Najnowsze artykuły: 

04 kwietnia 2024
Maroko, 2023 Maroko skrywa wiele magicznych miejsc, a jednym z nich jest urokliwe miasteczko Essaouira (Assawira), które zachwyca odwiedzających swoim
17 marca 2024
Maroko 2023 Witajcie w hipnotycznym Marrakeszu, gdzie każdy kąt skrywa historię, a każdy krok to wyzwanie dla zmysłów, gdyż zapachy
29 lutego 2024
Maroko 2023 Fez założył pierwszy król Maroka Położenie Fezu jest niesamowite, a panorama miasta z dwóch punktów widokowych usytuowanych na
06 stycznia 2024
Maroko, 2023 Rabat jest jednym z czterech cesarskich miast w Maroku. Jego charakterystyczną cechą jest harmonijne połączenie dawnej architektury z
Sekretny Ogród w Marrakeszu
16 grudnia 2023

Sekretny Ogród w Marrakeszu

Witaj na blogu Filmy z plecaka!

Relacje  z 5 kontynentów, filmy, zdjęcia, informacje, rekomendacje.

To ja
Największe atrakcje Birmy

Maroko 2023

 

Z pewnością możecie sobie wyobrazić, jaką przyjemnością jest zamiana zgiełku suku na urokliwy ogród ukryty w plątaninie uliczek medyny Marrakeszu. Jardin Secret, czyli Sekretny Ogród lub Ogród Tajemnic stanowi prawdziwą perełkę w sercu historycznej części miasta. Jest to miejsce, w którym spotykają się historia, architektura islamska i egzotyczna roślinność, tworząc iście magiczne otoczenie.

Może poniższy film odda choć w części atmosferę panującą w Ogrodzie Tajemnic.

 

 

W XVI wieku powstał jako typowy ogród islamski na dziedzińcu rezydencji prywatnej.

Ogrody islamskie oprócz walorów estetycznych, odzwierciedlają głębsze wartości kulturowe i religijne. Charakteryzują się harmonią między człowiekiem a przyrodą oraz dążeniem do piękna i spokoju. Typowymi cechami ogrodów islamskich są:

  1. Symetria i geometryczne wzory będące podstawą projektów ogrodów islamskich, w których centralnym punktem jest często fontanna lub basen, a ścieżki oraz rabaty są rozmieszczone w sposób równomierny wokół centrum.
  2. Woda jako źródło życia jest fundamentalnym elementem w ogrodzie islamskim. Fontanny, baseny, stawy, strumienie i kanały symbolizują nie tylko źródło życia, ale także oczyszczenie i odnowienie. Dźwięk szumu wody tworzy atmosferę relaksu i spokoju.

 

Sekretny Ogród w Marrakeszu - przykład ogrodu islamskiego

Sekretny Ogród w Marrakeszu - przykład ogrodu islamskiego z pawilonem przykrywającym fontannę w punkcie centralnym

 

  1. Roślinność starannie dobrana i utrzymana zgodnie z zasadami estetyki. Kwiaty o intensywnych kolorach i zapachach (jak lawenda czy róża damasceńska), drzewa (jak cyprysy, oliwki, palmy i inne) są rozmieszczone wzdłuż ścieżek i wokół fontann, tworząc piękne kompozycje.
  2. Zacienione miejsca i elementy chłodzące jak pawilony, altanki czy pergole oferują ochronę przed słońcem, sprzyjając odpoczynkowi i kontemplacji.
  3. Symbolika użytych roślin, kształtów i kolorów odwołuje się do wartości religijnych i kulturowych. Przykładem są kwiaty i inne rośliny często interpretowane jako symbole rajskiego ogrodu.
  4. Intymność i prywatność zapewniają wysokie mury, pergole czy rośliny tworzące zaciszne zakątki, gdzie rodzina i przyjaciele mogą spędzać czas na relaksie i rozmowach.

Jednym z najbardziej znanych ogrodów w Maroku jest Ogrody Majorelle w Marrakeszu (tu niestety nie byliśmy). Ten niezwykły ogród został stworzony przez francuskiego artystę Jacques'a Majorelle'a w latach 20. XX wieku, a później został zakupiony przez projektanta mody Yvesa Saint-Laurenta. Ogrody te łączą wpływy francuskie z tradycyjnymi marokańskimi motywami, prezentując bogactwo kolorów i egzotycznych roślin.

 

Puchowiec wspaniały w Sekretnym Ogrodzie w Marrakeszu

Puchowiec wspaniały może mieć kwiaty koloru różowego, liliowego lub fioletowego

 

Innym przykładem jest część Sekretnego Ogrodu, do którego trafić można wprost ze zgiełku mediny Marakeszu. Ta wyjątkowa enklawa zieleni powstała w miejscu pałaców budowanych co najmniej dwa razy: w drugiej połowie XVI wieku i trzy wieki później. Oba popadły w ruinę, lecz w 2013 r. rozpoczęto kompleksową rekonstrukcję ogrodu i dawnych konstrukcji pałacowych, a w 2016 r. obiekt udostępniono zwiedzającym. Odnowiono też system nawadniania, który wodę pochodzącą z gór Atlas rozprowadzał po posiadłości, nawadniając ogrody, zasilając kuchnię, hammam, baseny i fontanny. Całe założenie mieści się na niewielkiej powierzchni liczącej około 4000 m2 i składa się z ogrodu egzotycznego oraz zupełnie odmiennego w stylu ogrodu islamskiego, jak również z pawilonów, altanek, 17-metrowej wieży, kawiarni i muzeum, które prezentuje historię ogrodu i proces jego renowacji.

 

Widok na część egzotyczną Sekretnego Ogrodu

Widok na część egzotyczną Sekretnego Ogrodu

 

Zaraz po wejściu do Sekretnego Ogrodu trafiamy do jego części egzotycznej, wypełnionej roślinami z różnych części świata takich, jak Meksyk, RPA, Brazylia, Boliwia, Madagaskar, Wyspy Kanaryjskie, Australia i kraje śródziemnomorskie. Można tu spotkać drzewa jakarandy mimozolistnej, różne rodzaje kaktusów, wilczomlecz wielki, agawy, aloesy, jaśmin azorski – pnącze z Madery, szałwię kanaryjską, kleinię neriifolia, palmy madagaskarskie, puchowiec wspaniały, solandrę wielką.

 

Drzewa kwitnące w części egzotycznej Sekretnego Ogrodu

Obficie kwitnące drzewa w listopadzie to dla Polaków widok niecodzienny

 

Dalej przechodzimy do  ogrodu islamskiego, stworzonego według ścisłych zasad geometrycznych. Ten „boski porządek” symbolizuje raj. Stanowi oazę spokoju pośród takich drzew, jak figowce, drzewka oliwne, pomarańczowe i cytrynowe, palmy daktylowe, granatowce, arganowce. Niższe piętro roślin tworzą krzewy rozmarynu, róże damasceńskie, szlachetne trawy i pachnąca lawenda. Ścieżki w ogrodzie wyłożone są tradycyjnymi kwadratowymi płytkami o ciemnozielonej barwie. Nad ogrodem góruje 17-metrowa wieża, zapewniająca widoki na medinę, zbudowany w XII wieku meczet Koutoubija i na góry Atlas. Sekretny Ogród to zaiste miłe wytchnienie od tłumnych uliczek mediny.

Ogrody to część kultury arabskiej, w której zazwyczaj dostęp do wody jest mocno ograniczony. Agadir radzi sobie z tym problemem odsalając wodę z oceanu, dzięki czemu hotelowy ogród wygląda imponująco.

Roślinność na terenie hotelu w Agadirze

Roślinność na terenie hotelu w Agadirze

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Zdjęcia, filmy i teksty są naszą własnością. Kopiowanie i wykorzystywanie bez pisemnej zgody twórców jest zabronione.

Dwóch patrzy przez okno na tarasy