Najnowsze artykuły: 

04 kwietnia 2024
Maroko, 2023 Maroko skrywa wiele magicznych miejsc, a jednym z nich jest urokliwe miasteczko Essaouira (Assawira), które zachwyca odwiedzających swoim
17 marca 2024
Maroko 2023 Witajcie w hipnotycznym Marrakeszu, gdzie każdy kąt skrywa historię, a każdy krok to wyzwanie dla zmysłów, gdyż zapachy
29 lutego 2024
Maroko 2023 Fez założył pierwszy król Maroka Położenie Fezu jest niesamowite, a panorama miasta z dwóch punktów widokowych usytuowanych na
06 stycznia 2024
Maroko, 2023 Rabat jest jednym z czterech cesarskich miast w Maroku. Jego charakterystyczną cechą jest harmonijne połączenie dawnej architektury z
28 grudnia 2023
Maroko - Sahara Zachodnia Na temat Sahary Zachodniej (bagatela 266 tysięcy km2) dotychczas wiedziałam niewiele. Będąc na początku listopada w
16 grudnia 2023
Maroko 2023 Z pewnością możecie sobie wyobrazić, jaką przyjemnością jest zamiana zgiełku suku na urokliwy ogród ukryty w plątaninie uliczek
01 listopada 2023
Tanzania, Zanzibar, sierpień 2023 Jeśli nie interesuje Cię plażowanie, albo już Ci się znudzi pławienie się w luksusie ośrodków wypoczynkowych

Witaj na blogu Filmy z plecaka!

Relacje  z 5 kontynentów, filmy, zdjęcia, informacje, rekomendacje.

To ja
Największe atrakcje Birmy

Siedem cudów świata - Petra

Fragment przepięknej budowli Al-Chazana
27 października 2019

Jordania, Petra

 

Kto nie chciałby zobaczyć jednego z 7 nowych cudów świata, w dodatku wcale nie na jego końcu? Nie mogliśmy się wprost doczekać, kiedy ujrzymy Pertę, wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO rozległe ruiny miasta, wykutego w stromych skałach przez starożytny i nieco tajemniczy lud Nabatejczyków.

 

Zobaczcie film:

 

Od 2018 r. ta jedna z największych atrakcji turystycznych na świecie jest dostępna dla Polaków jak nigdy dotąd, bowiem Ryanair uruchomił połączenia lotnicze z Warszawy-Modlina i z Krakowa do stolicy Jordanii Ammanu. Po czterech godzinach lotu za niewielkie pieniądze, trzeba jeszcze pokonać 240 km do miejscowości Wadi Musa, a następnie busikiem dociera się do Petry, którą jej dawni mieszkańcy nazwali Rakmu, czyli „wielobarwna”, bo tutejsze skały przyjmują najróżniejsze kolory, przy dominacji odcieni różu i czerwieni.

Lepiej kolorystykę tego miejsca oddał włoski kucharz Giorgia w relacji dla swojego pracodawcy „O panie, przybyliśmy do kraju, gdzie wszystko jest koloru czekolady, szynki, proszku curry i łososia”. Prawda, że smakowite?

 

Wielbłąd

W drodze z Indii do Egiptu przechodziły tędy karawany kupców

 

Już samo dojście do Petry jest fascynujące, podobnie jak jej historia, gdyż ruiny leżą w skalnej dolinie, do której prowadzi tylko jedna droga, wiodąca przez wąwóz Al-Siq. Momentami korytarz jest wąski na niewiele ponad 2 metry, za to ściany wznoszą się na wysokość od 90 do 180 m.

Idąc podziwiamy feerię barw, kształtów i wzorów piaskowych skał wznoszących się wysoko nad nami. Aparat i kamera rozgrzane do czerwoności, a to dopiero początek – przeszliśmy niewiele ponad kilometr. Napięcie rośnie.

 

Skała przypominająca sfinksa w wąwozie Al-Siq

Skała przypominająca sfinksa w wąwozie Al-Siq  

 

W końcu z bardzo wąskiego korytarza wychodzimy na otwartą przestrzeń, wprost na wykutą w skale, bogato zdobioną, piętrową budowlę Al-Chazna – zwaną przez Beduinów „Skarbcem Faraona”. To wsparte na sześciu kolumnach cudeńko powstało około I w. n.e. i jest najczęściej fotografowaną budowlą Petry, która najpiękniej prezentuje się rano między godziną 8 a 10.

 

Kunsztownie wykuta w skale fasada Al-Chazna (Skarbiec Faraona)

Kunsztownie wykuta w skale fasada Al-Chazna (Skarbiec Faraona)

 

Na świecie jest niewiele przykładów obiektów architektury antycznej, które łączyłby w sobie tak malownicze położenie z geniuszem artystycznym i perfekcją wykonania jak Skarbiec Faraona. Zupełnie zasłużenie wraz z resztą kompleksu trafił na współczesną listę 7 cudów świata.

Efekt obcowania z tym niezmiernym pięknem jest oszołamiający. Najmocniej przepraszam za ten patetyczny ton, ale nie wiem jak inaczej wyrazić zachwyt nad tym miejscem. Wprost nie mogłam się napatrzeć. Dobrze, że trasa zwiedzania pozwalała na dwukrotne przejście obok tej budowli.

 

Beduiński chłopiec na osiołku

Beduiński chłopiec na osiołku

 

Namawiam więc, rozważcie podróż do Petry, może na jakiś przedłużony weekend. Jestem przekonana, że będzie to niezapomniany wyjazd. Ostatnio widziałam, że bilet lotniczy w obie strony można upolować nawet za 78 zł.

 

Widok przez naturalne okno w skale

Widok przez naturalne okno w skale

 

Historyjka, czyli długa historia Petry w wieeelkim skrócie

 

Początki.

Nie ma zgody co do pochodzenia Nabatejczyków. W okolicach Petry pojawili się według różnych źródeł między VIII a VI w. p.n.e. Jedni naukowcy twierdzą, że przybyli tu z Półwyspu Arabskiego, a inni, że z Mezopotamii.

 

Rozwój.  

Królestwo Nabatejczyków od III wieku p.n.e. zyskiwało na znaczeniu dzięki położeniu na skrzyżowaniu szlaków handlowych z Indii do Egiptu oraz z Arabii do Syrii i nad Morze Śródziemne. W apogeum rozkwitu liczyło 20-30 tysięcy mieszkańców.

Niejednokrotnie Nabatejczycy zmuszeni byli bronić swojej niezależności, odpierając zakusy, a to państwa perskiego, to znów imperium Aleksandra Macedońskiego, egipskich Ptolemeuszy i syryjskich Seleucydów, a następnie wodzów rzymskich: króla Judei, Heroda Wielkiego, który próbował zdobyć Petrę razem z egipską królową Kleopatrą, jak również cesarza Oktawiana Augusta. Czasami pokój osiągali w walce, nieraz okupem, darami, a czasem sojuszami z wrogiem.

Po walkach z państwami żydowskimi w I w. p.n.e. Królestwo Nabatejczyków sięgało na północy aż po Damaszek, na południu obejmowało znaczną część Półwyspu Arabskiego, a na zachodzie Półwysep Synaj. Ostatni monarcha nabatejski, biorąc pod uwagę dogodne położenie, przeniósł stolicę państwa z Petry do Bosry.

 

Wykuta w skale komnata z kolumnami

Tryklinium   z najlepiej dopracowanym wnętrzem ze wszystkich zabytków Petry.

 

Utrata suwerenności.

Królestwo utraciło niezależność po tym, jak cesarz Trajan najechał ziemie Nabatejczyków i w 106 r. włączył je do Imperium Rzymskiego, tworząc nową prowincję – Arabię.

Petra wówczas otrzymała tytuł metropolii. W 130 r. odwiedził ją cesarz Hadrian, co przyczyniło się do przebudowy centrum miasta, aby nadać mu typowo rzymską oprawę architektoniczną (powstała wówczas ulicą z kolumnadą i łuk triumfalny).

 

Kolorowe warstwy skał układają się w fantastyczne wzory

 

W III wieku „Różowe miasto” weszło w skład prowincji Palestyny, a wraz z upowszechnieniem się chrześcijaństwa, w IV wieku, stało się biskupstwem. W tym czasie wiele grobowców i świątyń zamieniono na kościoły lub wykorzystywano jako kaplice, jak prawdopodobnie miało to miejsce w przypadku Monasteru Ad-Dajr (po arabsku dosł. „Klasztor”) – drugiej spektakularnej budowli Petry.

 

Upadek.

W 363 roku miasto nawiedziło trzęsienie ziemi i od tego zdarzenia zaczął się jego powolny upadek. Kolejne trzęsienia ziemi w VII-VIII wieku przyczyniły się do zniszczenia i wyludnienia miasta.

W XII wieku Petrę zajęli krzyżowcy, którzy około roku 1116 zbudowali na skale Al-Habis cytadelę, aż w rezultacie dwuletniego oblężenia miasto zdobył Saladyn w 1189 roku. Po tym zwycięstwie ruiny zamieszkiwali już tylko beduińscy pasterze, a historia o Petrze zamilkła na wiele lat.

 

Wielbłądy na tle Grobowców Królewskich

 

Odkrycie na nowo.

Szwajcarski podróżnik Johann Ludwig Burkhardt w 1812 roku dostał się do ruin miasta w czasie swojej podróży z Aleppo do Kairu. W przebraniu arabskiego kupca użył wybiegu, że pragnie złożyć ofiarę z kozła na grobie Aarona, brata Mojżesza, który według legendy muzułmańskiej miał być pochowany właśnie w Petrze. Udało mu się w tajemnicy przed Beduinami zrobić szkice petryjskich skarbów architektonicznych.

Z czasem zainteresowanie Różowym miastem rosło. Obiekt służył jako sceneria do filmu „Indiana Jones i krzyżowcy” z Harrisonem Fordem w roli głównej, a w 2007 roku został ogłoszony jednym z siedmiu nowych cudów świata.

 

Wykuty w skale Grobowiec urnowy w Petrze

Grobowiec Urnowy w Petrze ma ponad 26 m wysokości

 

Co zobaczyć w Petrze?

  1. Al-Chazna, inaczej el-Kasne, czyli Skarbiec Faraona, opisana powyżej najpiękniejsza i najbardziej rozsławiona budowla Petry, która przybiera różne barwy w zależności od pory dnia. Wiele obiecywaliśmy sobie po zachwycającej fasadzie, tymczasem wnętrze głównej komory Skarbca okazało się zupełnie puste i niemal pozbawione dekoracji (nie licząc ozdobnych wejść do pomieszczeń bocznych), co wydawało się sprzeczne z bogato zdobionym stylem fasady. Niektórzy naukowcy sądzą, że niegdyś ściany były pokryte malowidłami. Dziś ich jedyną ozdobą są wymyślne wzory różnobarwnej skały, w której wykuto grobowiec, co i tak jest ucztą dla oczu.
  2. Monaster Ad-Dajr (Ad-Deir), czyli „Klasztor” – budowla podobna do Al-Chazna, mniej od niej popularna, choć większa. Jej dwukondygnacyjna fasada ma 47 m wysokości i 48 m szerokości. Idzie się do niego szlakiem w górę schodami wykutymi w skale, około 30 minut na piechotę od Ulicy z kolumnadą.
  3. Grobowce Królewskie: Grobowiec Urnowy, Jedwabny (od barwnych wzorów na skalnych ścianach, wyglądających jak na materiale), Koryncki (bardzo zniszczony z kolumnami korynckimi, jak sama nazwa wskazuje), Pałacowy (przypominający pałac hellenistyczny).

 

Skorpion z zielonym ogonem

 

  1. Kasr Bint Firaun (Pałac Córki Faraona), w rzeczywistości świątynia głównego boga Nabatejczyków - Dusara.
  2. Teatr rzymski na jak podają różne źródła 3-10 tysięcy miejsc siedzących, powstały na bazie teatru Nabatejczyków z początku I wieku.
  3. Grobowiec Aarona - brata Mojżesza. To święte miejsce białą kopułą na szczycie wysokości 1336 m n.p.m., na który wiedzie szlak wymagający 7-8 godzin czasu w dwie strony – nie byliśmy, ponieważ na Petrę poświęciliśmy 1 dzień, a to za mało, aby zobaczyć wszystko, co jest warte uwagi.
  4. Piękny, kolorowy szlak wąwozem Al-Mudhlin z Grobowca Pałacowego do bramy wejściowej do Al-Siq, którego także nie przeszliśmy – mamy więc po co wracać do Petry.
  5. Szczególnych wrażeń może dostarczyć nocny spacer do Skarbca Faraona, kiedy to drogę przez wąwóz Al-Siq oświetlają świece i lampiony, tworząc magiczną wprost atmosferę. Tego jeszcze nie widziałam i jest to jedno z moich podróżniczych marzeń na przyszłość.

 

Grób Rzymskiego Żołnierza w Petrze z pierwszej połowy I w. n.e.

 

Zwiedzanie Petry

Obiekt otwiera swoje podwoje o godzinie 6:00 i zamyka o 18:00 w miesiącach letnich, natomiast zimą jest czynny między 6:00 a 16:00.

 

Mapa kompleksu w Petrze z trasą zwiedzania na jeden dzień

 

Przy głównym wejściu znajduje się tablica z ośmioma szlakami trekkingowymi. Nasza jednodniowa trasa nie przebiegała według żadnego z nich, tak przynajmniej mi się wydaje, bo 10 lat temu nie były jeszcze wyznaczone. Jedno jest pewne, wykorzystaliśmy czas do maksimum. Obecnie szlaki mają różną długość i trudność. Najkrótszy szlak trwa około 2,5 godziny, a najdłuższy około 8 godzin i liczy ponad 18 km.

 

Zmęczenie trasą daje się we znaki

 

Trasy i inne informacje znajdziesz na stronie visitpetra.jo

Wspomniany wyżej niezwykły nocny spacer w świetle świec i lampionów rozpoczyna się o 20:30 i trwa około 2 godzin.

Warto zwrócić uwagę na temperatury. W informacjach ogólnych o Jordanii pisałam o najlepszych porach na podróż do tego kraju (nasza wiosna lub jesień). Trzeba się liczyć z tym, że na terenie Petry jest niewiele cienia i sporo szlaków znajduje się na otwartym terenie, a słońce potrafi tu mocno przygrzać. Z kolei na wieczorny spacer warto zabezpieczyć się w coś ciepłego.

 

Fantastyczne kolory warstw skalnych

 

Ceny zwiedzania Petry

Bilet wstępu na nocny spacer kosztuje osobę dorosłą 17 JD (czyli ok. 92 zł; 1 JD=5,4 zł w październiku 2019, a dzieci do lat 10 wchodzą za darmo.

Za jednodniowy bilet do Petry zapłacimy 50 JD, czyli 270 zł – cóż w końcu to jeden z siedmiu cudów świata (dwudniowy 55 JD, trzydniowy 60 JD).

Ale uwaga! Istnieje coś takiego jak Jordan Pass, który obejmuje jordańską wizę (jej koszt to 40 JD) oraz   wstęp do ponad 40 atrakcji w Jordanii, w tym do Petry. Cena Jordan Passu waha się od 70 do 80 JD i jest uzależniona od liczby dni, które zamierza się spędzić w Petrze (70 JD – jeden dzień, 74 JD – 2 dni i 80 JD – 3 dni). Gołym okiem widać, że się oszczędzamy co najmniej 20 JD.

 

Na tle Grobowców Królewskich zastanawiam się nad dalszą drogą

 

Jak dotrzeć do Petry?

Z miejscowości Wadi Musa (tłum. Dolina Mojżesza), odległej o 240 km od stolicy Jordanii Ammanu i 130 km od Akaby, jedynego portu morskiego  kraju, skąd wyruszyliśmy promem do Egiptu. Autobus z Ammanu do Wadi Musa kosztuje około 11 JD, a taksówka w obie strony w przybliżeniu 80 JD. Taksówka z Wadi Musa do Petry - około 1-2 JD.   

W dole Grobowiec Rzymskiego Żołnierza

ZOBACZ WIĘCEJ O JORDANII TU

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Zdjęcia, filmy i teksty są naszą własnością. Kopiowanie i wykorzystywanie bez pisemnej zgody twórców jest zabronione.

Dwóch patrzy przez okno na tarasy