Najnowsze artykuły: 

04 kwietnia 2024
Maroko, 2023 Maroko skrywa wiele magicznych miejsc, a jednym z nich jest urokliwe miasteczko Essaouira (Assawira), które zachwyca odwiedzających swoim
17 marca 2024
Maroko 2023 Witajcie w hipnotycznym Marrakeszu, gdzie każdy kąt skrywa historię, a każdy krok to wyzwanie dla zmysłów, gdyż zapachy
29 lutego 2024
Maroko 2023 Fez założył pierwszy król Maroka Położenie Fezu jest niesamowite, a panorama miasta z dwóch punktów widokowych usytuowanych na
06 stycznia 2024
Maroko, 2023 Rabat jest jednym z czterech cesarskich miast w Maroku. Jego charakterystyczną cechą jest harmonijne połączenie dawnej architektury z
28 grudnia 2023
Maroko - Sahara Zachodnia Na temat Sahary Zachodniej (bagatela 266 tysięcy km2) dotychczas wiedziałam niewiele. Będąc na początku listopada w
16 grudnia 2023
Maroko 2023 Z pewnością możecie sobie wyobrazić, jaką przyjemnością jest zamiana zgiełku suku na urokliwy ogród ukryty w plątaninie uliczek
01 listopada 2023
Tanzania, Zanzibar, sierpień 2023 Jeśli nie interesuje Cię plażowanie, albo już Ci się znudzi pławienie się w luksusie ośrodków wypoczynkowych

Witaj na blogu Filmy z plecaka!

Relacje  z 5 kontynentów, filmy, zdjęcia, informacje, rekomendacje.

To ja
Największe atrakcje Birmy

Osobisty przewodnik po zachodnim wybrzeżu Mauritiusa

Trou aux Biches  najpiękniejsza plaża świata w 2011 r.
18 kwietnia 2020

Smaczki Mauritiusa, 2019

 

Przed nami smaczki zachodniego wybrzeża Maurytiusa, które obfituje w najbardziej różnorodne atrakcje: góry, wodospady, tropikalną roślinność, pływanie z delfinami (dla szczęściarzy) i z żółwiami morskimi (bardziej pewne) oraz fantastyczne plaże, dokładnie jak z obrazka. W filmie wystąpią:

 

Widok na niezamieszkaną wysepką   Ile aux Benitiers vis-a-vis wioski La Gaulette, a po lewej Góra Le Morne

 

Góra i Półwysep Le Morne Brabant

Zaczynamy od bardzo charakterystycznej góry Le Morne, którą obeszliśmy ze wszystkich stron i wspięliśmy się do jakieś 4/5 jej wysokości. Góra znajduje się na Pólwyspie Le Morne, który w 2008 roku został uznany za Miejsce Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO (World Natural Heritage Site).

Krajobrazy, jakie można podziwiać z góry Le Morne Brabant są zachwycająco nierzeczywiste. Ci którzy zdecydują się na lot helikopterem (ok. 165 € za 15-minutowy lot do 365 € za 40 minut uciechy w przestworzach – informacje tu) mają szansę zobaczyć zjawiskowy podwodny wodospad – sztandarowy widok Mauritiusa. Nie skusiliśmy się na żadną z opcji lotu, za to wybraliśmy trekking na górę Le Morne, bez ryzykownego dla mieszczuchów takich, jak my, wejścia na sam szczyt.

Wyruszyliśmy z pobliskiego La Gaulette wczesnym rankiem, aby podczas wędrówki uniknąć palącego słońca. Autobus wysadził nas przy dobrze oznakowanym zjeździe, skąd ubitą drogą wzdłuż wybrzeża doszliśmy do małego parkingu i bramy, skąd po wpisaniu się do książki wejść można rozpocząć trekking. Brama jest czynna od 07:00 do 16:00.

 

Wejście na górę Le Morne

Wejście na górę Le Morne

 

Początkowo szlak biegnie łagodnie i szeroko, a gęsta roślinność chroniąc przed promieniami słońca, zazdrośnie strzeże widoków, ukazując je dopiero po kilkunastu, a może nawet po kilkudziesięciu minutach marszu, gdy dochodzimy do pierwszego punktu widokowego. Tu możemy nacieszyć oko spektakularnymi kolorami oceanu: od szmaragdu po głęboki granat morskiej toni. Można by tak stać i stać, obserwując z daleka kolorowe latawce kitesurferów. Półwysep Le Morne to najbardziej wysunięty na zachód skrawek wyspy Mauritius i mekka kitesurfingu, ponieważ zawsze można tu liczyć na silne wiatry.

 

Kolorowe latawce kitesurferów na wodach Oceanu Indyjskiego

Kolorowe latawce kitesurferów na wodach Oceanu Indyjskiego

 

Po stronie zachodniej półwyspu znajdują się śliczne, choć dość wietrzne plaże, gdzie pływanie z maską to prawdziwa przyjemność. Wiem, co mówię – snorkellingowaliśmy tu nawet dwa razy, w tym  raz  w czasie wycieczki, której żelaznym punktem miało być pływanie z delfinami.

Wracając do góry Le Morne - jej szczyt znajduje się zaledwie na wysokości 556 m n.p.m. Mimo wszystko wędrówka daje trochę w kość z powodu palącego słońca. Im wyżej, tym roślinność przerzedza się coraz bardziej, a naszym oczom ukazują się widoki niemające sobie równych.

 

Widok z góry Le Morne na południowe wybrzeże Mauritiusa

Widok na południowe wybrzeże Mauritiusa   

W końcu docieramy do punktu kulminacyjnego, z którego można obserwować zarówno południowe, jak i zachodnie wybrzeże Mauritiusa i żółte tablice ostrzegawcze, aby raczej nie wspinać się wyżej, z uwagi na niebezpieczeństwo. Ten etap wędrówki wymaga dobrych butów. Znalazłam informację, że w warunkach alpejskich, byłyby to stopień wspinaczki między I a II w międzynarodowej skali wspinaczki skałkowej UIAA - cokolwiek to znaczy :-)

 

Schodzimy z góry Le Morne

 

Wodospad Chamarel

Półdniową wycieczkę w głąb lądu do 100-metrowego wodospadu Chamarel rozpoczynamy autobusem z La Gaulette – naszej bazy wypadowej.

Komunikacja autobusowa na Mauritiusie działa bez zarzutu, choć można się doczepić, że nawet krótkie odcinki jedzie się dość długo, ale na wakacjach przemieszczanie się traktujemy jako ważny element podróży, kiedy to mamy okazję obserwować życie i zwyczaje miejscowych.

 

100-metrowy wodospad Chamarel

100-metrowy wodospad Chamarel 

 

Tak więc jesteśmy przygotowani na wiele przesiadek tego dnia. I tak też się dzieje. Najpierw autobus dowozi  nas do krzyżówki, skąd  uprzejmy kierowca oferuje nam podwózkę serpentynami w górach do punktu z widokiem na  Riviere Noire z ujściem Czarnej Rzeki (bajka!), a następnie w pobliże wejścia na szlak do Wodospadu Chamarel. Kaskadę opadającą wzdłuż pionowego klifu obserwujemy  z drugiej strony stromego urwiska porośniętego bujnym lasem tropikalnym, gdzie przygotowano dwa tarasy widokowe.

 

Ziemia Siedmiu Kolorów (Terres de 7 Couleurs)

Od wodospadu Chamerel  drogą wśród tętniących zielenią  lasów  podążamy do Ziemi  7 Kolorów położonej ok. 4 km od wioski Chamarel. To miejsce, „sprzedawane” jako cud natury, stało się punktem obowiązkowym każdego turysty przybywającego w te strony i można powiedzieć ikoną Mauritiusa. Erozja pyłu wulkanicznego utworzyła podobne do wydm różnobarwne formy, które na dodatek zmieniają kolory w zależności od pory dnia i nasłonecznienia.

 

Ziemia 7 Kolorów to ikona Mauritiusa

Ziemia 7 Kolorów to ikona Mauritiusa

 

Patrząc na rozmiary całego kompleksu można poczuć się nieco zawiedzionym. Aby uniknąć zawodu, przewodnik radzi obniżyć trochę oczekiwania co do tego miejsca, które mimo wszystko jest unikalne, a przez to ciekawe. Dookoła przygotowano kilka tarasów widokowych. Można tu także zobaczyć wielkie żółwie, takie jak mieliśmy okazję spotkać w La Vanille Nature Park i na wyspie Ile aux Aigrettes. Jest też mała kawiarenka z lokalną kawą (ponoć o specyficznym smaku) i sklepik z pamiątkami.

 

 Black River Gorges to najlepszy i największy park narodowy na Mauritiusie

 Black River Gorges to najlepszy i największy park narodowy na Mauritiusie

 

Black River Gorges

Kilka kilometrów od miejscowości Chamerel znajduje się Park Narodowy Black River Gorges, najlepszy i największy park narodowy na Mauritiusie, obejmujący 2% powierzchni wyspy. Można go zwiedzać samochodem, jadąc urokliwą, krętą drogą z kilkoma tarasami widokowymi. Można też wędrować kilkoma szlakami o łącznej długości ok. 50 km, podziwiając pierwotną przyrodę tropikalnej dżungli (300 gatunków roślin i 9 gatunków endemicznych ptaków i mnóstwo nietoperzy) oraz wspaniałe górskie krajobrazy. Black River Gorges w całej okazałości niezwykle prezentuje się z punktu widokowego, przed którym znajduje się spory parking oraz bazar z rękodziełem i pamiątkami. 

 

Przepiękne drzewo płomień Afryki na tle malowniczych gór

Przepiękne drzewo płomień Afryki , akurat w porze kwitnienia, na tle malowniczych gór

 

Plaże zachodniego wybrzeża

Plaża Le Morne

O plaży Le Morne wspominam powyżej przy opisie góry i półwyspu o tej samej nazwie. W 2018 roku zajęła ona 25 miejsce na świecie w rankingu agencji turystycznej Flight Network.

 

Z punktu widokowego ujście Czarnej Rzeki i góra Tourelle de Tamarin

Widać ujście Czarnej Rzeki (Black River) i dalej górę Tourelle de Tamarin

 

Flick en Flac

Flick en Flac posiada bodaj najdłuższą na wyspie, 6-kilometrową plażę z pięknym widokiem na górę Le Morne. Woda w tym miejscu jest dość płytka, a pas nadbrzeżny porastają piękne drzewa kazuarynowe, wśród których przycupnęli sprzedawcy lokalnych dań na wynos, zaś po przeciwnej stronie szosy czekają knajpki i restauracyjki z pysznym jedzeniem, będącym mieszaniną kuchni indyjskiej, chińskiej i francuskiej.

 

Wyprawa z Flick en Flac na obserwację delfinów

Wyprawa na obserwację delfinów

 

Z Flick en Flac wczesnym rankiem wyruszają wspomniane wcześniej wycieczki z „polowaniem na delfiny”. Zaiste wygląda to jak polowanie. Cały rejs przypomina zabawę w kotka i myszkę, ponieważ, jak można się spodziewać, delfiny wcale nie czekają na łodzie pełne amatorów spotkania z nimi. Gdy tylko ktoś z załogi którejkolwiek łodzi dojrzy płetwy tych pięknych stworzeń, natychmiast wokół zjawia się kilka stateczków z turystami, czekającymi w maskach i płetwach na komendę „Jump, jump”. Skaczemy więc w przepiękną głębię rozświetloną promieniami porannego słońca i jest jak w filmie „Wielki błękit”, cudownie, ale niestety bez delfinów.

 

Plaża na niezamieszkałej wysepce Ile aux Benitiers na Mauritiusie

Plaża na niezamieszkałej wysepce Ile aux Benitiers na Mauritiusie

 

Po paru minutach znów któryś z miejscowych dostrzega w dali  delfiny, więc migiem wracamy na łódkę, by popędzić w ich kierunku. I historia się powtarza. „Jump, jump”, wskakujemy do wody, rozglądamy i nic. Wykonujemy całe ćwiczenie jeszcze z 2 razy i rezygnujemy. Przewożą nas w miejsce, gdzie możemy ponurkować obserwując nie wielkie delfiny, a kolorowe rybki, takie mieszkanki rafy jak pasiasty mauretański idol (moorish idol), motylek czerwonopłetwy (pacific redfin butterfly) i inne. Potem podpływamy na piknik na zachodnim brzegu niezamieszkałej wysepki Ile aux Benitiers, na wysokości La Gaulette. Cały czas mamy widok na Le Morne i wyłaniającą się z wody, jak wielki grzyb, pobliską skałą o ciekawym kształcie Cristal Rock.

 

Pływamy wokół uroczej skały Cristal Rock

Pływamy wokół uroczej skały Cristal Rock

 

W drodze na plaże położone w północno-zachodniej części wyspy Ogród botaniczny Pamplemousses  - obowiązkowy punkt podróży po Mauritiusie.,  jeden z największych ogrodów botanicznych na półkuli południowej.

 

Trou aux Biches

Trou aux Biches to cukierkowy piaszczysty pas wybrzeża z opasającą go błękitną laguną, położony na północnym-zachodzie wyspy Mauritius w regionie Pamplemousses. W 2011 roku została okrzyknięta najpiękniejszą plażą świata, być może z powodu ogromnej liczby palm kokosowych, które zostały tu nasadzone przez człowieka. Idąc 2-kilometrową plażą mijamy mniej lub bardziej luksusowe hotele, bary i restauracje. Mówią, że to jedno z najlepszych miejsc do snorkellingu na Mauritiusie. Największą atrakcją dla nas jest pływanie z żółwiami. Miejscowi zapewniają taką możliwość poprzez dokarmianie tych gadów, które potem chętnie gromadzą się wokół łodzi, ku naszej uciesze.

 

Plaże na zachodnim wybrzeżu Mauritiusa są po prostu obłędne

Plaże na zachodnim wybrzeżu Mauritiusa są po prostu obłędne, więcej na filmie powyżej

 

Mont Choisy Beach

Urocza Mont Choisy Beach ciągnie się na północ od Trou aux Biches w kierunku najbardziej turystycznej plaży Grand Baie. To miejsce popularne wśród rodzin, które spotykają się w cieniu kazuaryn, zwanych też sosnami filao. Jest akurat weekend, kiedy Maurytyjczycy celebrują wolny czas na piknikach, świętują śluby i urodziny przy dźwiękach gitar, bębnów i muzyki z różnego rodzaju odtwarzaczy, tańczą, jedzą, piją  świetnie się bawiąc, co widać na filmie.

 

Zakupy w Port Louis

Zakupy w Port Louis

 

Port Louis - stolica Mauritiusa

Pierwsza myśl, gdy dojeżdżaliśmy do dworca autobusowego – stolica jest bardzo chaotycznym i ruchliwym miastem, żeby nie powiedzieć zatłoczonym. Prawdziwa mieszanka kultur, indyjskiej z chińską, arabską, francuską i brytyjską. Spacer na tutejszy targ, gdzie na dole królują świeże owoce, warzywa, przyprawy i zioła, a na górze pamiątki, rękodzieło, ubrania i tkaniny to okazja do nasycenia się bogactwem zapachów, smaków i barw, a nade wszystko do przeprowadzania udanych transakcji, jeśli jest się biegłym w sztuce targowania.

 

Pomnik w stolicy Mauritiusa Port Louis

Pomnik w stolicy Mauritiusa Port Louis 

 

Stąd uliczkami ubogaconymi architekturą kolonialną zmiksowaną ze współczesną można dojść do spokojniejszej i bardziej reprezentacyjnej okolicy portu z popularnym deptakiem z parasolkami, domami handlowymi, sklepami pamiątkarskimi, restauracjami i kafejkami. Dalej stoi muzeum słynnego Blue Penny, jednego z najdroższych znaczków świata. Niestety wewnątrz nie można robić zdjęć, za to przed muzeum można wypić świeżo wyciskany sok z trzciny cukrowej z różnorakimi dodatkami.

Jako największe miasto na Mauritiusie, Port Louis ma też drapacze chmur i nowoczesną zabudowę w centrum biznesowym.

 

Targ w Port Louis

Targ w Port Louis

 

Noclegi na zachodnim wybrzeżu

Oczywiście opcji jest całe mnóstwo, ale tych w rozsądnych cenach trochę mniej, więc w sezonie warto rezerwować wcześniej, choć my robiliśmy to właściwie z dnia na dzień, głównie przez booking.com, który nam się sprawdził na Mauritiusie.

 

La Gaulette

Raz tylko, mieliśmy małe perturbacje, kiedy zamówiliśmy nocleg w sobotni wieczór, w niedzielę około południa otrzymaliśmy od gospodarza wiadomość, że nie może nas przyjąć, ponieważ mieszka w innej miejscowości i nie jest w stanie przybyć na miejsce. Do sennego La Gaulette przybyliśmy więc bez rezerwacji. Od razu miejscowi skierowali nas do lokalnego „potentata” turystycznego Ropsen, oferującego, oprócz noclegów, wycieczki, rejsy katamaranem, obserwacje delfinów i wynajem aut. Mama właściela wynajęła nam dopiero co opuszczony przez gości dwukondygnacyjny, przestronny apartament w nowoczesnej willi z dużym tarasem z widokiem na górę Le Morne i ocean. Była to jedyna, ale jakże fantastyczna opcja. Trafiliśmy idealnie. Płaciliśmy 50€ za noc,  a warunki mieliśmy luksusowe.

 

Widok z tarasu na Górę Le Morne i ocean

Taki mieliśmy widok z naszego tarasu

 

Polecamy Ropsen z całego serca. Nocleg w La Gaulette to bardzo dobre rozwiązanie. Świetna baza wypadowa na Półwysep, górę, plażę Le Morne, w góry do Black River Gorges, Chamarel i Ziemi 7 Kolorów.

 

Flic en Flac

Znaleziona znów na booking.come Jet Villa pod adresem Avenue Des Tourtereaux w Flic-en-Flac okazała się bardzo wygodnym apartamentem z trzema sypialniami na pietrze i ogromnym salonem z kuchnią i jadalnią na dole, a do tego wszystkiego basen w ogrodzie. Czyściutko, może trochę oldschoolowo, ale jak najbardziej godne polecenia. Za 2 noce zapłaciliśmy 115€.

 

Powrót łodzią do Filck en Flack

Powrót łodzią do Filck en Flack

 

Trou aux Biches

Kivyla przy Trou Aux Biches avenue lauriers, to willa z 2 sypialniami na górze, jak poprzednio z salonem i kuchnią i jadalnią na dole. Raczej bez luksusów, ale wygodnie i czysto i za 2 noce zapłaciliśmy  tylko 70€. Przesympatyczny właściciel obwiózł mnie po okolicach, aby pokazać sklepy, plaże i inne  udogodnienia.

 

Zapraszam do innych relacji   z pięknego Mauritiusa:

  1. La Vanille Nature Park – bliskie spotkanie z 1000 żółwi
  2. Smaczki wschodniej części Mauritiusa – co warto odwiedzić?
  3. Ogród botaniczny Pamplemousses - grejpfrut wart grzechu

  4. Rajskie plaże na wschodnim wybrzeżu Mauritiusa

 

Trasę i wiadomości ogólne oraz praktyczne na temat Mauritiusa znajdziesz  klikając TU

 

 

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Zdjęcia, filmy i teksty są naszą własnością. Kopiowanie i wykorzystywanie bez pisemnej zgody twórców jest zabronione.

Dwóch patrzy przez okno na tarasy