Dwóch patrzy przez okno na tarasy

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Zdjęcia, filmy i teksty są naszą własnością. Kopiowanie i wykorzystywanie bez pisemnej zgody twórców jest zabronione.

Niedawno zobaczyłam na Onet.pl porównanie zdjęć z Aleppo w Syrii sprzed wojny i dzisiejszych http://wiadomosci.onet.pl/swiat/zdjecia-porownujace-aleppo-sprzed-okresu-wojny-do-obecnego-stanu/wly0hs6 . Wiedziałam, że sytuacja jest tragiczna, ale że aż tak…

Zobaczcie film, jak Aleppo wyglądało i jakby mogło wyglądać dziś, gdyby nie ta okrutna wojna która od początku w marcu 2011 roku do 7 września 2016 roku, pochłonęła już ponad 290 000 ofiar śmiertelnych i zmusiła miliony ludzi do porzucenia swych domów.

 

 

 

Meczet Umajjadów w Aleppo

 

Gdy zwiedzałam wpisany na listę UNESCO piękny Meczet Umajjadów w 2009 r. byłam na wdechu. Atmosfera tego miejsca dosłownie powalała. Zewsząd zjeżdżali do niego liczni turyści i pielgrzymi z całego świata islamskiego.

 

Dziś na głównym dziedzińcu Meczetu ujrzałam gruzowisko. Tysiącletni 45-metrowy minaret Meczetu Umajjadów runął podczas walk syryjskich powstańców z siłami wiernymi prezydentowi Baszarowi el-Asadowi. Na zdjęciach z ostatniego roku widać na głównym dziedzińcu Meczetu jedno wielkie gruzowisko.

 

Tracimy w Syrii jedno po drugim świadectwo kunsztu budowniczych z przeszłości i dorobek naszej cywilizacji. Ale jeszcze bardziej porusza mnie los Syryjczyków, których serdeczność wywarła na mnie ogromne wrażenie. Współczuję im, bo siedząc w ciepełku, mogę tylko sobie wyobrazić, że ich życie wywróciło się do góry nogami i pewnie jeszcze długo nie wróci do normalności. 

Spójrzcie sami, jak wyglądał Meczet Umajjadów w 2009 r.

 

Dziedziniec-meczetu-Umajadów

 

Suk Al-Madina

 

Nieopodal Meczetu Umajjadów znajdował się suk Al-Madina, czyli zadaszone sklepieniem kolebkowym targowisko również wpisane na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO wraz z całym Starym Miastem Aleppo.

Jak podaje Wikipedia łączna długość jego wąskich alejek sięgała 13 km, co czyniło go największym w historii zadaszonym targowiskiem na świecie.

Dziś wiemy, że ogień wojny strawił blisko 1500 straganów i sklepów w Al-Madina.

 

Zobaczcie, co straciliśmy.

 

Suk-al-madina

 

Cytadela z polskim akcentem

 

Działania wojenne nie oszczędziły także jednego z najcenniejszych zabytków Aleppo – cytadeli umiejscowionej na szczycie wzgórza, które od najdawniejszych lat miało duże znaczenie religijne. Za czasów Seleucydów (dynastia hellenistyczna wywodząca się od jednego z dowódców Aleksandra Wielkiego, Seleukosa), czyli przed 65 r.p.n.e., na wzgórzu wznosiła się świątynia Zeusa. Budowę pierwszej cytadeli rozpoczęto jeszcze w IV w.p.n.e., a w epoce rzymskiej stacjonowało tu dowództwo wojskowe miasta. W obecnej formie forteca zaczęła powstawać około X wieku, a jej budowa trwała ponad trzy wieki. Twierdza zajmuje powierzchnię, w zależności od źródła informacji, od czterech do siedmiu hektarów i jest częścią Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 

Cytadela-w-Aleppo

 

Jedyne wejście do cytadeli prowadzi od południa przez most przerzucony nad fosą. Przejście przez olbrzymi kompleks bramny z XII w. załamuje się kilka razy pod kątem prostym, aby spowolnić napływ wdzierających się wrogów i ostrzelać ich przez otwory strzelnicze znajdujące się w murach wzdłuż całego przejścia. Sprytne!    

 

 

Terroryści z ISIS bezskutecznie próbowali wysadzić cytadelę w 2012 roku, ale w listopadzie 2015 r. udało się im wysadzić część murów cytadeli.

Twierdza zajmuje powierzchnię, w zależności od źródła informacji, od czterech do siedmiu hektarów i jest częścią Światowego Dziedzictwa UNESCO. Terroryści bezskutecznie próbowali wysadzić cytadelę w 2012 roku, ale w listopadzie 2015 r. udało się im wysadzić tunel pod zachodnią bramą cytadeli.

 

                                Cytadela-w-Aleppo

 

W Aleppo natrafiliśmy na ciekawy akcent polski:  około 1850 r. wraz z grupą polskich i węgierskich powstańców został tam internowany Generał Józef Bem, który przechodząc formalnie (aby służyć w wojsku tureckim i walczyć z Rosją) na islam przyjął imię Murat Pasza.

Bem musiał być bardzo inteligentnym człowiekiem. Mimo trudnej sytuacji wraz z towarzyszami opracował plany reorganizacji armii tureckiej, budowy twierdz pogranicznych, rozbudowy otaczających Turcję umocnień, a także projekty uregulowania przepływających przez ten kraj rzek: Tygrysu i Eufratu. Ponadto stwierdził, że Aleppo leży na bogatych złożach siarki, żelaza i saletry, której produkcję na skalę przemysłową uruchomił za pieniądze z tureckiej kasy państwowej.

Mustafa Pasza - turecki gubernator okolic Aleppo - musiał docenić jego talenty. Powierzył Bemowi dowództwo obrony miasta przed najazdem arabskich nomadów podczas, której generał dowodził artylerią. Niestety pod koniec 1850 r. Bem zapadł na malarię i zmarł. Pochowano go na na starym cmentarzu wojskowym położonym na skalistej górze Dżebel el Isam (tur. Góra Wielkich Ludzi), a dopiero 30 czerwca 1929 roku prochy Józefa Bema sprowadzono do rodzinnego Tarnowa.

 

Cytadela w Aleppo

Największe atrakcje Birmy
To ja

Witaj na blogu Filmy z plecaka!

 Relacje  z 5 kontynentów, filmy, zdjęcia, informacje, rekomendacje.

Plecak na logo blogu Filmy z plecaka

Zniszczone zabytki Aleppo w Syrii

09 stycznia 2017
Kobiety dźwigające worki na głowach na tle bramy i grubych murów
10 października 2022
Seszele 2022 Pierwsze co rzuciło mi się w oczy w drodze z lotniska po wylądowaniu na Seszelach, to tropikalna roślinność
04 października 2022
Seszele 2022 Piątego dnia naszej podróży na Seszele wybraliśmy się promem Inter Island z Praslin na wyspę La Digue, co
10 lipca 2022
Seszele 2022 Na Praslin dowiedziałam się, że Seszelczyk nie będzie zachwycony,  gdy  ugościmy go rybą. Owoców morza mają oni „po
21 maja 2022
Seszele, 2022. Mahe jest największą wyspą Seszeli. Ma około 144 k2 powierzchni, 26 km długości i 17 km szerokości (niektóre

Najnowsze artykuły: