Dwóch patrzy przez okno na tarasy

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Zdjęcia, filmy i teksty są naszą własnością. Kopiowanie i wykorzystywanie bez pisemnej zgody twórców jest zabronione.

Największe atrakcje Birmy
To ja

Witaj na blogu Filmy z plecaka!

 Relacje  z 5 kontynentów, filmy, zdjęcia, informacje.

Plecak na logo blogu Filmy z plecaka

 

   

Polub blog  i

udostępnij dalej

Co oferuje Panama?

 

Panama jest jednym z najlepiej prosperujących krajów Ameryki Środkowej, ale nie to sprawiło, że zapragnęliśmy tu przyjechać. Jak tu nie dać się skusić wspaniałej mieszance historii i nowoczesności, pod postacią jednego z najśmielszych projektów ludzkości – Kanału Panamskiego, łączącego Pacyfik z Atlantykiem, albo obietnicy wypoczynku na rajskiej plaży, nurkowania wśród raf i bajecznie kolorowych ryb najróżniejszych gatunków? Jak nie dać się uwieść wizji wędrówki po tropikalnych lasach deszczowych lub jazdy tyrolką wśród koron drzew, albo też podziwiania lasów namorzynowych? Panama oferuje wprost wymarzone warunki do uprawiania „island hopping”, ponieważ to do niej należą zjawiskowe archipelagi Bacos del Toro („usta byka”) czy liczący ponad 400 wysp i wysepek San Blas (Guna Yala). Kto nie chciałby odwiedzić Parku Narodowego Coiba, gdzie migrują ogromne, ważące nawet do 45 ton ssaki - humbaki, czyli długopłetwce oceaniczne? Jak nie skorzystać z okazji zobaczenia życia rdzennych mieszkańców Ameryki - społeczności Indian Embera lub Guna, którzy ciągle kultywują swój odwieczny styl życia, a ich rękodzieło stanowi atrakcję samą w sobie?

 

Dom Indian Embera

Tradycyjny dom Indian Embera

 

Tyle powodów, by wybrać się w podróż do  Panamy wystarczyło nam w zupełności. A ile z tych planów się ziściło? Czytajcie i oglądajcie w relacjach, które sukcesywnie będą się pojawiać poniżej. Na razie  garść informacji na temat Panamy. 

 

Ludność 

Panama liczy 4 mln mieszkańców, z czego około 65% stanowią Metysi - potomkowie Indian i białych, 12,5% Indianie, 9% czarni, niecałe 7% Mulaci i tyle samo biali.

Co ciekawe, to stosunkowo młode społeczeństwo, bowiem 1/3 ludności nie przekracza wieku 14 lat.

Główną religią jest katolicyzm (65,5%), a następnie protestantyzm (24%).

Na stronie poznajnieznane.pl znalazłam informację, że 25% dorosłych osób mieszkających w Panamie ma nadwagę – tyle, ile w Polsce, zaś średni poziom IQ wynosi 85 (w Polsce 99).

 

Język

Językiem urzędowym w Panamie jest hiszpański. drugim najczęściej używanym - język angielski.

 

Jedna z wysp Bocas del Toro

Wyspy Bocas del Toro po stronie Oceanu Atlantyckiego

 

Waluta i ceny

Walutą obiegową jest dolar amerykański USD zwany przez miejscowych Balboa.

Z pewnością Panama jest tańsza niż Kostaryka. Cenowo jest raczej zbliżona do Polski, choć w supermarketach jest nieco drożej. Za to tańsza jest komunikacja miejska, międzymiastowa i taksówki. Dość drogie są natomiast niektóre atrakcje turystyczne.

 

Wizy

Polacy nie potrzebują wizy na pobyt do 90 dni.

 

Strefa czasowa

W Panamie obowiązuje standardowy czas wschodnioamerykański (strefia GMT-5), w lutym różnica między czasem w Polsce a panamskim wynosiła 6 godzin wstecz.

 

Spacer wzdłuż wybrzeża Pacyfiku w Panama City

 

Trasa naszej  podróży po Panamie

Owszem mieliśmy wybrane miejsca, które chcieliśmy zobaczyć, lecz nasz plan potraktowaliśmy dość luźno. Przykładowo zrezygnowaliśmy z górskich klimatów Boquete w okolicach wulkanu Baru (najwyższego szczytu górskiego w Panamie o wysokości 3474 m n.p.m.), gdyż w Kostaryce zdążyliśmy nasycić się wulkanami .

Za to spragnieni snorkelingu, który jakoś ciągle nas omijał w trakcie podróży po Kostaryce, wybraliśmy się do Bacas del Toro nad Morzem Karaibskim i nad Oceanem Spokojnym do Boca Chica, a następnie do Parku Narodowego Coiba.  Stamtąd udaliśmy się do stolicy Panamy - Panama City, gdzie zabawiliśmy 4 ostatnie dni naszych wakacji, krążąc po mieście i jego okolicach. Nie spodziewaliśmy się, że są aż tak interesujące.

 

Mapa Panamy z zaznaczeniem trasy naszej podroży

  

Granica Panamy z Kostaryką

Mamy do dyspozycji trzy przejścia graniczne pomiędzy Kostaryką a Panamą. Można przekroczyć granicę po bożemu, głównym przejściem w Paso Canoes na słynnej Drodze Panamerykańskiej (ang. Pan-American Highway) najdłuższej na świecie "drodze motorowej" według Księgi Rekordów Guinnessa, liczącej około 30 tys. kilometrów, łączącej Amerykę Północną i Południową. Rozpoczyna się na Alasce i kończy na południu Argentyny z przerwą zwaną Darién Gap (Przesmyk Darién), na terenie lasu deszczowego o powierzchni ok. 160x50 km, leżącym częściowo właśnie w Panamie oraz w Kolumbii. Przejazd przez Darién Gap jest możliwy tylko pojazdem terenowym i aby ominąć ten odcinek trzeba skorzystać z drogi morskiej.

My przekraczaliśmy granicę na przejściu Sixaola-Guabito mostem na rzece Sixaola niedaleko wybrzeża karaibskiego.

 

Przejście graniczne mostem Sixaola-Guabito miedzy Kostaryką a Panamą

Przejście graniczne mostem Sixaola-Guabito miedzy Kostaryką a Panamą

 

Miejsce jest dość siermiężne i oba miasta przygraniczne nie mają żadnej infrastruktury turystycznej, ani zakwaterowania, ani restauracji. Opuszczając Kostarykę musieliśmy zapłacić podatek w wysokości 7$, a po przekroczeniu granicy starym mocno wysłużonym mostem, na powitanie Panamy, zapłaciliśmy 4$ podatku. Trzeba też było zaprezentować bilety wyjazdowe z kraju oraz owoce, które chcieliśmy przewieźć. Tak, tak nasze banany zostały poddane szczegółowym oględzinom na obecność narkotyków.

Istnieje jeszcze trzecia stosunkowo rzadko wykorzystywana możliwość przekroczenia granicy kostarykańsko-panamskiej w Rio Sereno w górach Chiriqui Highlands.  

 

Widok na nowoczesną dzielnicę Panama City

Widok na nowoczesną dzielnicę Panama City

 

Kiedy jechać do Panamy

Właściwie można o każdej porze roku, gdyż panuje tu klimat równikowy o charakterze tropikalnym, ze średnią temperaturą ok. 27 stopni C (10 - 17 °C na obszarach górskich). Dla nas Europejczyków najlepszym czasem na podróż do Panamy jest pora sucha, trwająca od połowy grudnia do połowy kwietnia, inaczej trzeba się liczyć z obfitymi opadami i dużą wilgotnością powietrza, a w konsekwencji niezwykle ożywioną przyrodą. Na porę suchą przypada sezon wysoki, w którym niektóre hotele i atrakcje turystyczne mogą kosztować więcej i warto je rezerwować z wyprzedzeniem.

 

Bilbord reklamujący wycieczki w Boca Chica  na południowym-zachodzie Panamy

Bilbord reklamujący wycieczki w Boca Chica  na południowym-zachodzie Panamy

 

Kto chce zobaczyć w naturze delfiny i humbaki powinien wybrać się np. do Boca Chica nad Pacyfikiem w okresie od lipca do października.

 

Geografia

Panama w najwęższym miejscu ma zaledwie 81 kilometrów szerokości między Pacyfikiem a Atlantykiem. Z wierzchołka wulkanu Baru (inaczej Volcan de Chiriqui) w pogodny dzień możemy zobaczyć oba oceany naraz. Większość obszaru Panamy o powierzchni 78 200 km2 (4 razy mniej niż Polska) stanowią wysokie góry (najwyższym szczytem jest właśnie wulkan Baru - prawie 3,5 tys. m n.p.m) oraz wyżyny. Niziny występują głównie w regionach nabrzeżnych.

Niemal połowę kraju pokrywają lasy, więc można się spodziewać niezwykłego bogactwa świata fauny i flory (np. gatunków kwiatów jest prawie 10 tysięcy, liczne gatunki palm, mahoniowce, hebanowce i zwierzęta, takie jak oceloty, leniwce, małpy, jaguary, kajmany i kolorowo upierzone ptaki. Warto dodać, że spośród żyjących tu zwierząt 125 gatunków występuje tylko w Panamie.

 

Morze, piasek i palmy - cóż więcej potrzeba na wakacjach

Prawdziwy relaks: morze, piasek i palmy

 

Jak się przemieszczać w Panamie

Lokalnymi autobusami bez problemu, choć często z przesiadkami można dojechać do większości miast i miasteczek Panamy. Rozkłady możemy sprawdzać na tej stronie. W stolicy głównymi punktem przesiadkowymi jest dworzec Albrook.

Niestety w Ameryce nie ma Air Asia, więc loty krajowych linii lotniczych – COPA i Air Panama nie należą do najtańszych, choć trzeba przyznać, że główne ośrodki (w tym wyspy) są dobrze skomunikowane drogą lotniczą. Największym lotniskiem położonym około 30 km od miasta Panama jest Tocumen (do którego można dojechać autobusami z dworca Albrook, pamiętając jednak o zostawieniu sobie zapasu czasu ze względu na korki).

 

Biomuseo – Muzeum Bioróżnorodności zaprojektowane przez światowej sławy architekta Franka Gehry'ego

Biomuseo – Muzeum Bioróżnorodności zaprojektowane przez światowej sławy architekta Franka Gehry'ego

 

Podróżując we czwórkę całkiem rozsądnie pod względem kosztów i wygody wyglądało korzystanie z Ubera i zwykłych taksówek. Przykładowo za taksówkę:

  • z dworca Albrook do naszego hotelu Carolina Princess Marbella w pobliżu Centro Comercial Balboa Boutiques Panama Strip Mall w centralnej dzielnicy drapaczy chmur zapłaciliśmy 7$.
  •  z  Carolina Princess Marbella (Uberem) na górę Ancon - 7$
  •  z góry Ancon do Ecomuzeum – 6$
  •  z Ecomuzeum na stare miasto Casto Viejo – 5$
  •  z hotelu na lotnisko Tocumen – 25$

 

Jedzenie w Panamie

 

 Panama na urlop

 

Kapelusz Panama jak sama nazwa wskazuje powstał w ...

Ekwadorze.

03 października 2019
Panama 2019, co zobaczyć? Jak Wam pokazać te bezludne piaszczyste plaże z cudownie białym piaskiem? Te maleńkie wysepki wynurzające się z krystalicznie czystych wód Pacyfiku? Tak tu pięknie! Kamera zamokła, a film ze smartfona, którego trudno utrzymać nieruchomo, gdy fale
22 września 2019
Panama, luty 2019 Panama City zaskoczyła nas swoim rozmachem i urodą. Szczególnie pięknie prezentuje się ze wzgórza Cerro Ancón (199 metrów) i z punktu widokowego w Miejskim Parku Naturalnym (Parque Natural Metropolitano przy Avenida Juan Pablo II) – terenie pokrytym
28 sierpnia 2019
Panama,  Miraflores, 2019 Co łączy Kanał Sueski z Kanałem Panamskim? Otóż pewien francuski dyplomata Ferdynand de Lesseps w latach 1859-1869 kierował budową Kanału Sueskiego, a dziesięć lat później zainicjował śmiały projekt budowy Kanału Panamskiego i omal nie przepłacił tego pięcioma
21 lipca 2019
Park Narodowy Chagres, luty 2019 r. Jesteśmy niecałe dwie godziny drogi od Panama City. Zgiełk miasta i cywilizacji XXI wieku zostawiliśmy za sobą. Skąpo odziany Indianin Embara w przepasce na biodrach sprawnie nawiguje czółnem po pełnym mielizn korycie rzeki Chagres,
10 lipca 2019
Panama, luty 2019 Po przekroczeniu granicy Kostaryki z Panamą w maleńkim Sixaola kierujemy się do bajecznego archipelagu Bocas del Toro obiecującego wypoczynek na pięknych, piaszczystych plażach i dryfowania wśród raf koralowych krystalicznie czystych wód Morza Karaibskiego. Zanim wybraliśmy ten kierunek

Relacje 

 Czekam na Twój  komentarz.

Chętnie odpowiem na Twoje pytania.  Pozdrawiam   ! 

Najnowsze artykuły: 

18 września 2021
  Z listy światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO – Palenque, wodospady Misol-ha, El Chiflon, Agua Azul i Aqua Clara Wszystko, o czym
13 września 2021
Angor,    Kambodża Do zdjęcia powyżej pozują apsary – boskie tancerki, które można także podziwiać na reliefach świątyni Angkor Wat, gdzie
05 września 2021
Ósmy cud świata w Brazyli Wodospady Iguazu (Iguassu Falls) naprawdę zapierają dech w piersiach. To jedna z najpiękniejszych rzeczy, jakie
28 kwietnia 2021
Meksyk Półwysep Jukatan, odwiedzany przez miliony turystów z całego świata, był naszym pierwszym spotkaniem z karaibskimi plażami, które urzekły nas
21 lutego 2021
7 nowych cudów świata Chociaż w 2003 roku chiński astronauta Yang Liwei obalił mit, że Wielki Mur Chiński jest jedyną
11 stycznia 2021
Bayyo, Banaue, Batad Na Filipinach znajdziecie wiele pięknych tarasów ryżowych, ale największy podziw budzą Tarasy Ryżowe Banaue, obejmujące zapierających dech

W  restauracjach turystycznych standardowe ceny dań wynoszą około 10$. W nieturystycznych knajpkach arroz con pollo (ryż z kurczakiem) kosztuje około 4$. Amatorzy ryb i owoców morza w Panama City nie mogą przegapić słynnego targu rybnego Mercado de Mariscos, gdzie naprawdę można zjeść bardzo smacznie za ok. 12 dolarów. Jako dodatek można wybrać yucca - maniok, czyli tutejszy odpowiednik ziemniaka lub patacones (smażone placuszki z zielonych bananów). Warto też spróbować popularną przystawkę ceviche, czyli danie z marynowanej ryby lub owoców morza za 1,5-3$ za kubek. 

 

 

Oferta restauracji Tropical Birds w Bocas del Toro

 

 

Homar u Lary w Boca Chica nad Pacyfikiem w Panamie

 

 

Ryż z kurczakiem na wycieczce w Parku Narodowym Coiba

 

 

Danie w knajpce  na starówce w Panama City

 

 

Przekąski w knajpce wegetariańskiej w Casto Vieja w Panama City

 

 

Koktajl z krewetek