Najnowsze artykuły: 

04 kwietnia 2024
Maroko, 2023 Maroko skrywa wiele magicznych miejsc, a jednym z nich jest urokliwe miasteczko Essaouira (Assawira), które zachwyca odwiedzających swoim
17 marca 2024
Maroko 2023 Witajcie w hipnotycznym Marrakeszu, gdzie każdy kąt skrywa historię, a każdy krok to wyzwanie dla zmysłów, gdyż zapachy
29 lutego 2024
Maroko 2023 Fez założył pierwszy król Maroka Położenie Fezu jest niesamowite, a panorama miasta z dwóch punktów widokowych usytuowanych na
06 stycznia 2024
Maroko, 2023 Rabat jest jednym z czterech cesarskich miast w Maroku. Jego charakterystyczną cechą jest harmonijne połączenie dawnej architektury z

Cienfuegos - Perła Południa Kuby

05 lipca 2017

Najciekawsze miejsca na Kubie, Cienfuegos

Cienfuegos, stosownie do dosłownego tłumaczenia jego  nazwy - „sto ogni” - przywitało nas ognistym niebem z granatowymi chmurami burzowymi, a następnie rzęsistą ulewą. A nazajutrz ten największy port eksportowy cukru na świecie, siedziba największej cementowni i rafinerii naftowej na Kubie okazał się słodki jak tutejszy cukier. Sami zobaczcie film:

 

 

Zabytkowe centrum Cienfuegos, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO czaruje pięknem stylowych elewacji. To zaiste jedna z największych atrakcji Kuby.

 

Widok z góry na Cienfuegos, Kuba

 

Włóczyliśmy się wokół parku José Martí i podziwialiśmy najważniejsze budynki: ratusz, kościół

 

Kościół w Cienfuegos, Kuba

 

i niebiesko-biały Palacio Ferrer, z którego rozpościera się rewelacyjny widok na panoramę miasta.

 

Piękny budynek kolonialny w Cienfuegos, Kuba

 

Wnętrze Teatro Thomas Terry wzniesionego w 1889 r. na cześć wenezuelskiego handlarza niewolników i potentata przemysłowego ma niepowtarzalną atmosferę poprzedniej epoki. Po deskach tego teatru stąpały takie światowe sławy, jak Enrico Caruso, Sarah Berngardt i Anna Pawłowa.

 

Teatro Thomas Terry w Cienfuegos, Kuba

 

Cienfuegos nie bez powodu bywa nazywane Perłą Południa lub Kubańskim Paryżem, tym bardziej, że jego dzisiejszy wystrój miasto zawdzięcza Francuzom, którzy osiedlili się tu w 1819 r.

 

Budynek ze sztukateriami w Cienfuegos, Kuba

 

Wówczas rozwinęli silny ośrodek handlu cukrem, tytoniem i kawą. Świadectwem bajecznego bogactwa baronów cukrowych są neoklasycystyczne pałace południowej dzielnicy willowej np. Palacio de Valle w wyrafinowanym stylu hiszpańskiej Alhambry.

 

Palacio de Ville w Cienfuegos, Kuba

 

Wnętrze pałacu w Cienfuegos-Kuba

 

Wcześniej w pięknej zatoce Bahía de Jagua port założył sam Krzysztof Kolumb,

 

Zachód słońca-Cienfuegos-Kuba

 

a w 1744 r. przy wejściu do zatoki wzniesiono fortecę Nuestra Señora de los Ángeles de Jagua dla obrony miasta przed atakami piratów. Do fortu wiedzie most zwodzony.

 

Forteca Nuestra Señora de los Ángeles de Jagua koło Cienfuegos

 

W jego wnętrzach urządzono muzeum, w którym zgromadzono zdjęcia z budowanej w pobliżu, nigdy nieukończonej elektrowni jądrowej. Już mieliśmy opuścić fortecę, gdy miejscowy przewodnik zainteresował się naszym pochodzeniem. Usłyszawszy, że jesteśmy z Polski, koniecznie zapragnął nam pokazać pewną ciekawostkę. Zmęczeni, trochę niechętnie wróciliśmy do jednej z sal muzeum i rzeczywiście zdziwiliśmy się ujrzawszy takie oto zdjęcie: 

 

Jaruzelski i Castro na zdjęciu w muzeum w fortecy Nuestra Señora de los Ángeles de Jagua

 

Najsłynniejszą postacią związaną z miastem i jego dumą jest Benny Moré -  „barbarzyńca rytmu”, ponoć najwybitniejszy śpiewak i szef orkiestry lat 40. i 50. XX w. Komponował i wykonywał wiele gatunków muzyki, w tym mambo, son i cha-chę. Zyskał sławę jako najbardziej kubański z kubańskich muzyków. Jedna z jego piosenek zadedykowana miastu Cienfuegos stała się niekwestionowanym hitem na Kubie, a sam Beny More został okrzyknięty „królem muzyki”.  

 

Pomnik Beny More w Cienfuegos

 

Przy okazji przyznam się, że nie wiedziałam, iż Kuba jest ojczyzną tak wielu rodzajów muzyki. Kubańskie jest bolero, conga, guaguancó, guajira, guaracha, habanera, lucumí, mambo, rumba, son i cha-ch-cha.   Napiszcie, jak coś pominęłam.

Jedna z moich koleżanek, po powrocie z Hiszpanii, stwierdziła zawiedziona, że ulice nie są tam pełne rozśpiewanych i roztańczonych Hiszpanów wystukujących rytm flameco, tak jak sobie wyobrażała.

- Iwonko, jedź na Kubę, a nie doznasz zawodu! Muzykę i taniec Kubanki i Kubańczycy mają we krwi, w sercu, w rękach i nogach, słowem wszędzie i to już od najmłodszych lat. 

 

Więcej o Kubie  znajdziesz klikając TU

Witaj na blogu Filmy z plecaka!

Relacje  z 5 kontynentów, filmy, zdjęcia, informacje, rekomendacje.

To ja
Największe atrakcje Birmy
Cienfuegos widok z wieży

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Zdjęcia, filmy i teksty są naszą własnością. Kopiowanie i wykorzystywanie bez pisemnej zgody twórców jest zabronione.

Dwóch patrzy przez okno na tarasy