Największe atrakcje Birmy
To ja

Filmy z plecaka

Blog podróżniczy. Filmy, zdjęcia,

informacje z 5 kontynentów.

Plecak na logo blogu Filmy z plecaka

Witaj, jestem  Violetta. 

Razem z mężem Darkiem

odwiedziliśmy  ponad 50 krajów.

Ja robię filmy, Darek zdjęcia

Szukasz pomysłu na podróż?

Tu znajdziesz inspirację.

   

Polub blog  i

udostępnij dalej

Żółw olbrzymi w całym tego słowa znaczeniu
11 stycznia 2020

Mauritius, grudzień 2019

 

W Parku La Vanille  do woli napatrzyliśmy się na żółwie olbrzymie w olbrzymiej ilości (ponad 1000 sztuk) i w każdym wieku oraz żółwie promieniste, gatunek występujący na Mauritiusie, Reunionie i Południowym Madagaskarze, w tym maluchy obu gatunków, które łatwo zmieszczą się w dłoni. Można je obserwować w czasie karmienia, a nawet samemu karmić i głaskać. Kiedyś endemiczny gatunek żółwia z Mauritiusu stanowił źródło pożywienia dla marynarzy podczas rejsów - takie „żywe konserwy” z dużą zawartością mięsa. To prawdopodobnie stało się przyczyną całkowitego zaniku tego gatunku. Żółwie olbrzymie, które podziwialiśmy dziś na Mauritiusie, to gatunek sprowadzony z Seszeli. Są podobne rozmiarem do żółwi słoniowych z Galapagos: mogą mieć 120-150 cm długości i ważyć nawet ponad 300 kg! Są długowieczne, bowiem z łatwością dożywają ponad 100 lat.

 

Wszystko, o czym piszę   i jeszcze więcej  w filmie poniżej

 

Oprócz żółwi park La Vanille pozwala na udział w karmieniu krokodyli nilowych (mają ich tu ponad 2000), obserwowanie pociesznych małp i lemurów

 

Rodzina lemurów w La Vanille Natural Park na Mauritiusie

Wszystkie  lemury  zwróciły się w stronę, skąd dobiegała głośna muzyka. Tylko   jeden był bardziej zainteresowany  nami, albo ... mało muzykalny.

 

oraz podziwianie insektarium z bogatą kolekcją egzotycznych owadów w gablotach, składającą się z około 23 tysięcy eksponatów.
 Jesteśmy  wielbicielami motyli, którzy nie przepuszczają żadnej okazji zobaczenie ich w lepszych okolicznościach przyrody niż w gablotach,  jak tym razem, lecz  ilość eksponatów z całego świata naprawdę zrobiła na nas wrażenie.

 

Jeden z eksponatów w La Vanille Natural Park na Mauritiusie

Jeden z eksponatów w La Vanille  Natural Park na Mauritiusie

 

Dopiero napisałam, że nie przepuszczamy żadnej okazji, a tu proszę, właśnie odkryłam, że w WarszawieGalerii Północnej 13 lipca 2019 r. otworzyła się pierwsza w Warszawie Motylarnia. 

Mało tego, w 2020 roku zapowiedziano utworzenie drugiego Parku Motyli w stolicy, jako realizację jednego ze zwycięskich projektów w ubiegłorocznym głosowaniu w Budżecie Obywatelskim. Atrakcja ma być dostępna przy ul. Wilczy Dół, niedaleko stacji metra Kabaty - hurrraaa mieszkamy na Natolinie, więc będziemy tam chodzić na spacerki.

 

Żółw olbrzymi z Mauritiusa

Żółw olbrzymi może mieć nawet 1,5 metra długości

 

Park mieści się w pobliżu miejscowości Riviere de Anguilles, do której można dotrzeć autobusem nr 10 z Mahebourga. Kierowca wysadził nas przy drodze do parku, skąd  około 2-kilometrowy dystans pokonaliśmy  wśród plantacji trzciny cukrowej.

 

Karmienie krokodyli nilowych na Mauritiusie

Karmienie krokodyli nilowych na Mauritiusie

 

Z  parku pojechaliśmy taksówką   na przystanek w centrum miasteczka (koszt 200 rupii), skąd mieliśmy w planie dotrzeć do  La Galuette. A potem to już mieliśmy z górki: jeden autobus do Chemin Grenier (ok. 20 rupii), drugi do Beje du Cap (30 rupii) i trzeci do La Gaulette, gdzie pierwszy raz zdarzyło się nam, że właściciel odwołał zamówiony rano nocleg i zostawił nas na przysłowiowym lodzie.

 

1000 żółwi w La Vanille Nature Park na Mauritiusie

11 stycznia 2020
Mauritius, grudzień 2019 W Parku La Vanille  do woli napatrzyliśmy się na żółwie olbrzymie w olbrzymiej ilości (ponad 1000 sztuk)
18 listopada 2019
7 cudów świata, Indie, Agra. Tadż Mahal to niezrównane dzieło architektury, pomnik miłości, który należy do  7 nowych cudów świata.
27 października 2019
Jordania, Petra Kto nie chciałby zobaczyć jednego z 7 nowych cudów świata, w dodatku wcale nie na jego końcu? Nie
03 października 2019
Panama 2019, co zobaczyć? Jak Wam pokazać te bezludne piaszczyste plaże z cudownie białym piaskiem? Te maleńkie wysepki wynurzające się

Najnowsze artykuły: 

Jestem bardzo ciekawa Twojej opinii? Daj znać, jakie są Twoje wrażenia. Czekam na Twój  komentarz.

Chętnie odpowiem na Twoje pytania.  Pozdrawiam   !

Dwóch patrzy przez okno na tarasy

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Zdjęcia, filmy i teksty są naszą własnością. Kopiowanie i wykorzystywanie bez pisemnej zgody twórców jest zabronione.