Najnowsze artykuły: 

04 kwietnia 2024
Maroko, 2023 Maroko skrywa wiele magicznych miejsc, a jednym z nich jest urokliwe miasteczko Essaouira (Assawira), które zachwyca odwiedzających swoim
17 marca 2024
Maroko 2023 Witajcie w hipnotycznym Marrakeszu, gdzie każdy kąt skrywa historię, a każdy krok to wyzwanie dla zmysłów, gdyż zapachy
29 lutego 2024
Maroko 2023 Fez założył pierwszy król Maroka Położenie Fezu jest niesamowite, a panorama miasta z dwóch punktów widokowych usytuowanych na
06 stycznia 2024
Maroko, 2023 Rabat jest jednym z czterech cesarskich miast w Maroku. Jego charakterystyczną cechą jest harmonijne połączenie dawnej architektury z
Dziedziniec i minaret meczetu Al-Karawijin
29 lutego 2024

Maroko 2023

 

Fez założył pierwszy król Maroka

Położenie Fezu jest niesamowite, a panorama miasta z dwóch punktów widokowych usytuowanych na przeciwległych ufortyfikowanych wzgórzach jest wręcz spektakularna (zobacz na filmie). Fez był pierwszą stolicą Maroka. Został założony przez Idrisa I w 789 roku.

A Idris, to nie byle kto, ponieważ był on potomkiem Alego - zięcia Proroka Mahometa. Uciekając przez prześladowaniami kalifów z Bagdadu znalazł schronienie w założonym przez starożytnych Rzymian mieście Volubilis (niedługo zamieszczę artykuł i film przedstawiający ruiny tego miasta wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO). Idris założył pierwszą arabsko-muzułmańską dynastię, która stała się postawą marokańskiej państwowości. Dlatego też miejsce jego pochówku w górach, wokół którego powstało miasteczko Maulaj Idris, stało się marokańską Mekką, odwiedzaną przez pielgrzymów każdego roku w sierpniu. Ponoć odwiedzenie Maulaj Idris zwalnia z obowiązku pielgrzymki do Mekki.

 

FILM

 

Rozkwit miasta za Idrisa II

Wracając do Fezu założonego przez Idrisa I: dobrą passę miasta zapoczątkował jego syn Idiris II, który w 807 roku urządził w nim stolicę swojego królestwa - pierwszą i najstarszą spośród czterech stolic cesarskich (sułtańskich) Maroka. Na jego wybór mogło wpłynąć wyjątkowo dogodne położenie miasta w dolinie otoczonej wzgórzami nad brzegami rzeki Wadi Fes. Region był zasilany wodami rzek spływających z gór, co pozwalało zbierać zboża nawet trzykrotnie w ciągu roku.

Oprócz położenia motorem napędowym rozwoju miasta stała się korzystna decyzja władcy polegająca na sprowadzeniu arabskich emigrantów z najważniejszych ośrodków kultury islamskiej - Kordoby (region Andaluzja w Hiszpanii) i Kairuanu (dzisiejsza Tunezja, 160 km od Tunisu). Wśród nowo przybyłych znaleźli się świetni rzemieślnicy i ludzie wykształceni, co doprowadziło do rozkwitu rzemiosł takich jak tkactwo, farbiarstwo, garbarstwo i ceramika, ale też nauki i kultury.

 

Kunszt rzemieślników robi wrażenie

Kunszt marokańskich rzemieślników robi wrażenie

Piękne wyroby pracowni ceramiki Mosaique et Poterie de Fez

Piękne wyroby pracowni ceramiki Mosaique et Poterie de Fez

 

Najstarszy uniwersytet na świecie

Meczet i medresa Al-Karawijin (Al Qarawiyyin, Al-Karaouine) zostały ufundowane w 859 roku przez kobietę Fatimę al-Fihri, córkę bogatego kupca, imigranta z Kairuanu. Ogólnie medresa była teologiczną szkołą muzułmańska, mieszczącą się przy meczecie, a później samodzielnie, w której nauczano Koranu, prawa i języka arabskiego. Później w medresach zaczęto wykładać także nauki ścisłe, medycynę i muzykę.

Medresa Al-Karawijin jest uznana za najstarszy działający uniwersytet na świecie przez UNESCO i Księgę Rekordów Guinnessa. Obecnie mogą się w nim uczyć zarówno osoby płci męskiej, jak i żeńskiej w wieku 13-30 lat, które opanowały cały Koran na pamięć.

 

Medresa Cherratine z 1670 roku (Fez, Maroko)

Medresa Cherratine z 1670 roku (Fez, Maroko)

 

Szczyt rozwoju Fezu     

Około 1250 roku, za panowania dynastii Marynidów, Fez u szczytu swojej potęgi był stolicą imperium obejmującego, oprócz terenów dzisiejszego Maroka, także obszar Algierii, Tunezji, znaczącej części Libii i Andaluzji. Miasto miało już swój pierwszy uniwersytet na świecie i inne medresy, wspaniałe meczety (w liczbie niemal 800), bazary, łaźnie publiczne, a nawet szalety. Na przełomie XII i XIII wieku Fez był najbardziej zaludnionym miastem Afryki Północnej, a niektóre źródła podają nawet, że z liczbą mieszkańców między 200 a 300 tysięcy, był najludniejszym miastem świata.

 

Uliczki medyny w Fezie w Maroku

Uliczki medyny w Fezie (Fez, Maroko)

 

Pałac Królewski Dar El Mahzen

Marynidzi zainicjowali budowę tzw. Nowego Fezu (ha, ha „nowego” - z XIII wieku), w którym zbudowali swoją nową rezydencję chronioną przez kompleks umocnień i wałów z dwoma bramami łączącymi tę część z resztą miasta. Jak zwykle w przypadku posiadłości królewskich, otoczony murami, niewidoczny dla zwykłych śmiertelników, także obecnie niedostępny pałac to ogromna posiadłość, która składa się z właściwego pałacu z kompleksem ogrodów i budynków mieszkalnych, królewskiego meczetu z medresą (z 1320 roku). Z całego tego ogromu piękna dziś można tylko podziwiać portal. Ale za to jaki? Turyści mogą cieszyć oczy drzwiami ze złoconego drzewa cedrowego, misternie ozdobione wzorem zwanym „pajęczyna Boga”. I chociaż portal robi niesamowite wrażenie, to pozostaje niedosyt, że nic więcej nie było nam dane zobaczyć.

 

Portal Pałacu Królewskiego w Fezie (Maroko)

Portal Pałacu Królewskiego w Fezie (Maroko)

 

Żydzi pod ochroną sułtana

W Fezie panował klimat tolerancji: mieszkali tu muzułmanie, Żydzi, jak też chrześcijanie. Każda ze społeczności tworzyła własne, różniące się charakterem dzielnice, jak na przykład żydowska dzielnica Mellah, powstała w sąsiedztwie Pałacu Królewskiego. Król mógł korzystać z uzdolnionych złotników i jubilerów oraz majątku pożyczkodawców. Obecnie dzielnica sprawia wrażenie mocno zaniedbanej, ale nie sposób nie dostrzec śladów jej świetności.

 

Żydowska dzielnica Mellah w Fezie (Maroko)

Żydowska dzielnica Mellah w Fezie (Maroko)

 

Panorama Fezu ze wzgórza z grobowcami Marynidów

Grobowce sułtanów z dynastii Marynidów, panującej między XIII-XV wiekiem, a raczej ich pozostałości, znajdują się na wzgórzu położonym na przedmieściach Fezu. Kto się tu wybierze, nie pożałuje, gdyż panorama na Fez przy popołudniowym słońcu jest stąd zachwycająca. My wzięliśmy taksówkę, a drogę powrotną pokonaliśmy piechotą.

 

Ruiny Grobowców Marynidów w Fezie (Maroko)

Ruiny Grobowców Marynidów  w Fezie (Maroko)

 

Błękitna Brama (Bab Bou Jeloud)

Do medyny prowadzi kilka bram, jednak najbardziej okazała wydaje się Błękitna Brama, która w istocie jest niebieska tylko z jednej strony, a z drugiej – zielona. Oddziela świat z ruchem samochodowym od labiryntu wąskich uliczek, gdzie auto się raczej nie zmieści, a towary są noszone przez osiołki. Zdobią ją malowane płytki ceramiczne w kolorach typowych dla Fezu - kobaltowym i złotym, a od strony medyny w kolorach islamu: złotym i zielonym. Błękitna Brama nie jest bardzo stara - zbudowano ją w 1919 r.


Błękitna Brama (Bab Bou Jeloud) w Fezie (Maroko)

Błękitna Brama (Bab Bou Jeloud) w Fezie (Maroko)

 

Widok na medynę w Fezie (Maroko)

Widok na medynę w Fezie (Maroko)

 

Medyna wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO

W 1981 r. medyna w Fezie (czyli zabytkowe centrum miasta) została wpisana na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Zwiedzanie mediny Fes el-Bali to włóczęga po ponad 9000 uliczek i jeszcze większej liczbie ślepych zaułków. W końcu jest największą medyną na świecie z najlepiej zachowanym miastem z czasów średniowiecza w świecie islamu. Bez miejscowego przewodnika może być trudno, bo mapy Google raczej tu nie działają. A jakże ominąć sklepiki i stragany z marokańskim rękodziełem w labiryncie uliczek, jak nie zajrzeć przez zdobione wejścia do meczetu i medresy Al-Karawijin,

 

Zaglądamy do meczetu Al-Karawijin w Fezie (Maroko)

Zaglądamy do meczetu Al-Karawijin w Fezie (Maroko)

 

mauzoleum Mulaja Idrisa II (wejście do obu atrakcji dla nie-muzułmanów jest niemożliwe), medresy Bu Inania i wielu innych pokazanych na filmie atrakcji.

 

Jedno z wejść do mauzoleum Mulaj Idrisa II założyciela stolicy w Fezie (Maroko)

Jedno z wejść do mauzoleum Mulaj Idrisa II założyciela stolicy w Fezie (Maroko)

 

W farbiarni Szawara w Fezie (Maroko)

W farbiarni Szawara w Fezie (Maroko)

 

Farbiarnia Szawara

Z Placu As-Saffarin znanego z pracowni rzemieślników wytwarzających wyroby z miedzi i mosiądzu, dotrzeć można do dzielnicy farbiarzy. W niewielkich zakładach barwione są rozprowadzane na cały świat tkaniny, bawełna i wełna owcza, którą wiesza się do wyschnięcia na sznurach rozpiętych nad ulicą.

 

W dzielnicy farbiarzy w Fezie (Maroko)

W dzielnicy farbiarzy w Fezie (Maroko)

 

Ale prawdziwym hitem i ulubionym motywem zdjęć turystów odwiedzających Fez jest farbiarnia i jednocześnie garbarnia Szawara mieszcząca się w sercu medyny. Wykorzystuje się tu naturalne barwniki na bazie szafranu, mięty lub henny. Brzmi dobrze, ale pachnie gorzej, może za sprawą dodawanych gołębich odchodów w celu zmiękczenia skór. Pracownik wpuszczający nas na balkony, abyśmy mogli przyjrzeć się procesowi farbowania skór wielbłądzich i jagnięcych rozdawał nam gałązki mięty do wąchania. Zobaczcie na filmie jak wygląda praca farbiarza.

 

Pufy skórzane wytwarzane w Fezie (Maroko)

Pufy skórzane wytwarzane w Fezie (Maroko)

Historyczny Fez w Maroku – co zobaczyć?

Witaj na blogu Filmy z plecaka!

Relacje  z 5 kontynentów, filmy, zdjęcia, informacje, rekomendacje.

To ja
Największe atrakcje Birmy

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Zdjęcia, filmy i teksty są naszą własnością. Kopiowanie i wykorzystywanie bez pisemnej zgody twórców jest zabronione.

Dwóch patrzy przez okno na tarasy