Dwóch patrzy przez okno na tarasy

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Zdjęcia, filmy i teksty są naszą własnością. Kopiowanie i wykorzystywanie bez pisemnej zgody twórców jest zabronione.

Wysoka Tama Asuańska, Jezioro Nasera, Abu Simbel, File

 

Jesteśmy w Asuanie, ponad 900 km na południe od Kairu. 6 km dalej mijamy starą Tamę Asuańska na Nilu, której budowę ukończono w 1902 roku. Była wówczas największą zaporą świata, lecz w latach 40-stych stwierdzono, że stara tama jest niewystarczająca w stosunku do potrzeb kraju. Po zwycięstwie rewolucji Wolnych Oficerów, która obaliła monarchię w Egipcie, w 1952 r. władzę autorytarną objął Gamal Naser (zapamiętajcie to nazwisko). Wówczas rozpoczęto prace planistyczne nad budową Wysokiej Tamy. Kanał Sueski przynosił przecież spore zyski, z których można było sfinansować budowę. Pomoc finansową w przedsięwzięciu zaoferował również Związek Radziecki, który pokrył około 1/3 kosztów konstrukcji oraz oddelegował do prac radzieckich inżynierów.

Relacja filmowa

W 1960 roku budowa tamy ruszyła i trwała 11 lat. Stworzono imponujące dzieło - Wysoką Tamę Asuańską o długości 3,6 km, szerokości u podstawy 980 m i wysokości 111 m, wzdłuż której biegnie dziś czteropasmowa szosa. Na zachodnim końcu tamy stoi pomnik w kształcie kwiatu lotosu, poświęcony przyjaźni egipsko-radzieckiej.

Wielka Tama Asuańska w Egipcie

Wielu zastanawia się nad skutkami posunięcia, jakim była budowa Wysokiej Tamy Asuańskiej. Jak zwykle są pozytywy i negatywy tej decyzji, więc trudno o jednoznaczną ocenę.

Po stronie „plusów dodatnich” należy wymienić:

 1. Działanie od 1967 roku elektrowni wodnej, która zapewniała wówczas energię elektryczną połowie Egiptu.

 2. Regulację poziomu wody na Nilu i panowanie nad chimerycznymi wylewami rzeki, co pozwoliło zmniejszyć straty spowodowane przez powódź w latach 1964 i 1973, jak również ograniczyć skutki suszy w latach 1972-1973 i 1983-1984.

 3. Znaczne zwiększenie powierzchni ziemi uprawnej w Egipcie.

 4. Powstanie potężnego Jeziora Nasera (właśnie tego od rewolucji Wolnych Oficerów) – jednego z największych sztucznych zbiorników na świecie. Jezioro ciągnie się na długości 550 km przez Nubię aż do Sudanu. Utworzenie jeziora:

  1. pozwoliło na rozwój rybołówstwa

  2. zapewniło potężny rezerwuar wody, której w razie długotrwałej suszy wystarczy do napojenia całej ludności Egiptu przez 10 lat (stąd nazwano jezioro zbiornikiem dekadowym). Z badań wynika, że woda ta nadaje się bezpośrednio do picia, gdyż Jezioro Nasera jest zbiornikiem samooczyszczającym się.

Ogromne Jezioro Nasera jest zbiornikiem samooczyszczającym się.

 

Wśród minusów budowy Wysokiej Tamy:

 1. Była w momencie zalewania jeziora Nasera (1964 rok) groźba zalania co najmniej 24 większych zabytków starożytnego Egiptu, w tym słynnej świątyni Abu Simbel. UNESCO już 4 lata wcześniej rozpoczęło akcję ich ratowania i ostatecznie najcenniejsze obiekty zostały przeniesione w wyżej położone miejsca lub oddane krajom, które brały udział w tej operacji. I chociaż kierownikiem prac związanych z przemieszczeniem świątyni Abu Simbel był z ramienia UNESCO polski archeolog Kazimierz Michałowski, to żadnego z 24 obiektów nie przeniesiono do Polski, a szkoda.

 

Świątynia Abu Simbel na południu Egiptu

 

 1. Było zatapianie na 9 miesięcy w roku wyspy File, która według wierzeń starożytnych Egipcjan była pierwszym kawałkiem lądu, jaki wynurzył się z wód Chaosu. Tu w okresie od IV wieku p.n.e. do II wieku naszej ery, wybudowano monumentalną świątynię na cześć bogini Izydy.

 

Kolumnada świątyni bogini Izydy.

 

Powstała unikatowy kompleks, w skład którego oprócz świątyni Izydy weszła kaplica Ozyrysa, pawilon Trajana, portyk Oktawiana i Tyberiusza.

 

Świątynia na wyspie File, Egipt

 

Z powodu podtopień wyspy po wybudowaniu Wysokiej Tamy świątynia w znacznym stopniu uległa zniszczeniu, a szczególnie ucierpiała polichromia. Ponownie sprawę w swoje ręce wzięło UNESCO i w 1970 r. rozpoczęto przenoszenie i rekonstrukcję zespołu świątynnego Izydy na wyżej położonej wyspie Agilkia, oddalonej o około 500 metrów od wyspy File. Prace ukończono w 1980 r.

 

Świątynia na wyspie File, Egipt

 

 1. Jest zmiana klimatu w południowym Egipcie, która spowodowała znaczny wzrost opadów deszczu, choć na pierwszy rzut oka nie zaliczyłabym tego do wad, zważywszy na panujące tu upały i pustynny klimat.

 2. Jest znalezienie się pod wodą wiosek, miast i gospodarstw 60 tysięcy Nubijczyków, którzy zmuszeni byli do przesiedlenia.

 

Wracając do przemieszczenia świątyni Ramzesa II w Abu Simbel. Pocięto ją na ponad tysiąc kawałków, po czym z niezwykłą precyzją złożono ponownie 210 metrów dalej i 60 metrów powyżej ich oryginalnej lokalizacji. Zamiast wykuć w skale, jak to było pierwotnie, przestrzeń na przeniesienie elementów świątyni, wybudowano olbrzymią żelbetonową konstrukcję i pokryto ją skalnymi blokami. Przy całej operacji trzeba było jeszcze zadbać o specyficzne ustawienie świątyni, w której dwa razy w roku poranne promienie słońca oświetlały posągi bogów i faraona w najdalej położonej komnacie. Udało się osiągnąć ten efekt, jednak z jednodniowym przesunięciem.

Świątynia Ramzesa II w Abu Simbel.- Egipt

Przy wejściu do świątyni witają nas siedzące na tronach kolosy o wysokości 20 metrów – mniej więcej wysokość szóstego piętra - przedstawiające Ramzesa II, z których jeden podczas trzęsienia ziemi w I w. p.n.e. stracił głowę. W pobliżu stoi druga nieco mniejsza świątynia, podarowana przez Ramzesa jego nubijskiej żonie Nefertari.

 

Świątynia Ramzesa II w Abu Simbel - Egipt

 

 

⇒ więcej relacji z Egiptu

 

 

Największe atrakcje Birmy
To ja

Witaj na blogu Filmy z plecaka!

 Relacje  z 5 kontynentów, filmy, zdjęcia, informacje, rekomendacje.

Plecak na logo blogu Filmy z plecaka

Monumentalne budowle Egiptu na południe od Asuanu

18 lutego 2018
Abu Simbel w Egipcie
10 października 2022
Seszele 2022 Pierwsze co rzuciło mi się w oczy w drodze z lotniska po wylądowaniu na Seszelach, to tropikalna roślinność
04 października 2022
Seszele 2022 Piątego dnia naszej podróży na Seszele wybraliśmy się promem Inter Island z Praslin na wyspę La Digue, co
10 lipca 2022
Seszele 2022 Na Praslin dowiedziałam się, że Seszelczyk nie będzie zachwycony,  gdy  ugościmy go rybą. Owoców morza mają oni „po
21 maja 2022
Seszele, 2022. Mahe jest największą wyspą Seszeli. Ma około 144 k2 powierzchni, 26 km długości i 17 km szerokości (niektóre

Najnowsze artykuły: