Największe atrakcje Birmy

Filmy z plecaka

Blog podróżniczy. Filmy, zdjęcia,

informacje z 5 kontynentów.

Witaj, jestem  Violetta. 

Razem z mężem Darkiem

odwiedziliśmy  ponad 50 krajów.

Ja robię filmy, Darek zdjęcia

Szukasz pomysłu na podróż?

Tu znajdziesz inspirację.

   

Polajkuj, jeśli  podoba Ci się blog .

Udostępnij znajomym

Co oferuje Panama?

 

Panama jest jednym z najlepiej prosperujących krajów Ameryki Środkowej, ale nie to sprawiło, że zapragnęliśmy tu przyjechać. Jak tu nie dać się skusić wspaniałej mieszance historii i nowoczesności, pod postacią jednego z najśmielszych projektów ludzkości – Kanału Panamskiego, łączącego Pacyfik z Atlantykiem, albo obietnicy wypoczynku na rajskiej plaży, nurkowania wśród raf i bajecznie kolorowych ryb najróżniejszych gatunków? Jak nie dać się uwieść wizji wędrówki po tropikalnych lasach deszczowych lub jazdy tyrolką wśród koron drzew, albo też podziwiania lasów namorzynowych? Panama oferuje wprost wymarzone warunki do uprawiania „island hopping”, ponieważ to do niej należą zjawiskowe archipelagi Bacos del Toro („usta byka”) czy liczący ponad 400 wysp i wysepek San Blas (Guna Yala). Kto nie chciałby odwiedzić Parku Narodowego Coiba, gdzie migrują ogromne, ważące nawet do 45 ton ssaki - humbaki, czyli długopłetwce oceaniczne? Jak nie skorzystać z okazji zobaczenia życia rdzennych mieszkańców Ameryki - społeczności Indian Embera lub Guna, którzy ciągle kultywują swój odwieczny styl życia, a ich rękodzieło stanowi atrakcję samą w sobie? Tyle powodów, by wybrać się w podróż do Panamy wystarczyło nam w zupełności. A ile z tych planów się ziściło? Czytajcie i oglądajcie w relacjach, które sukcesywnie będą się pojawiać poniżej. Na razie  garść informacji na temat Panamy. 

 

Ludność 

Panama liczy 4 mln mieszkańców, z czego około 65% stanowią Metysi - potomkowie Indian i białych, 12,5% Indianie, 9% czarni, niecałe 7% Mulaci i tyle samo biali.

Co ciekawe, to stosunkowo młode społeczeństwo, bowiem 1/3 ludności nie przekracza wieku 14 lat.

Główną religią jest katolicyzm (65,5%), a następnie protestantyzm (24%).

Na stronie poznajnieznane.pl znalazłam informację, że 25% dorosłych osób mieszkających w Panamie ma nadwagę – tyle ile w Polsce, zaś średni poziom IQ wynosi 85 (w Polsce 99).

 

Język

Językiem urzędowym w Panamie jest hiszpański. drugim najczęściej używanym - język angielski.

 

Waluta i ceny

Walutą obiegową jest dolar amerykański USD zwany przez miejscowych Balboa.

Z pewnością Panama jest tańsza niż Kostaryka. Cenowo jest raczej zbliżona do Polski, choć w supermarketach jest nieco drożej. Za to tańsza jest komunikacja miejska, międzymiastowa i taksówki. Dość drogie są natomiast niektóre atrakcje turystyczne.

 

Wizy

Polacy nie potrzebują wizy na pobyt do 90 dni.

 

Strefa czasowa

W Panamie obowiązuje standardowy czas wschodnioamerykański (strefia GMT-5), w lutym różnica między czasem w Polsce a panamskim wynosiła 6 godzin wstecz.

 

Trasa  podróży po Panamie

Owszem mieliśmy wybrane miejsca, które chcieliśmy zobaczyć, lecz nasz plan potraktowaliśmy dość luźno. Przykładowo zrezygnowaliśmy z górskich klimatów Boquete w okolicach wulkanu Baru (najwyższego szczytu górskiego w Panamie o wysokości 3474 m n.p.m.), gdyż w Kostaryce zdążyliśmy nasycić się wulkanami .

Za to spragnieni snorkelingu, który jakoś ciągle nas omijał w trakcie podróży po Kostaryce, wybraliśmy się do Bacas del Toro nad Morzem Karaibskim i nad Oceanem Spokojnym do Boca Chica, a następnie do Parku Narodowego Coiba.  Stamtąd udaliśmy się do stolicy Panamy - Panama City, gdzie zabawiliśmy 4 ostatnie dni naszych wakacji, krążąc po mieście i jego okolicach. Nie spodziewaliśmy się, że są aż tak interesujące.

 

Mapa Panamy z zaznaczeniem trasy naszej podroży

  

Granica Panamy z Kostaryką

Mamy do dyspozycji trzy przejścia graniczne pomiędzy Kostaryką a Panamą. Można przekroczyć granicę po bożemu, głównym przejściem w Paso Canoes na słynnej Drodze Panamerykańskiej (ang. Pan-American Highway) najdłuższej na świecie "drodze motorowej" według Księgi Rekordów Guinnessa, liczącej około 30 tys. kilometrów, łączącej Amerykę Północną i Południową. Rozpoczyna się na Alasce i kończy na południu Argentyny z przerwą zwaną Darién Gap (Przesmyk Darién), na terenie lasu deszczowego o powierzchni ok. 160x50 km, leżącym częściowo właśnie w Panamie oraz w Kolumbii. Przejazd przez Darién Gap jest możliwy tylko pojazdem terenowym i aby ominąć ten odcinek trzeba skorzystać z drogi morskiej.

My przekraczaliśmy granicę na przejściu Sixaola-Guabito mostem na rzece Sixaola niedaleko wybrzeża karaibskiego.

 

Przejście graniczne mostem Sixaola-Guabito miedzy Kostaryką a Panamą

 

Miejsce jest dość siermiężne i oba miasta przygraniczne nie mają żadnej infrastruktury turystycznej, ani zakwaterowania, ani restauracji. Opuszczając Kostarykę musieliśmy zapłacić podatek w wysokości 7$, a po przekroczeniu granicy starym mocno wysłużonym mostem, na powitanie Panamy, zapłaciliśmy 4$ podatku. Trzeba też było zaprezentować bilety wyjazdowe z kraju oraz owoce, które chcieliśmy przewieźć. Tak, tak nasze banany zostały poddane szczegółowym oględzinom na obecność narkotyków.

Istnieje jeszcze trzecia stosunkowo rzadko wykorzystywana możliwość przekroczenia granicy kostarykańsko-panamskiej w Rio Sereno w górach Chiriqui Highlands.  

 

Kiedy jechać do Panamy

Właściwie można o każdej porze roku, gdyż panuje tu klimat równikowy o charakterze tropikalnym, ze średnią temperaturą ok. 27 stopni C (10 - 17 °C na obszarach górskich). Dla nas Europejczyków najlepszym czasem na podróż do Panamy jest pora sucha, trwająca od połowy grudnia do połowy kwietnia, inaczej trzeba się liczyć z obfitymi opadami i dużą wilgotnością powietrza, a w konsekwencji niezwykle ożywioną przyrodą. Na porę suchą przypada sezon wysoki, w którym niektóre hotele i atrakcje turystyczne mogą kosztować więcej i warto je rezerwować z wyprzedzeniem.

 

Bilbord reklamujący wycieczki w Boca Chica  na południowym-zachodzie Panamy

 

Kto chce zobaczyć w naturze delfiny i humbaki powinien wybrać się np. do Boca Chica nad Pacyfikiem w okresie od lipca do października.

 

Geografia

Panama w najwęższym miejscu ma zaledwie 81 kilometrów szerokości między Pacyfikiem a Atlantykiem. Z wierzchołka wulkanu Baru (inaczej Volcan de Chiriqui) w pogodny dzień możemy zobaczyć oba oceany naraz. Większość obszaru Panamy o powierzchni 78 200 km2 (4 razy mniej niż Polska) stanowią wysokie góry (najwyższym szczytem jest właśnie wulkan Baru - prawie 3,5 tys. m n.p.m) oraz wyżyny. Niziny występują głównie w regionach nabrzeżnych.

Niemal połowę kraju pokrywają lasy, więc można się spodziewać niezwykłego bogactwa świata fauny i flory (np. gatunków kwiatów jest prawie 10 tysięcy, liczne gatunki palm, mahoniowce, hebanowce i zwierzęta, takie jak oceloty, leniwce, małpy, jaguary, kajmany i kolorowo upierzone ptaki. Warto dodać, że spośród żyjących tu zwierząt 125 gatunków występuje tylko w Panamie.

 

 

Jak się przemieszczać w Panamie

Lokalnymi autobusami bez problemu, choć często z przesiadkami można dojechać do większości miast i miasteczek Panamy. Rozkłady możemy sprawdzać na tej stronie. W stolicy głównymi punktem przesiadkowymi jest dworzec Albrook.

Niestety w Ameryce nie ma Air Asia, więc loty krajowych linii lotniczych – COPA i Air Panama nie należą do najtańszych, choć trzeba przyznać, że główne ośrodki (w tym wyspy) są dobrze skomunikowane drogą lotniczą. Największym lotniskiem położonym około 30 km od miasta Panama jest Tocumen (do którego można dojechać autobusami z dworca Albrook, pamiętając jednak o zostawieniu sobie zapasu czasu ze względu na korki).

Podróżując we czwórkę całkiem rozsądnie pod względem kosztów i wygody wyglądało korzystanie z Ubera i zwykłych taksówek. Przykładowo za taksówkę:

  • z dworca Albrook do naszego hotelu Carolina Princess Marbella w pobliżu Centro Comercial Balboa Boutiques Panama Strip Mall w centralnej dzielnicy drapaczy chmur zapłaciliśmy 7$.
  •  z  Carolina Princess Marbella (Uberem) na górę Ancon - 7$
  •  z góry Ancon do Ecomuzeum – 6$
  •  z Ecomuzeum na stare miasto Casto Viejo – 5$
  •  z hotelu na lotnisko Tocumen – 25$

 

Jedzenie w Panamie

 

Wakacje w Panamie

 

Kapelusz Panama jak sama nazwa wskazuje powstał w ...

Ekwadorze.

10 lipca 2019
Panama, luty 2019 Po przekroczeniu granicy Kostaryki z Panamą w maleńkim Sixaola kierujemy się do bajecznego archipelagu Bocas del Toro obiecującego wypoczynek na pięknych, piaszczystych plażach i dryfowania wśród raf koralowych krystalicznie czystych wód Morza Karaibskiego. Zanim wybraliśmy ten kierunek

Jedna relacja, wkrótce następne 

 Czekam na Twój  komentarz.

Chętnie odpowiem na Twoje pytania.  Pozdrawiam   ! 

Najnowsze artykuły: 

10 lipca 2019
Panama, luty 2019 Po przekroczeniu granicy Kostaryki z Panamą w maleńkim Sixaola kierujemy się do bajecznego archipelagu Bocas del Toro
26 czerwca 2019
Ku pamięci Któż chciałby wplątać się niepotrzebnie w jakieś kłopoty na wakacjach? Niemal rok temu w artykule "Zastanów się dwa
31 maja 2019
Kostaryka, wybrzeże karaibskie Kolejne spektakularne miejsce w Kostaryce - Park Narodowy Cahuita nad Morzem Karaibskim, niedaleko granicy z Panamą. Tym
25 kwietnia 2019
Portugalia  2019 i 2003 Niewiele można zobaczyć podczas krótkiej podróży służbowej. Jedno przedpołudnie i jedno popołudnie w marcu 2019 r.
13 kwietnia 2019
Wulkan Irazu, San Jose, Kostaryka 2019  Co byście zrobili, gdyby ktoś Wam powiedział, że właśnie jedziecie do najbrzydszej stolicy świata?
03 kwietnia 2019
Kostaryka 2019 17 km na godzinę, to lekka przesada. Szukam wytłumaczenia. Dlaczego w nieźle rozwiniętym kraju Ameryki Środkowej, jakim jest

W  restauracjach turystycznych standardowe ceny dań wynoszą około 10$. W nieturystycznych knajpkach arroz con pollo (ryż z kurczakiem) kosztuje około 4$. Amatorzy ryb i owoców morza w Panama City nie mogą przegapić słynnego targu rybnego Mercado de Mariscos, gdzie naprawdę można zjeść bardzo smacznie za ok. 12 dolarów. Jako dodatek można wybrać yucca - maniok, czyli tutejszy odpowiednik ziemniaka lub patacones (smażone placuszki z zielonych bananów). Warto też spróbować popularną przystawkę ceviche, czyli danie z marynowanej ryby lub owoców morza za 1,5-3$ za kubek. 

 

 

Oferta restauracji Tropical Birds w Bocas del Toro

 

 

Homar u Lary w Boca Chica nad Pacyfikiem w Panamie

 

 

Ryż z kurczakiem na wycieczce w Parku Narodowym Coiba

 

 

Danie w knajpce  na starówce w Panama City

 

 

Przekąski w knajpce wegetariańskiej w Casto Vieja w Panama City

 

 

Koktajl z krewetek

 

 

Dwóch patrzy przez okno na tarasy

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Zdjęcia, filmy i teksty są naszą własnością. Kopiowanie i wykorzystywanie bez pisemnej zgody twórców jest zabronione.