06 października 2017
Tajlandia   Kolorowe targi i bazary są fantastyczną okazją dla każdego podróżnika lubiącego fotografować. Gdy jeszcze dodam, że cały handel odbywa się na kanałach pełnych długich łodzi, których wioślarze z wielką zręcznością znajdują miejsce by się minąć, to tym bardziej warto zobaczyć ten spektakl na wodzie, ponad 100 km od Bangkoku.
02 października 2017
Tajlandia   Żyć 70 lat, to całkiem nieźle, ale być królem i rządzić tyle czasu – to już wyczyn. Król Tajlandii Bhumibol, który oficjalnie był już dziewiątym z kolei Ramą (Pierwszy Rama, założyciel dynastii Czakri wstąpił na tron w 1782 r.), koronowanym w 1946 r., przeżył 17 zamachów stanu i 26
Największe atrakcje Birmy

Filmy z plecaka

Blog podróżniczy. Filmy, zdjęcia,

informacje z 5 kontynentów.

Witaj, jestem  Violetta. 

Razem z mężem Darkiem

odwiedziliśmy blisko  50 krajów.

Ja robię filmy, Darek zdjęcia

Szukasz pomysłu na podróż? Tu znajdziesz inspirację.

   

Kliknij, jeśli  podoba Ci się blog  

Udostępnij znajomym

Tajlandia  - wyjątkowy    kraj ze wspaniałymi ludźmi i bogatą historią

 

 

Najnowsze artykuły: 

14 lutego 2018
Asuan, Edfu, Egipt   Nad życiodajnym Nilem usytuowanych jest wiele niezwykłych miejsc takich, jak Wielka Tama Asuańska, Luksor, Asuan, zespół świątyń
06 lutego 2018
Abydos i Dendera, Egipt   Stacjonując w Luksorze wypuściliśmy się na wycieczkę do Abydos i Dendery, leżącymi poza tradycyjnym szlakiem turystów.
04 lutego 2018
Indie, Fort Amber i pałace Dżajpuru   Piękne pałace i forty Radżasthanu w północno-zachodnich Indiach, to tylko część spuścizny po 565
04 lutego 2018
Luksor i Karnak, Egipt   Jesteśmy w Górnym Egipcie - części doliny Nilu, która mieści zaskakująco dużo starożytnych budowli. Największe z
01 lutego 2018
Z Dahab do  Kairu, Egipt   Dahab dla spragnionych spokoju i nurkowania   Nasza egipska przygoda zaczęła się od miasteczka Nuweiba na
28 stycznia 2018
Salzburger Sportwelt, Austria   Dla pasjonatów narciarstwa Salzburger Sportwelt - region położony najbliżej Salzburga - miasta Wolfganga Amadeusza Mozarta, to prawdziwa
25 stycznia 2018
Region narciarski Skicircus, Austria   Który narciarz wzgardziłby 270 kilometrami tras? Skicircus Saalbach Hinterglemm Leogang w Ziemi Salzburskiej dosłownie tętni życiem.

Tajlandia

Informacje praktyczne - mapa, program  wyprawy

Dlaczego podróżujemy do Tajlandii?

 

Zakochaliśmy się w Tajlandii. Tu czujemy się jak u siebie. Nie dlatego, że tak doskonale ją poznaliśmy, czy spędziliśmy tu szmat czasu, lecz dlatego, że ludzie się uśmiechają, pomagają, interesują, są gościnni. Niektórzy nazywają Tajlandię „krainą uśmiechów”. Od po prostu tacy są, a może wynika to z faktu, że Tajlandczycy w większości (93%) są buddystami, więc chcąc zapewnić sobie w kolejnym życiu lepsze wcielenie, zdobywają zasługi. A jak tu zdobywać zasługi, jeśli nie dobrym traktowaniem bliźniego? Dlatego w Tajlandii czujemy się "zaopiekowani" i bezpieczni. Mało tego, wzbudzamy szacunek. Jeśli jesteśmy na wakacjach, za granicą, odpoczywamy, zwiedzamy piękną Tajlandię, to stać nas na to. Jeśli stać nas, to dobrze nam się powodzi. A jeśli dobrze nam się powodzi, to zapracowaliśmy sobie na to w poprzednim życiu, czyli … zasługujemy na szacunek. Nikt nam nie zazdrości powodzenia, tylko podziwia. To wspaniałe uczucie.

Na Phuket kierowca autobusu pozbył się wszystkich pasażerów, aby nas obwieźć po wyspie. Gdy poszliśmy do zoo, autobus czekał na nas jak trochę większa taksówka. Pewnie, że szef naszego kierowcy, gdyby się dowiedział, nie skakałby z radości, ale kierowca chciał pomóc. Całe zdarzenie było "surrealistyczne, acz miłe", jak mawiają bohaterowie "Notting Hill".

 

Czym jeszcze przyciąga Tajlandia? Oj, mnóstwem rzeczy, długo by wymieniać. Można się w tym kraju zakochać. Tajlandia to prawdziwy raj na ziemi dla podróżników: zjawiskowe wysepki oblane turkusowym morzem, urokliwe białe plaże, bujna przyroda lasów deszczowych, dzikie zwierzęta, fascynujące zabytki, no i zaskakująca różnorodność tajlandzkiej kuchni. Nie dość, że smakuje, to jeszcze jak wspaniale wygląda. Z drinka, oprócz różowej słomki wystaje też orchidea, bo czemu nie.

 

 

Sami Tajlandczycy uważają, że żyją w najcudowniejszym kraju na świecie i trochę im się nie dziwię. A jeszcze tajski masaż, na przykład na plaży przy szumie fal – uśmiech ciśnie się na twarz na samo wspomnienie.

 

Tajlandia ma arcyciekawą historię, która sięga epoki brązu, współczesnej kulturze Mezopotamii. Najpierw na terenach Tajlandii rozwinęła się cywilizacja Dvaravati, potem kraj podporządkowali sobie królowie khmerscy, a około VIII w. pierwsi Tajowie (lud pochodzenia chińskiego, jak większość w tej części Azji, pochodzący z południowo-zachodnich terenów Chin) utworzyli swoje państwo. Buddyzm Terawada scementował Tajów, którzy pod koniec XII w. stanowili większość na terenach kontrolowanych przez Khmerów. A już na początku XIII w. powstało pierwsze tajskie królestwo w Sukhotaj. królestwo stopniowo rozrastało się i objęło swym zasięgiem tereny dzisiejszej Tajlandii, część Kambodży, Laosu i Birmy. Z czasem stolicą królestwa została Ajutthaja. W 1782 r. sprawujący władzę generał Czakri, jako król Rama I, założył dynastię Czakri, która panuje w Tajlandii do dziś.

W XX w. Tajlandia była jednym z niewielu krajów regionu, nieskolonizowanych przez Brytyjczyków czy Francuzów. Angielskie określenie „Thai” znaczy po tajsku wolny. Dawniej państwo nosiło nazwę Syjam, którą zmieniono 11 maja 1949 r. Obecnie Tajlandia jest pogrążona w żałobie po ukochanym królu Bhumibolu, który był już dziewiątym z kolei Ramą i panował 70 lat. Sukcesję po nim przejął jedyny syn Maha Vajiralongkorn, czyli Rama X. Więcej o obecnym królu i jego ojcu we wpisie pt. „W październiku kończy się żałoba po najdłużej panującym królu”.

 

Co zwiedzaliśmy w Tajlandii?

 

 1. Bangkok
 • Panteon - Wat Phra Kaew lub Wat Phra Kaeo – wg przewodnika najciekawszy obiekt w Tajlandii (Złota Czedi, Świątynia Szmaragdowego Buddy, rezydencja królewska)
 • Kompleks świątynny Wat Po z Leżącym Buddą
 1. Wyspa Ko Samui (na południowy-zachód od Bangkoku) -   wycieczka po archipelagu 80 wysp - Park Narodowy ANG THONG)
 2. Park Narodowy Góry Sok - wycieczka do lasu deszczowego
 3. Lasy namorzynowe w Zatoce Phang Nga - wycieczka łodzią
 4. Plaże Krabi
 5. Wyspa Puket (park motyli)
 6. Cziang Mai i okolice (na północy Tajlandii)
 7. wycieczka w góry (mniejszości etniczne)
 8. spływ bambusową tratwą
 9. rafting
 10. jazda na słoniu
 11. złoty trójkąt (na granicy Laosu (można przepłynąć łódką Mekkong), Birmy i Tajlandii)

 

 

 1. Park Narodowy Doi   Inthanon
 2. Sukhotaj (pierwsza tajska stolica)
 3. Wyspa Ko Samet (na południowy-wschód od Bangkoku)
 4. Wyspa Ko Chang (na południowy-wschód od Bangkoku)
 5. Pływające bazary Damnoen Saduak

Zdjęcia

 

Kliknij na zdjęcie, aby powiększyć na cały ekran.

Relacja 

Dwóch patrzy przez okno na tarasy

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Zdjęcia, filmy i teksty są naszą własnością. Kopiowanie i wykorzystywanie bez pisemnej zgody twórców jest zabronione.