Najnowsze artykuły: 

04 kwietnia 2024
Maroko, 2023 Maroko skrywa wiele magicznych miejsc, a jednym z nich jest urokliwe miasteczko Essaouira (Assawira), które zachwyca odwiedzających swoim
17 marca 2024
Maroko 2023 Witajcie w hipnotycznym Marrakeszu, gdzie każdy kąt skrywa historię, a każdy krok to wyzwanie dla zmysłów, gdyż zapachy
29 lutego 2024
Maroko 2023 Fez założył pierwszy król Maroka Położenie Fezu jest niesamowite, a panorama miasta z dwóch punktów widokowych usytuowanych na
06 stycznia 2024
Maroko, 2023 Rabat jest jednym z czterech cesarskich miast w Maroku. Jego charakterystyczną cechą jest harmonijne połączenie dawnej architektury z
Dziedziniec i minaret meczetu Al-Karawijin
06 stycznia 2024

Maroko, 2023

 

Rabat jest jednym z czterech cesarskich miast w Maroku. Jego charakterystyczną cechą jest harmonijne połączenie dawnej architektury z nowoczesną oraz czystość i uporządkowanie – w końcu to miasto stołeczne Maroka, które powinno być wizytówką kraju. Ładnie skomponowana i utrzymana zieleń przydaje stolicy elegancji.

 

 

Obok tradycyjnych murów okalających starówkę podziwiamy iście futurystyczne konstrukcje, obie jeszcze w trakcie budowy: Teatr Narodowy i Wieża Muhammada VI, która ma być najwyższym budynkiem w Afryce.

 

Wieża Muhammada VI

Wieża obecnie panującego króla Maroka Muhammada VI

 

Wieża Muhammada VI ma mieć 55 pięter i 250 metrów wysokości. Jej budowę rozpoczęto w 2017 r., a zakończenie było planowane na koniec 2023 r., ale pandemia spowodowała opóźnienie. Teatr Narodowy w kształcie głowy kobry został zaprojektowany przez słynną architektkę Zahę Hadid.

 

Teatr Narodowy w kształcie głowy kobry

Teatr Narodowy w kształcie głowy kobry

 

Rabat jest ślicznie położony nad Atlantykiem i rzeką o wdzięcznej nazwie Bu Rakrak. U ujścia rzeki na skalistym klifie położona jest kazba al-Udaja, najpiękniejsza część Rabatu, której nie sposób pominąć, z resztą nie bez powodu wpisano ją na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Kazba to z języka arabskiego zamek, cytadela, forteca, zazwyczaj budowana w strategicznym miejscu, tak jak i w tym przypadku. W XII wieku rozpoczęto rozbudowę małej fortecy z poprzednich wieków, następnie sułtan Jakub al-Mansur zbudował mury zachodnie oraz wystawny pałac, a jego syn dodał kolejne fortyfikacje.

 

Biały dom na terenie kazby

Domy na terenie kazby są zazwyczaj białe z niebieskimi akcentami

 

Spacer po kazbie to czysta przyjemność, ponieważ nie ma tu tłoku (prawo do zamieszkania za murami kazby przysługuje tylko około 2000 mieszkańców) i jest malowniczo - wąskie uliczki oddzielają od siebie niebiesko-białe domki ozdobione barwnymi doniczkami z kwiatami lub karłowatymi drzewkami. Uroczo. Co więcej, na terenie kazby znajdziemy najstarszy meczet w Rabacie oraz platformę widokową, z której widok jest wręcz oszołamiający na budzące respekt fale Oceanu Atlantyckiego, ujście rzeki Bu Rakrak i miejscowość Sale na przeciwnym jej brzegu.

 

 

Jedną z najstarszych budowli miasta jest górująca nad nim Wieża Hassana, stanowiąca dziś symbol stolicy Maroka. W istocie jest to minaret meczetu, którego budowę rozpoczęto w 1185 r. jako część kompleksu pałacowego sułtana Jakuba al-Mansur. Całość miała stać się najbardziej imponującą budowlą w świecie islamskim – meczet miał trzy wewnętrzne dziedzińce, ponad 400 kolumn i 16 bram na powierzchni 25 tys. m2. Wieża Hassana miała mieć około 60 metrów wysokości, ale nigdy nie została ukończona i obecnie sięga 44 metrów.

 

Wieża Hassana miała mieć około 60 metrów wysokości

Wieża Hassana z XII wieku

 

Na rozległym placu dziś wznosi się ponad 250 kolumn, a po przeciwnej stronie od wieży Hassana znajduje się mauzoleum Muhammada V, który zapisał się w historii Maroka przyczyniwszy się do odzyskania przez kraj niepodległości w 1956 roku.

 

Mauzoleum Muhammada V w stylu arabsko-islamskim

Mauzoleum Muhammada V w stylu arabsko-islamskim

 

Mauzoleum zaprojektował na planie kwadratu wietnamski architekt, a wzniesiono je z białego onyksu w tradycyjnym marokańskim stylu. Budowę ukończono w 1971 roku. Biały grobowiec Muhammada wykuto z jednego bloku kamienia.

 

Mauzoleum Muhammada V  Mauzoleum Muhammada V  Mauzoleum Muhammada V i widok na wieżę Muhamada VI

Mauzoleum Muhammada V od wewnątrz i widok na wieżę Muhamada VI

 

Przy mauzoleum Muhammada V Na placu przy mauzoleum Muhammada V

Na placu przy mauzoleum Muhammada V

 

Zabudowa placu przy  mauzoleum Muhammada V

Zabudowa placu przy  mauzoleum Muhammada V

 

 

Atrakcją turystyczną otoczoną solidnym murem jest główny pałac królewski monarchy Muhammada VI z 1864 roku. To rozległy kompleks pałacowy z prywatnym meczetem króla, który jest naczelnym imamem kraju.

 

Pałac królewski monarchy Muhammada VI w Rabacie

Pałac królewski monarchy Muhammada VI w Rabacie

 

Muhammad VI pochodzi z dynastii Alawitów, której początek datuje się na rok 1631. Prawie czterechsetletnia ciągłość władzy – imponujące. Jest to arabska dynastia szarifów, która wywodzi swój rodowód od Al-Hasana, wnuka Proroka Mahometa.

 

Meczet króla Maroka w Rabacie

Meczet króla Maroka w Rabacie

 

Kompleks stanowi ośrodek administracyjny kraju.

 

Warta przed pałacem królewskim w Rabacie

Warta przed pałacem królewskim w Rabacie

 

Jak pozostałe rezydencje królewskie, pałac jest pilnie strzeżony przez reprezentantów różnych rodzajów służb mundurowych, od których zwiedzający są oddzieleni ulicą na co najmniej 30 metrów.

Zobacz więcej o Maroku

Zobacz Sekretny ogród w Marrakeszu

Rabat - miasto cesarskie i stolica Królestwa Maroka

Witaj na blogu Filmy z plecaka!

Relacje  z 5 kontynentów, filmy, zdjęcia, informacje, rekomendacje.

To ja
Największe atrakcje Birmy

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Zdjęcia, filmy i teksty są naszą własnością. Kopiowanie i wykorzystywanie bez pisemnej zgody twórców jest zabronione.

Dwóch patrzy przez okno na tarasy