<----

Relacja

10 marca 2023
Oman 2022 To miał być „gwóźdź programu” naszej podróży do Omanu - Omański Wielki Kanion, zwany też Wielkim Kanionem Arabii
26 lutego 2023
Oman, listopad 2022 Muskat/Maskat/Masqat/Muscat zachwycił nas pięknym położeniem z widokiem na Zatokę Omańską o bardzo urozmaiconej linii brzegowej. Zobacz Muskat
10 października 2022
Seszele 2022 Pierwsze co rzuciło mi się w oczy w drodze z lotniska po wylądowaniu na Seszelach, to tropikalna roślinność
04 października 2022
Seszele 2022 Piątego dnia naszej podróży na Seszele wybraliśmy się promem Inter Island z Praslin na wyspę La Digue, co
10 lipca 2022
Seszele 2022 Na Praslin dowiedziałam się, że Seszelczyk nie będzie zachwycony,  gdy  ugościmy go rybą. Owoców morza mają oni „po
21 maja 2022
Seszele, 2022. Mahe jest największą wyspą Seszeli. Ma około 144 k2 powierzchni, 26 km długości i 17 km szerokości (niektóre
24 grudnia 2021
Kenia 2021 Safari to kenijska specjalność. Mieliśmy więc tradycyjne safari w dwóch parkach narodowych, jak również safari morskie niedaleko Wasini

Najnowsze artykuły: 

27 marca 2018
Rejs po Małych Antylach, Ameryka Środkowa    Schodząc na ląd wyspy Barbados nastawiliśmy się na tropikalne ogrody, plażę Bathsheba ze względu na jej malowniczość oraz snorkeling z żółwiami, bo mieliśmy apetyt na powtórkę z Martyniki. Spośród pięknych plaż, gdzie obiecują możliwość spotkania tych fascynujących gadów, wybraliśmy Carlisle Bay – popularną, lecz

Barbados – egzotyczna nazwa, plaże, rum i Rihanna

Plecak na logo blogu Filmy z plecaka

Witaj na blogu Filmy z plecaka!

 Relacje  z 5 kontynentów, filmy, zdjęcia, informacje, rekomendacje.

To ja
Największe atrakcje Birmy

Nazwa

Barbados odkryli Portugalczycy w początkach XVI wieku. Zafascynowała ich odmiana okazałego figowca, którego długie korzenie przypominają krzaczastą brodę marynarzy. Drzewo otrzymało przydomek „brodate” (os barbados), a wyspa zyskała nazwę Barbados.

 

 

Łyk historii

Ciekawe, że Portugalczycy nie skorzystali z prawa pierwszeństwa i nie skolonizowali Barbados. Może ten fragment lądu nie zachwycił ich dostatecznie lub też nie obiecywał zbyt wielu bogactw. Za to jej walory skusiły kolonizatorów angielskich, którzy wylądowali tu w 1627 roku i stopniowo Barbados uzyskał status jednej z najważniejszych kolonii brytyjskich (największy na świecie zbiór XVII-wiecznych armat angielskich znajduje się właśnie tu). Tak jak w przypadku innych kolonii obu Ameryk, na Barbados sprowadzano niewolników z Afryki oraz trzcinę cukrową z Brazylii. W 1834 roku na wyspie, podobnie jak w całym Imperium Brytyjskim, zniesiono niewolnictwo, jednak dopiero 30 listopada 1966 roku Barbados stał się niepodległym państwem, no może niezupełnie, bo nadal pozostaje w unii personalnej z Wielką Brytanią, a głową państwa jest królowa brytyjska. W 1983 roku Barbados, wspólnie z USA, wziął udział w interwencji wojskowej w Grenadzie (następna z odwiedzonych przez nas wysp Małych Antyli).

 

Wyspa na Atlantyku

Barbados ma kształt gruszki i w przeciwieństwie do innych wysp archipelagu Małe Antyle nie ma budowy wulkanicznej, lecz wapienną. Teren jest tylko lekko pagórkowaty, a najwyższe wzniesienie ma około 340 m wysokości. Wyspa leży 160 km na wschód od Wysp Zawietrznych, więc płynęliśmy do niej całą noc, 227 km z Martyniki. W najszerszym punkcie ma około 34 km długości i 22 km szerokości, razem 431 km² powierzchni.

 

 

Ludność

92% ludności Barbadosu stanowią Murzyni, a jeśli chodzi o religię, to 88% to protestanci, najczęściej anglikanie i zielonoświątkowcy.

 

Język

Jak przystało na byłą brytyjską kolonię, językiem urzędowym (i domowym) jest angielski.

 

Waluta

Obowiązującą walutą jest Dolar Barbadosu. 1 dolar = 1,65 zł (luty 2018 r.)

 

 

 

Transport

Łatwo się domyślić, że jako pozostałość brytyjskiego kolonializmu, na wyspie obowiązuje lewostronny ruch drogowy. Całkiem nieźle działa tu transport publiczny – autobusy niebieskie i żółte kursują po całej wyspie według rozkładów jazdy, może tylko trochę za rzadko. Przykładowo na plażę Bathsheba - co godzinę. Poza tym, za 2 barbadoskie dolary (niezależnie od odległości) można dojechać w wiele miejsc busikiem.  Drogi, poza głównymi, nie są najlepsze., wypożyczenie samochodu może okazać się dość drogie.

Rozkład jazdy na dworcu autobusowym w  Bridgetown

 

Stolica Bridgetown

Cała wyspa rozbrzmiewa muzyką calypso i reggae. Z Barbadosu pochodzi jedna z najpopularniejszych wokalistek na świecie Rihanna, która przyszła tu na świat 20 lutego 1988 roku. Zaczęła śpiewać w wieku około siedmiu lat. W wieku 16 lat została miss szkoły i wygrała szkolny talent show z piosenką Mariah Carey. Potem jej kariera potoczyła się błyskawicznie, gdy poznała amerykańskiego producenta muzycznego Evana Rogersa. Dziś w dniu jej urodzin na Barbadosie obchodzi się dzień Rihanny, która dorastała mieszkając w skromnym domu w stolicy wyspy - Bridgetown. 

 

Miasto posiada historyczną dzielnicę wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Mowa o St. Ann's Garrison, gdzie znajdziemy tor wyścigów konnych, koszary wojskowe, w których stacjonowały wojska brytyjskie oraz zabytkowe budynki, wśród których znajduje się Dom Jerzego Waszyngtona (wstęp ok. 10 USD). Pierwszy amerykański prezydent mieszkał w nim przez kilka miesięcy w 1751 roku, lecz ponoć nie ma tu zbyt wiele pamiątek z tamtego okresu. W XVIII i XIX wieku garnizon należał do największych w koloniach brytyjskich. Obecnie w dzielnicy znajduje się największy na świecie zbiór XVII-wiecznych armat angielskich. Jest to również ważne miejsce dla niepodległości Barbadosu, gdyż tu odbyło się uroczyste opuszczenie flagi brytyjskiej i podniesienie flagi Barbadosu.

 

 

Rum

Barbadoski rum uważany jest za jeden z najlepszych na Karaibach. Najsłynniejszym rodzimym gatunkiem jest Mount Gay – pił go nawet James Bond w filmie „Casino Royale”, zamiast tradycyjnego Martini. Obok wielu destylarni dostępnych dla turystów, na Barbados znajduje się destylarnia słynnego likieru kokosowego Malibu na bazie karaibskiego rumu, w dodatku jest ona położona na południowo-zachodnim krańcu wyspy, przy plaży Malibu. Jakżeby inaczej!

 

 

 

Co by tu jeszcze zobaczyć?

Oprócz atrakcji opisanych w relacji „Ekspresowo na Barbadosie” mamy tu jeszcze kilka miejsc wartych uwagi.

Zaliczają się do nich:

  • Jaskinia Harissona (1 USD, 30 minut ze stolicy) z niesamowitymi formacjami skalnymi, podziemnymi strumieniami, jeziorami i wodospadami, której wnętrze podziwia się z pokładu elektrycznego tramwaju. Jej nazwa nie pochodzi np. od Harrisona Forda, tylko Thomasa Harrisona, który na początku XVIII wieku był właścicielem ziemskim na tym obszarze. Jaskinia ma ponad 2 km długości. Została okryta w 1970 r. i około 20 lat później udostępniona do zwiedzania (wstęp ok. 30 USD)
  • W pobliżu Bathsheby znajduje się jeszcze jeden ogród - Hunte’s Gardens, którego właścicielem i założycielem jest Anthony Hunte, z pochodzenia Belg. Oprócz niezwykłych roślin można tu także spotkać kolibry.
  • · Jeden z największych baobabów na Karaibach liczy sobie około tysiąca lat i rośnie w Queens Park w Bridgetown.
  • · Wąwóz Welchman Hall Gully - naturalny dom małp, które mieszkają na Barbadosie
  • · Opactwo św. Mikołaja – zabytek architektury jakubiańskiej (nazywanej też angielskim barokiem),
  • · Młyn cukrowy Morgan Lewis,
  • · Żydowska Synagoga
  • Park linowy Aerial Trek w Jack-in-the-Box Gully, w dystrykcie Świętego Tomasza, wyposażony w 8 platform, z których najwyższa znajduje się na wysokości około 30 metrów. Trasa ma około 300 metrów długości i jest przeznaczona dla osób w wieku co najmniej 12 lat.

 

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Zdjęcia, filmy i teksty są naszą własnością. Kopiowanie i wykorzystywanie bez pisemnej zgody twórców jest zabronione.

Dwóch patrzy przez okno na tarasy