Miasto artystów w Maroku - Essaouira

Urokliwa Essaouira przy zachodzącym słońcu
04 kwietnia 2024

Maroko, 2023

 

Maroko skrywa wiele magicznych miejsc, a jednym z nich jest urokliwe miasteczko Essaouira (Assawira), które zachwyca odwiedzających swoim autentycznym charakterem. Położone na zachodnim wybrzeżu kraju, nad Oceanem Atlantyckim, to miejsce, które wciąga swoją historią, kulturą i malowniczym pejzażem. Solidne fortyfikacje i charakterystyczna architektura, w której dominują białe budynki z niebieskimi drzwiami i malownicze zaułki, nadają miastu niepowtarzalny urok.

 

 

Historia

Już Fenicjanie w starożytności wykorzystywali to miejsce jako port handlowy. Ale prawdziwy rozwój miasta Mogador, bo tak początkowo nazywała się dzisiejsza Essaouira, nastąpił w XVIII wieku, gdy sułtan Sidi Muhammad ibn Abdallah polecił zbudować port, fortyfikacje i inne ważne budowle, aby umocnić pozycję Maroka na wybrzeżu atlantyckim. Mogador/Essaouira jest więc stosunkowo młodym miastem w porównaniu z innymi historycznymi miastami Maroka, za to uroczym, co ma odzwierciedlać określenie „Perła Atlantyku".

 

Essaouira jest fantastycznie położona nad Atlantykiem

Essaouira jest fantastycznie położona nad Atlantykiem

 

Architektura

Spacerując uliczkami Essaouiry, można podziwiać misternie zdobione drzwi i okna, białe domy otoczone murem obronnym oraz kolorowe rybackie łodzie na plaży. Starówka miasta, wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, zachwyca swoim niepowtarzalnym urokiem i atmosferą.

 

 

 

To motyw z trzeciego sezonu „Gry o tron”

To motyw z trzeciego sezonu „Gry o tron”

 

Essaouira znalazła się w scenach filmu „Aleksender” Oliviera Stone’a i trzecim sezonie „Gry o tron”.

 

 

Z kolei mury obronne wcieliły się w rolę Jerozolimy w „Królestwie Niebieskim” Ridleya Scotta.

 

Jeszcze w XX wieku Essaouira była największym portem rybackim Maroka

Jeszcze w XX wieku Essaouira była największym portem rybackim Maroka

 

Kultura i Sztuka

Essaouira to również mekka dla miłośników sztuki i kultury. Oferuje liczne galerie sztuki i pracownie rzemieślnicze dające możliwość zapoznania się z tradycyjnym rzemiosłem lokalnym. Muzycznej inspiracji szukał tu Jimi Hendrix. Miasto słynie z festiwali muzycznych, w tym międzynarodowego festiwalu muzyki Gnaoua, który gromadzi artystów i melomanów z całego świata. Muzycy Gnaoua (Gnawa) praktykują rytuały uzdrawiania wydobywając hipnotyczne dźwięki transowe i wykorzystując muzykę oraz taniec do przywołania duchów świętych przodków, które mogą odpędzić zło, wyleczyć choroby o podłożu psychicznym czy zatrucie jadem skorpiona.

 

Miasteczko jest pełne uroczych zaułków

Miasteczko obfituje w urocze zaułki

 

Kuchnia

Podróż do Essaouiry to również okazja do degustacji marokańskich przysmaków. Restauracje serwują świeże owoce morza, tradycyjne dania tajine oraz słodkie przekąski, takie jak marokańskie ciasteczka o smaku migdałów, zachwycą nawet najbardziej wymagające podniebienia. My pokochaliśmy amlou - pyszną marokańską pastę migdałową z dodatkiem oleju arganowego i miodu.

 

Essaouira jest pełna fantastycznych widoków

Essaouira jest pełna fantastycznych widoków

Najnowsze artykuły: 

04 kwietnia 2024
Maroko, 2023 Maroko skrywa wiele magicznych miejsc, a jednym z nich jest urokliwe miasteczko Essaouira (Assawira), które zachwyca odwiedzających swoim
17 marca 2024
Maroko 2023 Witajcie w hipnotycznym Marrakeszu, gdzie każdy kąt skrywa historię, a każdy krok to wyzwanie dla zmysłów, gdyż zapachy
29 lutego 2024
Maroko 2023 Fez założył pierwszy król Maroka Położenie Fezu jest niesamowite, a panorama miasta z dwóch punktów widokowych usytuowanych na
06 stycznia 2024
Maroko, 2023 Rabat jest jednym z czterech cesarskich miast w Maroku. Jego charakterystyczną cechą jest harmonijne połączenie dawnej architektury z

Witaj na blogu Filmy z plecaka!

Relacje  z 5 kontynentów, filmy, zdjęcia, informacje, rekomendacje.

To ja
Największe atrakcje Birmy

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Zdjęcia, filmy i teksty są naszą własnością. Kopiowanie i wykorzystywanie bez pisemnej zgody twórców jest zabronione.

Dwóch patrzy przez okno na tarasy