Dwóch patrzy przez okno na tarasy

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Zdjęcia, filmy i teksty są naszą własnością. Kopiowanie i wykorzystywanie bez pisemnej zgody twórców jest zabronione.

Co zwiedzaliśmy w Brazylii

 

W trakcie podróży do Ameryki Południowej czerwiec-lipiec 2011 r. odwiedziliśmy takie kraje jak Brazylię, Argentynę, Boliwię i Peru. Na chwilę przeszliśmy nawet Mostem Przyjaźni do Paragwaju. Mieliśmy pamiątkę w postaci pieczęci w paszporcie, ale paszporty ukradziono nam w Boliwii, więc zostało tylko mgliste wspomnienie. W samej Brazylii nasza wyprawa objęła:

 1. Rio De Janeiro,

 2. Paraty,

 3. Sao Paulo,

 4. Wodospady Iguaçu.

 

 

Kiedy jechać do Brazylii?


Dla mnie odpowiedź brzmi - zawsze. Niewiele w Brazylii jeszcze widziałam, ale to, co zobaczyłam zrobiło na mnie potężne wrażenie. Rio jest przepięknym miastem. Paraty na wybrzeżu między Rio a Sao Paulo urocze, o Wodospadach Iguaçu już nie wspomnę.

Najlepszą porą na podróż do Brazylii są nasze miesiące zimowe - grudzień, styczeń i luty. Panują wówczas ciepłe temperatury i można spodziewać się najmniej opadów w ciągu roku. Z kolei w  naszych miesiącach letnich na terenach położonych na południe od Rio de Janeiro, na przykład w Sao Paulo średnia temperatura w lipcu i sierpniu wynosi 20°C, więc nie jest zbyt dobra do plażowania. W całym kraju między czerwcem a sierpniem nastaje pora deszczowa i krótkie deszcze padają co dzień.

 

Przykładowe ceny w Brazylii

(w 2011 r. , ale przeliczone na złote):

 

Taksówka z lotniska na Copacabanę - 99 reali =  ok. 172 zł

Hotel na Copacabanie , pok. 2 osobowy - 103 zł

Corcovado - 36 reali = ok.  63 zł

Obiad 15-50 reali =  ok. 26 - 87 zł

Głowa Cukru - 44 reale = ok. 76 zł

Przejazd Rio - Andra 36 reali = 63 zł

Przejazd Andra - Parati - 9 reali = 16 zł

Nocleg w Parati - pok. 2-osobowy - 40 reali = 70 zł

Przelot z Sao Paulo do Foz do Iguassu - 223$

Nocleg w   Foz do Iguassu - 35 reali = ok. 61 zł

Wstęp do Parku Iguassu - 38 reali = 66 zł

Wstęp do Parque des aves (kolibry, motyle, tukany i inne piękności) - 25 reali = 44 zł

Największe atrakcje Birmy
To ja

Witaj na blogu Filmy z plecaka!

Marzysz o  podróżach? Tu znajdziesz  inspiracje  z 5 kontynentów..

Filmy, zdjęcia, informacje praktyczne  i relacje z podróży.

 

Plecak na logo blogu Filmy z plecaka

 

   

Polub blog  i

udostępnij dalej

Rio de Janeiro - najpiękniejsze miasto świata 

 

To oczywiście subiektywna opinia. Rio ma genialne położenie, klimat, ocean, plaże i pięknych, dbających o ciało ludzi.

 

 

Brazylia

Koniecznie kliknij na zdjęcie, aby powiększyć. Zupełnie inny efekt :-)

Najnowsze artykuły: 

28 kwietnia 2021
Meksyk Półwysep Jukatan, odwiedzany przez miliony turystów z całego świata, był naszym pierwszym spotkaniem z karaibskimi plażami, które urzekły nas
21 lutego 2021
7 nowych cudów świata Chociaż w 2003 roku chiński astronauta Yang Liwei obalił mit, że Wielki Mur Chiński jest jedyną
11 stycznia 2021
Bayyo, Banaue, Batad Na Filipinach znajdziecie wiele pięknych tarasów ryżowych, ale największy podziw budzą Tarasy Ryżowe Banaue, obejmujące zapierających dech
21 grudnia 2020
Wulkany na Filipinach Co prawda eksplozja obniżyła temperaturę tylko o pół stopnia i na niecałe 2 lata, ale i tak
30 listopada 2020
Z listy UNESCO „Jeśli nie odwiedziłeś zatoki Ha Long, to nie byłeś jeszcze w Wietnamie” pisał chiński poeta Xiao San.

Największe zachwyty i niewypały, czyli NAJki

  6 NAJwiększych  zachwytów

 

 1. Rio, Rio, Rio de Janerio – przepięknie położone miasto ma wszystko, co można sobie wymarzyć, Cudne plaże, pokryte bogatą roślinnością wzgórza, jezioro, no i Jezusa czuwającego nad całością.

 2. Widok Rio nocą ze wzgórza o nazwie Głowa Cukru, na które wjeżdża się kolejką linową.

 3. Widok z góry z Chrystusem

 4. Wodospady Iguazu

 5. Urokliwe miasteczko Paraty

 6. Piękna trasa wijąca się wśród wzgórz nad brzegiem Oceanu Atlantyckiego wiodąca z Rio de Janeiro do Sao Paulo.

 

  1  NAJwiększy  niewypał 

 

 1. Zbyt krótki czas na zwiedzanie tego pięknego kraju. Jestem pewna, że warto byłoby poświęcić mu cała wyprawę wakacyjną.

Relacja z filmem

 

Spektakularne wodospady Iguazu

 

Wodospady Iguazu (Iguassu Falls) naprawdę zapierają dech w piersiach. To jedna z najpiękniejszych rzeczy, jakie dane mi było zobaczyć. Widok 275 wodospadów na szerokości 2 km jest spektakularny. Ponoć Eleonora Roosevelt, gdy je zobaczyła powiedziała: „biedna Niagara”.

 

 

Nie ma się co dziwić: Iguazu mają 82 m i są wyższe od Niagary o 25 m, oprócz tego mają 275 spadków wobec 3 w przypadku Niagary oraz wspomniane już 2 km szerokości wobec 790 m. Jedyne w czym amerykańsko-kanadyjski wodospad góruje nad argentyńsko-brazylijskim jest natężenie przepływu, wynoszące w tym pierwszym 2 400 m³/s, a w drugim 1 756 m³/s. Lecz uwaga: w styczniu i lutym, w szczycie pory deszczowej, w każdej sekundzie spada tu tyle wody, ile wystarczyłoby do napełnienia czterech basenów olimpijskich.

 

Spektakularne wodospady Iguazu

 

Wodospad wygląda najefektowniej w porze deszczowej, od listopada do marca, ale zazwyczaj jest malowniczy przez cały rok, choć zdarza się, że zamiera. W maju i czerwcu 1978 roku w okresie szczególnie uporczywej suszy, nurt osłabł tak bardzo, że przez 28 dni przez krawędź urwiska nie przepłynęła ani kropla wody. Był to pierwszy przypadek wyschnięcia wodospadu od 1934 roku. Gdy stoi się nad Gardzielą Diabła (hiszp. Garganta del Diablo), największą kaskadą wodospadu Iguazu, aż wierzyć się nie chce, że bywało, iż w tym miejscu woda nie spadała, jak zwykle z wysokości 82 metrów. Normalnie jej ilość wydaje się wprost nieograniczona.

 

Spektakularne wodospady Iguazu od strony argentyńskiej

 

Przez Gardziel Diabła centralnie przebiega granica argentyńsko-brazylijska. 80% obszaru wodospadu należy do Argentyny, natomiast 20% do Brazylii. Od strony brazylijskiej można objąć wzrokiem niemal całą ich dwukilometrową przestrzeń obejmującą 275 odrębnych progów skalnych, za to od strony argentyńskiej można podziwiać z bliska spadające z hukiem spienione wody rzeki Rio Iguazu.

 

Wodospady Iguazu po stronie brazylijskiej

 

Rzeka Iguaçu wypływa z gór Serra do Mar, na południe od São Paulo niedaleko wybrzeża. Podczas swojego biegu na długości ponad 1300 km jeszcze przed wodospadem Iguazu opada w dół po blisko 70 progach skalnych, po czym dociera do skraju płaskowyżu, tuż przed ujściem do rzeki Parany. W tym miejscu ma 4 km szerokości i płynie po bazaltowym podłożu, a następnie kłębi się w Gardzieli Diabła tworząc przepiękne Wodospady Iguazu, uznane za jeden z Siedmiu Nowych Cudów Natury. Ich szum słyszalny jest w promieniu 20 km.

 

Widok na Wodospady Iguazu ze strony brazylijskiej

 

Oba kraje inwestują w infrastrukturę turystyczną wokół wodospadów oferując wiele atrakcji takich, jak m.in. wycieczki będące kombinacją pieszej wędrówki z pływaniem kajakiem pod wodospadami, rejsy łodzią pod wodospadami, loty helikopterem nad wodospadami, rezerwat ptaków z ponad 800 gatunkami.
Między obiema stronami kursuje autobus. Jazda trwa około godziny ze względu na konieczność przekroczenia granicy. Stanowczo polecam oglądanie wodospadów z obu stron, gdyż każda z nich daje inną perspektywę. Najlepiej poświęcić po jednym pełnym dniu na każdą ze stron.

 

Wodospady Iguazu-Brazylia

Zdjęcia

Informacje praktyczne - mapa, program  wyprawy

Brazylia

 

25 października 2018
Rio de Janeiro i Parati w Brazylii Rio de Janeiro zostawiło nas na wdechu. W ogóle Brazylia okazała się pełnym zaskoczeniem. Porządek, jaki tu zastaliśmy zdziwił nas totalnie. Obejrzyj film: Rio jest przepiękne dzięki fantastycznemu położeniu wśród kopulastych, porośniętych zielenią gór, wyrastających także z Atlantyku i tworzących zielone wysepki wzdłuż

Relacja