Największe atrakcje Birmy
To ja

Filmy z plecaka

Blog podróżniczy. Filmy, zdjęcia,

informacje praktyczne, relacje.

Plecak na logo blogu Filmy z plecaka

Szukasz pomysłu na podróż?

Tu znajdziesz inspirację.

Podpowiem Ci, jakie niezwykłe miejsca warto odwiedzić w wielu krajach na 5 kontynentach.

   

Polub blog  i

udostępnij dalej

Żółw olbrzymi w całym tego słowa znaczeniu
11 stycznia 2020

Mauritius, grudzień 2019

 

W Parku La Vanille  do woli napatrzyliśmy się na żółwie olbrzymie w olbrzymiej ilości (ponad 1000 sztuk) i w każdym wieku oraz żółwie promieniste, gatunek występujący na Mauritiusie, Reunionie i Południowym Madagaskarze, w tym maluchy obu gatunków, które łatwo zmieszczą się w dłoni. Można je obserwować w czasie karmienia, a nawet samemu karmić i głaskać. Kiedyś endemiczny gatunek żółwia z Mauritiusu stanowił źródło pożywienia dla marynarzy podczas rejsów - takie „żywe konserwy” z dużą zawartością mięsa. To prawdopodobnie stało się przyczyną całkowitego zaniku tego gatunku. Żółwie olbrzymie, które podziwialiśmy dziś na Mauritiusie, to gatunek sprowadzony z Seszeli. Są podobne rozmiarem do żółwi słoniowych z Galapagos: mogą mieć 120-150 cm długości i ważyć nawet ponad 250 kg! Są długowieczne, bowiem z łatwością dożywają ponad 100 lat.

 

Wszystko, o czym piszę   i jeszcze więcej  w filmie poniżej

 

Oprócz żółwi park La Vanille pozwala na udział w karmieniu krokodyli nilowych (mają ich tu ponad 2000), obserwowanie pociesznych małp i lemurów

 

Rodzina lemurów w La Vanille Natural Park na Mauritiusie

Wszystkie  lemury  zwróciły się w stronę, skąd dobiegała głośna muzyka. Tylko   jeden był bardziej zainteresowany  nami, albo ... mało muzykalny.

 

oraz podziwianie insektarium z bogatą kolekcją egzotycznych owadów w gablotach, składającą się z około 23 tysięcy eksponatów.
 Jesteśmy  wielbicielami motyli, którzy nie przepuszczają żadnej okazji zobaczenie ich w lepszych okolicznościach przyrody niż w gablotach,  jak tym razem, lecz  ilość eksponatów z całego świata naprawdę zrobiła na nas wrażenie.

 

Jeden z eksponatów w La Vanille Natural Park na Mauritiusie

Jeden z eksponatów w La Vanille  Natural Park na Mauritiusie

 

Dopiero napisałam, że nie przepuszczamy żadnej okazji, a tu proszę, właśnie odkryłam, że w WarszawieGalerii Północnej 13 lipca 2019 r. otworzyła się pierwsza w Warszawie Motylarnia. 

Mało tego, w 2020 roku zapowiedziano utworzenie drugiego Parku Motyli w stolicy, jako realizację jednego ze zwycięskich projektów w ubiegłorocznym głosowaniu w Budżecie Obywatelskim. Atrakcja ma być dostępna przy ul. Wilczy Dół, niedaleko stacji metra Kabaty - hurrraaa mieszkamy na Natolinie, więc będziemy tam chodzić na spacerki.

 

Żółw olbrzymi z Mauritiusa

Żółw olbrzymi może mieć nawet 1,5 metra długości

 

Park, do którego bilet wstępu kosztuje 500 rupii,  

Bilet wstępu do parku La Vanille 

Bilet wstępu do   La Vanille Nature Park 

 

mieści się w pobliżu miejscowości Riviere de Anguilles, do której można dotrzeć autobusem nr 10 z Mahebourga. Kierowca wysadził nas przy drodze do parku, skąd  około 2-kilometrowy dystans pokonaliśmy  wśród plantacji trzciny cukrowej.

 

Karmienie krokodyli nilowych na Mauritiusie

Karmienie krokodyli nilowych na Mauritiusie

 

Z  parku pojechaliśmy taksówką   na przystanek w centrum miasteczka (koszt 200 rupii), skąd mieliśmy w planie dotrzeć do  La Gaulette. A potem to już mieliśmy z górki: jeden autobus do Chemin Grenier (ok. 20 rupii), drugi do Beje du Cap (30 rupii) i trzeci do La Gaulette, gdzie pierwszy raz zdarzyło się nam, że właściciel odwołał zamówiony rano nocleg i zostawił nas na przysłowiowym lodzie.

 

Zapraszam do innych relacji   z pięknego Mauritiusa:

  1. Ogród botaniczny Pamplemousses - grejpfrut wart grzechu

  2. Smaczki wschodniej części Mauritiusa – co warto odwiedzić?
  3. Osobisty przewodnik po zachodnim wybrzeżu Mauritiusa

1000 żółwi w La Vanille Nature Park na Mauritiusie

18 kwietnia 2020
Smaczki Mauritiusa, 2019 Przed nami smaczki zachodniego wybrzeża Maurytiusa, które obfituje w najbardziej różnorodne atrakcje: góry, wodospady, tropikalną roślinność, pływanie
15 marca 2020
Południowy-wschód Mauritiusa, 2019 Jeśli marzą Wam się bajeczne plaże, baraszkowanie w cieplutkiej, krystalicznie czystej wodzie, nurkowanie z fajką lub całym
01 lutego 2020
Podróż na Mauritius, grudzień 2019 Ogród botaniczny Pamplemousses, czyli po francusku grejpfrut, to obowiązkowy punkt podróży po Mauritiusie. Nie mogliśmy
11 stycznia 2020
Mauritius, grudzień 2019 W Parku La Vanille  do woli napatrzyliśmy się na żółwie olbrzymie w olbrzymiej ilości (ponad 1000 sztuk)

Najnowsze artykuły: 

Jestem bardzo ciekawa Twojej opinii? Daj znać, jakie są Twoje wrażenia. Czekam na Twój  komentarz.

Chętnie odpowiem na Twoje pytania.  Pozdrawiam   !

Dwóch patrzy przez okno na tarasy

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Zdjęcia, filmy i teksty są naszą własnością. Kopiowanie i wykorzystywanie bez pisemnej zgody twórców jest zabronione.