Na terytorium Syrii znajdowało się ponad 10 tys. zabytków, które mają ogromną wartość z punktu widzenia historii i nauki. W ciągu tygodnia w kwietniu 2009 r. zwiedziliśmy:
Błagam, nie teraz!!!
W normalnych czasach pokoju najlepszą porą na zwiedzanie Syrii była wiosna w miesiącach marcu i kwietniu. Kwitną kwiaty, jest zielono i nie za gorąco. Latem temperatura wzrasta do ponad 40 stopni, więc raczej odpada. Jesień (wrzesień, październik) to także dobra pod względem aury pora do odwiedzania Syrii, lecz po gorącym lecie sucha i pozbawiona liści roślinność jest mniej fotogeniczna.
Informacje z 2009 r. dotyczące cen są nieaktualne nie tylko z uwagi na upływ czasu, lecz także z powodu zawieruchy wojennej.
Kliknij na zdjęcie, aby powiększyć na cały ekran.
Syria
Wielkie koła nawadniające z XII-XIII wieku, z których słynie Hama, zamek krzyżowców Krak des Chevaliers, antyczna świątynia w Palmyrze i tysiącletni 45-metrowy minaret Meczetu Umajjadów w Aleppo to tylko niektóre przykłady najcenniejszych zabytków Syrii, których już nie ma lub w najlepszym wypadku są w stanie ruiny.
Na terytorium Syrii znajdowało się ponad 10 tys. zabytków, które mają ogromną wartość z punktu widzenia historii i nauki. Światowa opinia publiczna raz po raz jest informowana o nielegalnych wykopaliskach i plądrowaniu antycznych grobowców. Stare miasta w Damaszku i Aleppo to jedne z najstarszych osad na świecie, nie bez przesady nazywane kulturalnymi perłami Wschodu, zostały wpisane przez UNESCO na listę Dziedzictwa Zagrożonego. Bezpowrotnie może też zniknąć stare miasto w Bosrze, prawie w całości zbudowane z czarnego bazaltu.
Poniżej w części Relacje znajdziecie serię artykułów ze zdjęciami i filmami na temat tych zabytków.
Oglądajcie, bo w oryginale raczej już ich nie zobaczycie.
Smak humusu (w uproszczeniu pasta z cieciorki i sezamu) i chlebków arabskich w Syrii jest nie do powtórzenia.
Pomocni Syryjczycy.
Malownicze ruiny Bazyliki św. Szymona Słupnika, z których roztacza się niezapomniany widok. Zobaczcie filmik (1 minuta 29 s);
Starożytne miasto Palmyry.
Atmosfera meczetów Umajjadów w Damaszku oraz w Aleppo.
Przepiękne suki (kryte bazary) w Damaszku i Aleppo, które nie mają sobie równych na całym Bliskim Wschodzie.
Starówka w Aleppo, która była wpisana na listę UNESCO, a obecnie na liście zagrożonych zabytków.
Brak znajomości pisma arabskiego nieco utrudniał życie.
Niemożność przejścia pieszo granicy między Syrią a Jordanią (można było tylko samochodem).
© Wszelkie prawa zastrzeżone. Zdjęcia, filmy i teksty są naszą własnością. Kopiowanie i wykorzystywanie bez pisemnej zgody twórców jest zabronione.