Najnowsze artykuły: 

07 września 2024
Francja, czerwiec 2024 Ponad 20 zamków  w niecały  tydzień - chyba nieco przesadziliśmy! Ale jakże mogliśmy sobie odmówić tej przyjemności,
04 kwietnia 2024
Maroko, 2023 Maroko skrywa wiele magicznych miejsc, a jednym z nich jest urokliwe miasteczko Essaouira (Assawira), które zachwyca odwiedzających swoim
17 marca 2024
Maroko 2023 Witajcie w hipnotycznym Marrakeszu, gdzie każdy kąt skrywa historię, a każdy krok to wyzwanie dla zmysłów, gdyż zapachy
29 lutego 2024
Maroko 2023 Fez założył pierwszy król Maroka Położenie Fezu jest niesamowite, a panorama miasta z dwóch punktów widokowych usytuowanych na
Kobiety dźwigające worki na głowach na tle bramy i grubych murów
09 stycznia 2017

Zniszczone zabytki Aleppo w Syrii

Witaj na blogu Filmy z plecaka!

Relacje  z 5 kontynentów, filmy, zdjęcia, informacje, rekomendacje.

To ja
Największe atrakcje Birmy

Niedawno zobaczyłam na Onet.pl porównanie zdjęć z Aleppo w Syrii sprzed wojny i dzisiejszych http://wiadomosci.onet.pl/swiat/zdjecia-porownujace-aleppo-sprzed-okresu-wojny-do-obecnego-stanu/wly0hs6 . Wiedziałam, że sytuacja jest tragiczna, ale że aż tak…

Zobaczcie film, jak Aleppo wyglądało i jakby mogło wyglądać dziś, gdyby nie ta okrutna wojna która od początku w marcu 2011 roku do 7 września 2016 roku, pochłonęła już ponad 290 000 ofiar śmiertelnych i zmusiła miliony ludzi do porzucenia swych domów.

 

 

 

Meczet Umajjadów w Aleppo

 

Gdy zwiedzałam wpisany na listę UNESCO piękny Meczet Umajjadów w 2009 r. byłam na wdechu. Atmosfera tego miejsca dosłownie powalała. Zewsząd zjeżdżali do niego liczni turyści i pielgrzymi z całego świata islamskiego.

 

Dziś na głównym dziedzińcu Meczetu ujrzałam gruzowisko. Tysiącletni 45-metrowy minaret Meczetu Umajjadów runął podczas walk syryjskich powstańców z siłami wiernymi prezydentowi Baszarowi el-Asadowi. Na zdjęciach z ostatniego roku widać na głównym dziedzińcu Meczetu jedno wielkie gruzowisko.

 

Tracimy w Syrii jedno po drugim świadectwo kunsztu budowniczych z przeszłości i dorobek naszej cywilizacji. Ale jeszcze bardziej porusza mnie los Syryjczyków, których serdeczność wywarła na mnie ogromne wrażenie. Współczuję im, bo siedząc w ciepełku, mogę tylko sobie wyobrazić, że ich życie wywróciło się do góry nogami i pewnie jeszcze długo nie wróci do normalności. 

Spójrzcie sami, jak wyglądał Meczet Umajjadów w 2009 r.

 

Dziedziniec-meczetu-Umajadów

 

Suk Al-Madina

 

Nieopodal Meczetu Umajjadów znajdował się suk Al-Madina, czyli zadaszone sklepieniem kolebkowym targowisko również wpisane na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO wraz z całym Starym Miastem Aleppo.

Jak podaje Wikipedia łączna długość jego wąskich alejek sięgała 13 km, co czyniło go największym w historii zadaszonym targowiskiem na świecie.

Dziś wiemy, że ogień wojny strawił blisko 1500 straganów i sklepów w Al-Madina.

 

Zobaczcie, co straciliśmy.

 

Suk-al-madina

 

Cytadela z polskim akcentem

 

Działania wojenne nie oszczędziły także jednego z najcenniejszych zabytków Aleppo – cytadeli umiejscowionej na szczycie wzgórza, które od najdawniejszych lat miało duże znaczenie religijne. Za czasów Seleucydów (dynastia hellenistyczna wywodząca się od jednego z dowódców Aleksandra Wielkiego, Seleukosa), czyli przed 65 r.p.n.e., na wzgórzu wznosiła się świątynia Zeusa. Budowę pierwszej cytadeli rozpoczęto jeszcze w IV w.p.n.e., a w epoce rzymskiej stacjonowało tu dowództwo wojskowe miasta. W obecnej formie forteca zaczęła powstawać około X wieku, a jej budowa trwała ponad trzy wieki. Twierdza zajmuje powierzchnię, w zależności od źródła informacji, od czterech do siedmiu hektarów i jest częścią Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 

Cytadela-w-Aleppo

 

Jedyne wejście do cytadeli prowadzi od południa przez most przerzucony nad fosą. Przejście przez olbrzymi kompleks bramny z XII w. załamuje się kilka razy pod kątem prostym, aby spowolnić napływ wdzierających się wrogów i ostrzelać ich przez otwory strzelnicze znajdujące się w murach wzdłuż całego przejścia. Sprytne!    

 

 

Terroryści z ISIS bezskutecznie próbowali wysadzić cytadelę w 2012 roku, ale w listopadzie 2015 r. udało się im wysadzić część murów cytadeli.

Twierdza zajmuje powierzchnię, w zależności od źródła informacji, od czterech do siedmiu hektarów i jest częścią Światowego Dziedzictwa UNESCO. Terroryści bezskutecznie próbowali wysadzić cytadelę w 2012 roku, ale w listopadzie 2015 r. udało się im wysadzić tunel pod zachodnią bramą cytadeli.

 

                                Cytadela-w-Aleppo

 

W Aleppo natrafiliśmy na ciekawy akcent polski:  około 1850 r. wraz z grupą polskich i węgierskich powstańców został tam internowany Generał Józef Bem, który przechodząc formalnie (aby służyć w wojsku tureckim i walczyć z Rosją) na islam przyjął imię Murat Pasza.

Bem musiał być bardzo inteligentnym człowiekiem. Mimo trudnej sytuacji wraz z towarzyszami opracował plany reorganizacji armii tureckiej, budowy twierdz pogranicznych, rozbudowy otaczających Turcję umocnień, a także projekty uregulowania przepływających przez ten kraj rzek: Tygrysu i Eufratu. Ponadto stwierdził, że Aleppo leży na bogatych złożach siarki, żelaza i saletry, której produkcję na skalę przemysłową uruchomił za pieniądze z tureckiej kasy państwowej.

Mustafa Pasza - turecki gubernator okolic Aleppo - musiał docenić jego talenty. Powierzył Bemowi dowództwo obrony miasta przed najazdem arabskich nomadów podczas, której generał dowodził artylerią. Niestety pod koniec 1850 r. Bem zapadł na malarię i zmarł. Pochowano go na na starym cmentarzu wojskowym położonym na skalistej górze Dżebel el Isam (tur. Góra Wielkich Ludzi), a dopiero 30 czerwca 1929 roku prochy Józefa Bema sprowadzono do rodzinnego Tarnowa.

 

Cytadela w Aleppo

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Zdjęcia, filmy i teksty są naszą własnością. Kopiowanie i wykorzystywanie bez pisemnej zgody twórców jest zabronione.

Dwóch patrzy przez okno na tarasy