Eksplozja wulkanu Pinatubo obniżyła temperaturę na Ziemi


21 grudnia 2020
Pinatubo - jeepem przez koryto rzeki
Plecak na logo blogu Filmy z plecaka

Witaj na blogu Filmy z plecaka!

Relacje  z 5 kontynentów, filmy, zdjęcia, informacje, rekomendacje.

To ja
Największe atrakcje Birmy

Najnowsze artykuły: 

10 marca 2023
Oman 2022 To miał być „gwóźdź programu” naszej podróży do Omanu - Omański Wielki Kanion, zwany też Wielkim Kanionem Arabii
26 lutego 2023
Oman, listopad 2022 Muskat/Maskat/Masqat/Muscat zachwycił nas pięknym położeniem z widokiem na Zatokę Omańską o bardzo urozmaiconej linii brzegowej. Zobacz Muskat
10 października 2022
Seszele 2022 Pierwsze co rzuciło mi się w oczy w drodze z lotniska po wylądowaniu na Seszelach, to tropikalna roślinność
04 października 2022
Seszele 2022 Piątego dnia naszej podróży na Seszele wybraliśmy się promem Inter Island z Praslin na wyspę La Digue, co

Wulkany na Filipinach

 

Co prawda eksplozja obniżyła temperaturę tylko o pół stopnia i na niecałe 2 lata, ale i tak zaznaczyła swój globalny wpływ.

 

 

Filipiny leżą w tzw. pierścieniu ognia, czyli na obszarze bardzo aktywnym sejsmicznie, gdzie wybuchy wulkanów i trzęsienia ziemi nie są rzadkością. Jest tu 14 czynnych wulkanów, wśród których znajduje wulkan Taal (zaledwie 60 km od stolicy kraju), którego ostatnią erupcję odnotowano 12 stycznia 2020 r. oraz Pinatubo, będący bohaterem tej opowieści.

Obecnie Pinatubo wznosi się na wysokość 1485 m n.p.m., ale przed ostatnią erupcją w czerwcu 1991 roku był o jakieś 300 m wyższy. Wybuch ten należał do najsilniejszych w ciągu dwudziestego stulecia naszej ery - 6 stopni według Indeksu Eksplozywności Wulkanicznej (VEI). Dość powiedzieć, że wyemitował wówczas do atmosfery 20 milionów ton dwutlenku siarki, czym przyczynił się do spadku średniej temperatury na naszym globie o 0,5oC w 1992 r.

 

Jeepem przez bezdroża wokół wulkanu Pinatubo

Jeepem przez bezdroża wokół wulkanu Pinatubo

 

Był to jednak efekt krótkotrwały, ponieważ po 2 latach od wybuchu niemal całość aerozoli siarkowych, pochłaniających promienie słoneczne, opadła na powierzchnię ziemi i wszystko wróciło do normy. Do trwałych rezultatów erupcji Pinatubo należy uformowanie się kaldery o średnicy 2,5 km, w której pojawiło turkusowe jezioro kraterowe. I to właśnie do niego chcieliśmy dotrzeć. O kąpieli niestety nie mogło być mowy, ponieważ wprowadzono jej zakaz po wypadku, któremu uległ jakiś turysta. Niesamowicie wygląda surowy, jakby księżycowy, krajobraz wokół Pinatubo.

 

A jednak pośród księżycowej pustyni żyją ludzie

A jednak pośród księżycowej pustyni żyją ludzie

 

Po drodze można spotkać ludzi, którzy jakimś sposobem tu żyją. Doprawdy wierzyć się nie chce. Zobaczcie na filmie, w jakich warunkach przychodzi im bytować.

 

Mieszkanka terenów wokół wulkanu Pinatubo

Oj chyba życie ich nie rozpieszcza

 

Dotarcie do Pinatubo

Pinatubo można podziwiać wykupując zorganizowaną wycieczkę, zazwyczaj 5-godzinną, rozpoczynającą się wczesnym rankiem. Najpierw przez ponad godzinę jedzie się terenówką doliną rzeki (około 18 km), by po około godzinnym marszu (około 7 km) dotrzeć do jeziora kraterowego. Koniecznie zabierzcie krem z filtrem 30, albo większym.

Bazą wypadową do Pinatubo jest miejscowość Santa Juliana, do której dociera się zazwyczaj jeepneyem (charakterystycznym na Filipinach, bajecznie ozdobionym jeepem, przerobionym na mikrobus) lub autobusem ze stolicy kraju Manili.

 

To właśnie jeepney - pomysłowy minibus Filipińczyków

To właśnie jeepney - pomysłowy minibus Filipińczyków

 

Kliknij, jeśli chcesz zobaczyć naszą trasę podróży po Filipinach

albo w artykuły poniżej, gdy chcesz zobaczyć, co jeszcze widzieliśmy na Filipinach:

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Zdjęcia, filmy i teksty są naszą własnością. Kopiowanie i wykorzystywanie bez pisemnej zgody twórców jest zabronione.

Dwóch patrzy przez okno na tarasy