<----

Relacja

17 marca 2024
Maroko 2023 Witajcie w hipnotycznym Marrakeszu, gdzie każdy kąt skrywa historię, a każdy krok to wyzwanie dla zmysłów, gdyż zapachy
29 lutego 2024
Maroko 2023 Fez założył pierwszy król Maroka Położenie Fezu jest niesamowite, a panorama miasta z dwóch punktów widokowych usytuowanych na
06 stycznia 2024
Maroko, 2023 Rabat jest jednym z czterech cesarskich miast w Maroku. Jego charakterystyczną cechą jest harmonijne połączenie dawnej architektury z
28 grudnia 2023
Maroko - Sahara Zachodnia Na temat Sahary Zachodniej (bagatela 266 tysięcy km2) dotychczas wiedziałam niewiele. Będąc na początku listopada w
16 grudnia 2023
Maroko 2023 Z pewnością możecie sobie wyobrazić, jaką przyjemnością jest zamiana zgiełku suku na urokliwy ogród ukryty w plątaninie uliczek
01 listopada 2023
Tanzania, Zanzibar, sierpień 2023 Jeśli nie interesuje Cię plażowanie, albo już Ci się znudzi pławienie się w luksusie ośrodków wypoczynkowych
07 października 2023
Tanzania, Zanzibar, 2023 Jak wyobrażacie sobie kamienne miasto? Mi przychodzą na myśl skały przypominające budynki miasta, z wznoszącymi się w

Najnowsze artykuły: 

27 marca 2018
Rejs po Małych Antylach, Ameryka Środkowa    Schodząc na ląd wyspy Barbados nastawiliśmy się na tropikalne ogrody, plażę Bathsheba ze względu na jej malowniczość oraz snorkeling z żółwiami, bo mieliśmy apetyt na powtórkę z Martyniki. Spośród pięknych plaż, gdzie obiecują możliwość spotkania tych fascynujących gadów, wybraliśmy Carlisle Bay – popularną, lecz

Barbados – egzotyczna nazwa, plaże, rum i Rihanna

Witaj na blogu Filmy z plecaka!

Relacje  z 5 kontynentów, filmy, zdjęcia, informacje, rekomendacje.

To ja
Największe atrakcje Birmy

Nazwa

Barbados odkryli Portugalczycy w początkach XVI wieku. Zafascynowała ich odmiana okazałego figowca, którego długie korzenie przypominają krzaczastą brodę marynarzy. Drzewo otrzymało przydomek „brodate” (os barbados), a wyspa zyskała nazwę Barbados.

 

 

Łyk historii

Ciekawe, że Portugalczycy nie skorzystali z prawa pierwszeństwa i nie skolonizowali Barbados. Może ten fragment lądu nie zachwycił ich dostatecznie lub też nie obiecywał zbyt wielu bogactw. Za to jej walory skusiły kolonizatorów angielskich, którzy wylądowali tu w 1627 roku i stopniowo Barbados uzyskał status jednej z najważniejszych kolonii brytyjskich (największy na świecie zbiór XVII-wiecznych armat angielskich znajduje się właśnie tu). Tak jak w przypadku innych kolonii obu Ameryk, na Barbados sprowadzano niewolników z Afryki oraz trzcinę cukrową z Brazylii. W 1834 roku na wyspie, podobnie jak w całym Imperium Brytyjskim, zniesiono niewolnictwo, jednak dopiero 30 listopada 1966 roku Barbados stał się niepodległym państwem, no może niezupełnie, bo nadal pozostaje w unii personalnej z Wielką Brytanią, a głową państwa jest królowa brytyjska. W 1983 roku Barbados, wspólnie z USA, wziął udział w interwencji wojskowej w Grenadzie (następna z odwiedzonych przez nas wysp Małych Antyli).

 

Wyspa na Atlantyku

Barbados ma kształt gruszki i w przeciwieństwie do innych wysp archipelagu Małe Antyle nie ma budowy wulkanicznej, lecz wapienną. Teren jest tylko lekko pagórkowaty, a najwyższe wzniesienie ma około 340 m wysokości. Wyspa leży 160 km na wschód od Wysp Zawietrznych, więc płynęliśmy do niej całą noc, 227 km z Martyniki. W najszerszym punkcie ma około 34 km długości i 22 km szerokości, razem 431 km² powierzchni.

 

 

Ludność

92% ludności Barbadosu stanowią Murzyni, a jeśli chodzi o religię, to 88% to protestanci, najczęściej anglikanie i zielonoświątkowcy.

 

Język

Jak przystało na byłą brytyjską kolonię, językiem urzędowym (i domowym) jest angielski.

 

Waluta

Obowiązującą walutą jest Dolar Barbadosu. 1 dolar = 1,65 zł (luty 2018 r.)

 

 

 

Transport

Łatwo się domyślić, że jako pozostałość brytyjskiego kolonializmu, na wyspie obowiązuje lewostronny ruch drogowy. Całkiem nieźle działa tu transport publiczny – autobusy niebieskie i żółte kursują po całej wyspie według rozkładów jazdy, może tylko trochę za rzadko. Przykładowo na plażę Bathsheba - co godzinę. Poza tym, za 2 barbadoskie dolary (niezależnie od odległości) można dojechać w wiele miejsc busikiem.  Drogi, poza głównymi, nie są najlepsze., wypożyczenie samochodu może okazać się dość drogie.

Rozkład jazdy na dworcu autobusowym w  Bridgetown

 

Stolica Bridgetown

Cała wyspa rozbrzmiewa muzyką calypso i reggae. Z Barbadosu pochodzi jedna z najpopularniejszych wokalistek na świecie Rihanna, która przyszła tu na świat 20 lutego 1988 roku. Zaczęła śpiewać w wieku około siedmiu lat. W wieku 16 lat została miss szkoły i wygrała szkolny talent show z piosenką Mariah Carey. Potem jej kariera potoczyła się błyskawicznie, gdy poznała amerykańskiego producenta muzycznego Evana Rogersa. Dziś w dniu jej urodzin na Barbadosie obchodzi się dzień Rihanny, która dorastała mieszkając w skromnym domu w stolicy wyspy - Bridgetown. 

 

Miasto posiada historyczną dzielnicę wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Mowa o St. Ann's Garrison, gdzie znajdziemy tor wyścigów konnych, koszary wojskowe, w których stacjonowały wojska brytyjskie oraz zabytkowe budynki, wśród których znajduje się Dom Jerzego Waszyngtona (wstęp ok. 10 USD). Pierwszy amerykański prezydent mieszkał w nim przez kilka miesięcy w 1751 roku, lecz ponoć nie ma tu zbyt wiele pamiątek z tamtego okresu. W XVIII i XIX wieku garnizon należał do największych w koloniach brytyjskich. Obecnie w dzielnicy znajduje się największy na świecie zbiór XVII-wiecznych armat angielskich. Jest to również ważne miejsce dla niepodległości Barbadosu, gdyż tu odbyło się uroczyste opuszczenie flagi brytyjskiej i podniesienie flagi Barbadosu.

 

 

Rum

Barbadoski rum uważany jest za jeden z najlepszych na Karaibach. Najsłynniejszym rodzimym gatunkiem jest Mount Gay – pił go nawet James Bond w filmie „Casino Royale”, zamiast tradycyjnego Martini. Obok wielu destylarni dostępnych dla turystów, na Barbados znajduje się destylarnia słynnego likieru kokosowego Malibu na bazie karaibskiego rumu, w dodatku jest ona położona na południowo-zachodnim krańcu wyspy, przy plaży Malibu. Jakżeby inaczej!

 

 

 

Co by tu jeszcze zobaczyć?

Oprócz atrakcji opisanych w relacji „Ekspresowo na Barbadosie” mamy tu jeszcze kilka miejsc wartych uwagi.

Zaliczają się do nich:

  • Jaskinia Harissona (1 USD, 30 minut ze stolicy) z niesamowitymi formacjami skalnymi, podziemnymi strumieniami, jeziorami i wodospadami, której wnętrze podziwia się z pokładu elektrycznego tramwaju. Jej nazwa nie pochodzi np. od Harrisona Forda, tylko Thomasa Harrisona, który na początku XVIII wieku był właścicielem ziemskim na tym obszarze. Jaskinia ma ponad 2 km długości. Została okryta w 1970 r. i około 20 lat później udostępniona do zwiedzania (wstęp ok. 30 USD)
  • W pobliżu Bathsheby znajduje się jeszcze jeden ogród - Hunte’s Gardens, którego właścicielem i założycielem jest Anthony Hunte, z pochodzenia Belg. Oprócz niezwykłych roślin można tu także spotkać kolibry.
  • · Jeden z największych baobabów na Karaibach liczy sobie około tysiąca lat i rośnie w Queens Park w Bridgetown.
  • · Wąwóz Welchman Hall Gully - naturalny dom małp, które mieszkają na Barbadosie
  • · Opactwo św. Mikołaja – zabytek architektury jakubiańskiej (nazywanej też angielskim barokiem),
  • · Młyn cukrowy Morgan Lewis,
  • · Żydowska Synagoga
  • Park linowy Aerial Trek w Jack-in-the-Box Gully, w dystrykcie Świętego Tomasza, wyposażony w 8 platform, z których najwyższa znajduje się na wysokości około 30 metrów. Trasa ma około 300 metrów długości i jest przeznaczona dla osób w wieku co najmniej 12 lat.

 

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Zdjęcia, filmy i teksty są naszą własnością. Kopiowanie i wykorzystywanie bez pisemnej zgody twórców jest zabronione.

Dwóch patrzy przez okno na tarasy