<----
Bardzo wcześnie, bo już w 1498 roku Krzysztof Kolumb odkrył Grenadę i nadał jej wówczas nazwę Conception Island. Rdzenną ludnością zamieszkującą wyspę byli Indianie Karaibów - Kalinago, którzy swą ziemię nazywali „Knouhogue".
Dziwne, że Hiszpanie nie byli zainteresowani kolonizacją wyspy, za to Anglicy owszem, próbowali w XVII wieku, lecz bezskutecznie. Dopiero w 1650 roku Francuzi pokonali Indian Kalinago. Ponoć to właśnie Francuzi nadali wyspie dzisiejszą nazwę Grenada. Traktat paryski z 1763 roku, potwierdzający druzgocące zwycięstwo Wielkiej Brytanii nad Francją i Hiszpanią, stanowił, że Grenada przechodzi pod panowanie Brytyjskie. Kolonizacja zakończyła się w 1958 roku, ale ostatecznie uzyskanie niepodległości (choć nadal głową państwa jest królowa brytyjska) miało miejsce w 1974 roku. Niestety już po 9 latach wolności wojskowy zamach stanu doprowadził do zabójstwa ówczesnego premiera Marcio Bishopa, co znów stało się pretekstem do zajęcia kraju przez wojska USA.
Państwo Grenada tworzy kilka małych wysp, wśród których największą jest właśnie Wyspa Grenada. Kolejne to Carriacou, Mała Martynika, Diamentowa Wyspa, Ronde , Caille, Duża Wyspa, Wyspa Saline i Frigate. Leżą one na archipelagu Grenadyn. Grenadę od zachodu oblewa Morze Karaibskie, a od wschodu Ocean Atlantycki.
Kraj należy do najmniejszych na półkuli zachodniej. Jego powierzchnia wynosi 344 km2.
Grenadę zamieszkuje go niecałe 112 tys. mieszkańców. 45% z nich wyznaje katolicyzm a 44% protestantyzm.
Niemal 4/5 mieszkańców wyspy to potomkowie afrykańskich niewolników, a pozostała część pochodzi od Indian Arawak i Karaibów, którzy przybyli tu z innych wysp lub osadników brytyjskich i francuskich.
Jak w wypadku innych kolonii, Brytyjczycy narzucili swój język podbitemu narodowi, więc dziś w Grenadzie obowiązuje język angielski, co dla turystów jest akurat bardzo wygodne.
Obowiązującą walutą jest dolar wschodniokaraibski, którego kurs w lutym 2018 r. wynosił 1 dolar = 1,23 zł
Wyspa jest pochodzenia wulkanicznego, więc gleby są tu żyzne, co sprawia, że Grenada nazywana jest też „Wyspą korzenną”. Jej głównymi towarami eksportowymi są gałka muszkatołowa, goździki, kakao, wanilia i cynamon. Krajobraz wyspy tworzą góry, liczne rzeki, jeziora i zatopione w bujnej roślinności wodospady.
© Wszelkie prawa zastrzeżone. Zdjęcia, filmy i teksty są naszą własnością. Kopiowanie i wykorzystywanie bez pisemnej zgody twórców jest zabronione.