Dwóch patrzy przez okno na tarasy

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Zdjęcia, filmy i teksty są naszą własnością. Kopiowanie i wykorzystywanie bez pisemnej zgody twórców jest zabronione.

Położenie

Malezja leży na Półwyspie Malajskim (gdzie sąsiaduje z Tajlandią) oraz na wyspie Borneo (gdzie do Malezji należą położone na północy prowincje Sabah i Sarawak, a reszta oprócz niewielkiego sułtanatu Brunei należy do Indonezji). Kraj zajmuje obszar nieco większy niż Polska (329,8 tys.  km²), zamieszkały przez 31,6 mln ludności. Komercyjną i finansową stolicą Malezji jest ultranowoczesny Kuala Lumpur, liczący około 2 mln mieszkańców, lecz w 1999 roku gabinet premiera został przeniesiony do Putrajay, co zapoczątkowało zakończony w 2005 roku proces przenosin stolicy w celu odciążenia Kuala Lumpur, gdzie pozostaje także siedziba parlamentu.

 

Petronas Towers in Kuala Lumpur

 

Przyroda

Obszar Malezji wyróżnia się jedną z największych bioróżnorodności na świecie. Wiecznie zielone lasy tropikalne zajmują połowę kraju. Żyją w nich m.in. tygrysy, słonie, nosorożce, tapiry oraz zagrożone wyginięciem orangutany. Z gadów można spotkać pytony, pokaźnych rozmiarów warany i krokodyle różańcowe.

 

Trzy małpy

 

Klimat

Malezja znajduje się w strefie klimatu równikowego. Intensywne, północno-zachodnie monsuny nawiedzają Malezję od października do lutego, a delikatniejsze - południowo-zachodnie od kwietnia do października. Średnia najniższa temperatura to 230C, a średnia najwyższa to 330C, przy czym w Kuala Lumpur średnia przez cały rok utrzymuje się w granicach 27-280C, czyli bardzo przyjemnie, choć równocześnie panuje tu duża wilgotność – już o godzinie 8 rano względna wilgotność powietrza wynosi 95%, a do godziny 17:00 wzrasta do 105% w sierpniu i aż 122% w listopadzie. Ze względu na częste opady warto mieć przy sobie parasol.

 

Ptaki drapieżne na tle lasów namorzynowych i rzeki

 

Nieco historii

W VII w. obszar dzisiejszej kontynentalnej Malezji oraz Sumatry obejmowało królestwo Śriwidźaja, które kontrolowało transport w Cieśninie Malakka i utrzymywało się głównie z handlu. Arabscy kupcy oprócz towarów sprowadzili swoją religię - islam, który do początku XV wieku rozszerzył się na tyle, że powstał Sułtanat Malajski, który w 1511 roku uległ Portugalczykom.

Oprócz nich w kolonialną historię Malezji wpisali się Duńczycy, Holendrzy i Brytyjczycy od 1824 roku, gdy Holendrzy przekazali im władzę nad kontynentalną częścią Malezji, zachowując Sumatrę.

Dynamiczny rozwój Malezji  spowodował, że zaczęli do niej napływać imigranci z Chin i Indii, którzy dziś stanowią około 1/3 ludności kraju. Rdzenni Malajowie stanowią nieco ponad 60% społeczeństwa.

W 1963 roku obszar Malezji powiększył się o dwie prowincje, Sabah i Sarawak, leżące na północy wyspy Borneo.

 

Religia

Obecnie dominującą religią Malezji jest islam (około 60%), wyznawany głównie przez ludność pochodzenia malajskiego. Buddyzm praktykuje 19%, ponad 9% chrześcijaństwo.

 

W Parku Ptaków

 

Język

Jak już wspomniałam bardzo rozpowszechnionym językiem, szczególnie w malezyjskich miastach jest angielski. Językiem urzędowym jest język malajski, który jest bardzo podobny do indonezyjskiego i należy do najprostszych języków na świecie, z powodu nieskomplikowanej wymowy i gramatyki.

 

Waluta

Ringgit malezyjski wart jest trochę mniej niż złotówka (1 RM = 0,9 zł, 15 maja 2018 r.). Ceny w Malezji są przystępne, dużo niższe niż w sąsiednim Singapurze.

 

Komunikacja

Sieć autobusów w Malezji jest świetnie rozwinięta, a autobusy niedrogie, klimatyzowane i czyste. Za podróż na trasie z Kuala Lumpur na Penang zapłacicie 38 RM, a do Singapuru 40 RM) - zobacz busonlineticket.com

Malezyjskie taksówki nie cieszą się dobrą sławą krążąc z miejsca na miejsce, aby licznik nabił większe kwoty do zapłaty. Warto więc z góry ustalić cenę lub skorzystać z Uber, który w Malezji są o połowę tańszy niż taksówki.

W metrze lub pociągach znajdują się specjalne wagony, przeznaczone tylko dla kobiet, na co podróżujący mężczyźni powinni zwrócić uwagę.  

Na dłuższych odcinkach podróży warto rozważyć przelot tanimi liniami Air Asia, które osobiście bardzo lubię.

 

Czerwono-biały samolot linii Air Asia

 

A to ciekawe

  1. Muzułmanie stosują karę chłosty za picie piwa w miejscu publicznym. Alkohol jest obłożony bardzo dużym podatkiem, w zawiązku z czym jest drogi. Władze chcąc rozwijać turystykę, zniosły na terenie wyspy Langkawi podatek od alkoholu w 2011 roku. Od tego czasu spożycie napojów wyskokowych znacznie wzrosło, czego efektem jest znalezienie się Langkawi w pierwszej dziesiątce miejsc o najwyższej konsumpcji alkoholu na świecie według Międzynarodowej Organizacji Zdrowia.

 

Widok z wyspy Langkawi na archipelag mniejszych wysepek

 

  1. Ze względu na islam będący dominującą religią w Malezji, niezbyt dobrze tolerowane są odkryte nogi i ramiona, dekolty u kobiet, jak również krótkie spodenki u mężczyzn. Taki strój może być powodem niechęci, zaczepek i wyproszenia ze świątyni.

  2. Malezja jest krajem wielu nakazów i zakazów: „nie wolno śmiecić”, „tu nie można siadać”, „tu zabrania się jeść i pić”. Trzeba się jednak do nich stosować (nie można się też całować), bo kary mogą być dotkliwe, szczególnie dla kieszeni turysty.

  3. Ponoć najstarszą dżunglą świata jest ta w Parku narodowym Taman Negara. Liczy sobie 130 mln lat! Dla porównania las tropikalny Amazonii to przy niej młodzik, liczący sobie zaledwie 55 mln lat.

 

Porośnięta zielonym lasem wyspa Langkawi

 

  1. Malezja słynie z tego, że każdy jej obywatel posiada samochód, a benzyna jest tania. Stąd podróżując po dużych miastach, jak Kuala Lumpur, trzeba wziąć pod uwagę jazdę w korkach w czasie porannych i wieczornych godzin szczytu (8-10 i 17-20).

Program podróży po Malezji w tracie wyprawy do Tajlandii, Kambodży, Wietnamu, Malezji i Singapuru

                                                                                     

 (trasa 27 677 km)

 

WIETNAM - MALEZJA

04 XI Wieczorem przelot z Hanoi do Kuala Lumpur (Malezja)

05 XI Kuala Lumpur

06 XI Cameron Highlands

07 XI Penang (Penang Butterfly Farm)

08 XI Georgetown

09 XI Langkawi

10 XI Langkawi

 

Flaga Malezji - biało-czerwone pasy z niebieskim prostokątem z gwiazdą i księżycem

 

MALEZJA - SINGAPUR

11 XI Langkawi -  przelot do Singapuru

12 XI Singapur 

13 XI Wylot przez Amsterdam do Warszawy

 

Największe atrakcje Birmy
To ja

Witaj na blogu Filmy z plecaka!

 Relacje  z 5 kontynentów, filmy, zdjęcia, informacje.

Plecak na logo blogu Filmy z plecaka

 

   

Polub blog  i

udostępnij dalej

Malezja - zaplanuj swą podróż na piękne plaże,

pływanie wśród raf koralowych i egzotycznych ryb, po zachwyt nad przyrodą z największym kwiatem świata

 

 

Malezja

Koniecznie kliknij na zdjęcie, aby powiększyć. Zupełnie inny efekt :-)

Najnowsze artykuły: 

18 września 2021
  Z listy światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO – Palenque, wodospady Misol-ha, El Chiflon, Agua Azul i Aqua Clara Wszystko, o czym przeczytacie poniżej, zobaczcie na filmie: Palenque Słynne ruiny Majów w Palenque w sercu tropikalnej dżungli to stanowisko archeologiczne o statusie
13 września 2021
Angor,    Kambodża Do zdjęcia powyżej pozują apsary – boskie tancerki, które można także podziwiać na reliefach świątyni Angkor Wat, gdzie znajduje się około 3000 rzeźb z ich wizerunkiem. Notabene w czasie napaści Tajów na imperium khmerskie w 1531 r. półnagie
05 września 2021
Ósmy cud świata w Brazyli Wodospady Iguazu (Iguassu Falls) naprawdę zapierają dech w piersiach. To jedna z najpiękniejszych rzeczy, jakie dane mi było zobaczyć. Widok 275 wodospadów na szerokości 2 km jest spektakularny. Zobacz poniżej film ukazujący Iguazu od strony
28 kwietnia 2021
Meksyk Półwysep Jukatan, odwiedzany przez miliony turystów z całego świata, był naszym pierwszym spotkaniem z karaibskimi plażami, które urzekły nas aksamitnym piaskiem i wydały się nam prawdziwym rajem na Ziemi. A jeszcze te wieczory na hamaku, z margaritą w ręku,
21 lutego 2021
7 nowych cudów świata Chociaż w 2003 roku chiński astronauta Yang Liwei obalił mit, że Wielki Mur Chiński jest jedyną konstrukcją widoczną z kosmosu, to i tak ciągle pozostaje on największą atrakcją Państwa Środka, którą po prostu musieliśmy zobaczyć. W
11 stycznia 2021
Bayyo, Banaue, Batad Na Filipinach znajdziecie wiele pięknych tarasów ryżowych, ale największy podziw budzą Tarasy Ryżowe Banaue, obejmujące zapierających dech w piersiach pola ryżowe w spektakularnie położonym Batad, maleńkiej wioseczce  w Kordylierach na północy wyspy Luzon. Są gigantyczne, więc Filipińczycy
21 grudnia 2020
Wulkany na Filipinach Co prawda eksplozja obniżyła temperaturę tylko o pół stopnia i na niecałe 2 lata, ale i tak zaznaczyła swój globalny wpływ. Filipiny leżą w tzw. pierścieniu ognia, czyli na obszarze bardzo aktywnym sejsmicznie, gdzie wybuchy wulkanów i
30 listopada 2020
Z listy UNESCO „Jeśli nie odwiedziłeś zatoki Ha Long, to nie byłeś jeszcze w Wietnamie” pisał chiński poeta Xiao San. Tutejsze widoki wprost oszołamiają (zobacz film poniżej!), więc każdego roku tę eteryczną krainę wapiennych gór spowitych mgłą lub skąpanych w
31 października 2020
Smaczki Mauritiusa, 2019 Trou d'Eau Douce Wycieczka na wysepkę Ile Aux Cerfs Nocleg w Trou D'eau Douce Trou d'Eau Douce Jak sądzicie: nazwa „Sadzawka Świeżej Wody” brzmi zachęcająco czy zniechęcająco? Jeśli przeczucie podpowiada Wam to drugie, to nie sugerujcie się
18 kwietnia 2020
Smaczki Mauritiusa, 2019 Przed nami smaczki zachodniego wybrzeża Maurytiusa, które obfituje w najbardziej różnorodne atrakcje: góry, wodospady, tropikalną roślinność, pływanie z delfinami (dla szczęściarzy) i z żółwiami morskimi (bardziej pewne) oraz fantastyczne plaże, dokładnie jak z obrazka. W filmie wystąpią:

Malezja - mapa i program  wyprawy

Zdjęcia

4 NAJwiększe  zachwyty

 

  1. Plantacje herbaty na wyżynie Cameron.

  2. Wyspa Penang z pysznym jedzeniem.

  3. Kuala Lumpur – stolica Malezji z niezwykłymi Wieżami Patronas, świątynią Thean Hou, dzielnicą Little India

  4. Motylarnia Kuala Lumpur Butterfly Park

 

  1 NAJwiększy  niewypał 

 

  1. Spacer po Kuala Lumpur miejscami jest niemożliwy lub bardzo utrudniony, gdyż brakuje chodników dla pieszych

Malezja - największe zachwyty i  niewypały, czyli NAJki

Życie turysty w Malezji jest łatwe pod względem możliwości porozumiewania się, gdyż drugim oficjalnym językiem jest angielski, jako że od 1824 roku   była ona brytyjską kolonią.

Drugą zaletą podróżowania po Malezji jest to, że mimo iż należy do najbogatszych i najbardziej rozwiniętych krajów Azji, to wcale nie jest bardzo droga.

Przede wszystkim jednak warto odwiedzić Malezję ze względu na piękne plaże, pływanie wśród bogatych raf koralowych i egzotycznych ryb (wyspy Sipadan, Perhentian, Tioman), zachwycającą przyrodę (Borneo, Taman Negara z najstarszą dżunglą świata, największy kwiat świata), smaczne jedzenie (choć nie aż tak, jak w Tajlandii) oraz miłych i nienatarczywych ludzi różnych kultur i religii: Malajowie, Chińczycy oraz Hindusi.

Wydaje się też bezpieczna, co w dzisiejszym świecie stanowi niewątpliwy atut.

Kraj jest dość poukładany i przewidywalny, więc można go polecić osobom, które chcą poznać Azję, ale nie czują się gotowe do obcowania z jej często biednym, brudnym i czasem pełnym chaosu obliczem. Niestety nie znajdziemy tu oszołamiających miast pełnych wspaniałych świadectw kultury.

Malezja - informacje praktyczne 

27 maja 2018
Malezja północno-zachodnia   Langkawi to największa wyspa Malezji, która dała nazwę archipelagowi około stu wysepkom położonym na zachód od Półwyspu Malajskiego na Morzu Adamańskim. Wielu uważa, że to wymarzone miejsce dla turystów ceniących wakacyjny relaks, sporty wodne i wygodę, a w szczególności dla rodzin z dziećmi. My spędziliśmy tu niemal trzy
23 maja 2018
Penang, Malezja Mówią, że wyspa Penang jest najlepszym miejscem na próbowanie malezyjskiej kuchni, która stanowi intrygującą mieszankę chińskiej i indyjskiej sztuki kulinarnej. I owszem, jedzenie pycha. Ale dla nas największą atrakcją na Penangu są MOTYLE, przecudne, zwiewne i egzotyczne, pięknie wyeksponowane na farmie motyli – ponoć największej na świecie. W
19 maja 2018
Malezja Duma Kuala Lumpur Budynki o 32 tysiącach okien z 65 tysięcy m2 szyb muszą robić wrażenie. Sięgają 452 metrów wysokości, a po odjęciu iglic mają 379 metrów. Do 2004 roku były najwyższymi budynkami na świecie. Bliźniacze wieże Petronas (Petronas Tween Towers) stanowią dumę i symbol Kuala Lumpur, do którego

Relacje