Relacja filmowa

10 marca 2023
Oman 2022 To miał być „gwóźdź programu” naszej podróży do Omanu - Omański Wielki Kanion, zwany też Wielkim Kanionem Arabii
26 lutego 2023
Oman, listopad 2022 Muskat/Maskat/Masqat/Muscat zachwycił nas pięknym położeniem z widokiem na Zatokę Omańską o bardzo urozmaiconej linii brzegowej. Zobacz Muskat
10 października 2022
Seszele 2022 Pierwsze co rzuciło mi się w oczy w drodze z lotniska po wylądowaniu na Seszelach, to tropikalna roślinność
04 października 2022
Seszele 2022 Piątego dnia naszej podróży na Seszele wybraliśmy się promem Inter Island z Praslin na wyspę La Digue, co
10 lipca 2022
Seszele 2022 Na Praslin dowiedziałam się, że Seszelczyk nie będzie zachwycony,  gdy  ugościmy go rybą. Owoców morza mają oni „po
21 maja 2022
Seszele, 2022. Mahe jest największą wyspą Seszeli. Ma około 144 k2 powierzchni, 26 km długości i 17 km szerokości (niektóre
24 grudnia 2021
Kenia 2021 Safari to kenijska specjalność. Mieliśmy więc tradycyjne safari w dwóch parkach narodowych, jak również safari morskie niedaleko Wasini

Najnowsze artykuły: 

Irlandia - gościnny "celtycki tygrys"

Irlandczycy są znani z serdeczności i gościnności. Uraczą Cię dowcipnymi opowieściami i whisky cenioną za swój łagodny smak i aromat, tudzież słynnym ciemnym piwem Guinness, produkowanym w Irlandii od 1759 r., którego na świecie wypija się 10 milionów kufli dziennie. Szczególnie interesująca jest przechadzka po dzielnicy pubów o nazwie Tample Bar (zdjęcie powyżej).

Mój pobyt w Irlandii był o wiele za krótki. Właściwie odwiedziłam tylko Dublin, ale udało mi się pochłonąć tutejszą atmosferę, pełną luzu i swobody.

 

Nazwa kraju

Gdy pierwszy raz na spotkaniu krajów UE zobaczyłam tabliczkę z nazwą  Éire, nie miałam zielonego pojęcia o jakie państwo chodzi. W Polce używamy nazwy Irlandia, ale irlandzka konstytucja z 1937 roku stanowi, iż oficjalną nazwą państwa jest zarówno Éire (w języku irlandzkim), jak i Ireland (w języku angielskim).  W umowach i traktatach międzynarodowych stosuje się obie nazwy.

 

Geografia

Irlandia ma powierzchnię około 70 273 km², co czyni ją trzecią pod względem wielkości wyspą w Europie (po Wielkiej Brytanii i Islandii). Stolicą Irlandii jest Dublin, który, jak można się spodziewać, jest największym miastem kraju i głównym ośrodkiem gospodarczym, kulturalnym oraz politycznym. Inne większe miasta to: Cork, Galway, Limerick i Waterford.

Kraj dzieli się na 4 prowincje i 26 hrabstw.

Irlandia słynie z pięknych krajobrazów, zielonych równin (bywa nazywana "zieloną wyspą"), wzgórz, jezior i malowniczych wybrzeży. Klify Moher, Ring of Kerry i Giant's Causeway to tylko kilka z wielu spektakularnych miejsc, które można odwiedzić będąc w Irlandii. Stanowczo muszę wrócić do Irlandii, aby je zobaczyć.

 

Jeden z licznych pubów w słynnej dzielnicy Tample Bar w Dublinie

Jeden z licznych pubów w słynnej dzielnicy Tample Bar w Dublinie

 

Ludność

Według szacunków z 2021 roku populacja Irlandii wynosi ponad 5 milionów osób.

 

Religia

W latach 432-465 Irlandia została schrystianizowana przez św. Patryka, który został patronem Irlandii.

Chociaż większość mieszkańców Irlandii identyfikuje się jako katolicy i katolickie tradycje mają silne znaczenie kulturowe, w Irlandii oficjalnie panuje rozdział państwa od Kościoła, a konstytucja zabrania promowania jednej religii.

Liczne ujawnione afery w ramach kościoła katolickiego okazały się jedną z kluczowych przyczyn upadku moralnego autorytetu Kościoła i sekularyzacji Irlandczyków. Czy to dlatego byłe kościoły są przerabiane i wykorzystywane np. jako puby z muzyką i tańcem na żywo?

 

Pub z muzyką i tańcem na żywo w byłym kościele w Dublinie

Pub z muzyką i tańcem na żywo w byłym kościele w Dublinie

Język

Oficjalnymi językami w Irlandii są angielski i irlandzki - gaelicki (Gaeilge), należący do grupy języków celtyckich. Chociaż irlandzki ma status drugiego języka urzędowego i jest nauczany w szkołach, to jedynie około 30% Irlandczyków potrafi się nim posługiwać lepiej lub gorzej.

 

Waluta

Walutą używaną w Irlandii jest euro, które zostało przyjęte w 2002 roku.

 

Poczta Główna w Dublinie

Poczta Główna w Dublinie, przy której w 1916 r. wybuchło Powstanie Wielkanocne, które doprowadziło do  uzyskania przez Irlandię niepodległości

 

System polityczny

Irlandia jest republiką parlamentarną. Ma wielopartyjny system polityczny i prezydenta jako głowę państwa.  Jest członkiem Unii Europejskiej od 1973 r.

 

Irlandzki cud gospodarczy

Irlandia miała okresy ubóstwa i trudności ekonomicznych, szczególnie w XIX  (Wielki Głód w latach 1845-1852) i wczesnym XX wieku, kiedy to po ogłoszeniu niepodległości od Wielkiej Brytanii w 1922 roku musiała stawić czoła wielu wyzwaniom takim, jak konflikty polityczne i wojna domowa.

 

120-metrowa Iglica Dublina.

120-metrowa Iglica Dublina (The Spire of Dublin , a oficjalnie: Monument of Light) u podstawy ma 3 m średnicy

 

Od lat 90. XX wieku  Irlandia zaczęła doświadczać znacznego wzrostu dobrobytu i obecnie jest uważana za jeden z najbogatszych krajów na świecie - w 2021 r. zajęła drugie miejsce na świecie pod względem PKB na mieszkańca.

 

Zamek w Dublinie

Większa część Dublińskiego Zamku pochodzi z XVIII w.

 

Uważa się, że do tego spektakularnego wzrostu przyczyniły się następujące czynniki:

  • Inwestycje zagraniczne w latach 90. , zwłaszcza w sektorze technologii teleinformatycznych i usług. Firmy takie jak Microsoft, Intel, Google i inne otworzyły swoje europejskie oddziały w Irlandii, co przyczyniło się do tworzenia nowych miejsc pracy i wzrostu gospodarczego.

  • Programy wsparcia UE, które otrzymywała Irlandia po przystąpieniu do Wspólnot Europejskich w 1973 roku.

  • Edukacja i innowacje: Irlandia zainwestowała w rozwój swojego systemu edukacji, koncentrując się na wysokim poziomie kształcenia technicznego i zawodowego. Duża liczba wykwalifikowanej siły roboczej przyczyniła się do przyciągania inwestorów i rozwoju branż opartych na wiedzy.

  • Przyjęcie euro w 1999 roku, co ułatwiło handel i inwestycje zagraniczne. Stabilność walutowa przyciągnęła inwestorów.

I wiecie co, pozazdrościłam Irlandczykom mądrości i konsekwencji, gdy dowiedziałam się, że ponad 20 lat temu, wiedząc, że nie mają bogactw naturalnych, rozbudowanego przemysłu, postawili na rozwój kompetencji i zobaczcie do czego ich to doprowadziło.  Z  kompetencji uczynili swój główny zasób narodowy i nie zeszli z tej raz obranej drogi, mimo licznych zmian rządów, z których żaden nigdy nie zakwestionował zasadności tego wyboru. Czyż to nie piękne?  Można? Można.
 

O'Connell Street w Dublinie

O'Connell Street to jedna z bardziej reprezentacyjnych  ulic Dublina

 

W czasie  "CELTIC NIGHT" w Arlington Hotel przy O'Connel Bridge w Dublinie.

Spektakl CELTIC NIGHT w Arlington Hotel przy O'Connel Bridge w Dublinie

 

Muzyka i taniec

Irlandia jest znana na całym świecie ze swojej tradycyjnej muzyki i tańca. Irlandzki step, dudy irlandzkie i tradycyjne melodie są często wykonywane podczas festiwali muzycznych i innych wydarzeń artystycznych.

Irlandzki step tańczy się w specjalnych butach z obcasem i klockiem z przodu. W trakcie tańca tancerz musi być wyprostowany, mieć ręce przy sobie i uśmiech na twarzy. Zapewne znacie  Michaela Flatley'a, osławionego tancerza i twórcę show Lord of the Dance oraz Feet of Flames,  który został wpisany  do  księgi rekordów Guinnessa, ponieważ potrafi zrobić stopą 37 uderzeń na sekundę.

 

Irlandzkie stepowanie w czasie CELTIC NIGHTS

Irlandzkie stepowanie w czasie CELTIC NIGHTS

 

Próbkę stepowania, tańca i muzyki, jak również kuchni irlandzkiej mieliśmy w czasie  "CELTIC NIGHT" w Arlington Hotel przy O'Connel Bridge w Dublinie.   Wszystko w pigułce. Nie da się oczywiście porównać takiego spektaklu z żadnym z show Michaela Flatley'a, ale i tak było warto.

A teraz, krótka relacja z Dublina oraz Celtic Night.

Plecak na logo blogu Filmy z plecaka

Witaj na blogu Filmy z plecaka!

Relacje  z 5 kontynentów, filmy, zdjęcia, informacje, rekomendacje.

To ja
Największe atrakcje Birmy

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Zdjęcia, filmy i teksty są naszą własnością. Kopiowanie i wykorzystywanie bez pisemnej zgody twórców jest zabronione.

Dwóch patrzy przez okno na tarasy