Koloryt zachodniego wybrzeża Sri Lanki , szczególnie o zachodzie słońca jest nie do opisania.  Zastanawiam się jakich przymiotników tu użyć. To może 3 razy "Z": zjawiskowy, zachwycający, zadziwiający? A co Ty powiesz?

 Zobacz   film przedstawiający   największe zabytki Sri Lanki, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO:

Filmy

Relacje

Najlepsze na Sri Lance w niecałe 3 tygodnie

 

Jeśli wybierasz się na Sri Lankę, możesz wziąć pod uwagę nasz program na 18 dni i wyselekcjonowane przez nas miejsca oraz atrakcje, nasze wrażenia, filmy i zdjęcia. Program wyprawy przygotowaliśmy tylko z grubsza, to znaczy, że mieliśmy wybrane rodzynki, na których nam zależało, ale kolejność zwiedzania była ustalana spontanicznie na miejscu. Ostatecznie podróż przyjęła następujący kształt  w dniach 23 września – 10 października 2012 r. (każdy numer oznacza kolejny dzień podróży):

 1. Wieczorem wylądowaliśmy w Kolombo (lot z Waranasi w Indiach). Lotnisko jest położone na północ od stolicy, więc pojechaliśmy jeszcze parę kilometrów w kierunku północnym nad morze do Negombo, aby nocować w „miłych okolicznościach przyrody”. Ale szału nie było, nocleg nas rozczarował. Negombo było kiedyś miasteczkiem rybackim z długimi plażami, lecz obecnie jest bardzo zdominowane przez turystów, którzy tak, jak my, docierają tu korzystając z bliskości międzynarodowego lotniska w Kolombo. Jest to dobre miejsce do zakupu i degustacji owoców morza oraz ponoć do uprawiania sportów wodnych - zwłaszcza windsurfingu, kitesurfingu i żeglowania, ale my najpierw chcieliśmy poznać trochę Sri Lankę, więc następnego dnia wyruszyliśmy dalej.

 2. Pojechaliśmy prosto na dworzec autobusowy w Kolombo (35 km), którego zwiedzanie zostawiliśmy na koniec, bo przecież stąd mieliśmy lot powrotny. Posuwaliśmy się na południe w poszukiwaniu pięknych plaż i dotarliśmy do Hikkaduwa (98 km od Kolombo). Niełatwo było znaleźć nocleg w przystępnych cenach, bo pełno tu luksusowych hoteli. Ponoć to dobre miejsce do snurkowania i nurkowania. Spokojnie można było opuścić ten punkt programu i przejść do następnego, czyli od razu pojechać do Unawatuna.

 3. Dotarliśmy do Unawatuna, pierwszego ośrodka nadmorskiego za Galle. To był strzał w dziesiątkę. Jak tam było? – zobacz film i zdjęcia w artykule „Południowe wybrzeże Sri Lanki”.

 4. Zrobiliśmy wypad do pobliskiego Galle (10-12 km). Więcej w artykule „Południowe wybrzeże Sri Lanki”.

 5. Tangalle Beach - tutejsze perłowe plaże wśród bujnej roślinności zapierają dech w piersiach. Więcej w artykule „Południowe wybrzeże Sri Lanki”. Wypad do Kalametiya – królestwa ptaków (Sanctuary Bird Watching), które okazało się uroczym, mało uczęszczanym miejscem. Uwieczniłam je na filmie i w artykule pt. „Safari”.

 6. Hambantota – baza wypadowa do Parku Narodowego Bundala, zaliczanego do jednych z najpiękniejszych spośród około 9 parków narodowych na Sri Lance.

 7. Po drodze do Ella zatrzymaliśmy się w Buduruwagala, gdzie oglądaliśmy historyczne rzeźby w skalnych ścianach. Ella to wspaniale położona miejscowość w górach, wśród plantacji herbaty. Jedne z piękniejszych widoków na wyspie.

 8. Przejazd malowniczą trasą kolejową z Ella do Kandy to wielka przygoda. Widoki boskie uchwycone w filmie pt. „Znad morza do Kandy”.

 9. Najstrarszy ogród na Sri Lance kilka kilometrów od Kandy. Obejrzyj film i zdjęcia w artykule „Czarodziejski ogród w Peradenyia”,

 10. Do Dambulli położonej w centrum kraju (około 3 godzin na północ od Kandy) pojechaliśmy zobaczyć imponujący kompleks 5 jaskiń świątynnych z malowidłami na ścianach z I w. p.n.e. W zasięgu wzroku od Dambulli na 200-metrowej skale "Lions Rock" znajduje się twierdza Sigiriya, nazywana czasem ósmym cudem świata. 

 11. Anuradhapura – dawna stolica Sri Lanki. Starożytne ruiny rozrzucone na dużym terenie. 

 12. Park Narodowy Minneriya na imponującym obszarze ponad 8000 hektarów można podziwiać spore stada słoni, lamparty, jelenie i 130 gatunków ptaków.

 13. Polonnaruwa średniowieczna stolica Sri Lanki z pałacem królewskim, świątyniami i wielkimi posągami Buddy wyrzeźbionymi w skale.

 14. "Sierociniec słoni w Pinnawela" to także tytuł  filmu i artykułu o domu stworzonym przez człowieka dla tych pociesznych zwierzaków, który okazał się jednym z najprzyjemniejszych miejsc na Ceylonie.

 15. Powrót do Colombo. Łapiemy pociąg na południe wzdłuż zachodniego wybrzeża wyspy. Brak wolnych miejsc, więc stoimy lub siedzimy na plecakach, ale za to co za widoki! Jedziemy dosłownie 50 m od brzegu – wszystko to i atrakcje pod numerem 16 do 18 możesz zobaczyć powyżej w filmie „Bajkowe wybrzeże zachodnie Sri Lanki”. Delektuj się widokami przy specjalnie dobranej muzyczce, a jak się spodoba, polub i podaj dalej!  Zobacz  w filmie więcej takich zachodów słońca, jak poniżej.

 

 

 1. Słodkie lenistwo nad morzem w Beruwala.

 2. Wizyta na farmie żółwi w Kasgoda. Maleńkie kilkudniowe żółwiki - sama słodycz. Kąpiele i obserwacja mieszkańców wiosek rybackich w okolicach Beruwala.  

 3. Colombo nie zachwyca, ale jak się trochę poszuka, można znaleźć interesujące miejsca. Jednym z nich jest słynna promenada Galle Face Green z mnóstwem barów na wolnym powietrzu, spacerowiczów, dzieciaków z latawcami i zakochanych par.

 4. Wylot do Polski.

Informacje praktyczne - mapa, program, koszty

 

Sri Lanka, dawniej Cejlon, mnie nie zachwyciła i nie wiem dlaczego. Może przez kontrast z Indiami, które odwiedziliśmy w ramach tej samej wyprawy i które, tak jak się spodziewaliśmy, zaskakują nieustannie? Może z powodu drobnych kłamstewek czy nieustannych prób naciągania „białego człowieka”?

 

Nie można powiedzieć, że to kraj nieciekawy, albo pozbawiony wartych zobaczenia atrakcji, ale wspomnienia nie są tak intensywne, podobnie jak doznania na miejscu. Wszystko wydawało się takie przewidywalne, tym bardziej, że znamy mechanizmy funkcjonujące w krajach socjalistycznych, a do takich zalicza się Sri Lanka. Jednym z nich jest podejście do pracy: „czy się stoi, czy się leży …”, które przekłada się na obsługę turysty. Nie to, żebym oczekiwała, że wszyscy będą skakać wokół mnie, ale obojętność nie chwyta za serce. Generalnie ludzie są uśmiechnięci i spokojni, gadatliwi i życzliwi, ale też kombinują i oszukują, a nade wszystko traktują przybyszów jako niewyczerpane źródło gotówki.

 

Jeszcze w trakcie podróży powstała w mojej głowie myśl, że więcej tu nie wrócę. Wystarczą mi 3 tygodnie na Cejlonie. Bynajmniej nie chcę nikogo zniechęcać, bo to, co ujrzeliśmy i przeżyliśmy jest warte zachodu oraz pieniędzy. Sri Lanka to dobre miejsce na wycieczkę objazdową lub jak kto woli, na wakacje all inclusive. Morski piaseczek, ciepłe morze, wiekowe zabytki i wspaniała przyroda spodobają się każdemu podróżnikowi. Z resztą sami ocenicie, na podstawie filmów, zdjęć i relacji, które będę sukcesywnie uzupełniała.  

4 NAJwiększe  zachwyty

 

 1. Sierociniec słoni w Pinnawala. Najbardziej zabawny był przemarsz słoni nad rzekę, kąpiel i wzajemne umizgi. Słoniątko kilkudniowe jest pokryte włosami całkiem sporej długości – nie wiedziałam.
 2. Przejazd koleją na trasie między miejscowością Ella a Kandy to okazja do podziwiania zapierających dech w piersi widoków, a pociąg z Kolombo na południe wzdłuż wybrzeża momentami jedzie po plaży, więc przy zachodzie słońca możecie sobie wyobrazić, jaką mieliśmy frajdę. 
 3. Safari jeepem w parku narodowym Minneriya, gdzie obserwowaliśmy słonie na wolności.
 4. Piękna plaża w Unawatuna i na wybrzeżu zachodnim w okolicach Beruwala.

 

 3  NAJwiększe  niewypały 

 

 1. „Śmierć w oczach” na drogach. Ponoć kierowcy na Sri Lance są najmniej obliczalni w całej Azji.
 2. Lubimy ostrą kuchnię, ale na Sri Lance „zieje się ogniem” od rana do wieczora i często nie ma innej opcji.
 3. Lankijczycy lubią czasem naciągnąć turystów na to i owo. Trzeba być asertywnym i nigdy nie mówić taksówkarzom, rykszarzom itp., że jest się gdzieś pierwszy dzień. Niestety traktują białych jako niewyczerpane źródło gotówki.

 

Zdjęcia

Największe zachwyty i  niewypały, czyli NAJki

Sri Lanka

04 kwietnia 2024
Maroko, 2023 Maroko skrywa wiele magicznych miejsc, a jednym z nich jest urokliwe miasteczko Essaouira (Assawira), które zachwyca odwiedzających swoim
17 marca 2024
Maroko 2023 Witajcie w hipnotycznym Marrakeszu, gdzie każdy kąt skrywa historię, a każdy krok to wyzwanie dla zmysłów, gdyż zapachy
29 lutego 2024
Maroko 2023 Fez założył pierwszy król Maroka Położenie Fezu jest niesamowite, a panorama miasta z dwóch punktów widokowych usytuowanych na
06 stycznia 2024
Maroko, 2023 Rabat jest jednym z czterech cesarskich miast w Maroku. Jego charakterystyczną cechą jest harmonijne połączenie dawnej architektury z
28 grudnia 2023
Maroko - Sahara Zachodnia Na temat Sahary Zachodniej (bagatela 266 tysięcy km2) dotychczas wiedziałam niewiele. Będąc na początku listopada w
16 grudnia 2023
Maroko 2023 Z pewnością możecie sobie wyobrazić, jaką przyjemnością jest zamiana zgiełku suku na urokliwy ogród ukryty w plątaninie uliczek
01 listopada 2023
Tanzania, Zanzibar, sierpień 2023 Jeśli nie interesuje Cię plażowanie, albo już Ci się znudzi pławienie się w luksusie ośrodków wypoczynkowych

Najnowsze artykuły: 

Sri Lanka  - ostro od rana do wieczora

 

 

Witaj na blogu Filmy z plecaka!

Relacje  z 5 kontynentów, filmy, zdjęcia, informacje, rekomendacje.

To ja
Największe atrakcje Birmy
31 maja 2017
Co warto zobaczyć na Cejlonie Trzy, a właściwie cztery ważne elementy narodowego dziedzictwa Cejlonu to Dambulla i sąsiadująca Sigiriya, Anuradhapura na północy i Polonnaruwa na wschodzie. Wszystkie te miejsca są wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Do Dambulli położonej w centrum kraju (około 3 godzin na północ od Kandy) pojechaliśmy
27 maja 2017
Najciekawsze na Sri Lance Ella to wspaniale położona miejscowość w wąskim gardle górskiego kanionu wśród zielonych dywanów plantacji herbaty. Można tu podziwiać jedne z najpiękniejszych widoków na wyspie i aktywnie spędzić czas na przykład fundując sobie lot paralotnią, spływ kajakiem, wspinaczkę skałkową lub trekking po górach. Do Ella można dotrzeć
24 maja 2017
Największe atrakcje Sri Lanki To zupełnie wyjątkowe i niezwykle relaksujące doświadczenie. Płyniesz sobie małą łódką meandrami gęstej sieci kanałów, lagun przybrzeżnych i mangrowych bagien niedaleko Zatoki Żółwi. Tylko ty, twój towarzysz, wioślarz i ptaki. Kalametiya to królestwo ptaków (Sanctuary Bird Watching), które okazało się uroczym miejscem i myślę, że nawet
22 maja 2017
Sri Lanka Dotarliśmy do Unawatuna, pierwszego ośrodka nadmorskiego za Galle i to był strzał w dziesiątkę. Mówią, że to jedna z 12 najlepszych plaż na świecie. Atrakcją miejsca jest bliskość kolonialnego Galle, duży wybór knajpek, barów, restauracji z egzotycznymi drinkami i owocami morza. Główne ośrodki plażowe na Sri Lance są
20 maja 2017
Największe atrakcje Sri Lanki Najpopularniejsze na Sri Lance miejsce do obserwacji słoni znajduje się w Pinnawela,  mniej więcej w połowie drogi między Colombo a Kandy.  To sierociniec dla słoni - Pinnawela Elephant Orphanage.  Po obejrzeniu tych kolosów w naturze w Parku Narodowym Minneriya, postanowiliśmy więc zobaczyć, jak słonie czują się
17 maja 2017
Sri Lanka Jakoś nie byłam przekonana do wizyty w ogrodzie botanicznym Peradeniya (Royal Botanical Gardens, Peradeniya). Niesłusznie, ponieważ to jeden z najbardziej podziwianych ogrodów botanicznych w południowej i południowo-wschodniej Azji.  Leży nieopodal Kandy (zaledwie 6 km) i naprawdę robi wrażenie nawet na laikach, niezainteresowanych botaniką. Można tu napatrzeć się na

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Zdjęcia, filmy i teksty są naszą własnością. Kopiowanie i wykorzystywanie bez pisemnej zgody twórców jest zabronione.

Dwóch patrzy przez okno na tarasy