Ciężkie burzowe chmury
Największe atrakcje Birmy
To ja

Filmy z plecaka

Blog podróżniczy. Filmy, zdjęcia,

informacje praktyczne, relacje.

Plecak na logo blogu Filmy z plecaka

Szukasz pomysłu na podróż?

Tu znajdziesz inspirację.

Podpowiem Ci, jakie niezwykłe miejsca warto odwiedzić w wielu krajach na 5 kontynentach.

   

Polub blog  i

udostępnij dalej

Najciekawsze miejsca na Kubie, Cienfuegos

 

Cienfuegos, stosownie do dosłownego tłumaczenia jego nazwy - „sto ogni” - przywitało nas ognistym niebem z granatowymi chmurami burzowymi, a następnie rzęsistą ulewą. A nazajutrz ten największy port eksportowy cukru na świecie, siedziba największej cementowni i rafinerii naftowej na Kubie okazał się słodki jak tutejszy cukier. Sami zobaczcie film:

 

 

Zabytkowe centrum Cienfuegos, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO czaruje pięknem stylowych elewacji. To zaiste jedna z największych atrakcji Kuby.

 

Widok z góry na Cienfuegos, Kuba

 

Włóczyliśmy się wokół parku José Martí i podziwialiśmy najważniejsze budynki: ratusz, kościół

 

Kościół w Cienfuegos, Kuba

 

i niebiesko-biały Palacio Ferrer, z którego rozpościera się rewelacyjny widok na panoramę miasta.

 

Piękny budynek kolonialny w Cienfuegos, Kuba

 

Wnętrze Teatro Thomas Terry wzniesionego w 1889 r. na cześć wenezuelskiego handlarza niewolników i potentata przemysłowego ma niepowtarzalną atmosferę poprzedniej epoki. Po deskach tego teatru stąpały takie światowe sławy, jak Enrico Caruso, Sarah Berngardt i Anna Pawłowa.

 

Teatro Thomas Terry w Cienfuegos, Kuba

 

Cienfuegos nie bez powodu bywa nazywane Perłą Południa lub Kubańskim Paryżem, tym bardziej, że jego dzisiejszy wystrój miasto zawdzięcza Francuzom, którzy osiedlili się tu w 1819 r.

 

Budynek ze sztukateriami w Cienfuegos, Kuba

 

Wówczas rozwinęli silny ośrodek handlu cukrem, tytoniem i kawą. Świadectwem bajecznego bogactwa baronów cukrowych są neoklasycystyczne pałace południowej dzielnicy willowej np. Palacio de Valle w wyrafinowanym stylu hiszpańskiej Alhambry.

 

Palacio de Ville w Cienfuegos, Kuba

 

Wnętrze pałacu w Cienfuegos-Kuba

 

Wcześniej w pięknej zatoce Bahía de Jagua port założył sam Krzysztof Kolumb,

 

Zachód słońca-Cienfuegos-Kuba

 

a w 1744 r. przy wejściu do zatoki wzniesiono fortecę Nuestra Señora de los Ángeles de Jagua dla obrony miasta przed atakami piratów. Do fortu wiedzie most zwodzony.

 

Forteca Nuestra Señora de los Ángeles de Jagua koło Cienfuegos

 

W jego wnętrzach urządzono muzeum, w którym zgromadzono zdjęcia z budowanej w pobliżu, nigdy nieukończonej elektrowni jądrowej. Już mieliśmy opuścić fortecę, gdy miejscowy przewodnik zainteresował się naszym pochodzeniem. Usłyszawszy, że jesteśmy z Polski, koniecznie zapragnął nam pokazać pewną ciekawostkę. Zmęczeni, trochę niechętnie wróciliśmy do jednej z sal muzeum i rzeczywiście zdziwiliśmy się ujrzawszy takie oto zdjęcie: 

 

Jaruzelski i Castro na zdjęciu w muzeum w fortecy Nuestra Señora de los Ángeles de Jagua

 

Najsłynniejszą postacią związaną z miastem i jego dumą jest Benny Moré -  „barbarzyńca rytmu”, ponoć najwybitniejszy śpiewak i szef orkiestry lat 40. i 50. XX w. Komponował i wykonywał wiele gatunków muzyki, w tym mambo, son i cha-chę. Zyskał sławę jako najbardziej kubański z kubańskich muzyków. Jedna z jego piosenek zadedykowana miastu Cienfuegos stała się niekwestionowanym hitem na Kubie, a sam Beny More został okrzyknięty „królem muzyki”.  

 

Pomnik Beny More w Cienfuegos

 

Przy okazji przyznam się, że nie wiedziałam, iż Kuba jest ojczyzną tak wielu rodzajów muzyki. Kubańskie jest bolero, conga, guaguancó, guajira, guaracha, habanera, lucumí, mambo, rumba, son i cha-ch-cha.   Napiszcie, jak coś pominęłam.

Jedna z moich koleżanek, po powrocie z Hiszpanii, stwierdziła zawiedziona, że ulice nie są tam pełne rozśpiewanych i roztańczonych Hiszpanów wystukujących rytm flameco, tak jak sobie wyobrażała.

- Iwonko, jedź na Kubę, a nie doznasz zawodu! Muzykę i taniec Kubanki i Kubańczycy mają we krwi, w sercu, w rękach i nogach, słowem wszędzie i to już od najmłodszych lat. 

05 lipca 2017

Cienfuegos - Perła Południa Kuby

30 listopada 2020
Z listy UNESCO „Jeśli nie odwiedziłeś zatoki Ha Long, to nie byłeś jeszcze w Wietnamie” pisał chiński poeta Xiao San.
31 października 2020
Smaczki Mauritiusa, 2019 Trou d'Eau Douce Wycieczka na wysepkę Ile Aux Cerfs Nocleg w Trou D'eau Douce Trou d'Eau Douce
18 kwietnia 2020
Smaczki Mauritiusa, 2019 Przed nami smaczki zachodniego wybrzeża Maurytiusa, które obfituje w najbardziej różnorodne atrakcje: góry, wodospady, tropikalną roślinność, pływanie
15 marca 2020
Południowy-wschód Mauritiusa, 2019 Jeśli marzą Wam się bajeczne plaże, baraszkowanie w cieplutkiej, krystalicznie czystej wodzie, nurkowanie z fajką lub całym

Najnowsze artykuły: 

Co o tym sądzisz? Jakie są Twoje wrażenia? Zapraszam do komentowania.

Może masz jakieś sugestie  lub pytania? Chętnie poznam Twoją opinię. Pozdrawiam! 

Dwóch patrzy przez okno na tarasy

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Zdjęcia, filmy i teksty są naszą własnością. Kopiowanie i wykorzystywanie bez pisemnej zgody twórców jest zabronione.