Irlandczycy są znani z serdeczności i gościnności. Uraczą Cię dowcipnymi opowieściami i whisky cenioną za swój łagodny smak i aromat, tudzież słynnym ciemnym piwem Guinness, produkowanym w Irlandii od 1759 r., którego na świecie wypija się 10 milionów kufli dziennie. Szczególnie interesująca jest przechadzka po dzielnicy pubów o nazwie Tample Bar (zdjęcie powyżej).
Mój pobyt w Irlandii był o wiele za krótki. Właściwie odwiedziłam tylko Dublin, ale udało mi się pochłonąć tutejszą atmosferę, pełną luzu i swobody.
Gdy pierwszy raz na spotkaniu krajów UE zobaczyłam tabliczkę z nazwą Éire, nie miałam zielonego pojęcia o jakie państwo chodzi. W Polce używamy nazwy Irlandia, ale irlandzka konstytucja z 1937 roku stanowi, iż oficjalną nazwą państwa jest zarówno Éire (w języku irlandzkim), jak i Ireland (w języku angielskim). W umowach i traktatach międzynarodowych stosuje się obie nazwy.
Irlandia ma powierzchnię około 70 273 km², co czyni ją trzecią pod względem wielkości wyspą w Europie (po Wielkiej Brytanii i Islandii). Stolicą Irlandii jest Dublin, który, jak można się spodziewać, jest największym miastem kraju i głównym ośrodkiem gospodarczym, kulturalnym oraz politycznym. Inne większe miasta to: Cork, Galway, Limerick i Waterford.
Kraj dzieli się na 4 prowincje i 26 hrabstw.
Irlandia słynie z pięknych krajobrazów, zielonych równin (bywa nazywana "zieloną wyspą"), wzgórz, jezior i malowniczych wybrzeży. Klify Moher, Ring of Kerry i Giant's Causeway to tylko kilka z wielu spektakularnych miejsc, które można odwiedzić będąc w Irlandii. Stanowczo muszę wrócić do Irlandii, aby je zobaczyć.
Jeden z licznych pubów w słynnej dzielnicy Tample Bar w Dublinie
Według szacunków z 2021 roku populacja Irlandii wynosi ponad 5 milionów osób.
W latach 432-465 Irlandia została schrystianizowana przez św. Patryka, który został patronem Irlandii.
Chociaż większość mieszkańców Irlandii identyfikuje się jako katolicy i katolickie tradycje mają silne znaczenie kulturowe, w Irlandii oficjalnie panuje rozdział państwa od Kościoła, a konstytucja zabrania promowania jednej religii.
Liczne ujawnione afery w ramach kościoła katolickiego okazały się jedną z kluczowych przyczyn upadku moralnego autorytetu Kościoła i sekularyzacji Irlandczyków. Czy to dlatego byłe kościoły są przerabiane i wykorzystywane np. jako puby z muzyką i tańcem na żywo?
Pub z muzyką i tańcem na żywo w byłym kościele w Dublinie
Oficjalnymi językami w Irlandii są angielski i irlandzki - gaelicki (Gaeilge), należący do grupy języków celtyckich. Chociaż irlandzki ma status drugiego języka urzędowego i jest nauczany w szkołach, to jedynie około 30% Irlandczyków potrafi się nim posługiwać lepiej lub gorzej.
Walutą używaną w Irlandii jest euro, które zostało przyjęte w 2002 roku.
Poczta Główna w Dublinie, przy której w 1916 r. wybuchło Powstanie Wielkanocne, które doprowadziło do uzyskania przez Irlandię niepodległości
Irlandia jest republiką parlamentarną. Ma wielopartyjny system polityczny i prezydenta jako głowę państwa. Jest członkiem Unii Europejskiej od 1973 r.
Irlandia miała okresy ubóstwa i trudności ekonomicznych, szczególnie w XIX (Wielki Głód w latach 1845-1852) i wczesnym XX wieku, kiedy to po ogłoszeniu niepodległości od Wielkiej Brytanii w 1922 roku musiała stawić czoła wielu wyzwaniom takim, jak konflikty polityczne i wojna domowa.
120-metrowa Iglica Dublina (The Spire of Dublin , a oficjalnie: Monument of Light) u podstawy ma 3 m średnicy
Od lat 90. XX wieku Irlandia zaczęła doświadczać znacznego wzrostu dobrobytu i obecnie jest uważana za jeden z najbogatszych krajów na świecie - w 2021 r. zajęła drugie miejsce na świecie pod względem PKB na mieszkańca.
Większa część Dublińskiego Zamku pochodzi z XVIII w.
Uważa się, że do tego spektakularnego wzrostu przyczyniły się następujące czynniki:
Inwestycje zagraniczne w latach 90. , zwłaszcza w sektorze technologii teleinformatycznych i usług. Firmy takie jak Microsoft, Intel, Google i inne otworzyły swoje europejskie oddziały w Irlandii, co przyczyniło się do tworzenia nowych miejsc pracy i wzrostu gospodarczego.
Programy wsparcia UE, które otrzymywała Irlandia po przystąpieniu do Wspólnot Europejskich w 1973 roku.
Edukacja i innowacje: Irlandia zainwestowała w rozwój swojego systemu edukacji, koncentrując się na wysokim poziomie kształcenia technicznego i zawodowego. Duża liczba wykwalifikowanej siły roboczej przyczyniła się do przyciągania inwestorów i rozwoju branż opartych na wiedzy.
Przyjęcie euro w 1999 roku, co ułatwiło handel i inwestycje zagraniczne. Stabilność walutowa przyciągnęła inwestorów.
I wiecie co, pozazdrościłam Irlandczykom mądrości i konsekwencji, gdy dowiedziałam się, że ponad 20 lat temu, wiedząc, że nie mają bogactw naturalnych, rozbudowanego przemysłu, postawili na rozwój kompetencji i zobaczcie do czego ich to doprowadziło. Z kompetencji uczynili swój główny zasób narodowy i nie zeszli z tej raz obranej drogi, mimo licznych zmian rządów, z których żaden nigdy nie zakwestionował zasadności tego wyboru. Czyż to nie piękne? Można? Można.
O'Connell Street to jedna z bardziej reprezentacyjnych ulic Dublina
Spektakl CELTIC NIGHT w Arlington Hotel przy O'Connel Bridge w Dublinie
Irlandia jest znana na całym świecie ze swojej tradycyjnej muzyki i tańca. Irlandzki step, dudy irlandzkie i tradycyjne melodie są często wykonywane podczas festiwali muzycznych i innych wydarzeń artystycznych.
Irlandzki step tańczy się w specjalnych butach z obcasem i klockiem z przodu. W trakcie tańca tancerz musi być wyprostowany, mieć ręce przy sobie i uśmiech na twarzy. Zapewne znacie Michaela Flatley'a, osławionego tancerza i twórcę show Lord of the Dance oraz Feet of Flames, który został wpisany do księgi rekordów Guinnessa, ponieważ potrafi zrobić stopą 37 uderzeń na sekundę.
Irlandzkie stepowanie w czasie CELTIC NIGHTS
Próbkę stepowania, tańca i muzyki, jak również kuchni irlandzkiej mieliśmy w czasie "CELTIC NIGHT" w Arlington Hotel przy O'Connel Bridge w Dublinie. Wszystko w pigułce. Nie da się oczywiście porównać takiego spektaklu z żadnym z show Michaela Flatley'a, ale i tak było warto.
A teraz, krótka relacja z Dublina oraz Celtic Night.
© Wszelkie prawa zastrzeżone. Zdjęcia, filmy i teksty są naszą własnością. Kopiowanie i wykorzystywanie bez pisemnej zgody twórców jest zabronione.