Największe atrakcje Birmy

Filmy z plecaka

Blog podróżniczy. Filmy, zdjęcia,

informacje z 5 kontynentów.

Witaj, jestem  Violetta. 

Razem z mężem Darkiem

odwiedziliśmy  ponad 50 krajów.

Ja robię filmy, Darek zdjęcia

Szukasz pomysłu na podróż?

Tu znajdziesz inspirację.

   

Polajkuj, jeśli  podoba Ci się blog .

Udostępnij znajomym

Wadi Ramm – koczujemy z Beduinami na Pustyni Arabskiej

Jordania

 

Wczoraj obejrzałam film Wernera Herzoga "Królowa pustyni" i natychmiast zapragnęłam przedstawić Wam Wadi Ramm.

Po Petrze - sztandarowej atrakcji Jordanii, wychodziliśmy z założenia, że nic jej nie dorówna i na wycieczkę na czerwone piaski pustyni Wadi Ramm jechaliśmy z zainteresowaniem, ale bez wielkiej ekscytacji. Jakże miło byliśmy zaskoczeni, gdy sunęliśmy samochodem terenowym z napędem na cztery koła doliną w otoczeniu wietrzejących skał i ostańców tworzących rozmaite kształty.  Zobacz film (tylko mój, nie Herzoga)

 

 

Majestatyczna sceneria, oszołamiająca gama barw skalistych masywów i wydm pod idealnie niebieskim, bezchmurnym niebem.

 

 

Jechaliśmy po piaszczystym dnie rozległej doliny w grupie przypadkowo zebranych turystów/backpackerów z najróżniejszych stron świata: Nowej Zelandii, Francji, Japonii, Argentyny, Włoch i Australii. Osoby, które spotykamy podczas naszych podróży – to oddzielny temat. Wydaje się, jakby to była inna kategoria ludzi. Zadowoleni z samego faktu, że mogą zanurzyć się w świat odmienny od tego, w którym żyją na co dzień. Rzadko mają wygórowane wymagania co do warunków, w których przychodzi im bytować. Za to są żądni przygód, ciekawi świata i ludzi, uśmiechnięci, tolerancyjni, serdeczni i czasem zadumani. Ale nie o tym…

 

Mapa Wadi Ramm, gdzie punkty oznaczone gwiazdką oznaczają największe atrakcje lub punkty widokowe, które warto wziąć pod uwagę przy organizacji wycieczki:

 

 

Co jeszcze przychodzi mi do głowy, gdy myślę o Wadi Ramm? Gościnność Beduinów. Rzecz jasna, że zapłaciliśmy za nocleg w namiotach nomadów i za posiłki, ale biesiada, jaką przygotowali dla nas, rozmowy, śpiewy i tańce przy ognisku na pustyni wykraczały daleko poza standard obsługi turystów.

 

Nocny koncert Beduinów na pustyni Wadi Ramm

 

Beduin-grajek na pustyni Wadi Ramm

 

Przepiękny zachód słońca za skałami,

 

Zachód słońca na pustyni Wadi Ramm

 

potem wspólny wieczór z Beduinami i w końcu nocleg w beduińskich namiotach to wspomnienie ciągle żywe, mimo upływu lat.

 

Jeden ze skalnych wąwozów na pustyni Wadi Ramm

 

Wadi Rum rozsławił na świecie brytyjski oficer, archeolog, podróżnik i dyplomata Thomas Edward Lawrence, który działał na tym terenie w okresie antytureckiego powstania arabskiego z lat 1917-1918. Cieszył się on wielką sławą wśród miejscowych ludów, które nadały mu przydomek Lawrence z Arabii – brzmi znajomo, prawda? To także tytuł filmu Davida Leana z 1962 r., którego bohaterem jest właśnie Thomas Edward Lawrence. Razem z legendarną Gertrude Bell sprzeciwiali się kolonialnym zapędom europejskich mocarstw w świecie arabskim, czym przyczynili się do powstania częściowo niepodległych państw, Iraku i Transjordanii (obecnie Jordanii).

 

Kości zostały rzucone, w tym przypadku na pustyni Wadi Ramm

 

Ich długoletnia znajomości rozpoczęła się w 1911 r., gdy Gertrude odwiedziła wykopaliska, gdzie działał Lawrence. O życiu tej pełnej pasji podróżniczki i głodnej wiedzy kobiety, pisarki, alpinistki, archeolożki i doradczyni politycznej o niezwykłej intuicji opowiada film biograficzny Królowa pustyni z 2015 r. w reżyserii Wernera Herzoga. W rolę Gertrude Bell wciela się Nicole Kidman.

 

Czerwona skała na pustyni Wadi Ramm

 

Film z racji moich podróżniczych upodobań podobał mi się bardzo, ale szkoda, że Werner Herzog skupił się tak bardzo na romansach wyprzedzającej swoje czasy bohaterki, a nie jej podróżniczych odkryciach, a przecież Gertrude Bell jeszcze pod koniec XIX wieku odbyła podróż dookoła świata (szacun!), zatrzymując się na dłużej w Hongkongu i Tokio. W 1902 roku znów wyruszyła w podróż dookoła świata, podczas której zwiedzała Szanghaj, Seul i Vancouver.

 

Na pustyni Wadi Ramm


Wspinała się w Górach Skalistych, po wcześniejszych próbach  w Alpach. Oprócz miejsc przedstawionych w filmie, do śmierci w 1926 r., odwiedziła (z tego, co mi się udało ustalić) Francję, Włochy, Rumunię, Konstantynopol, Kair, Teheran, Damaszek, Bejrut, Karbalę, Indie, Bagdad. (wymieniam raz państwa, raz miasta, bo wiele z tych miejsc należało do Imperium Osmańskiego, a obecnie to autonomiczne kraje).

 

Czerwone piaski pustyni Wadi Ramm

 

W maju 1914 roku, gdy wróciła do Londynu, wręczono jej złoty medal National Geographic Society. Około 1920 r., będąc honorowym dyrektorem do spraw starożytności w Iraku, założyła Muzeum Irackie w Bagdadzie.

 

Kolory pustyni Wadi Ramm

 

Aż trudno uwierzyć, że dokonała tego wszystkiego w tak trudnych czasach, gdzie kobieta kończąca studia na Oksfordzie była jakimś dziwnym indywiduum.

 

Kolory pustyni Wadi Ramm

 

 

30 grudnia 2017
Łuki i mosty skalne na Wadi Ramm
25 kwietnia 2019
Portugalia  2019 i 2003 Niewiele można zobaczyć podczas krótkiej podróży służbowej. Jedno przedpołudnie i jedno popołudnie w marcu 2019 r.
13 kwietnia 2019
Wulkan Irazu, San Jose, Kostaryka 2019  Co byście zrobili, gdyby ktoś Wam powiedział, że właśnie jedziecie do najbrzydszej stolicy świata?
03 kwietnia 2019
Kostaryka 2019 17 km na godzinę, to lekka przesada. Szukam wytłumaczenia. Dlaczego w nieźle rozwiniętym kraju Ameryki Środkowej, jakim jest
26 marca 2019
Kostaryka, 2019 Koniecznie chciałam go zobaczyć. Szkoda, że miałam okazję dopiero teraz, bo jeszcze dziewięć lat temu był jedynym w

Najnowsze artykuły: 

Jestem bardzo ciekawa Twojej opinii? Daj znać, jakie są Twoje wrażenia. Czekam na Twój  komentarz.

Chętnie odpowiem na Twoje pytania.  Pozdrawiam   !

Dwóch patrzy przez okno na tarasy

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Zdjęcia, filmy i teksty są naszą własnością. Kopiowanie i wykorzystywanie bez pisemnej zgody twórców jest zabronione.