewnością możecie sobie wyobrazić, jaką przyjemnością jest zamiana zgiełku suku na urokliwy ogród ukryty w plątaninie uliczek

Najnowsze artykuły: 

 Seszele na własną rękę

 

Obaliliśmy mit, że podróż na Seszele musi być bardzo kosztowna. Otóż nie, gdy organizuje się wszystko samodzielnie. A że warto,  nie trzeba chyba nikogo przekonywać, bo tamtejsze plaże są faktycznie nieziemsko piękne.

Wyjazd w czasie pandemii

Wakacje w czasie pandemiI COVID 19, to wielka niewiadoma. Wybór destynacji jest ograniczony, a na dodatek sytuacja ciągle się zmienia. Doszło jeszcze jedno ograniczenie - nasze paszporty były ważne jeszcze tylko przez 4 miesiące, a wiele krajów wymaga co najmniej 6-miesięcznego okresu ich ważności. Z niewielkiej liczby potencjalnych celów podróży w tych ściśle określonych warunkach i czasie  wybraliśmy Seszele, które już nie raz nas kusiły. Zawsze nam się wydawało, że to opcja dobra dla amatorów leniuchowania, jednak okazało się, że niekoniecznie. Poza tym, paradoksalnie dzięki pandemii, turystów było niewiele i często rajskie plaże mieliśmy niemal wyłącznie dla siebie.

 

Jedna z plaż na wyspie La Digue

 

Informacje  ogólne i praktyczne o Seszelach

 

Gdzie właściwie leżą Seszele?

Seszele to archipelag około 115 wysp i wysepek położonych na Oceanie Indyjskim, około 1600 km na wschód od Afryki, na wysokości Mombasy w Kenii. Trzy główne wyspy to Mahe ze stolicą Victoria oraz Praslin i La Digue. Wszystkich zamieszkanych wysp jest około 30.

 

Powierzchnia Seszeli

455 km2 - mniej niż powierzchnia Warszawy (517,2 km2). Wyspy są zazwyczaj pochodzenia koralowego wznosząc się niewiele ponad powierzchnię oceanu i przeważnie są niezamieszkane, ale 32 z nich to wyspy wulkaniczne o górzystym ukształtowaniu terenu. Najwyższy szczyt o wysokości ponad 900 m n.p.m. znajduje na największej wyspie Mahe.

 

Ludność Seszeli

Seszele pod względem ludności są najmniejszym krajem Afryki. (nie licząc Wyspy Świętej Heleny stanowiącej część brytyjskiego terytorium zamorskiego).  Zamieszkuje je około 96 000 ludzi (w 2021 r.), którzy stanowi niezłą mieszankę etniczną, jak kolory flagi Republiki Seszeli. 

Wyspy pierwotnie były niezamieszkane, dopiero na początku XVI wieku zostały odkryte przez Portugalczyków.

W połowie XVIII wieku przybyli tu francuscy osadnicy, którzy sprowadzili  niewolników. Niecałe 50 lat później wyspy objęła w posiadanie Wielka Brytania, od której Seszele uzyskały niepodległość dopiero w 1976 r., pozostając częścią brytyjskiej Wspólnoty  Narodów. Mimo tak długiej obecności Brytyjczyków , na wyspach dominują  kultura i język francuski. W XIX w.  przybyło tu sporo ludności hinduskiej, a na początku XX w.  arabskiej.   

Kreole, będący potomkami kolonistów francuskich, stanowią 89% ludności Seszeli. Pozostałe grupy etniczne to  Hindusi (5%), Malgasze (rdzenna ludność Madagaskaru) i inni.

Seszelczycy są bardzo mili i pomocni.

 

Religia mieszkańców Seszeli

Głównym wyznaniem na Seszelach jest katolicyzm (83%), a następnie protestantyzm (10%).  Hinduizm wyznaje około 2% ludności, a islam 1%.

 

Mapa Seszeli z naszą trasą

Mapa przedstawia archipelag Wysp Wewnętrznych Seszeli, stolicę Wiktorię, główne miasta, główne drogi, połączenia promowe i główne lotniska, no i oczywiście naszą trasą (linia w kolorze czarnym).

 

Mapa pochodzi z Nations Online Project

 

Gospodarka Seszeli

Biorąc pod uwagę położenie i klimat  podstawą tutejszej gospodarki jest oczywiście turystyka, rozwijana od lat 70-tych XX wieku, kiedy wybudowano międzynarodowe lotnisko na Mahe.  W usługach pracuje ponad 70% czynnych zawodowo mieszkańców. Nie jest więc dziwne, że Seszelczycy mocno odczuli skutki pandemii, która znacznie ograniczyła napływ turystów. Twierdzą oni, że panująca obecnie drożyzna daje im się we znaki. Mimo to kraj osiąga najwyższy po Mauritiusie produkt narodowy brutto na jednego mieszkańca w Afryce.

 

Język

Mieszkańcy posługują się głównie językiem kreolskim, który jest mieszanką języka francuskiego i różnych dialektów afrykańskich. Językami urzędowym są  francuski i angielski, co z punktu widzenia turysty jest bardzo wygodne, gdyż większość Seszelczyków posługuje się oboma. Do turystów zwracają się po angielsku, w interesach używają francuskiego, a w domu mówią po kreolsku.

 

Klimat Seszeli

Klimat można określić jako równikowo-monsunowy ze średnią temperaturą przez cały rok od 24°C do 30°C. Najchłodniejszymi miesiącami są lipiec i sierpień, gdy temperatura spada do jakże miłego poziomu 21°C, a najgorętszymi - marzec i kwiecień, gdy termometry wskazują raczej nie więcej niż 32°C.

W końcu przekonaliśmy się na własnej skórze, co oznaczają monsuny. Otóż skupiliśmy się głównie na zachodniej stronie wyspy Mahe, gdyż jest tam sporo prześlicznych plaż i miejsc do nurkowania, a także liczyliśmy na piękne zachody słońca.  Nie pomyliliśmy się, jednak z powodu  wiejącego w lutym monsunu północno-zachodniego, kąpiel w wielu miejscach byłaby ryzykowna. Za to, gdy przemieściliśmy się na wschodnią stroną  Mahe, mieliśmy to, co Gumisie lubią najbardziej  - wspaniałe miejsca do snorkelingu bez wzburzonych bałwanów.

Warto jednak wspomnieć, że szczęśliwie większość wysp leży na zewnątrz pasa cyklonów, więc mocne wichury są tu rzadkością.

 

Palma seszelska coco de merPalma seszelska coco de mer

Mauritius

 

 

 

 

Płomień Afryki

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Purpurowy wieniec lub wieniec królowej

 

 

04 kwietnia 2024
Maroko, 2023 Maroko skrywa wiele magicznych miejsc, a jednym z nich jest urokliwe miasteczko Essaouira (Assawira), które zachwyca odwiedzających swoim
17 marca 2024
Maroko 2023 Witajcie w hipnotycznym Marrakeszu, gdzie każdy kąt skrywa historię, a każdy krok to wyzwanie dla zmysłów, gdyż zapachy
29 lutego 2024
Maroko 2023 Fez założył pierwszy król Maroka Położenie Fezu jest niesamowite, a panorama miasta z dwóch punktów widokowych usytuowanych na
06 stycznia 2024
Maroko, 2023 Rabat jest jednym z czterech cesarskich miast w Maroku. Jego charakterystyczną cechą jest harmonijne połączenie dawnej architektury z
28 grudnia 2023
Maroko - Sahara Zachodnia Na temat Sahary Zachodniej (bagatela 266 tysięcy km2) dotychczas wiedziałam niewiele. Będąc na początku listopada w
16 grudnia 2023
Maroko 2023 Z pewnością możecie sobie wyobrazić, jaką przyjemnością jest zamiana zgiełku suku na urokliwy ogród ukryty w plątaninie uliczek

Najnowsze artykuły: 

Relacje z Mauritiusa

 Mauritius to niewiarygodnie piękne plaże, bogate życie podwodne i zadziwiające krajobrazy

Co przychodzi Ci ma myśl, gdy słyszysz Mauritius? Piękne plaże? 

 

BINGO! 

Mark Twain napisał: "Najpierw stworzono Mauritius, a potem niebo - na wzór Mauritiusa". Wymowne, prawda?

Ta niewielka wyspa na Oceanie Indyjskim ma 177 km linii brzegowej z szerokimi białymi plażami i lagunami z krystalicznie czystą wodą mieniącą się różnymi odcieniami turkusu i błękitu. Otoczona jest pasem niezwykłej dobrze zachowanej rafy koralowej, która jak w wielu miejscach na świecie, ulega powolnej degradacji, ale mimo to wielbiciele świata podwodnego nie powinni być zawiedzeni, gdyż warunki do nurkowania są wyśmienite.

 

Zobacz 2-minutowy filmik przedstawiający  nie wszystko, co najlepsze na Mauritiusie

 

Mauritius jest od dawna popularnym kierunkiem dla turystów, szczególnie z Francji i z Wielkiej Brytanii, krajów, które w przeszłości kolonizowały wyspę. Ponoć dzięki nastawieniu przemysłu turystycznego na bogatą klientelę, Mauritius oparł się światowemu kryzysowi gospodarczemu w latach 2007-2009. Dziś coraz bardziej dostępny, jest jak najbardziej godny polecenia dla wszystkich szukających piękna egzotycznych plaż, raf koralowych, entuzjastów wszelkich aktywności wodnych, bujnej roślinności wilgotnego klimatu zwrotnikowego i dobrej kuchni.

 

 

Żółw w wodach Mauritiusa

 

Dobre zaplecze turystyczne z Wi-Fi w każdym obiekcie, brak zagrożeń ze strony świata zwierząt, wysoki poziom bezpieczeństwa i przyjaźnie nastawieni mieszkańcy – wszystko sprawia, że zaliczam wakacje na Mauritiusie do jednych z najbardziej udanych podróży.  
 

Widok na wysepkę i krystalicznie czystą wodę Oceanu Indyjskiego

Wyspy, wysepki, plaże i lazur nieba to Mauritius właśnie

 

Zastanawiasz się pewnie tak jak ja przed wyjazdem, co warto zobaczyć na Mauritiusie? Najpierw jednak ...

 

Informacje  ogólne i praktyczne o   Mauritiusie 

 

Gdzie leży Mauritius 

Wyspa Mauritius leży około 900 km na wschód od Madagaskaru, a ten położony jest na południowy-wschód od Afryki na Oceanie Indyjskim. Jest częścią archipelagu Maskarenów. Do Mauritiusa należą wyspy: Rodrigues, archipelag Cargados Carajos i Wyspy Agalega. Między Madagaskarem a Mauritiusem leży jeszcze wyspa Reunion, wyglądająca ponoć jak małe Hawaje (koniecznie trzeba to sprawdzić :-) 

 

Powierzchnia Mauritiusa

2 045 km2. Lepiej jej wielkość oddają liczby - 61 km długości i 47 km szerokości.

 

Ogród botaniczny Pamplemousses

Ogród botaniczny Pamplemousses

 

Historia Mauritiusa w telegraficznym skrócie

Wyspę odkryli Portugalczycy w 1505 roku, następnie w latach 1598-1710 skolonizowali ją Holendrzy. Od imienia księcia Maurycego Orańskiego wyspa otrzymała nazwę Mauritius. Francuzi opanowali ją w 1722 r. i zmienili nazwę na Ile de France, która została zmieniona na pierwotną przez Brytyjczyków, gdy ci przejęli panowanie na wyspą w 1810 roku. Znieśli niewolnictwo i sprowadzili wielu robotników z Indii (dziś Hindusi stanowią 68% ludności). Mauritius uzyskał niezależność w 1968 roku i jako jeden z nielicznych państw afrykańskich cieszy się stabilną demokracją i jednym z najwyższych dochodów na obywatela.

 

Stolica kraju

Port Louis jest zarazem największym miastem Mauritiusa, leżącym w jej północno-zachodniej części.

 

Pomnik w Port Louis

Pomnik w Port Louis

 

Mieszkańcy Mauritiusa 

1,356 miliona osób. 68% mieszkańców to Hindusi, Kreole stanowią 27%, Chińczycy – 3% i Franko-maurytyjczycy 2%. Jak łatwo się domyśleć dominującą religią jest hinduizm, wyznawany przez 48,5% ludności, następnie  chrześcijaństwo – 32% i islam – 17%.  

 

Język

Angielski i francuski, to języki wykładowe w szkołach i na uczelniach, a w domach Maurytyjczycy porozumiewają się przeważnie w języku kreolskim Mauritiusa.

 

 

Widok z góry Le Morne  na Mauritiusie

Widok z góry Le Morne  na Mauritiusie

 

Kiedy najlepiej pojechać na Mauritius?

Byliśmy na przełomie listopada i grudnia, kiedy to (jeszcze do kwietnia) panuje najlepsza pora na nurkowanie, ponieważ woda jest najbardziej przejrzysta. Tak, tak potwierdzamy, była krystaliczna i miała około 28 oC. Jest to też dobry okres na łowienie ryb i podziwianie kwitnącego obficie najpiękniejszego drzewa świata – płomienia Afryki. Chyba dwa razy przytrafił nam się deszcz, a niebo prawie cały czas usiane było malowniczymi chmurami, które dodawały uroku zdjęciom. W tym czasie na Mauritiusie panuje lato z temperaturami od 22-35oC.

Zimą trwającą od maja do listopada temperatury wahają się od 18 oC do 26 oC (woda ma około 23 oC). Miesiące od czerwca do sierpnia to najlepszy okres na surfing na Mauritiusie.

Ogólnie na wybrzeżu opady są znacznie rzadsze w porównaniu z przeważnie wyżynnym interiorem, gdzie panują niższe temperatury.

 

Spotkanie z żółwiem olbrzymim

Spotkanie z żółwiem olbrzymim

 

Wizy

Dla Polaków nie ma obowiązku wizowego, jeśli pobyt nie przekracza 180 dni w roku kalendarzowym. Wymagana jest potwierdzona rezerwacja miejsca zamieszkania.

Jeszcze w samolocie otrzymuje się żółte karteczki, zawierające oświadczenie o stanie zdrowia.  Ale to nie wszystko, gdyż potrzebne są jeszcze karteczki białe, w których należy wpisać adres pobytu na Mauritiusie. Te drugie umknęły naszej uwadze podczas lotu i tak się złożyło, że zabrakło ich na lotnisku, a bez nich nie można przejść odprawy paszportowej. Raz po raz urzędnicy wynosili ciągle niewystarczającą liczbę białych karteczek. Doczekaliśmy się ich w końcu i byliśmy ostatnimi pasażerami z naszego rejsu, którzy w końcu mogli wkroczyć do kraju.

 

Strefa czasowa na Mauritiusie

W zimie po przylocie na Mauritius przesuwamy wskazówki o 3 godziny do przodu, a w lecie o 2 godziny.

 

Waluta na Mauritiusie

Tutejszą walutą jest rupia maurytyjska (MUR).

1 MUR = 0,11 PLN (stan na 28.12.2019 r.).   

Lepiej ponoć opłaca się zabrać do wymiany euro niż dolary.  W punktach wymiany walut   zwykle można trafić korzystniejszy kurs niż w bankach.   

 

Awers banknotów 1000 i 2000 rupii maurytyjskich

Awers banknotów 1000 i 2000 rupii maurytyjskich

 

Przykładowe ceny na Mauritiusie

Ceny noclegów podawane są zazwyczaj w euro. Przeważnie rezerwowaliśmy przez Booking.com w cenie około 17-25    euro od osoby w apartamentach i willach. Warunki naprawdę przyzwoite.

Za obiad   w restauracji trzeba zapłacić    300-600 rupii, w zależności od wybranego dania. 

Żywność w sklepach jest trochę droższa niż w Polsce. 

Całodzienne wycieczki łodzią lub katamaranem z posiłkiem 1400-1500 rupii od osoby.

Wstęp  do parków i innych atrakcji około 250 rupii.

Przejazdy autobusami  15-49 rupii w  zależności od  długości trasy. 

Wynajęcie taksówki na kilka godzin 1800 rupii - kurs z Le Morne do  punktu widokowego w Black River Gorges.

Taksówka z lotniska do Blue Bay  - 10 euro. 

Autobus nr 9, 10 lub 198  z Mahebourga na lotnisko 21 rupii.

 

Ziemia siedmiu kolorów

Ziemia siedmiu kolorów, na Mauritiusie

     

Czas przelotu na Mauritius

My lecieliśmy Alitalią najpierw niecałe 2,5 godziny do Rzymu, a następnie około 10,5 godziny na lotnisko w Mauritiusie, które znajduje się w pobliżu miasteczka Mahebourg na południowym wschodzie Mauritiusa, około 50 km od stolicy.

 

Trasa naszej  podróży po Mauritiusie

Ostatecznie po lekturze przewodnika i relacji na blogach podróżniczych wybrałam dla nas kilka maurytyjskich atrakcji, aby nie ograniczać się jedynie do leżenia na plaży z drinkiem z palemką lub kokosem, co oczywiście jest przyjemne, ale nie w nadmiarze. Poza tym okazało się, że Mauritius ma do zaoferowania nie tylko plaże i bez pośpiechu w ciągu 2 tygodni można zobaczyć tu niejedno. Wszystko opisane jest w relacjach z poszczególnych punktów naszej wyprawy. Klikajcie w linki, aby dowiedzieć się więcej.

 

 1. Podróż po Mauritiusie rozpoczęliśmy w uroczej Blue Bay na południowym wschodzie kraju. W tym rejonie zaliczyliśmy:
 • Blue Bay Marine Park
 • Plażę  de Pointe d'Esny
 • wyspę Ile aux Aigrettes
 • stolicę regionu  Mahebourg
 1. Następnie ruszyliśmy na południe wyspy, gdzie po drodze  odwiedziliśmy park La Vanille z ogromną populację żółwi olbrzymich
 2. Dotarliśmy do La Galuette na południowym zachodzie  Mauritiusa. To bardzo ciekawy  rejon kraju, gdzie wybraliśmy następujące atrakcje:
 •  góra i półwysep Le Morne
 • wodospad Chamarel
 •  Ziemia 7 kolorów
 • Black River Gorges National Park
 1. Przemieściliśmy się nieco na północ zachodniego wybrzeża do słynnego Flic en Flac, skąd wybraliśmy się na pływanie z delfinami
 2. Następnie przejechaliśmy dalej na północ zachodniego wybrzeża do Trou aux Biches, w okolicach którego  zwiedzaliśmy:
 1. W końcu przecięliśmy Mauritius z zachodu na wschodnie wybrzeże do Trou d'Eau Douce, gdzie  odbyliśmy niezapomnianą wycieczkę na rajską wysepkę Ile Aux Cerfs.

Oto mapka z trasą naszej podróży po Mauritiusie.

Mapa z naszą trasą po Mauritiusie

  By Peter B. Southwood - http://wikitravel.org/shared/Image:Map_of_Mauritius.png and http://wikitravel.org/shared/Image:Map_of_Mauritius.svg, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=14886833

 

Jak się przemieszczać po Mauritiusie

Na wyspie działa niedrogi system transportu autobusowego obejmujący swoim zasięgiem całą wyspę, działający w większych miastach do godz. 22.30, a na prowincji do 18.00. Wyszukując połączenia korzystałam z bardzo dobrej  strony Mauritius Buses  .

Można też wynająć samochód w głównych miastach lub na lotnisku, mając ukończone 23 lata i Międzynarodowe Prawo Jazdy. Do tej opcji zniechęcił nas ruch lewostronny.

Można też korzystać z taksówek, co czasami nam się zdarzało, szczególnie w okolicach Kanionu Czarnej Rzeki - Black River Gorges National Park.

 

Kwiaty lotosu w Royal Botanical Garden
Kwiaty lotosu w Royal Botanical Garden

 

Co zabrać w podróż na Mauritius?

Moją  listę rzeczy do spakowania na wakacje zawarłam  w artykule "Co zabrać w podróż?" 

 W wielu relacjach zalecano szczególnie środek na komary, który nam się nie przydał ani razu.

 

Gniazdka na Mauritiusie

Rzadko kiedy występują tu gniazdka europejskie. Raczej trzeba mieć przejściówkę z gniazdek brytyjskich, posiadających dwa otwory podłużne, położone poziomo i jeden pionowo, pośrodku. Przejściówki czasami były w apartamentach. Można je też kupić za grosze w supermarketach.

 

Jedzenie na Mauritiusie

To prawdziwy miks. Pyszności dla wielbicieli kuchni indyjskiej i chińskiej, okraszone tradycją kreolską,  z wpływami francuskimi.

 

Talerz z krewetkami w sosie z warzywami

 

 

Roślinność Mauritiusa

Tu można by napisać całą epopeję. Trafiliśmy na okres kwitnięcia pochodzącego z Madagaskaru drzewa płomień Afryki -  inaczej  wianowłostka królewska z rodziny bobowatych. Byliśmy przeszczęśliwi.

Witaj na blogu Filmy z plecaka!

Relacje  z 5 kontynentów, filmy, zdjęcia, informacje, rekomendacje.

To ja
Największe atrakcje Birmy

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Zdjęcia, filmy i teksty są naszą własnością. Kopiowanie i wykorzystywanie bez pisemnej zgody twórców jest zabronione.

Dwóch patrzy przez okno na tarasy