Geografia

Powierzchnia Wietnamu jest porównywalna do Polski i wynosi ponad 331 tysięcy km2. Państwo leży na Półwyspie Indochińskim, granicząc z Chinami, Laosem i Kambodżą.

 

Ludność

Wietnam liczy ponad 93 miliony mieszkańców i pod względem liczby ludności zajmuje 15 miejsce w świecie.

85% to rdzenni Wietnamczycy, a ponad 10% stanowią grupy plemienne, należące do 53 narodowości, żyjących przeważnie w górach.

Ciekawa jest struktura religijna kraju, ponieważ 45% praktykuje tradycyjne religie plemienne, prawie 30% nie ma żadnego wyznania, 16% wyznaje buddyzm, a 8% chrześcijaństwo.

 

Wietnamka w tradycyjnym kapeluszu

 

Historia Wietnamu w skrócie

Mam wrażenie, że Wietnamczycy są narodem walecznym i ceniącym sobie niezależność. Samo to, że jako  jedni z nielicznych oparli się potędze Stanów Zjednoczonych.

A przecież już około 40. roku n.e. walczyli w pierwszym wzmiankowanym powstaniu sióstr Trung przeciwko okupacji chińskiej, która rozpoczęła się w drugim wieku przed naszą erą podbojem dynastii Qin.

Warto wiedzieć, że pierwsze państwo wietnamskie powstało w I tysiącleciu p.n.e. na obszarze północnej części dzisiejszego Wietnamu. W czasie rządów Chińczyków miały miejsce jeszcze co najmniej 2 większe powstania. Mimo kilku zrywów niepodległościowych dopiero w 939 roku udało się Wietnamczykom wydostać z niewoli chińskiej i stworzyć odrębne państwo.

Potem Wietnamczycy dzielnie stawiali opór atakom Chin, trzem najazdom mongolskiej dynastii Yuan oraz próbom narzucenia zwierzchnictwa sąsiadującego państwa Czampy, którego król Cze Bong Nga w 1371 roku doszedł aż do Hanoi. Ostatecznie jednak sto lat później Wietnamczycy pokonali Czamów i zdołali zaanektować królestwo Czampy. Próbkę dorobku Czamów możesz poznać oglądając film i czytając „Zagadkowe ruiny w My Son” w poście „Najciekawsze w środkowym Wietnamie”.

Od XVI wieku Europejczycy (Portugalczycy, Holendrzy, Anglicy i Francuzi) coraz liczniej przybywali do Wietnamu i sukcesywnie powiększali tu swoje wpływy, aż w drugiej połowie XIX wieku wraz z Kambodżą i Laosem kraj dostał się pod panowanie Francji, która utworzyła z tych państw Indochiny Francuskie.

Po I wojnie światowej Wietnamczycy zaczęli organizować się, by walczyć o wolność. W 1927 roku powstała Narodowa Partia Wietnamu, która po trzech latach przekształciła się w Komunistyczną Partię Wietnamu, z Hồ Chí Minhem na czele. Zorganizowano antyfrancuskie powstanie, przeciwko kolonizatorom francuskim, które niestety nie przyniosło spodziewanego efektu.

W czasie II wojny światowej, w 1940 r., kolaborujący z Niemcami rząd Francji wyraził zgodę na stacjonowanie wojsk japońskich w północnym Wietnamie, a rok później Ho Chi Minh utworzył niepodległościową organizacją partyzancką Viet Minh, którą wspierały Związek Radziecki i Stany Zjednoczone. Ta w 1945 r. zorganizowała powstanie przeciwko Japończykom, w wyniku którego utworzono Demokratyczną Republikę Wietnamu. Na mocy porozumienia z Republiką Francuską w 1946 r. Wietnam Północny uznano za wolny kraj, aczkolwiek wchodzący w skład Unii Francuskiej. Na południu jednak Francuzi nie ustąpili Obalili rządy Ho Chi Minha i przywrócili swoją administrację.

Francuzi przy wsparciu USA bombardowali placówki Viet Minhu i dopiero po przegranej bitwie pod Dien Bien Phu wycofali się z Północnego Wietnamu.

W 1954 r. zawarto porozumienia genewskie, które usankcjonowały podział Wietnamu na część południową i północną, o ustroju socjalistycznym. W części południowej pod koniec lat 50-tych XX wieku powstała lewicowa partyzantka – Wietkong - wspierana przez Wietnam Północny. W atmosferze konfliktów i puczu nowy rząd Południa zezwolił na interwencję Stanów Zjednoczonych w 1963 r., wywołując tym samym II wojnę indochińską, która skończyła się dopiero w 1975 r. zwycięstwem Wietkongu. W 1976 r. powstała Socjalistyczna Republika Wietnamu. Dwa lata później Wietnam znów wszedł w stan wojny, tym razem z Chinami, które popierały rząd Czerwonych Khmerów w Kambodży, któremu z kolei sprzeciwiał się Wietnam.     

Skomplikowane losy. , jednak patrząc na zwykłych ludzi żyjących nad Mekongiem, czuje się ich siłę - przynajmniej takie było moje wrażenie. 

Informacje ogólne o Wietnamie

Relacje

30 listopada 2020
Z listy UNESCO „Jeśli nie odwiedziłeś zatoki Ha Long, to nie byłeś jeszcze w Wietnamie” pisał chiński poeta Xiao San. Tutejsze widoki wprost oszołamiają (zobacz film poniżej!), więc każdego roku tę eteryczną krainę wapiennych gór spowitych mgłą lub skąpanych w słońcu, wynurzających się z wód Morza Południowochińskiego odwiedza ponad 6
22 lipca 2018
Przygotujcie się na piękne zdjęcia Tu nie trzeba mieć niewiadomo jakich umiejętności fotograficznych.  Okolice oferują tak piękną scenerię, że zakochaliśmy się w tym miejscu. Sa Pa skradło nasze serca. Ta położona na samej północy Wietnamu, tuż przy granicy z Chinami, miejscowość górska jest ulubionym celem wycieczek turystów z całego świata.
07 lipca 2018
Najciekawsze miejsca stolicy Wietnamu Kolejki ustawiają się do Mauzoleum Ho Chi Minha, aby zobaczyć zabalsamowane przez radzieckich specjalistów w 1975 r. zwłoki dyktatora, pilnowane przez żołnierzy w nieskazitelnie białych mundurach i takiż samych butach. W zamyśle architektów budynek miał być wzorowany na Mauzoleum Lenina, a dodatkowo przypominać kwiat lotosu. W
20 czerwca 2018
Hoi An, My Son, Hue w Wietnamie Romantyczne Hoi An Hoi An w centralnej części Wietnamu jest zdecydowanie najpiękniejszym miastem, jakie widziałam w tym kraju. Zachwyca ono turystów z całego świata i ma sławę „najbardziej romantycznego miasta Azji”. Już po paru chwilach spędzonych tutaj zrozumiałam dlaczego. Początki Hoi An sięgają
19 października 2017
Wietnam Jego źródło bije na wysokości ponad 5 200 metrów na Wyżynie Tybetańskiej. Jest ponad 4,5 raza dłuższy niż nasza Wisła - ma 4 880 km długości. Dostęp do jego wód ma 6 państw: Chiny, Laos, Myanmar, Tajlandia, Kambodża i Wietnam. Właśnie uświadomiłam sobie, że pływaliśmy po Mekongu już w

Największe zachwyty i niewypały, czyli   NAJki

Zdjęcia

Mapa i program  wyprawy

Hanoi - sztuka przechodzenia przez ulicę

 

Jedno jest pewne - gdy raz zrobiłeś krok w przód, absolutnie, pod żadnym pozorem się nie cofaj!

Patrz i ucz się!

 

04 kwietnia 2024
Maroko, 2023 Maroko skrywa wiele magicznych miejsc, a jednym z nich jest urokliwe miasteczko Essaouira (Assawira), które zachwyca odwiedzających swoim
17 marca 2024
Maroko 2023 Witajcie w hipnotycznym Marrakeszu, gdzie każdy kąt skrywa historię, a każdy krok to wyzwanie dla zmysłów, gdyż zapachy
29 lutego 2024
Maroko 2023 Fez założył pierwszy król Maroka Położenie Fezu jest niesamowite, a panorama miasta z dwóch punktów widokowych usytuowanych na
06 stycznia 2024
Maroko, 2023 Rabat jest jednym z czterech cesarskich miast w Maroku. Jego charakterystyczną cechą jest harmonijne połączenie dawnej architektury z
28 grudnia 2023
Maroko - Sahara Zachodnia Na temat Sahary Zachodniej (bagatela 266 tysięcy km2) dotychczas wiedziałam niewiele. Będąc na początku listopada w
16 grudnia 2023
Maroko 2023 Z pewnością możecie sobie wyobrazić, jaką przyjemnością jest zamiana zgiełku suku na urokliwy ogród ukryty w plątaninie uliczek
01 listopada 2023
Tanzania, Zanzibar, sierpień 2023 Jeśli nie interesuje Cię plażowanie, albo już Ci się znudzi pławienie się w luksusie ośrodków wypoczynkowych

Najnowsze artykuły: 

Koniecznie kliknij na zdjęcie, aby powiększyć. Zupełnie inny efekt :-)

Wietnam

Dumny Wietnam 

 

Wietnamczycy sporo wycierpieli, najpierw podczas kolonizacji francuskiej, a potem w czasie wojny ze Stanami Zjednoczonymi.

Wciąż trudno mi zapomnieć Muzeum Wojny w Sajgonie. 

Witaj na blogu Filmy z plecaka!

Relacje  z 5 kontynentów, filmy, zdjęcia, informacje, rekomendacje.

To ja
Największe atrakcje Birmy

4 NAJwiększe  zachwyty

 

  1. Bezwzględnie zatoka Halong i wyspa Cat Ba - piękne, malowncze i odprężające. Płynie się labiryntem krasowych skał wśród wietnamskich dżonek, a rankiem wśród mgieł. Magia.

  2. Górskie miasteczko Sa Pa niedaleko granicy z Chinami i jego okolice. Tarasy ryżowe, wodospad, kolorowy i gwarny jarmark mniejszości etnicznych.

  3. Rejs po Mekongu, który momentami wyglądał jak morze.

  4. Zabytkowe miasteczko Hoi An.

 

 2 NAJwiększe  

 

  1. Ruch na drogach w dużych miastach takich, jak Sajgon to prawdziwy „Sajgon”. Gdy już raz zdecydujesz się wejść na drogę, to absolutnie się nie cofaj, bo przestrzenią za twoimi placami rządzi już ulica.

  2. Trzeba mieć „oczy dookoła głowy”, aby nie zostać oszukanym. Ot takie maleńkie kłamstewka.

Program wyprawy do Kambodży, Wietnamu, Malezji i Singapuru

                                                                                     

 (trasa 27 677 km)

 

POLSKA - TAJLANDIA

15 X   Wylot przez Amsterdam do Bangkoku (Tajlandia)

16 X   Bangkok

17 X   Damnoen Saduak Floating Market

 

TAJLANDIA - KAMBODŻA

18 X   Przelot z Bangkoku do Siem Rep (Kambodża)

19 X   Ankor Wat

20 X   Ankor Wat

21 X   Pnom Penh

 

KAMBODŻA - WIETNAM

22 X   Rejs Mekongiem do Chau Doc (Wietnam) i dalej do Can Tho

Rejs deltą Mekongu to według mnie obowiązkowy punkt podróży do Wietnamu. Podglądanie życia na wodzie i pływających targów to raj dla wielbicieli fotografii.

23 X   Sajgon (Ho Chi Minh City – HCMC)

Muzeum Wojny jest bardzo ważnym miejscem przypominającym trudną historię Wietnamu, a w szczególności jego konflikt z USA oraz z Francją. Mówiłam, że ruch uliczny w Sajgonie to istny Sajgon? Tak właśnie jest.

24 X   HCMC

25 X   Hoi An

Cóż za romantyczne miejsce. W sam raz dla zakochanych. Spacer po wąskich uliczkach z charakterystyczną architekturą czy w dzień, czy w nocy dostarcza niezapomnianych wrażeń. Nocą miasto rozświetlają tradycyjne kolorowe lampiony, co czyni atmosferę jeszcze bardziej nastrojową.

26 X   Hoi An

27 X   My Son, Hue

My Son to najważniejszy kompleks świątynny w Wietnamie, zapomniany przez setki lat i porośnięty dżunglą. Jedno z większych odkryć archeologicznych Francuzów z XIX wieku. Nie robi tak wielkiego wrażenia jak podobne kompleksy w Tajlandii, Myanmarze, o Kambodży nie wspominając.

28 X   Hue – Hanoi

29 X   Hanoi – wyspa Kat Ba

Do Kat Ba płynie się przez Zatokę Ha Long - czyli Zatokę Opadających Smoków. Została ona wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa ze względu na urzekające skalne wyspy i wysepki rozsiane po jej wodach. Często spowite mgłą, magiczne krajobrazy są hitem turystycznym Wietnamu i treścią widokówek z tego kraju. Dla nas rejs po zatoce był wyjątkowym przeżyciem i na długo zostanie nam w pamięci.

30 X   Kat Ba

31 X   Rejs po Zatoce Ha Long, przejazd do Hanoi

Zaskoczyło nas urokliwe jezioro w samym centrum starówki z mnóstwem osób biegających i uprawiających gimnastykę nad jego brzegiem. Spacer po ulicach starego miasta i nie tylko oraz mnóstwo restauracyjek z pysznym jedzeniem sprawia, że w Hanoi na pewno nie będziemy się nudzić.

01 XI Hanoi – Sa Pa

Ta niewielka miejscowość na północy Wietnamu tuż przy granicy z Chinami to wspaniałe miejsce na trekking wśród gór i tarasów pól ryżowych oraz poznawanie mniejszości narodowych zamieszkujących te regiony. Ogromną atrakcją jest słynny targ, do którego schodzą bajecznie kolorowo ubrani górale z okolic Sa Pa.

02 XI Sa Pa

03 XI Sa Pa – Hanoi

 

WIETNAM - MALEZJA

04 XI Wieczorem przelot do Kuala Lumpur (Malezja)

05 XI Kuala Lumpur

06 XI Cameron Highlands

07 XI Penang (Penang Butterfly Farm)

08 XI Georgetown

09 XI Langkawi

10 XI Langkawi

 

MALEZJA - SINGAPUR

11 XI Langkawi -  przelot do Singapuru

12 XI Singapur

13 XI Wylot przez Amsterdam do Warszawy

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Zdjęcia, filmy i teksty są naszą własnością. Kopiowanie i wykorzystywanie bez pisemnej zgody twórców jest zabronione.

Dwóch patrzy przez okno na tarasy