Koniecznie kliknij na zdjęcie, aby powiększyć. Zupełnie inny efekt :-)
5 NAJwiększych zachwytów
2 NAJwiększe niewypały
Niektórzy bardzo się dziwili, że nie pojechaliśmy do Egiptu z wycieczką, tylko podróżowaliśmy na własną rękę. Mimo braku konwoju, nic się nie stało i tak naprawdę, czuliśmy się bezpiecznie. Lecz był to rok 2009.
Egipt zajmuje powierzchnię 1 mln km2, co odpowiada trzykrotności obszaru Polski plus trzeba by jeszcze dorzucić województwo mazowieckie i lubelskie. Sporo, prawda? Warto jednak dodać, że ponad 96% terenu przypada na pustynię. Pod względem powierzchni to 30. kraj na świecie, ale już pod względem ludności – 14., bowiem zamieszkuje go 97 mln ludności. Szacuje się, że to ¼ populacji świata arabskiego.
Sama aglomeracja Kairu, będącego stolicą i największym miastem Afryki liczy ponad 17 mln mieszkańców, co stanowi 17,5% ludności Egiptu.
Oprócz Egipcjan mieszkają tu Beduini, Nabatejczycy (ci od Petry), Nubijczycy i Berberowie. Islam wyznaje w zależności od źródła 90-96% ludności, a resztę stanowią członkowie Kościoła koptyjskiego.
Egipt jest dużym krajem i klimat północy różni się od południa. Na wybrzeżu Morza Śródziemnego mamy niższe temperatury, wynoszące latem ok. 32°C i rzadko, ale zdarza się deszcz. Na południu kraju opady deszczu właściwie nie występują, a letnie upały charakteryzują się temperaturą nierzadko oscylującą wokół 40°C – dotyczy to także regionu Morza Czerwonego. Jeśli ma się zamiar spędzić czas na plaży, to nawet latem upały nie będą tak dokuczliwe, jak w przypadku bardziej aktywnego pobytu, na który najlepiej wybrać wiosnę lub jesień. My podróżowaliśmy po Egipcie na początku maja.
Autobusy dalekobieżne w Egipcie są dość wygodne i raczej nowe. Podróżując na południe można także skorzystać z pociągu. Korzystaliśmy również z taksówek, a czasem zdarzało nam się wynajmować samochód z kierowcą na całodzienną wycieczkę. Wystarczyło się trochę potargować i koszt okazywał się całkiem rozsądny o wygodzie nie wspominając.
Dziwne pytanie, jak na kraj z tak bogatą historią i tyloma jej pamiątkami. Turystykę w Egipcie uprawiali już starożytni Grecy i Rzymianie ponad 2 tysiące lat temu. Piramidy wprawiały w zachwyt Napoleona, a później Anglików, którzy grabili tutejsze skarby i umieszczali je później w swoich znanych na cały świat muzeach.
© Wszelkie prawa zastrzeżone. Zdjęcia, filmy i teksty są naszą własnością. Kopiowanie i wykorzystywanie bez pisemnej zgody twórców jest zabronione.