Dwóch patrzy przez okno na tarasy

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Zdjęcia, filmy i teksty są naszą własnością. Kopiowanie i wykorzystywanie bez pisemnej zgody twórców jest zabronione.

Wulkan Keli Mutu na Flores w Indonezji

 

Nigdy przed wyjazdem do Indonezji nie słyszałam o Keli Mutu, ale wdzięczna nazwa i zdjęcia trzech różnokolorowych jezior w sąsiadujących kraterach wygasłego wulkanu na Flores, czyli wyspie kwiatów, sprawiły, że natychmiast zapragnęłam zobaczyć owo cudeńko.   Na filmie Keli Mutu i  arcyciekawe wioski w okolicach miejscowości Bajawa.

 

Wulkan Keli Mutu uważany jest przez tutejszą ludność za świętą górę. Ludzie wierzą, że jest to miejsce spoczynku dusz: w jeziorze koloru czarnego spoczywają dusze czarnoksiężników, w tym koloru zielonego – dusze grzeszników, natomiast bladozielone jezioro jest siedzibą dusz dziewic i niemowląt. Nikt nie zna przyczyny zaskakującego zjawiska, polegającego na  zmianie barw jezior co pewien czas. My obserwowaliśmy barwy: turkusową, czarną i czarno-brązową, ale  kilka lat wcześniej jeziora były czarne, kasztanowe i niebieskie, a w latach 60. XX wieku mlecznokawowe, czerwonobrązowe i niebieskie. Jeziora leżą na wysokości 1600 m n.p.m.

 

Widok z trasy na wyspie Flores

Widok z trasy na wyspie Flores

 

Organizacja: Aby zobaczyć jeziora Keli Mutu  na Flores, wyrusza się z wioski Moni, która stanowi bazę wypadową. Do Moni dojechaliśmy przepiękną trasą z Ende (53 km w 2 godziny),

 

Widok z trasy na wyspie Flores

Widoki po drodze zachwycały

 

gdzie wylądowaliśmy samolotem z Denpasar na BALI. O mały włos, a przegapilibyśmy nasz lot, gdyż okazało się, że między Dżakartą na Bali była godzinna różnica czasowa. W oczekiwaniu na lot (nie pierwszy już tego dnia) zafundowaliśmy sobie masaż stóp na lotnisku. A co! W trakcie jakimś cudem usłyszeliśmy zapowiedź naszego lotu i na rzuciliśmy się biegiem z butami pod pachą. Ale wracając do Keli Mutu.

 

Wyruszamy, by zobaczyć jeziora Keli Mutu na wyspie Flores w Indonezji

Aby zobaczyć jeziora Keli Mutu trzeba wyruszyć nocą

Najlepiej wstać jeszcze przed świtem, co też uczyniliśmy i wejść w ciemnościach po schodach, po czym w punkcie widokowym czekać na wschód słońca. Wrażenie niesamowite. Niestety długo nie cieszyliśmy się widokiem jezior, bo nagle nakryły je chmury. Stało się to dość nieoczekiwanie, więc mamy niedosyt zdjęć z tego wspaniałego miejsca.

Słońce nieśmiało zaczyna oświetlać jeziora Keli Mutu na wyspie Flores

Ledwo widoczny zarys  jednego z   3 jezior wulkanu Keli Mutu na wyspie Flores

Niedaleko miejscowości Bajawa leżą słynie wioski ludu Ngada (ok. 60 tys. osób). My odwiedziliśmy między innymi wioskę Bena, w której domy zbudowano w dwóch równoległych rzędach oddzielonych od siebie czymś w rodzaju platformy, na której znajdują się groby bliskich (w formie małych domków) i  kamienne ołtarze służące jako miejsce ceremonii religijnych, ślubów, pogrzebów oraz składania ofiar ze zwierząt. 

Domy i groby w wiosce Bena na wyspie Flores w Indonezji

Domy i groby w wiosce Bena na wyspie Flores w Indonezji

Najciekawsze jest to, że elementy ich wierzeń mieszają się z wiarą katolicką, którą wyznaje część Ngada.

Wiara katolicka na Flores miesza się z animizmem

Znak krzyża  występuje tu dość często 

Pani wyraźnie zadowolona - dobrze jej w matriarchalnym społeczeństwie, gdzie kobiety mają prawo do posiadania ziemi i pełnią role przywódcze.  W razie rozwodu, nie tylko dzieci zostają przy kobiecie, ale także majątek.

Prządka przy pracy w wiosce na Flores w Indonezji

Prządka przy pracy w wiosce na Flores w Indonezji

Dzieci z wyspy Flores w Indonezji

Jesteśmy atrakcją dla dzieci z Flores, tak jak one dla nas

Domy mieszkalne tworzą prostokąt, pośrodku którego buduje się charakterystyczne groby w formie domków lub parasoli

Domy mieszkalne tworzą prostokąt, pośrodku którego buduje się charakterystyczne groby w formie domków lub parasoli

 

Jeśli fascynują Cię wulkany, to zapraszam obejrzenia tych, które podziwiałam:

  1. Taal na Filipinach
  2. Bromo w Indonezji
  3. Timanfaya na Lanzerote, Wyspy Kanaryjskie
  4. Santorin w Grecji
  5. Eksplozja wulkanu Pinatubo obniżyła temperaturę na Ziemi
Największe atrakcje Birmy
To ja

Witaj na blogu Filmy z plecaka!

 Relacje  z 5 kontynentów, filmy, zdjęcia, informacje, rekomendacje.

Plecak na logo blogu Filmy z plecaka

Zmieniające barwę jeziora i arcyciekawe wioski na Flores


21 listopada 2017
Jeziora kraterowe Keli Mutu
10 października 2022
Seszele 2022 Pierwsze co rzuciło mi się w oczy w drodze z lotniska po wylądowaniu na Seszelach, to tropikalna roślinność
04 października 2022
Seszele 2022 Piątego dnia naszej podróży na Seszele wybraliśmy się promem Inter Island z Praslin na wyspę La Digue, co
10 lipca 2022
Seszele 2022 Na Praslin dowiedziałam się, że Seszelczyk nie będzie zachwycony,  gdy  ugościmy go rybą. Owoców morza mają oni „po
21 maja 2022
Seszele, 2022. Mahe jest największą wyspą Seszeli. Ma około 144 k2 powierzchni, 26 km długości i 17 km szerokości (niektóre

Najnowsze artykuły: