Najnowsze artykuły: 

10 marca 2023
Oman 2022 To miał być „gwóźdź programu” naszej podróży do Omanu - Omański Wielki Kanion, zwany też Wielkim Kanionem Arabii
26 lutego 2023
Oman, listopad 2022 Muskat/Maskat/Masqat/Muscat zachwycił nas pięknym położeniem z widokiem na Zatokę Omańską o bardzo urozmaiconej linii brzegowej. Zobacz Muskat
10 października 2022
Seszele 2022 Pierwsze co rzuciło mi się w oczy w drodze z lotniska po wylądowaniu na Seszelach, to tropikalna roślinność
04 października 2022
Seszele 2022 Piątego dnia naszej podróży na Seszele wybraliśmy się promem Inter Island z Praslin na wyspę La Digue, co
05 września 2021
Statek wycieczkowy na morzu

Ósmy cud świata w Brazyli

 

Wodospady Iguazu (Iguassu Falls) naprawdę zapierają dech w piersiach. To jedna z najpiękniejszych rzeczy, jakie dane mi było zobaczyć. Widok 275 wodospadów na szerokości 2 km jest spektakularny.

Zobacz poniżej film ukazujący Iguazu od strony brazylijskiej. Tak się składa, że wodospady leżą na pograniczu Brazylii i Argentyny, a więc można je także oglądać po stronie argentyńskiej - kliknij, aby zobaczyć film.

 

 

Ponoć Eleonora Roosevelt, gdy je zobaczyła powiedziała: "Biedna Niagara”.

.Nie ma się co dziwić: Iguazu mają 82 m i są wyższe od Niagary o 25 m, oprócz tego mają 275 spadków wobec 3 w przypadku Niagary oraz wspomniane już 2 km szerokości wobec 790 m. Jedyne w czym amerykańsko-kanadyjski wodospad góruje nad argentyńsko-brazylijskim jest natężenie przepływu, wynoszące w tym pierwszym 2 400 m³/s, a w drugim 1 756 m³/s. Lecz uwaga: w styczniu i lutym, w szczycie pory deszczowej, w każdej sekundzie spada tu tyle wody, ile wystarczyłoby do napełnienia czterech basenów olimpijskich.

 

Spektakularne wodospady Iguazu

 

Wodospad wygląda najefektowniej w porze deszczowej, od listopada do marca, ale zazwyczaj jest malowniczy przez cały rok, choć zdarza się, że zamiera. W maju i czerwcu 1978 roku w okresie szczególnie uporczywej suszy, nurt osłabł tak bardzo, że przez 28 dni przez krawędź urwiska nie przepłynęła ani kropla wody. Był to pierwszy przypadek wyschnięcia wodospadu od 1934 roku. Gdy stoi się nad Gardzielą Diabła (hiszp. Garganta del Diablo), największą kaskadą wodospadu Iguazu, aż wierzyć się nie chce, że bywało, iż w tym miejscu woda nie spadała, jak zwykle z wysokości 82 metrów. Normalnie jej ilość wydaje się wprost nieograniczona.

 

Kaskada wodospadu Iguazu

 

Przez Gardziel Diabła centralnie przebiega granica argentyńsko-brazylijska. 80% obszaru wodospadu należy do Argentyny, natomiast 20% do Brazylii. Od strony brazylijskiej można objąć wzrokiem niemal całą ich dwukilometrową przestrzeń obejmującą 275 odrębnych progów skalnych, za to od strony argentyńskiej można podziwiać z bliska spadające z hukiem spienione wody rzeki Rio Iguazu.

 

Wodospady rzeki Rio Iguazu.

 

Rzeka Iguaçu wypływa z gór Serra do Mar, na południe od São Paulo niedaleko wybrzeża. Podczas swojego biegu na długości ponad 1300 km jeszcze przed wodospadem Iguazu opada w dół po blisko 70 progach skalnych, po czym dociera do skraju płaskowyżu, tuż przed ujściem do rzeki Parany. W tym miejscu ma 4 km szerokości i płynie po bazaltowym podłożu, a następnie kłębi się w Gardzieli Diabła tworząc przepiękne Wodospady Iguazu, uznane za jeden z Siedmiu Nowych Cudów Natury. Ich szum słyszalny jest w promieniu 20 km.

 

Wodospady Iguazu.

 

Oba kraje inwestują w infrastrukturę turystyczną wokół wodospadów oferując wiele atrakcji takich, jak m.in. wycieczki będące kombinacją pieszej wędrówki z pływaniem kajakiem pod wodospadami, rejsy łodzią pod wodospadami, loty helikopterem nad wodospadami, rezerwat ptaków z ponad 800 gatunkami.Między obiema stronami kursuje autobus. Jazda trwa około godziny ze względu na konieczność przekroczenia granicy. Stanowczo polecam oglądanie wodospadów z obu stron, gdyż każda z nich daje inną perspektywę. Najlepiej poświęcić po jednym pełnym dniu na każdą ze stron.

 

Więcej o naszej przygodzie w Brazylii - kliknij tu 

                                                                                              

                                    Jedno z nowych siedmiu cudów świata - Chrystus Odkupiciel w Rio de Janeiro


Spektakularne wodospady Iguazu

Plecak na logo blogu Filmy z plecaka

Witaj na blogu Filmy z plecaka!

Relacje  z 5 kontynentów, filmy, zdjęcia, informacje, rekomendacje.

To ja
Największe atrakcje Birmy

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Zdjęcia, filmy i teksty są naszą własnością. Kopiowanie i wykorzystywanie bez pisemnej zgody twórców jest zabronione.

Dwóch patrzy przez okno na tarasy