Dwóch patrzy przez okno na tarasy

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Zdjęcia, filmy i teksty są naszą własnością. Kopiowanie i wykorzystywanie bez pisemnej zgody twórców jest zabronione.

14 kwietnia 2018
Rejs po Morzu Karaibskim   Aktywność wulkaniczna wulkanu Soufriere (1234 m n.p.m.), ostatnio czynnego w 1902 i 1979 roku, ukształtowała tę przepiękną widokowo wsypę, porośniętą gęstymi lasami ze ścieżkami pośród górskich wodospadów (np. Wodospady Baleine). St. Vincent to największa z 32 wysp tworzących państwo St. Vincent i Grenadyny. Dawno temu była

12. najmniejsze państwo świata

 

Muszę Wam się do czegoś przyznać. Nie wiedziałam, że istnieje państwo „Saint Vincent i Grenadyny”?

A Wy?

Okazuje się, że owszem istnieje i należy do najmniejszych krajów świata. Leży na Wyspach Zawietrznych na Morzu Karaibskim i zajmuje powierzchnię mniejszą niż Warszawa (517 km2), ale większą od Krakowa (327 km2). Na 389 kilometrach kwadratowych mieszka niecałe 110 tysięcy ludności - prawie tyle, co w Koszalinie.

 

 

Waluta

Podaję kurs waluty, abyście mieli wyobrażenie o kosztach transportu na wybrane Grenadyny. Obowiązującą walutą w St. Vincent i Grenadynach jest dolar  wschodniokaraibski   (EC$), którego kurs w lutym 2018 r.  wynosił  1 EC$  = 1,23 zł 

 

32 wyspy na Morzu Karaibskim

 

Saint Vincent i Grenadyny tworzą 32 wyspy archipelagu o wdzięcznej nazwie Grenadyny, które ciągną się na długości około 70 km. Przeważnie wysepki Grenadyn pozwalają cieszyć się plażami z białym, miałkim piaskiem, ale główna i największa wyspa kraju, z naturalnym portem, do którego zawitał nasz statek - Saint Vincent – ma w większości plaże z ciemnym, bogatym w minerały piaskiem wulkanicznym o właściwościach leczniczych, jak zwykło się uważać. Policzyłam, że na  16 plaż na St. Vincent, tylko dwie posiadają złoty piasek i jedna biały, a reszta  ciemny.

 

 

Jak widać  na mapie , układ  wysp przypomina latawiec. Poniżej opis kilku z tych, które są  zamieszkałe. 

Przy okazji wytłumaczę się z niezbyt zadowalającej jakości zdjęć i mapek, ale zamieszczam je mimo wszystko,  czysto poglądowo, abyście mogli sobie lepiej wyobrazić ten   niesamowity wyspiarski kraj.

 

Bequia 

Położona najbliżej stolicy, druga co do wielkości w państwie St. Vincent i Grenadyny wyspa Bequia ma nieco 18 km2 powierzchni i jest zamieszkana przez niespełna 5 tysięcy osób. Posiada port jachtowy i jest ośrodkiem nurkowania, który obiecuje nurkom takie atrakcje, jak kilka zatopionych wraków statków i płytkie jaskinie. Oprócz tego mogą podziwiać mureny, homary i żółwie szylkretowe, należące do krytycznie zagrożonego gatunku gadów z rodziny żółwi morskich, których dorosłe osobniki osiągają około 1,3 m długości i ważą średnio 80 kg. Więcej o żółwiach szylkretowych znajdziecie klikając TU   .

Bequia Jest  jednym z nielicznych miejsc na świecie, gdzie wciąż dozwolone jest wielorybnictwo.

 

Transport: Na Bequia można w ciągu godziny dotrzeć promem z St. Vincent (około 7 promów dziennie w ciągu tygodnia, 6 w soboty i 4 w niedziele) za 25 EC$ w j edną stronę i 45 EC$ w obie.

 

 

Mustique

W dwie godziny prom z St. Vincent dopływa na wyspę Mustique (5 km2  powierzchni i 1 238 mieszkańców), która ma reputację letniej siedziby celebrytów.   Znajdują się tu rezydencje takich światowych sław jak Bill Gates, Mick Jagger czy Królowa Elżbieta. Na przełomie stycznia i lutego wyspa jest gospodarzem  słynnego  festiwalu bluesowego Mustique Blues Festival.

 

Transport: Promy z St. Vincent wypływają w poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki za 25 EC$ w jedną stronę.

 

 

Conouan

Nietrudno wyobrazić sobie piękno wyspy Canouan, skoro przewodnik pisze, że „jest tak hipnotyzująca, że sprawia, iż dusza  unosi się”. Aż żałuję, że tam nie dotarliśmy. Trzeba będzie to kiedyś nadrobić. Zajmuje powierzchnię niecałych 9 km2 z 1683 mieszkańcami.

 

Transport: Uniesienie duszy można zafundować sobie docierając na Canouan promem za jedyne 40 EC$.   

 

 

Mayreau

Na tej maleńkiej wysepce, jednej z najmniejszych Grenadyn o powierzchni 2,5 km2, którą zamieszkuje zaledwie 271 osób, znajduje się uroczy kamienny kościółek katolicki w pięknym widokiem na wyspy i rafy Tobago Cays (odległe o 2-4 km).

 

Transport: Płynie się tu około 4 godzin z St. Vincent za 30 EC$.

 

Tobago Cays

Tobago Cays, czyli Rafy Koralowe Tobago, to grupa 5 małych  bezludnych wysepek o powierzchni około 1,5 km², gdzie z powodu jednej z najbardziej spektakularnych raf na świecie, w  1997  r. utworzono rezerwat przyrody  "Tobago Cays Marine Park". To już wystarczający powód by odwiedzić to miejsce, a warto dodać, że stanowi ono również gratkę dla fanów filmu „Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły”, ponieważ w  2002  roku kręcono tu sceny do tego hitu kinowego. Wyspy znajdują się około 60 km  od St. Vincent.

Zobaczcie zdjęcie klikając TU - j est rozbrajające!

 

Zatoka Wallilabou Bay na wyspie St. Vincent, gdzie także kręcono "Piratów z Karaibów"

 

39 lat niepodległości

Państewko uzyskało niepodległość od Wielkiej Brytanii jeszcze później niż Barbados (1966 r.) i Grenada (1974 r.), bo dopiero w 1979 roku, czyli niespełna 40 lat temu. Nie wiem doprawdy, na czym polega ta niepodległość, skoro w istocie głową państwa jest królowa brytyjska, którą na miejscu reprezentuje Gubernator Generalny, z resztą wyznaczany przez monarchinię.

 

Ludność

Kraj zamieszkuje więcej mężczyzn niż kobiet (ok. 55,6 tysiąca versus 53,6 tysiąca). Wśród niemal 11o tysięcy mieszkańców  Murzyni stanowią 90,4%, Mulaci 5%, Hindusi i Pakistańczycy 3%, biali 1% (Brytyjczycy, Portugalczycy, Libańczycy), a pozostali 0,6%.

82% ludności to protestanci, co nie przeszkadza, że w stolicy Kingstown mamy 8 świątyń: katolicka, metodystów, anglikańska, Armii Zbawienia,  adwentystów dnia siódmego, Streams of Power, bahaicka i świadków Jehowy.

 

Rozwój turystyki

To wyspiarskie państwo na Morzu Karaibskim jest rajem dla amatorów turystyki wodnej i wypoczynkowej oraz unikalnej flory i fauny. Wymarzoną formą podróżowania po malowniczych wyspach Grenadyn jest wypożyczenie żaglówki lub jachtu, aby móc zobaczyć dzikie zakątki i odwiedzić najbardziej odległe wysepki. Mniej zamożni turyści mogą uprawiać „island hopping”, czyli przemieszczać się z wyspy na wyspę kursującymi regularnie promami (dane dotyczące połączeń promowych podałam przy opisach poszczególnych wysp). 

Od listopada 2015 r. kraj cieszy się międzynarodowym lotniskiem Argyle International Airport (AIA), którego zamysł budowy ogłoszono 10 lat wcześniej. Budowa była największym projektem inwestycyjnym w kraju i największym wysiłkiem finansowym, do którego swoją cegiełkę dołożyły Kuba, Wenezuela, Meksyk, Malezja, Turcja, Trinidad i Tobago, Tajwan, Iran i Austria.  

Od 2009 r. państwo systematycznie rozwija sektor turystyczny wprowadzając standardy 5 usług: zakwaterowania, przewodnictwa turystycznego, działania biur podróży, wynajmu pojazdów i usług taksówkarskich. Każdy dostawca usług musi spełniać minimalne standardy, przejść szkolenia, za co otrzymuje licencję i jest promowany przez państwo. Dostaliśmy więc książeczkę z adresami licencjonowanych biur podróży, hoteli, a nawet z telefonami i nazwiskami taksówkarzy.

 

 

Transport

Obowiązuje ruch lewostronny. Na St. Vincent ceny taksówek i minibusów są ustalane przez rząd, co dla turystów jest dość wygodne, gdyż mają pewność, że nikt ich nie oszuka.  Z Kingstown do każdego miejsca na wyspie dotrzesz minibusem za  cenę od 1 do 7 EC$. 

 

Język

Jak w wypadku innych byłych  kolonii brytyjskich, które odwiedziliśmy w trakcie rejsu po Karaibach  (Grenada i Barbados), w St. Vincent i Grenadynach obowiązuje język  angielski, na co nigdy się nie gniewamy, bo to wygodne.

 

Klimat

Średnia temperatura waha się od 24 do 30 stopni C. Pora sucha trwa od stycznia do kwietnia, a deszczowa z silnymi cyklonami i burzami - od lipca do października.

 

Czas

Różnica czasu między Polską a St. Vincent i Grenadynami wynosi 5 godzin.

 

Uwaga

Uważajcie na całkiem ładne drzewa o nazwie Manchineel, które rosną na niektórych plażach. Ich owoce tzw. „jabłka plażowe” są trujące. Toksyczne są też liście i drewno, więc lepiej go nie dotykać i nie stać pod nim, gdy pada deszcz. Po zetknięciu z sokiem tej rośliny następuje reakcja alergiczna, skóra pokrywa się pęcherzami, a gdyby sok dostał się do oka, może spowodować ślepotę.

Największe atrakcje Birmy
To ja

Witaj na blogu Filmy z plecaka!

 Relacje  z 5 kontynentów, filmy, zdjęcia, informacje.

Plecak na logo blogu Filmy z plecaka

 

   

Polub blog  i

udostępnij dalej

Saint Vincent i Grenadyny - tropikalny klimat, przyroda i bajeczne plaże

Najnowsze artykuły: 

18 września 2021
  Z listy światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO – Palenque, wodospady Misol-ha, El Chiflon, Agua Azul i Aqua Clara Wszystko, o czym
13 września 2021
Angor,    Kambodża Do zdjęcia powyżej pozują apsary – boskie tancerki, które można także podziwiać na reliefach świątyni Angkor Wat, gdzie
05 września 2021
Ósmy cud świata w Brazyli Wodospady Iguazu (Iguassu Falls) naprawdę zapierają dech w piersiach. To jedna z najpiękniejszych rzeczy, jakie
28 kwietnia 2021
Meksyk Półwysep Jukatan, odwiedzany przez miliony turystów z całego świata, był naszym pierwszym spotkaniem z karaibskimi plażami, które urzekły nas
21 lutego 2021
7 nowych cudów świata Chociaż w 2003 roku chiński astronauta Yang Liwei obalił mit, że Wielki Mur Chiński jest jedyną
11 stycznia 2021
Bayyo, Banaue, Batad Na Filipinach znajdziecie wiele pięknych tarasów ryżowych, ale największy podziw budzą Tarasy Ryżowe Banaue, obejmujące zapierających dech
21 grudnia 2020
Wulkany na Filipinach Co prawda eksplozja obniżyła temperaturę tylko o pół stopnia i na niecałe 2 lata, ale i tak

Relacja