Pomówmy o pieniądzach

 

W czasie wycieczki po Kubie trzeba wiedzieć, że obowiązują tu dwa rodzaje walut – peso wymienialne (z grubsza rzecz biorąc dla cudzoziemców) i peso niewymienialne (wewnętrzna waluta dla Kubańczyków).

1 CUC , czyli peso wymienialne (w naszej nomenklaturze to były kucki) to równowartość 1 dolara. Przy wymianie dolarów na kucki pobierana jest prowizja 10%, dlatego lepiej zabrać inną walutę - na przykład euro, wówczas prowizja wynosi bodajże 3%.  

Peso niewymienialne warte jest o wiele mniej (ponad 20 razy), dlatego trzeba zachować ostrożność, by nie otrzymać takiego zamiast wymienialnego. Resztę w sklepach, w zależności od życzenia, można dostać w obu walutach.

 

Noclegi na Kubie

 

Hotele na Kubie są dość drogie, więc z założenia wybraliśmy korzystniejszą cenowo opcję kwater prywatnych, czyli tzw. casas particulares, które są specjalnie oznaczone biało niebieską tabliczką z symbolem przypominającym kotwicę na białym tle.  

 

 

Można negocjować ceny wynajmu pokoju lub apartamentu, albo czasami nawet domu. Zazwyczaj płaciliśmy 20-30 CUC za pokój dwuosobowy ze śniadaniem. Nieraz właściciele kwater oferują swoim gościom wyżywienie, transport lub pomoc w znalezieniu noclegu w innym mieście. Nocowanie w casas particulares daje możliwość rozmowy z gospodarzami, a jedzenie jest często najlepszą dostępną opcją, gdyż posiłki bywają naprawdę wykwintne.

 

 

 

Mamy zwyczaj rezerwacji miejsca na pierwsze dwa dni po przylocie, a podczas dalszej podróży idziemy na żywioł. Tak też robiliśmy na Kubie. Kwaterę prywatną w Hawanie zarezerwowałam jeszcze w Polsce, korzystając ze strony internetowej np. https://www.bandbcuba.com/.  

Dodatkowym dopingiem do rezerwacji pierwszego noclegu z wyprzedzeniem była konieczność przedstawienia rezerwacji noclegu, aby otrzymać 30-dniową wizę turystyczną.

Nie powiem, że znalezienie odpowiedniej kwatery było zawsze łatwe. W Varadero, Baracoa i Camaguei musieliśmy się sporo nachodzić. Jeśli więc macie zamiar zatrzymać się gdzieś na dłużej, to warto chyba zarezerwować kwaterę z wyprzedzeniem.

5 NAJwiększych  zachwytów

 

  1. Mogoty w okolicach Vinialez to przedziwnego kształtu ostańce skalne. Wyglądają bardzo malowniczo na tle tropikalnej roślinności.
  2. Zawsze marzyłam, aby zobaczyć flamingi w naturze. Widziałam je na  Sardynii, ale z daleka. Bliżej można było obserwować te wspaniałe ptaki na półwyspie Zapata.
  3. Wszechobecna muzyka w Santiago de Cuba.
  4. Kąpiel w wodospadach El Niche  między Cienfuegos a Trinidadem.
  5. Casas particulares, czyli znakowane specjalną tabliczką kwatery prywatne i ich gospodarze, oferujący najczęściej  pyszne jedzenie.

 

 2  NAJwiększe niewypały 

 

  1. Rozczarowanie związane z trudnością w nabyciu warzyw i owoców, mimo warunków klimatycznych stworzonych do ich uprawy.
  2. Miasteczko Barakoa, określane w przewodnikach jako jedna z największych atrakcji Kuby. Owszem okolice i jedna ulica, ale żeby zaraz gnać na drugi koniec wyspy? Droga powrotna przez Moa w kierunku Hulguin to wielogodzinna jazda po wertepach z prędkością w porywach 30 km/h.
  3. Wiele pięknych plaż na Kubie zabudowano luksusowymi hotelami, przez co dostęp do nich jest utrudniony.  Brakuje oferty  noclegowej   dla backpakersów   i   w średniej   cenie. 
06 sierpnia 2019
Warszawa, 2019 Zespół Bon Jovi dał czadu, a koncert 12 lipca 2019 r. na długo zostanie w pamięci fanów. Po
21 lipca 2019
Park Narodowy Chagres, luty 2019 r. Jesteśmy niecałe dwie godziny drogi od Panama City. Zgiełk miasta i cywilizacji XXI wieku
10 lipca 2019
Panama, luty 2019 Po przekroczeniu granicy Kostaryki z Panamą w maleńkim Sixaola kierujemy się do bajecznego archipelagu Bocas del Toro
26 czerwca 2019
Ku pamięci Któż chciałby wplątać się niepotrzebnie w jakieś kłopoty na wakacjach? Niemal rok temu w artykule "Zastanów się dwa
31 maja 2019
Kostaryka, wybrzeże karaibskie Kolejne spektakularne miejsce w Kostaryce - Park Narodowy Cahuita nad Morzem Karaibskim, niedaleko granicy z Panamą. Tym
25 kwietnia 2019
Portugalia  2019 i 2003 Niewiele można zobaczyć podczas krótkiej podróży służbowej. Jedno przedpołudnie i jedno popołudnie w marcu 2019 r.
13 kwietnia 2019
Wulkan Irazu, San Jose, Kostaryka 2019  Co byście zrobili, gdyby ktoś Wam powiedział, że właśnie jedziecie do najbrzydszej stolicy świata?
17 listopada 2017
Południe Kuby   Trinidad jest kolonialną perełką na południu Kuby, która pozwala przenieść się w czasie o 150-200 lat wstecz. Zachowały się tu ulice, wybrukowane kamieniami, które żaglowce przywoziły jako balast. Potem, gdy ruszały w drogę powrotną do Europy czy Ameryki nie potrzebowały ich już, ponieważ były obładowane tonami cukru.     Trinidad,
13 lipca 2017
  Najciekawsze miejsca na Kubie, które warto zobaczyć   To miasto wzbudziło naszą sympatię od pierwszych chwil pobytu. Malowniczo położone nad zatoką na wschodnim krańcu wyspy, z wąskimi uliczkami i architekturą kolonialną, a nade wszystko z wszechobecną muzyką. Czegóż więcej chcieć? Dokąd  jechać na Kubie, jak nie tu?  Zobacz i posłuchaj -
05 lipca 2017
Najciekawsze miejsca na Kubie, Cienfuegos   Cienfuegos, stosownie do dosłownego tłumaczenia jego nazwy - „sto ogni” - przywitało nas ognistym niebem z granatowymi chmurami burzowymi, a następnie rzęsistą ulewą. A nazajutrz ten największy port eksportowy cukru na świecie, siedziba największej cementowni i rafinerii naftowej na Kubie okazał się słodki jak tutejszy
02 lipca 2017
Największe atrakcje Kuby, Zatoka Świń   Nad brzegami Zatoki Świń (Bahia de Cochinos) leżą jedne z najpiękniejszych plaż karaibskich Playa Larga i Playa Giron oraz Półwysep Zapata - następny cel naszej podróży po Kubie. To w Zatoce Świń miał miejsce głośny incydent w kwietniu 1961 roku – inwazja wyszkolonych przez CIA
25 czerwca 2017
  Najciekawsze miejsca na Kubie, Dolina Vinales   Jak coś jest wpisane na listę UNESCO jako Kulturowe i Przyrodnicze Dziedzictwo Ludzkości to lipy nie ma. Takich miejsc nie odpuszczamy sobie w czasie naszych podróży. Dolina Viñales została objęta patronatem UNESCO w 1999 r. i należy do najbardziej podziwianych krajobrazów świata. Z Hawany
Największe atrakcje Birmy

Filmy z plecaka

Blog podróżniczy. Filmy, zdjęcia,

informacje z 5 kontynentów.

Witaj, jestem  Violetta. 

Razem z mężem Darkiem

odwiedziliśmy  ponad 50 krajów.

Ja robię filmy, Darek zdjęcia

Szukasz pomysłu na podróż?

Tu znajdziesz inspirację.

   

Lajkuj, jeśli  podoba Ci się blog .

Udostępnij znajomym

Kuba przed  wizytą Obamy

 

Muzyka, taniec i śpiew na Kubie, to to, co trzyma Kubańczyków przy życiu.

 

Kuba

Najnowsze artykuły: 

Największe zachwyty i  niewypały, czyli NAJki

Zdjęcia

Koniecznie kliknij na zdjęcie, aby powiększyć. Zupełnie inny efekt :-)

Powrót do początku strony

Co zwiedzać / Relacje

Informacje praktyczne - mapa, program, koszty

 

Garść faktów i obserwacji z KUBY

 

Krzysztof Kolumb - dotarł 27 października 1492 r. do wybrzeży Kuby i zapisał, że właśnie odkrył "najpiękniejszy ląd, jaki kiedykolwiek widziały ludzkie oczy"

 

powierzchnia kraju - 110 861 km2

 

ludność - 11,5 mln

 

różnica czasu w stosunku do Polski - 6 godzin

 

jedynie słuszna partia - Komunistyczna Partia Kuby (PCC)

 

osiągnięcia rewolucji - równouprawnienie ras i płci, bezpłatny dostęp do opieki zdrowotnej, edukacji, kultury, wysoka przewidywalna długość życia, niska umieralność dzieci; niska przestępczość

 

główne problemy - niskie wynagrodzenia, słaba produktywność gospodarki, źle zaopatrzone sklepy, długie kolejki, zatłoczone osobowe ciężarówki służące jak autobusy, liczne konsekwencje embarga wprowadzonego przez USA aż do czasu, gdy na Kubie zmieni się rząd (nie można handlować, wwozić ani wywozić żadnych produktów,  zakazano podróżowania, lotów i wstępu statków do kubańskich portów)

 

paradoksy komunizmu - "klient nasz parch"; "czy się stoi, czy się leży 200 peso się należy"; dworcowe kafeterie, gdzie nie dostaniesz wody, kawy, czy herbaty, lecz rum, cygara i ... magi; tworzenie osobnych światów dla przybyszów z innych krajów - inna waluta, inne autobusy, kasy biletowe, hotele, kwatery prywatne; kartki na żywność i inne produkty; brak lub utrudniony dostęp do podstawowych artykułów;

 

radość życia - Kubańczycy czerpią ją z muzyki, tańca i śpiewu

 

hity eksportowe - rum, cygara, nikiel, farmaceutyki, lekarze

 

transport dla turystów zagranicznych - autobusy linii Viazul kierowane przez kierowców w śnieżnobiałych koszulach pod krawatem, zwyczajowo zatrzymujące się po drodze na posiłek; opłaty za bilety dokonuje się w wymienialnych peso (około 7 CUC/ 100 km); ceny i trasy można znaleźć na stronie www.viazul.com.

 

 

Program 23-dniowej wyprawy na Kubę, ceny, t ransport  w 2015 roku

 

27 października - Hawana

28 października - taksówką w Dolinę Vinales (55 CUC za 4 osoby)

29 października - okolice Viniales na rowerach

30 października - taksówką do Playa Larga (ok. 300 km - 100 CUC za 4 osoby)

31 października - Park Narodowy Zapata (10 CUC za wstęp, tyle samo za transport i 5 CUC za przewodnika, razem 25 od osoby), przejazd taksówką do Playa Giron (15 CUC za 4 osoby)

1 listopada - Piękna Zatoczka - Caleta Buena, dojazd 3 CUC i 15 CUC za all inclusive na plaży (na osobę); po południu przejazd taksówką do Cienfuegos (40 CUC - 4 osoby)

2 listopada - zwiedzanie Cienfuegos, rejs do fortecy

3 listopada - przejazd autobusem Viazul do Trinidadu (6 CUC/osobę)

4 listopada - wycieczka do wodospadów el Niche (taksówka w obie strony z czekaniem 50 CUC za 4 osoby) i wstęp  9 CUC/osobę

5 listopada - wycieczka zabytkową ciuchcią z Trynidadu do Valle de los Ingenios (Dolina Cukrowni); zakup biletów od 9:10, odjazd 9:30, powrót 15:00, koszt 10 CUC/osobę

6 listopada - Plaża Ancon (dojazd i powrót 30 CUC/4 osoby)

7 listopada - przejazd autobusem Viazul o 8:00-13:15 do Camaguey (254 km - 15 CUC/osobę)

8 listopada - przejazd autobusem Viazul o 13:30-20:30 do Santiago de Cuba (328km - 18 CUC/osobę)

9 listopada - zwiedzanie Santiago de Cuba

10 listopada - wyjazd do Baracoa (8:00 - 13:00) szosą La Farola (widokowa) - 15 CUC/osobę

11 listopada - wycieczka w okolice Baracoa (rzeka Rio Yumuri, plantacje kakaowców, kąpiel w zatoczce)

12 listopada - hardcorowa podróż taksówką z Baracoa przez Moa, Holguin do Camaguey od 8:00 do 17:00 za 60 CUC/ 4 osoby

13 listopada - przejazd autobusem Viazul do Santa Clara z 15 CUC i dalej do Varadero za 11 CUC/osobę

14 listopada - Varadero

15 listopada  - przejazd taksówką do Hawany (80 CUC/ 4 osoby), po drodze Matazas, zwiedzanie jaskini (wstęp 5 CUC + kamera 5 CUC)

16 listopada - zwiedzanie Hawany

17 listopada - zwiedzanie Hawany

18 listopada - powrót do Polski przez Toronto

Film

Klimacik   kubańskich miasteczek jest   niepowtarzalny.   Zobaczcie   Cienfuegos (dosłownie    „sto ogni”)    nazywane perłą południa Kuby.

 Uwaga! Włącz dźwięk, gdyż jest wyciszony

Jestem bardzo ciekawa Twojej opinii? Daj znać, jakie są Twoje wrażenia. Czekam na Twój  komentarz.

Chętnie odpowiem na Twoje pytania.  Pozdrawiam   ! 

Dwóch patrzy przez okno na tarasy

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Zdjęcia, filmy i teksty są naszą własnością. Kopiowanie i wykorzystywanie bez pisemnej zgody twórców jest zabronione.