Dwóch patrzy przez okno na tarasy

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Zdjęcia, filmy i teksty są naszą własnością. Kopiowanie i wykorzystywanie bez pisemnej zgody twórców jest zabronione.

Cienfuegos widok z wieży
Największe atrakcje Birmy
To ja

Witaj na blogu Filmy z plecaka!

 Relacje  z 5 kontynentów, filmy, zdjęcia, informacje.

Plecak na logo blogu Filmy z plecaka

 

   

Polub blog  i

udostępnij dalej

Bayyo, Banaue, Batad

 

Na Filipinach znajdziecie wiele pięknych tarasów ryżowych, ale największy podziw budzą Tarasy Ryżowe Banaue, obejmujące zapierających dech w piersiach pola ryżowe w spektakularnie położonym Batad, maleńkiej wioseczce  w Kordylierach na północy wyspy Luzon. Są gigantyczne, więc Filipińczycy uważają je za ósmy cud świata.

 

Góry w okolicach Sagada porastają lasy deszczowe

Góry w okolicach Sagada porastają lasy deszczowe

 

Pożegnawszy wulkan Pinatubo nasz jeepney wspiął się na wysokość 1500 m n.p.m. do miejscowości Sagada, znanej z trumien zwisających z półek skalnych lub umieszczonych w skalnych grotach. To tutejsza tradycyjna metoda pochówku, jako że miejsce to obfituje w jaskinie i skalne otwory, których wypatrują dziś turyści przemierzający Echo Valley Hanging Coffins.  Mieszkańcy Sagady musieli sobie zadać sporo trudu, aby umieścić trumnę z ciałem zmarłego tak wysoko  i jeszcze w pozycji wiszącej. Wszystko po to, by  dusza ma łatwiejszą drogę do nieba.  Pewnie się domyślacie, że obecnie zwyczaj takiego pochówku nie jest już praktykowany. Ponoć od 22 grudnia 1910.  

 

Wiszące trumny w Echo Valley Hanging Coffins

Wiszące trumny w miejscowości Sagada na północy Luzon 

 

Zanim dotarliśmy do Batad, odwiedziliśmy jeszcze mniej znane, niezwykle urokliwe tarasy ryżowe w Bayyo, zaczynając od punktu widokowego, na wzgórzu, by zejść na sam dół doliny. Byliśmy tylko my z przewodnikiem i miejscowi, a to pracujący w polu lub też krzątający się wokół swoich tradycyjnych domków na palach o charakterystycznych stożkowych dachach.

 

Tak wyglądają tradycyjne domy Ifugao

Tak wyglądają tradycyjne domy ludu Ifugao

 

Tarasy ryżowe w Bayyo

Tarasy ryżowe w Bayyo

 

Niestety po drodze złapał nas deszcz, który przy temperaturach panujących na Filipinach jest całkiem przyjemny, lecz wówczas, gdy chodzi się po groblach z gliny, błota i kamieni, łatwo można się poślizgnąć. Przewodnik ostrzegał, żebyśmy uważali, gdyż zdarzały się tu wypadki, które kończyły się nawet śmiercią turystów.

 

Podróż na dachu jeepneya to dodatkowa atrakcja dla turystów

Podróż na dachu jeepneya to dodatkowa atrakcja dla turystów

 

Następnego dnia jeepnejem o nazwie „Indiana Jones” wyruszyliśmy do głównej atrakcji wyspy Luzon – osławionych Tarasów Ryżowych Banaue.

 

W filmie zobaczysz spektakularne widoki i przedstawicieli grupy etnicznej Ifugao zawodowo pozujących do zdjęcia

 

Położone na wysokości 1500 m n.p.m.  tarasy są dziełem ludu Ingorot. Stosowany przez hiszpańskich zdobywców termin „Ingorot” w języku tagalog znaczy „góral”. Sami mieszkańcy tych stron wolą siebie nazywać Ifugao, czyli „ludzie” albo „ze wzgórza”. Ponoć ponad 2000 lat temu zawitali w te strony Chińczycy, którzy nauczyli miejscowych jak sadzić ryż. Od tego czasu Ifugao osiągnęli  mistrzostwo w tej dziedzinie, zbierając plony nawet dwa razy w roku.

 

Dzieło ludu Ifugao sprzed 2000 lat budzi najwyższy podziw

Dzieło ludu Ifugao sprzed 2000 lat budzi najwyższy podziw 

 

Oglądając malownicze poletka ryżowe przyklejone do zboczy gór, podziwialiśmy wiedzę inżynieryjną i wytrwałość ludu Ifugao, który mimo braku nowoczesnych technologii, dwa tysiące lat temu, był w stanie stworzyć system irygacyjny i tarasy, które przetrwały próbę czasu. W 1995 roku położone kaskadowo tutejsze poletka ryżowe zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Obecnie, na skutek wyjazdu młodych przedstawicieli Ifugao do stolicy lub całkowitej emigracji z kraju, część pól przestaje być uprawiana, więc tarasy są zagrożone procesem erozji.

 

Meandrowanie pośród Tarasów Ryżowych Banaue to prawdziwa przyjemność

Meandrowanie pośród Tarasów Ryżowych Banaue to prawdziwa przyjemność

 

Dotarliśmy do przepięknie położonej wioski Batad, gdzie naszym oczom ukazał się ogromny zielony teatr, w którym kolejne poziomy pól ryżowych schodzą promieniście ku dolinie. Im wyżej się jest, tym widoki bardziej niesamowite. Stanęliśmy na górze i wprost odjęło nam mowę. Podobne doświadczenie mieliśmy na Machu Pitchu. Chociaż wielokrotnie widzieliśmy te cudeńka na filmach i zdjęciach, to nic nie zastąpi osobistego doświadczenia obcowania z tak majestatycznym pięknem. Tu po prostu trzeba być.   

 

Tarasy ryżowe w Batad

Tarasy ryżowe w Batad

 

Najlepszą porą na odwiedzenie Tarasów Ryżowych Banaue jest okres od kwietnia do maja i od października do listopada, kiedy to zieleń jest najbardziej soczysta. Dodatkową atrakcją może być trekking do wodospadu, który również robi ogromne wrażenie.

 

Praca na takich poletkach wyklucza raczej wykorzystanie nowoczesnego sprzętu

Praca na takich poletkach wyklucza raczej wykorzystanie nowoczesnego sprzętu

 

Most wiszący w miejscowości Banaue

Most wiszący w miejscowości Banaue

 

Kliknij, jeśli chcesz zobaczyć naszą     trasę podróży po Filipinach

albo w artykuły poniżej, gdy chcesz zapoznać się z innymi  atrakcjami  Filipin:

11 stycznia 2021

Tarasy ryżowe na Filipinach – ósmy cud świata

18 września 2021
  Z listy światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO – Palenque, wodospady Misol-ha, El Chiflon, Agua Azul i Aqua Clara Wszystko, o czym
13 września 2021
Angor,    Kambodża Do zdjęcia powyżej pozują apsary – boskie tancerki, które można także podziwiać na reliefach świątyni Angkor Wat, gdzie
05 września 2021
Ósmy cud świata w Brazyli Wodospady Iguazu (Iguassu Falls) naprawdę zapierają dech w piersiach. To jedna z najpiękniejszych rzeczy, jakie
28 kwietnia 2021
Meksyk Półwysep Jukatan, odwiedzany przez miliony turystów z całego świata, był naszym pierwszym spotkaniem z karaibskimi plażami, które urzekły nas

Najnowsze artykuły: