Na Praslin dowiedziałam się, że Seszelczyk nie będzie zachwycony, gdy ugościmy go rybą. Owoców morza mają oni „po kokardę”, więc bardziej ucieszą się, jeśli zaserwujemy im np. danie mięsne.
Wyspę Praslin o długości 12 kilometrów i 5 szerokości zamieszkuje około 6-7 tysięcy osób, utrzymujących się głównie z turystyki. W XVIII w. wyspa służyła za przystań dla piratów i kupców arabskich.
Mapa wyspy Praslin
Na wyspę można dostać się w ciągu półtorej godziny promem firmy Cat Cocos lub w 15 minut samolotem linii Air Seychelles. Wiele osób narzekało, że podczas rejsu promem nieźle buja, lecz my nie mamy żadnych złych wspomnień w tym zakresie (a z promu korzystaliśmy 3 razy). Bilet kosztował 2790 seszelskich rupii (ok. 250 zł).
Punktem obowiązkowym pobytu na Prasin jest jej najsłynniejsza plaża Anse Lazio z widokami uwiecznionymi na pocztówkach i folderach z Seszeli. Ładna, ale spodziewałam się bardziej spektakularnych widoków. Bywają tu spore fale i … rekiny.
Plaża Anse Lazio
Lecz pięknych plaż na Praslin jest więcej, ponieważ jej wybrzeże obfituje w liczne zatoczki, oblewane turkusową wodą Oceanu Indyjskiego. Plaże mają delikatny miałki piasek, bielutki jak mąka i są udekorowane masywnymi głazami o ciekawych kształtach.
Plaża Anse Lazio na wyspie Praslin na Seszelach
Amatorzy nurkowania znajdą tu kilka miejsc z zachwycającą rafą. Film prezentuje namiastkę tego, co można zobaczyć nurkując w tamtejszych wodach.
Film z wyspy Praslin na Seszelach
Nurkowanie, rejsy i wycieczki można zamawiać w wiosce Anse Volbert, położonej przy ślicznej, długiej i szerokiej plaży Cote d’Or (zwanej też Volbert).
Plaża Cote d’Or lub Volbert leży na północno-wschodniej części wyspy Praslin
Mają tu niezłą infrastrukturę ze sklepami, kawiarniami i restauracjami, punktami take away i hotelami. Dojeżdżają tu autobusy z przystani promowej, jadące dalej w kierunku Anse Lazio. To stosunkowo niedaleko od miejsca naszego noclegu w Villa Kass przy Anse Possession.
Plaża Cote d’Or lub Volbert charakteryzuje się bieluteńkim drobnym piaskiem
Zgodnie z sugestią przewodników i blogerów podróżniczych wybraliśmy się odwiedzić porośnięty dziewiczym lasem równikowym Park Narodowy Praslin z wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO Vallee de Mai, gdzie można zobaczyć wielce oryginalną palmę coco de mar - kokos morski (lodoicja seszelska, zwana też palmą seszelską).
Co to Wam przypomina?
Palma rodzi najseksowniejsze owoce na świecie: żeńskie w kształcie zmysłowych pośladków, a męskie przybierają formę falliczną, pokrytą małymi kwiatkami, pachnącymi jak popcorn. Po rezerwacie można poruszać się jedynie w towarzystwie licencjonowanego przewodnika. Punktem kulminacyjnym spaceru z przewodnikiem było wzgórze, z którego roztacza się niezwykły widok na Praslin i okoliczne wysepki.
Punkt widokowy w Parku Narodowym Vallee de Mai
Wyspa Praslin ma jeszcze jeden rezerwat przyrody, położony w południowej części wyspy - Fond Ferdinand Nature Reserve, mniej znany od Vallee de Mai, ale za to tańszy. Dojazd autobusem do rezerwatu jest utrudniony ze względu na małą częstotliwość kursowania autobusów, ale można dojechać taksówką. My zdecydowaliśmy się odwiedzić Vallee de Mai. Naprawdę w czasie wycieczki z przewodniczką można było się sporo dowiedzieć.
Więcej o Seszelach znajdziesz TU
Zobacz też artykuły o innych seszelskich wyspach Wyspa Mahe - brama do archipelagu Seszeli lub Seszele - wyspa LA DIGUE z 20 plażami na 10 km2
© Wszelkie prawa zastrzeżone. Zdjęcia, filmy i teksty są naszą własnością. Kopiowanie i wykorzystywanie bez pisemnej zgody twórców jest zabronione.