Tego cudeńka nie można było ominąć. Meczet Umajjadów w Damaszku (715 r.) to jedna z największych, najstarszych i najbardziej szacownych świątyń muzułmańskich, a wcześniej chrześcijańskich. Ważna dla chrześcijan o tyle, że kiedyś była to bazylika Św. Jana Chrzciciela z wykładaną marmurem kaplicą świętego i jego szczątkami wewnątrz. Była niekwestionowaną atrakcją turystyczną stolicy Syrii.
Ponieważ Jan Chrzciciel jest także czczony przez muzułmanów, jego relikwie przechowano tam do naszych czasów. W 2001 r. przy grobie Jana Chrzciciela modlił się papież Jan Paweł II.
Pod względem świetności damasceński Meczet Umajjadów dorównuje Kopule Świętej Skały w Jerozolimie, a ustępuje jedynie świątyniom w Mekce i Medynie, które stanowią cel najważniejszych pielgrzymek muzułmanów.
Podczas zakupu biletu wypożyczono nam fartuchy, abyśmy mogli, jak inne kobiety i mężczyźni, zasłonić nogi i ramiona. Kobietom nakazuje się jeszcze zakryć kapturem włosy, co też grzecznie uczyniłam. Po obiekcie chodzi się boso.
Wewnątrz meczetu panowała jakaś atmosfera świętości. Nie umiem tego wytłumaczyć. Wierni, skupieni na swych modłach, wydawali się być kompletnie niezainteresowani obecnością turystów. Po prostu pozostawali pogrążeni w swoich myślach, lekturze lub rozmowach o wierze.
Nieopodal Meczetu Umajjadów mieści się zabytkowy kryty bazar arabski, który podobnie, jak ten w Aleppo, urzekł nas swym kolorytem i wielkością. Spacer zabytkowymi uliczkami suk to uczta dla oka.
Oczywiście trzeba było uzbroić się w cierpliwość, aby dyplomatycznie odmawiać handlarzom, ale tą sztukę opanowaliśmy już do perfekcji.
Obecnie wszystkie te wspaniałości, całe stare miasto w Damaszku, którego częścią jest meczet i bazar, znalazło się na liście zagrożonych zabytków UNESCO.
W tym samym rejestrze UNESCO znajdziemy ruiny wspaniałego miasta Bosra, niegdyś stolicy rzymskiej prowincji Arabia, która stanowiła ważny punkt na starożytnej trasie karawan do Mekki. O znaczeniu Bosry świadczy fakt bicia własnej monety. Rzymianie panowali w mieście od 106 roku i to za ich czasów Bosra kwitła, dysponując jednym z największych teatrów, mieszczącym 15 tysięcy widzów, rozległymi łaźniami, pałacami i innymi pięknymi budowlami.
Teatr mający 102 metry średnicy zbudowano z czarnego bazaltu. Należy on do najlepiej zachowanych teatrów rzymskich na świecie, pewnie dzięki temu, że długie lata był przykryty piaskiem i odsłonięto go dopiero w czasie prac archeologicznych w II połowie XX wieku. Mury miasta kryją też ruiny wielu kościołów oraz meczetów.
W IV w. Bosra stała się ważnym ośrodkiem chrześcijaństwa. To stąd pochodził jeden z najbardziej znanych teologów tamtych czasów – Tytus z Bosry.
Podoba się? Udostępnij dalej!
© Wszelkie prawa zastrzeżone. Zdjęcia, filmy i teksty są naszą własnością. Kopiowanie i wykorzystywanie bez pisemnej zgody twórców jest zabronione.