Powierzchnia Wietnamu jest porównywalna do Polski i wynosi ponad 331 tysięcy km2. Państwo leży na Półwyspie Indochińskim, granicząc z Chinami, Laosem i Kambodżą.
Wietnam liczy ponad 93 miliony mieszkańców i pod względem liczby ludności zajmuje 15 miejsce w świecie.
85% to rdzenni Wietnamczycy, a ponad 10% stanowią grupy plemienne, należące do 53 narodowości, żyjących przeważnie w górach.
Ciekawa jest struktura religijna kraju, ponieważ 45% praktykuje tradycyjne religie plemienne, prawie 30% nie ma żadnego wyznania, 16% wyznaje buddyzm, a 8% chrześcijaństwo.
Mam wrażenie, że Wietnamczycy są narodem walecznym i ceniącym sobie niezależność. Samo to, że jako jedni z nielicznych oparli się potędze Stanów Zjednoczonych.
A przecież już około 40. roku n.e. walczyli w pierwszym wzmiankowanym powstaniu sióstr Trung przeciwko okupacji chińskiej, która rozpoczęła się w drugim wieku przed naszą erą podbojem dynastii Qin.
Warto wiedzieć, że pierwsze państwo wietnamskie powstało w I tysiącleciu p.n.e. na obszarze północnej części dzisiejszego Wietnamu. W czasie rządów Chińczyków miały miejsce jeszcze co najmniej 2 większe powstania. Mimo kilku zrywów niepodległościowych dopiero w 939 roku udało się Wietnamczykom wydostać z niewoli chińskiej i stworzyć odrębne państwo.
Potem Wietnamczycy dzielnie stawiali opór atakom Chin, trzem najazdom mongolskiej dynastii Yuan oraz próbom narzucenia zwierzchnictwa sąsiadującego państwa Czampy, którego król Cze Bong Nga w 1371 roku doszedł aż do Hanoi. Ostatecznie jednak sto lat później Wietnamczycy pokonali Czamów i zdołali zaanektować królestwo Czampy. Próbkę dorobku Czamów możesz poznać oglądając film i czytając „Zagadkowe ruiny w My Son” w poście „Najciekawsze w środkowym Wietnamie”.
Od XVI wieku Europejczycy (Portugalczycy, Holendrzy, Anglicy i Francuzi) coraz liczniej przybywali do Wietnamu i sukcesywnie powiększali tu swoje wpływy, aż w drugiej połowie XIX wieku wraz z Kambodżą i Laosem kraj dostał się pod panowanie Francji, która utworzyła z tych państw Indochiny Francuskie.
Po I wojnie światowej Wietnamczycy zaczęli organizować się, by walczyć o wolność. W 1927 roku powstała Narodowa Partia Wietnamu, która po trzech latach przekształciła się w Komunistyczną Partię Wietnamu, z Hồ Chí Minhem na czele. Zorganizowano antyfrancuskie powstanie, przeciwko kolonizatorom francuskim, które niestety nie przyniosło spodziewanego efektu.
W czasie II wojny światowej, w 1940 r., kolaborujący z Niemcami rząd Francji wyraził zgodę na stacjonowanie wojsk japońskich w północnym Wietnamie, a rok później Ho Chi Minh utworzył niepodległościową organizacją partyzancką Viet Minh, którą wspierały Związek Radziecki i Stany Zjednoczone. Ta w 1945 r. zorganizowała powstanie przeciwko Japończykom, w wyniku którego utworzono Demokratyczną Republikę Wietnamu. Na mocy porozumienia z Republiką Francuską w 1946 r. Wietnam Północny uznano za wolny kraj, aczkolwiek wchodzący w skład Unii Francuskiej. Na południu jednak Francuzi nie ustąpili Obalili rządy Ho Chi Minha i przywrócili swoją administrację.
Francuzi przy wsparciu USA bombardowali placówki Viet Minhu i dopiero po przegranej bitwie pod Dien Bien Phu wycofali się z Północnego Wietnamu.
W 1954 r. zawarto porozumienia genewskie, które usankcjonowały podział Wietnamu na część południową i północną, o ustroju socjalistycznym. W części południowej pod koniec lat 50-tych XX wieku powstała lewicowa partyzantka – Wietkong - wspierana przez Wietnam Północny. W atmosferze konfliktów i puczu nowy rząd Południa zezwolił na interwencję Stanów Zjednoczonych w 1963 r., wywołując tym samym II wojnę indochińską, która skończyła się dopiero w 1975 r. zwycięstwem Wietkongu. W 1976 r. powstała Socjalistyczna Republika Wietnamu. Dwa lata później Wietnam znów wszedł w stan wojny, tym razem z Chinami, które popierały rząd Czerwonych Khmerów w Kambodży, któremu z kolei sprzeciwiał się Wietnam.
Skomplikowane losy. , jednak patrząc na zwykłych ludzi żyjących nad Mekongiem, czuje się ich siłę - przynajmniej takie było moje wrażenie.
Jedno jest pewne - gdy raz zrobiłeś krok w przód, absolutnie, pod żadnym pozorem się nie cofaj!
Patrz i ucz się!
Koniecznie kliknij na zdjęcie, aby powiększyć. Zupełnie inny efekt :-)
Wietnamczycy sporo wycierpieli, najpierw podczas kolonizacji francuskiej, a potem w czasie wojny ze Stanami Zjednoczonymi.
Wciąż trudno mi zapomnieć Muzeum Wojny w Sajgonie.
Bezwzględnie zatoka Halong i wyspa Cat Ba - piękne, malowncze i odprężające. Płynie się labiryntem krasowych skał wśród wietnamskich dżonek, a rankiem wśród mgieł. Magia.
Górskie miasteczko Sa Pa niedaleko granicy z Chinami i jego okolice. Tarasy ryżowe, wodospad, kolorowy i gwarny jarmark mniejszości etnicznych.
Rejs po Mekongu, który momentami wyglądał jak morze.
Zabytkowe miasteczko Hoi An.
Ruch na drogach w dużych miastach takich, jak Sajgon to prawdziwy „Sajgon”. Gdy już raz zdecydujesz się wejść na drogę, to absolutnie się nie cofaj, bo przestrzenią za twoimi placami rządzi już ulica.
Trzeba mieć „oczy dookoła głowy”, aby nie zostać oszukanym. Ot takie maleńkie kłamstewka.
(trasa 27 677 km)
POLSKA - TAJLANDIA
15 X Wylot przez Amsterdam do Bangkoku (Tajlandia)
16 X Bangkok
17 X Damnoen Saduak Floating Market
TAJLANDIA - KAMBODŻA
18 X Przelot z Bangkoku do Siem Rep (Kambodża)
19 X Ankor Wat
20 X Ankor Wat
21 X Pnom Penh
KAMBODŻA - WIETNAM
22 X Rejs Mekongiem do Chau Doc (Wietnam) i dalej do Can Tho
Rejs deltą Mekongu to według mnie obowiązkowy punkt podróży do Wietnamu. Podglądanie życia na wodzie i pływających targów to raj dla wielbicieli fotografii.
23 X Sajgon (Ho Chi Minh City – HCMC)
Muzeum Wojny jest bardzo ważnym miejscem przypominającym trudną historię Wietnamu, a w szczególności jego konflikt z USA oraz z Francją. Mówiłam, że ruch uliczny w Sajgonie to istny Sajgon? Tak właśnie jest.
24 X HCMC
25 X Hoi An
Cóż za romantyczne miejsce. W sam raz dla zakochanych. Spacer po wąskich uliczkach z charakterystyczną architekturą czy w dzień, czy w nocy dostarcza niezapomnianych wrażeń. Nocą miasto rozświetlają tradycyjne kolorowe lampiony, co czyni atmosferę jeszcze bardziej nastrojową.
26 X Hoi An
27 X My Son, Hue
My Son to najważniejszy kompleks świątynny w Wietnamie, zapomniany przez setki lat i porośnięty dżunglą. Jedno z większych odkryć archeologicznych Francuzów z XIX wieku. Nie robi tak wielkiego wrażenia jak podobne kompleksy w Tajlandii, Myanmarze, o Kambodży nie wspominając.
28 X Hue – Hanoi
29 X Hanoi – wyspa Kat Ba
Do Kat Ba płynie się przez Zatokę Ha Long - czyli Zatokę Opadających Smoków. Została ona wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa ze względu na urzekające skalne wyspy i wysepki rozsiane po jej wodach. Często spowite mgłą, magiczne krajobrazy są hitem turystycznym Wietnamu i treścią widokówek z tego kraju. Dla nas rejs po zatoce był wyjątkowym przeżyciem i na długo zostanie nam w pamięci.
30 X Kat Ba
31 X Rejs po Zatoce Ha Long, przejazd do Hanoi
Zaskoczyło nas urokliwe jezioro w samym centrum starówki z mnóstwem osób biegających i uprawiających gimnastykę nad jego brzegiem. Spacer po ulicach starego miasta i nie tylko oraz mnóstwo restauracyjek z pysznym jedzeniem sprawia, że w Hanoi na pewno nie będziemy się nudzić.
01 XI Hanoi – Sa Pa
Ta niewielka miejscowość na północy Wietnamu tuż przy granicy z Chinami to wspaniałe miejsce na trekking wśród gór i tarasów pól ryżowych oraz poznawanie mniejszości narodowych zamieszkujących te regiony. Ogromną atrakcją jest słynny targ, do którego schodzą bajecznie kolorowo ubrani górale z okolic Sa Pa.
02 XI Sa Pa
03 XI Sa Pa – Hanoi
WIETNAM - MALEZJA
04 XI Wieczorem przelot do Kuala Lumpur (Malezja)
05 XI Kuala Lumpur
06 XI Cameron Highlands
07 XI Penang (Penang Butterfly Farm)
08 XI Georgetown
09 XI Langkawi
10 XI Langkawi
MALEZJA - SINGAPUR
11 XI Langkawi - przelot do Singapuru
12 XI Singapur
13 XI Wylot przez Amsterdam do Warszawy
© Wszelkie prawa zastrzeżone. Zdjęcia, filmy i teksty są naszą własnością. Kopiowanie i wykorzystywanie bez pisemnej zgody twórców jest zabronione.