Dwóch patrzy przez okno na tarasy

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Zdjęcia, filmy i teksty są naszą własnością. Kopiowanie i wykorzystywanie bez pisemnej zgody twórców jest zabronione.

Panama, luty 2019

 

Panama City zaskoczyła nas swoim rozmachem i urodą. Szczególnie pięknie prezentuje się ze wzgórza Cerro Ancón (199 metrów) i z punktu widokowego w Miejskim Parku Naturalnym (Parque Natural Metropolitano przy Avenida Juan Pablo II) – terenie pokrytym lasem deszczowym, gdzie można spotkać leniwce oraz ponad 200 gatunków ptaków i ssaków. Chyba żadna inna stolica na świecie nie ma czegoś podobnego w swoich granicach.

Widok na Panama City z Parque Natural Metropolitano

Z góry najbardziej w oczy rzucają się “drapacze chmur”, o wysokości ponad 150 metrów, których Panama City ma co najmniej 44. Większość z nich tworzy najbardziej ekskluzywną część miasta i centrum finansowe nie tylko w skali kraju, lecz całej Ameryki Środkowej

Zobaczcie film z Panamą City w roli głównej:

Łącznikiem między nowoczesną a historyczną strefą stolicy jest najdłuższa w mieście aleja Avenida Balboa, ciągnąca się wzdłuż wybrzeża Pacyfiku. To ulubione miejsce Panamczyków, którzy jeżdżą tu na rowerach, deskorolkach i wzmacniają pod chmurką swoje mięśnie popisując  się swoją sprawnością fizyczną.

Promenada Avenida Balboa, ciągnąca się wzdłuż wybrzeża Pacyfiku

Drapacze chmur w Panama City

Niesamowicie wygląda otoczona wynurzającą się z Pacyfiku estakadą historyczna część Panamy City, zwana Casco Viejo lub Casco Antiguo.

Widok z góry na panamską starówkę Casco Viejo

Panamska starówka składa się z około tysiąca budynków w stylu kolonialnym, neoklasycznym i art deco, oddzielonych od siebie wąskimi brukowanymi uliczkami, malowniczymi zaułkami i placami, gdzie mieszczą się sklepiki z pamiątkami i liczne kafejki.

 

Część budynków panamskiej jest odrestaurowana

 

Casco Viejo zostało założone w 1673 roku, po złupieniu i puszczeniu z dymem przez walijskiego króla piratów - Henrego Morgana pierwszej wersji miasta - Panama Viejo (ponoć niezwykle pięknego i bogatego). Ruiny katedry, kościoła Św. Józefa, klasztoru jezuitów, franciszkanów, dominikanów, ratusza i większych rezydencji można oglądać za 10 $. Niestety nie byliśmy.

Zamożni Panamczycy stopniowo wyprowadzali się ze starówki panamskiej, stąd serce miasta zaczęło popadać w ruinę w połowie XX stulecia i lepiej było się nie zapuszczać w tę część stolicy. Dopiero w latach 90-tych XX wieku sytuacja zaczęła się zmieniać.

Zniszczone budynki czekają na restaurację

Rozpoczęto prace renowacyjne, które trwają z resztą po dziś dzień. Wielu budynkom Casco Viejo udało się już przywrócić dawny blask, a inne wciąż czekają na swoją kolej.

Rękodzieło Indian Embera i inne można zakupić w Casco Viejo

Miasto dokłada wszelkich starań, aby odwiedzający je turyści czuli się tu bezpiecznie, więc często można natknąć się na patrole policji, zwłaszcza, że utrzymanie spokoju w granicach Casco Viejo jest konieczne z uwagi na fakt, że znajduje się tu siedziba prezydenta Panamy.

Siedziba prezydenta Panamy w Casco Viejo .

Widok na siedzibę prezydenta Panamy od strony Zatoki Panamskiej.

Widok na siedzibę prezydenta Panamy od strony Zatoki Panamskiej.

Mimo wszystko cieszyliśmy się, że dojechaliśmy na stare miasto taksówką, ponieważ aby tu dotrzeć, trzeba minąć bardzo biedne, często wyglądające jak slumsy dzielnice. Panama City jest bowiem miastem kontrastów, gdzie z ociekającymi bogactwem skupisk nowoczesnych wieżowców sąsiadują ubogie osiedla bloków bez okien, od których lepiej trzymać się z daleka. Właściciele naszego hostelu stanowczo odradzali piesze wędrówki w tych i innych okolicach miasta np. położonych w pobliżu dworca autobusowego Albrook. Później, gdy przejechaliśmy tamtędy    taksówką, zrozumieliśmy skąd ta troska o nasze bezpieczeństwo.

Palacio Bolivar - bohatera walk o wyzwolenie Ameryki Południowej spod władzy Hiszpanów

Pałac Bolivara, przywódcy walk o wyzwolenie Ameryki Południowej spod władzy Hiszpanów

W centrum Casco Viejo mieści się Plac Niepodległości (Plaza de la Independencia) - świadek ogłoszenia niezależności Panamy od Kolumbii w 1903 roku i powstania niepodległego kraju Panama (wbrew pozorom słowo „panama” w języku Indian nie znaczy „kapelusz”, tylko „wiele ryb”).

Katedra w Casco Viejo należy do najstarszych kościołów w Ameryce Łacińskiej

Katedra w Casco Viejo należy do najstarszych kościołów w Ameryce Łacińskiej

W katedrze Santa Maria la Antigua , należącej do najstarszych kościołów  w Ameryce Łacińskiej,  papież Franciszek w trakcie Światowych Dni Młodzieży w 2019 r. poświęcił nowe organy wykonane w ... Zabrzu.

Z kolei w kościele pod wezwaniem Św. Józefa (San Jose) znajduje się mahoniowy ołtarz pokryty złotem Altar de Oro, który udało się uratować przed piratami Henrego Morgana.

Mahoniowy ołtarz pokryty złotem w kościele Św. Józefa

Mahoniowy ołtarz pokryty złotem w kościele Św. Józefa

 

Jednak najstarszym kościołem w Casco Viejo, dziś w postaci malowniczych ruin, jest dominikański Santo Domingo, zniszczony przez pożar w XVII w. 

Spacer nad Zatoką Panamską

Ze wzgórza Cerro Ancón, poza imponującą panoramą miasta podziwialiśmy Kanał Panamski oraz pełen lekkości Most Ameryk (hiszp. Puente de las Américas), zbudowany w 1962 roku u wejścia do Kanału od strony Oceanu Spokojnego.

Most Ameryk "otwiera" wejście do Kanału Panamskiego

Most Ameryk "otwiera" wejście do Kanału Panamskiego

Ten łącznik dwóch kontynentów - Ameryki Północnej z Ameryką Południową ma wysokość 117 m, a w prześwicie - 61 metrów oraz długość 1 654 metrów.

Widok na nowoczesną dzielnicą Panama City

Pierwszą rzeczą, którą zrobiliśmy po przyjeździe do Panama City i zainstalowaniu się w Hostal Panama City Carolina Princess Marbella (polecamy) był spacer około 2-kilometrową promenadą Cinta Costera, biegnącą wzdłuż wybrzeża, łączącą nowoczesną część miasta z drapaczami chmur z Casco Viejo. To miejsce wzmożonej aktywności sportowej mieszkańców. Tu biegają, jeżdżą na deskorolkach i rowerach oraz ćwiczą na siłowniach pod chmurką.

Widok na Zatokę Panamską z Górą Ancon w dali

Po drodze wdepnęliśmy na fascynujący targ rybny Mercado de Mariscos, gdzie można zjeść pyszną rybę za 12$, do tego przystawkę z marynowanych owoców morza - ceviche po 1$-3$ za kubeczek. Pełnia szczęścia, gdyż jako dodatek wybraliśmy patacones (smażone placuszki z zielonych bananów) i yucca, czyli maniok - tutejszy odpowiednik ziemniaka.

Kolorowe Muzeum Bioróżnorodności, zaprojektowane przez architekta Franka Gehry'egoMuzeum Bioróżnorodności, zaprojektowane przez architekta Franka Gehry'ego

Innego dnia wyruszyliśmy na bardziej wykwintne jedzenie w restauracji na Amador Causeway - drodze powstałej z kamieni wydobytych podczas budowy Kanału Panamskiego, łączącej 4 wysepki. Na początku Causeway nie omieszkaliśmy zwiedzić Biomuseo – Muzeum Bioróżnorodności, zaprojektowanego przez światowej sławy architekta Franka Gehry'ego.

 

Kolorowe Muzeum Bioróżnorodności

Kolorowe Muzeum Bioróżnorodności

 

Ta nieregularna w kształcie budowla z kolorowymi dachami, jak poły wielkiego ponczo, powstała ponoć w prezencie dla miasta ukochanej żony architekta. Do jego najwybitniejszych dzieł należą: sala koncertowa Disneya w Los Angeles oraz wprost niesamowity budynek Muzeum Guggenheima w hiszpańskim Bilbao. I drugi już polski akcencik - matka Franka Gehry’ego była polsko-żydowską imigrantką z Łodzi.

 

Nowoczesna dzielnica bankowo-handlowa El Cangrejo

Nowoczesna dzielnica bankowo-handlowa El Cangrejo

 

Idąc dalej w stronę wysepek promenadą przypominającą groblę podziwialiśmy z jednej strony widok na Zatokę Panamską ze drapaczami chmur dzielnicy bankowo-handlowej El Cangrejo, a z drugiej strony wejście do Kanału Panamskiego, Most Ameryk i statki oraz białe „wypasione” jachty. Dotarliśmy do Punta Culebra Nature Center, gdzie mogliśmy popatrzeć na leniwce z najbliższej jak dotąd odległości, z jakiej udało nam się obserwować te zwierzaki. 20 km stąd leży „wyspa kwiatów” Taboga, na którą się nie wybraliśmy, ponieważ woleliśmy spotkanie z rdzennymi Indianami Embera.  Z  resztą pływania na wyspy mieliśmy już dość, po dwóch rejsach przy sporych falach:  po Parku Narodowym Coiba i z Boca Chica na okoliczne wysepki w prowincji Chiriqui. 

Ale to już zupełnie inna historia.

 

Panama City nocą

Panama City nocą

 

 

22 września 2019
Drapacze chmur nad Zatoką Panamską

Zwiedzamy Panama City

Największe atrakcje Birmy
To ja

Witaj na blogu Filmy z plecaka!

 Relacje  z 5 kontynentów, filmy, zdjęcia, informacje.

Plecak na logo blogu Filmy z plecaka

 

   

Polub blog  i

udostępnij dalej

18 września 2021
  Z listy światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO – Palenque, wodospady Misol-ha, El Chiflon, Agua Azul i Aqua Clara Wszystko, o czym
13 września 2021
Angor,    Kambodża Do zdjęcia powyżej pozują apsary – boskie tancerki, które można także podziwiać na reliefach świątyni Angkor Wat, gdzie
05 września 2021
Ósmy cud świata w Brazyli Wodospady Iguazu (Iguassu Falls) naprawdę zapierają dech w piersiach. To jedna z najpiękniejszych rzeczy, jakie
28 kwietnia 2021
Meksyk Półwysep Jukatan, odwiedzany przez miliony turystów z całego świata, był naszym pierwszym spotkaniem z karaibskimi plażami, które urzekły nas
21 lutego 2021
7 nowych cudów świata Chociaż w 2003 roku chiński astronauta Yang Liwei obalił mit, że Wielki Mur Chiński jest jedyną
11 stycznia 2021
Bayyo, Banaue, Batad Na Filipinach znajdziecie wiele pięknych tarasów ryżowych, ale największy podziw budzą Tarasy Ryżowe Banaue, obejmujące zapierających dech
21 grudnia 2020
Wulkany na Filipinach Co prawda eksplozja obniżyła temperaturę tylko o pół stopnia i na niecałe 2 lata, ale i tak

Najnowsze artykuły: