Dwóch patrzy przez okno na tarasy

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Zdjęcia, filmy i teksty są naszą własnością. Kopiowanie i wykorzystywanie bez pisemnej zgody twórców jest zabronione.

Największe atrakcje Birmy
To ja

Witaj na blogu Filmy z plecaka!

 Relacje  z 5 kontynentów, filmy, zdjęcia, informacje.

Plecak na logo blogu Filmy z plecaka

 

   

Polub blog  i

udostępnij dalej

Palawan najlepszą wyspą świata w 2017 roku

Puerto Prencesa i Sabang, Filipiny

 

Rebecca Ascher-Walsh dziennikarka „Travel + Leisure” napisała „Niczego nie można porównać do zanurzenia się w naturalnych cudach tego filipińskiego archipelagu, które wielu naszych czytelników opisało jako „rustykalne", „romantyczne", „przystępne” i „relaksujące”. Jak jeden fan zwięźle podsumował: „To najpiękniejsze miejsce na ziemi "”.

W 2017 roku Palawan po raz drugi znalazł się na czele listy najlepszych wysp na świecie w głosowaniu czytelników „Travel + Leisure”, uzyskując wynik 93,15. Poprzednio na pierwszym miejscu uplasował się w 2013 roku. To właśnie El Nido, o którym pisałam wcześniej, leży na Palawanie i niewątpliwie przyczynia się do tak wysokiej oceny.

A konkurencja była silna. W pierwszej dziesiątce znalazły się:

 1. Palawan, Filipiny (93.15)

 2. Hilton Head Island, Południowa Karolina USA (90.83)

 3. Boracay, Filipiny (89.67)

 4. Galapagos Islands, Ekwador (89.20)

 5. Santorini, Grecja (89.19)

 6. Maui, Hawaje (89.17)

 7. Kauai, Hawaje (88.72)

 8. Ischia, Włochy (88.53)

 9. Hvar, Chorwacja (87.75)

 10. Bali, Indonezja (87.61)

Byłam dopiero na trzech wyspach z tej listy (tych oznaczonych na pomarańczowo), więc mam o czym marzyć.

Co jeszcze na Palawanie, oprócz El Nido, tak zachwyca przybyszów?

 

 

Wyspa ma 425 km długości i tylko 40 km szerokości, za to jej linia brzegowa ma długość  1959 km. Łatwo można sobie wyobrazić jak wielki potencjał „plażowy” drzemie w tym zakątku Filipin.

 

 

Jednocześnie Palawan jest mocno zalesiony, szczególnie na południu oraz dość górzysty, a jego najwyższy szczyt Mt. Matalingahan ma trochę ponad 2 tysiące metrów n.p.m. Sporo, prawda?

 

Kościół w Puerto Princesa

 

Stolicą i największym miastem wyspy jest Puerto Princesa, okrzyknięta najczystszym i najzieleńszym miastem Filipin.

 

Nad brzegiem morza w Puerto Princesa

 

W okolicy Puerto Princesa znajduje się zatoka Honda Bay, do której udaliśmy się na całodzienną wycieczkę z pływaniem  łódką  między kilkoma niewielkimi wysepkami oraz  nurkowaniem  z fajką.

 

 

Szczególnie ciekawa jest jedna z wysepek z długą białą łachą piasku. Inna o nazwie Starfish Island ma kształt rozgwiazdy.

 

Sabang-Filipiny

 

Sabang-Filipiny

 

Będąc na Palawanie, nie sposób nie udać się do Sabang. Miejscowość jest położona 37 km od stolicy. Nie zgadniecie ile czasu zajmuje podróż na miejsce.

 

Autobus do ElNIdo Filipiny

 

Wiadomo, że drogi nie są pierwszej jakości, więc myślicie godzinę, no chyba dwie, to raczej nie. Owszem nie dwie, tylko trzy! Więc pojechaliśmy w ścisku takim, że wiele osób wysiadało przez okno, bo tak było łatwiej niż przepychać się do drzwi.

 

Droga do Sabang-Filipiny

 

I po co? Ha, no właśnie, po co? Nie dość, że trasa przepiękna, wśród gór porośniętych deszczowym lasem,

 

Sabang-Filipiny

 

a Sabang leży nad malowniczą zatoczką, to jeszcze nieopodal znajduje się Park Narodowy Podziemnej Rzeki Puerto Princesa (ang: Puerto Princesa Subterranean River National Park).

 

Puerto Princesa Subterranean River National Park, Philipines

 

W 2011 r. park został wybrany jako jeden z 7 Nowych Cudów Natury (New 7 Wonders of Nature).

W siódemce cudów znalazły się jeszcze (te oznaczone kolorami widzieliśmy, a reszta przed nami :-)) :

 • Amazonka – Ameryka Południowa

 • Zatoka Hạ Long – Wietnam

 • Wodospad Iguazú – Argentyna Brazylia

 • Wyspa Jeju – Korea Południowa

 • Wyspa Komodo – Indonezja

 • Góra Stołowa – RPA

Puerto Princesa Underground River płynie bezpośrednio do morza. Do niedawna była najdłuższą podziemną żeglowną rzeką na świecie, lecz mówi się, że w Laosie odkryto dłuższą. Dla turystów udostępniono odcinek długości około  4 km.    Jaskinia rzeki tworzy kilka dużych komór szerokości ponad 120 m i wysokości 60 m.

 

Puerto Princesa Subterranean River National Park, Philipines

 

Jedna z nich, odkryta w latach 2007–2008 przez grupę włoskich speleologów, należy do największych komór jaskiniowych na świecie, a jej wymiary wynoszą 360 m x 140 m i 80 m wysokości. Na cześć odkrywców komnata została nazwana Italian’s Chamber.

Aby się dostać do Parku Narodowego należy wykupić bilet na głównym molo wioski Sabang, a następnie z nabrzeża płynie się łodzią około 5 kilometrów do miejsca, gdzie znajduje się wejście do tej ogromnej jaskini, a dalej już z małej łodzi podziwia się potężne skały najdziwniejszych kształtów (twarz Jezusa, kobiecą postać nazwaną Sharon Stone itp.), stalaktyty i stalagmity tworzące wielkie kolumny, ogromne hale oświetlone tylko światłem latarki.

                                                            Podziemna rzeka w Sabang, Filipiny

 

A jakie są Wasze najlepsze plaże?  Podzielcie się swoim ulubionym miejscem na plażowanie ! Napiszcie komentarz  na końcu  strony.

 

Kliknij, jeśli chcesz zobaczyć naszą trasę podróży po Filipinach

albo w artykuły poniżej, gdy chcesz zobaczyć, co jeszcze widzieliśmy na Filipinach:

16 września 2017
Pięknie odziane tancerki
18 września 2021
  Z listy światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO – Palenque, wodospady Misol-ha, El Chiflon, Agua Azul i Aqua Clara Wszystko, o czym
13 września 2021
Angor,    Kambodża Do zdjęcia powyżej pozują apsary – boskie tancerki, które można także podziwiać na reliefach świątyni Angkor Wat, gdzie
05 września 2021
Ósmy cud świata w Brazyli Wodospady Iguazu (Iguassu Falls) naprawdę zapierają dech w piersiach. To jedna z najpiękniejszych rzeczy, jakie
28 kwietnia 2021
Meksyk Półwysep Jukatan, odwiedzany przez miliony turystów z całego świata, był naszym pierwszym spotkaniem z karaibskimi plażami, które urzekły nas

Najnowsze artykuły: