Atrakcje Praslin - drugiej co do wielkości wyspy Seszeli

W świątyni w Karnaku-Egipt
10 lipca 2022

Seszele 2022

 

Na Praslin dowiedziałam się, że Seszelczyk nie będzie zachwycony,  gdy  ugościmy go rybą. Owoców morza mają oni „po kokardę”, więc bardziej ucieszą się, jeśli  zaserwujemy im np. danie mięsne.

Wyspę Praslin o długości 12 kilometrów i 5 szerokości zamieszkuje około 6-7 tysięcy osób, utrzymujących się głównie z turystyki. W XVIII w. wyspa służyła za przystań dla piratów i kupców arabskich.    

 

Mapa wyspy Praslin

 

Na wyspę można dostać się w ciągu półtorej godziny promem firmy Cat Cocos lub w 15 minut samolotem linii Air Seychelles. Wiele osób narzekało, że podczas rejsu promem nieźle buja, lecz my nie mamy żadnych złych wspomnień w tym zakresie (a z promu korzystaliśmy 3 razy). Bilet kosztował 2790 seszelskich rupii (ok. 250 zł).

Punktem obowiązkowym pobytu na Prasin jest jej najsłynniejsza plaża Anse Lazio z widokami uwiecznionymi na pocztówkach i folderach z Seszeli. Ładna, ale spodziewałam się bardziej spektakularnych widoków. Bywają tu spore fale i … rekiny.

 

Plaża Anse Lazio na wyspie Praslin na Seszelach

Plaża Anse Lazio

 

Lecz pięknych plaż na Praslin jest więcej, ponieważ jej wybrzeże obfituje w liczne zatoczki, oblewane turkusową wodą Oceanu Indyjskiego. Plaże mają delikatny miałki piasek, bielutki jak mąka i są udekorowane masywnymi głazami o ciekawych kształtach.

 

Plaża Anse Lazio na wyspie Praslin na Seszelach

Plaża Anse Lazio na wyspie Praslin na Seszelach

 

Amatorzy nurkowania znajdą tu kilka miejsc z zachwycającą rafą. Film prezentuje namiastkę tego, co można zobaczyć nurkując w tamtejszych wodach.

 

Film  z wyspy Praslin na Seszelach

 

Nurkowanie, rejsy i wycieczki można zamawiać w wiosce Anse Volbert, położonej przy ślicznej, długiej i szerokiej plaży Cote d’Or (zwanej też Volbert).

 

Plaża Cote d’Or lub Volbert na wyspie Praslin

Plaża Cote d’Or lub Volbert leży na północno-wschodniej części  wyspy Praslin

 

Mają tu niezłą infrastrukturę ze sklepami, kawiarniami i restauracjami, punktami take away i hotelami. Dojeżdżają tu autobusy z przystani promowej, jadące dalej w kierunku Anse Lazio. To stosunkowo niedaleko od miejsca naszego noclegu w Villa Kass przy Anse Possession. 

 

Plaża Cote d’Or lub Volbert charakteryzuje się bieluteńkim drobnym piaskiem

Plaża Cote d’Or lub Volbert charakteryzuje się bieluteńkim drobnym piaskiem

 

Zgodnie z sugestią przewodników i blogerów podróżniczych wybraliśmy się odwiedzić porośnięty dziewiczym lasem równikowym Park Narodowy Praslin z wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO Vallee de Mai, gdzie można zobaczyć wielce oryginalną palmę coco de mar - kokos morski (lodoicja seszelska, zwana też palmą seszelską).

 

Osobliwe owoce endemicznej palmy coco de mar (palmy seszelskiej)

Co to Wam przypomina?

 

Palma rodzi najseksowniejsze owoce na świecie: żeńskie w kształcie zmysłowych pośladków, a męskie przybierają formę falliczną, pokrytą małymi kwiatkami, pachnącymi jak popcorn. Po rezerwacie można poruszać się jedynie w towarzystwie licencjonowanego przewodnika. Punktem kulminacyjnym spaceru z przewodnikiem było wzgórze, z którego roztacza się niezwykły widok na Praslin i okoliczne wysepki.

 

Punkt widokowy w Parku Narodowym Vallee de Mai

Punkt widokowy w Parku Narodowym Vallee de Mai

 

Wyspa Praslin ma jeszcze jeden rezerwat przyrody, położony w południowej części wyspy - Fond Ferdinand Nature Reserve, mniej znany od Vallee de Mai, ale za to tańszy. Dojazd autobusem do rezerwatu jest utrudniony ze względu na małą częstotliwość kursowania autobusów, ale można dojechać taksówką. My zdecydowaliśmy się odwiedzić Vallee de Mai. Naprawdę w czasie wycieczki z przewodniczką można było się sporo dowiedzieć.

 

Więcej o Seszelach znajdziesz TU

Zobacz też  artykuły o innych seszelskich wyspach Wyspa Mahe - brama do archipelagu Seszeli  lub Seszele - wyspa LA DIGUE z 20 plażami na 10 km2

Najnowsze artykuły: 

04 kwietnia 2024
Maroko, 2023 Maroko skrywa wiele magicznych miejsc, a jednym z nich jest urokliwe miasteczko Essaouira (Assawira), które zachwyca odwiedzających swoim
17 marca 2024
Maroko 2023 Witajcie w hipnotycznym Marrakeszu, gdzie każdy kąt skrywa historię, a każdy krok to wyzwanie dla zmysłów, gdyż zapachy
29 lutego 2024
Maroko 2023 Fez założył pierwszy król Maroka Położenie Fezu jest niesamowite, a panorama miasta z dwóch punktów widokowych usytuowanych na
06 stycznia 2024
Maroko, 2023 Rabat jest jednym z czterech cesarskich miast w Maroku. Jego charakterystyczną cechą jest harmonijne połączenie dawnej architektury z

Witaj na blogu Filmy z plecaka!

Relacje  z 5 kontynentów, filmy, zdjęcia, informacje, rekomendacje.

To ja
Największe atrakcje Birmy

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Zdjęcia, filmy i teksty są naszą własnością. Kopiowanie i wykorzystywanie bez pisemnej zgody twórców jest zabronione.

Dwóch patrzy przez okno na tarasy