Życie turysty w Malezji jest łatwe pod względem możliwości porozumiewania się, gdyż drugim oficjalnym językiem jest angielski, jako że od 1824 roku była ona brytyjską kolonią.
Drugą zaletą podróżowania po Malezji jest to, że mimo iż należy do najbogatszych i najbardziej rozwiniętych krajów Azji, to wcale nie jest bardzo droga.
Przede wszystkim jednak warto odwiedzić Malezję ze względu na piękne plaże, pływanie wśród bogatych raf koralowych i egzotycznych ryb (wyspy Sipadan, Perhentian, Tioman), zachwycającą przyrodę (Borneo, Taman Negara z najstarszą dżunglą świata, największy kwiat świata), smaczne jedzenie (choć nie aż tak, jak w Tajlandii) oraz miłych i nienatarczywych ludzi różnych kultur i religii: Malajowie, Chińczycy oraz Hindusi.
Wydaje się też bezpieczna, co w dzisiejszym świecie stanowi niewątpliwy atut.
Kraj jest dość poukładany i przewidywalny, więc można go polecić osobom, które chcą poznać Azję, ale nie czują się gotowe do obcowania z jej często biednym, brudnym i czasem pełnym chaosu obliczem. Niestety nie znajdziemy tu oszołamiających miast pełnych wspaniałych świadectw kultury.
Plantacje herbaty na wyżynie Cameron.
Wyspa Penang z pysznym jedzeniem.
Kuala Lumpur – stolica Malezji z niezwykłymi Wieżami Patronas, świątynią Thean Hou, dzielnicą Little India
Motylarnia Kuala Lumpur Butterfly Park
Spacer po Kuala Lumpur miejscami jest niemożliwy lub bardzo utrudniony, gdyż brakuje chodników dla pieszych
Koniecznie kliknij na zdjęcie, aby powiększyć. Zupełnie inny efekt :-)
(trasa 27 677 km)
WIETNAM - MALEZJA
04 XI Wieczorem przelot z Hanoi do Kuala Lumpur (Malezja)
05 XI Kuala Lumpur
06 XI Cameron Highlands
07 XI Penang (Penang Butterfly Farm)
08 XI Georgetown
09 XI Langkawi
10 XI Langkawi
MALEZJA - SINGAPUR
11 XI Langkawi - przelot do Singapuru
12 XI Singapur
13 XI Wylot przez Amsterdam do Warszawy
Malezja leży na Półwyspie Malajskim (gdzie sąsiaduje z Tajlandią) oraz na wyspie Borneo (gdzie do Malezji należą położone na północy prowincje Sabah i Sarawak, a reszta oprócz niewielkiego sułtanatu Brunei należy do Indonezji). Kraj zajmuje obszar nieco większy niż Polska (329,8 tys. km²), zamieszkały przez 31,6 mln ludności. Komercyjną i finansową stolicą Malezji jest ultranowoczesny Kuala Lumpur, liczący około 2 mln mieszkańców, lecz w 1999 roku gabinet premiera został przeniesiony do Putrajay, co zapoczątkowało zakończony w 2005 roku proces przenosin stolicy w celu odciążenia Kuala Lumpur, gdzie pozostaje także siedziba parlamentu.
Obszar Malezji wyróżnia się jedną z największych bioróżnorodności na świecie. Wiecznie zielone lasy tropikalne zajmują połowę kraju. Żyją w nich m.in. tygrysy, słonie, nosorożce, tapiry oraz zagrożone wyginięciem orangutany. Z gadów można spotkać pytony, pokaźnych rozmiarów warany i krokodyle różańcowe.
Malezja znajduje się w strefie klimatu równikowego. Intensywne, północno-zachodnie monsuny nawiedzają Malezję od października do lutego, a delikatniejsze - południowo-zachodnie od kwietnia do października. Średnia najniższa temperatura to 230C, a średnia najwyższa to 330C, przy czym w Kuala Lumpur średnia przez cały rok utrzymuje się w granicach 27-280C, czyli bardzo przyjemnie, choć równocześnie panuje tu duża wilgotność – już o godzinie 8 rano względna wilgotność powietrza wynosi 95%, a do godziny 17:00 wzrasta do 105% w sierpniu i aż 122% w listopadzie. Ze względu na częste opady warto mieć przy sobie parasol.
W VII w. obszar dzisiejszej kontynentalnej Malezji oraz Sumatry obejmowało królestwo Śriwidźaja, które kontrolowało transport w Cieśninie Malakka i utrzymywało się głównie z handlu. Arabscy kupcy oprócz towarów sprowadzili swoją religię - islam, który do początku XV wieku rozszerzył się na tyle, że powstał Sułtanat Malajski, który w 1511 roku uległ Portugalczykom.
Oprócz nich w kolonialną historię Malezji wpisali się Duńczycy, Holendrzy i Brytyjczycy od 1824 roku, gdy Holendrzy przekazali im władzę nad kontynentalną częścią Malezji, zachowując Sumatrę.
Dynamiczny rozwój Malezji spowodował, że zaczęli do niej napływać imigranci z Chin i Indii, którzy dziś stanowią około 1/3 ludności kraju. Rdzenni Malajowie stanowią nieco ponad 60% społeczeństwa.
W 1963 roku obszar Malezji powiększył się o dwie prowincje, Sabah i Sarawak, leżące na północy wyspy Borneo.
Obecnie dominującą religią Malezji jest islam (około 60%), wyznawany głównie przez ludność pochodzenia malajskiego. Buddyzm praktykuje 19%, ponad 9% chrześcijaństwo.
Jak już wspomniałam bardzo rozpowszechnionym językiem, szczególnie w malezyjskich miastach jest angielski. Językiem urzędowym jest język malajski, który jest bardzo podobny do indonezyjskiego i należy do najprostszych języków na świecie, z powodu nieskomplikowanej wymowy i gramatyki.
Ringgit malezyjski wart jest trochę mniej niż złotówka (1 RM = 0,9 zł, 15 maja 2018 r.). Ceny w Malezji są przystępne, dużo niższe niż w sąsiednim Singapurze.
Sieć autobusów w Malezji jest świetnie rozwinięta, a autobusy niedrogie, klimatyzowane i czyste. Za podróż na trasie z Kuala Lumpur na Penang zapłacicie 38 RM, a do Singapuru 40 RM) - zobacz busonlineticket.com
Malezyjskie taksówki nie cieszą się dobrą sławą krążąc z miejsca na miejsce, aby licznik nabił większe kwoty do zapłaty. Warto więc z góry ustalić cenę lub skorzystać z Uber, który w Malezji są o połowę tańszy niż taksówki.
W metrze lub pociągach znajdują się specjalne wagony, przeznaczone tylko dla kobiet, na co podróżujący mężczyźni powinni zwrócić uwagę.
Na dłuższych odcinkach podróży warto rozważyć przelot tanimi liniami Air Asia, które osobiście bardzo lubię.
Muzułmanie stosują karę chłosty za picie piwa w miejscu publicznym. Alkohol jest obłożony bardzo dużym podatkiem, w zawiązku z czym jest drogi. Władze chcąc rozwijać turystykę, zniosły na terenie wyspy Langkawi podatek od alkoholu w 2011 roku. Od tego czasu spożycie napojów wyskokowych znacznie wzrosło, czego efektem jest znalezienie się Langkawi w pierwszej dziesiątce miejsc o najwyższej konsumpcji alkoholu na świecie według Międzynarodowej Organizacji Zdrowia.
Ze względu na islam będący dominującą religią w Malezji, niezbyt dobrze tolerowane są odkryte nogi i ramiona, dekolty u kobiet, jak również krótkie spodenki u mężczyzn. Taki strój może być powodem niechęci, zaczepek i wyproszenia ze świątyni.
Malezja jest krajem wielu nakazów i zakazów: „nie wolno śmiecić”, „tu nie można siadać”, „tu zabrania się jeść i pić”. Trzeba się jednak do nich stosować (nie można się też całować), bo kary mogą być dotkliwe, szczególnie dla kieszeni turysty.
Ponoć najstarszą dżunglą świata jest ta w Parku narodowym Taman Negara. Liczy sobie 130 mln lat! Dla porównania las tropikalny Amazonii to przy niej młodzik, liczący sobie zaledwie 55 mln lat.
Malezja słynie z tego, że każdy jej obywatel posiada samochód, a benzyna jest tania. Stąd podróżując po dużych miastach, jak Kuala Lumpur, trzeba wziąć pod uwagę jazdę w korkach w czasie porannych i wieczornych godzin szczytu (8-10 i 17-20).
© Wszelkie prawa zastrzeżone. Zdjęcia, filmy i teksty są naszą własnością. Kopiowanie i wykorzystywanie bez pisemnej zgody twórców jest zabronione.