Flores w Indonezji

 

Nigdy przed wyjazdem do Indonezji nie słyszałam o Keli Mutu, ale wdzięczna nazwa i zdjęcia trzech różnokolorowych jezior w sąsiadujących kraterach wygasłego wulkanu na Flores, czyli wyspie kwiatów, sprawiły, że natychmiast zapragnęłam zobaczyć owo cudeńko.   Na filmie Keli Mutu i  arcyciekawe wioski w okolicach miejscowości Bajawa.

 

Wulkan Keli Mutu uważany jest przez tutejszą ludność za świętą górę. Ludzie wierzą, że jest to miejsce spoczynku dusz: w jeziorze koloru czarnego spoczywają dusze czarnoksiężników, w tym koloru zielonego – dusze grzeszników, natomiast bladozielone jezioro jest siedzibą dusz dziewic i niemowląt. Nikt nie zna przyczyny zaskakującego zjawiska, polegającego na  zmianie barw jezior co pewien czas. My obserwowaliśmy barwy: turkusową, czarną i czarno-brązową, ale  kilka lat wcześniej jeziora były czarne, kasztanowe i niebieskie, a w latach 60. XX wieku mlecznokawowe, czerwonobrązowe i niebieskie. Jeziora leżą na wysokości 1600 m n.p.m.

 

 

Organizacja: Aby zobaczyć jeziora Keli Mutu  na Flores, wyrusza się z wioski Moni, która stanowi bazę wypadową. Do Moni dojechaliśmy przepiękną trasą z Ende (53 km w 2 godziny),

 

 

gdzie wylądowaliśmy samolotem z Denpasar na BALI. O mały włos, a przegapilibyśmy nasz lot, gdyż okazało się, że między Dżakartą na Bali była godzinna różnica czasowa. W oczekiwaniu na lot (nie pierwszy już tego dnia) zafundowaliśmy sobie masaż stóp na lotnisku. A co! W trakcie jakimś cudem usłyszeliśmy zapowiedź naszego lotu i na rzuciliśmy się biegiem z butami pod pachą. Ale wracając do Keli Mutu.

 

 

Najlepiej wstać jeszcze przed świtem, co też uczyniliśmy i wejść w ciemnościach po schodach, po czym w punkcie widokowym czekać na wschód słońca. Wrażenie niesamowite. Niestety długo nie cieszyliśmy się widokiem jezior, bo nagle nakryły je chmury. Stało się to dość nieoczekiwanie, więc mamy niedosyt zdjęć z tego wspaniałego miejsca.

Niedaleko miejscowości Bajawa leżą słynie wioski ludu Ngada (ok. 60 tys. osób). My odwiedziliśmy między innymi wioskę Bena, w której domy zbudowano w dwóch równoległych rzędach oddzielonych od siebie czymś w rodzaju platformy, na której znajdują się groby bliskich (w formie małych domków) i kamienne ołtarze służące jako miejsce ceremonii religijnych, ślubów, pogrzebów oraz składania ofiar ze zwierząt. 

 

 

Najciekawsze jest to, że elementy ich wierzeń mieszają się z wiarą katolicką, którą wyznaje część Ngada.

 

 

Pani wyraźnie zadowolona - dobrze jej w matriarchalnym społeczeństwie, gdzie kobiety mają prawo do posiadania ziemi i pełnią role przywódcze.  W razie rozwodu, nie tylko dzieci zostają przy kobiecie, ale także majątek.

 

 

 

Największe atrakcje Birmy
To ja

Filmy z plecaka

Blog podróżniczy. Filmy, zdjęcia,

informacje z 5 kontynentów.

Plecak na logo blogu Filmy z plecaka

Witaj, jestem  Violetta. 

Razem z mężem Darkiem

odwiedziliśmy  ponad 50 krajów.

Ja robię filmy, Darek zdjęcia

Szukasz pomysłu na podróż?

Tu znajdziesz inspirację.

   

Lajkuj, jeśli  podoba Ci się blog .

Udostępnij znajomym

Zmieniające barwę jeziora i arcyciekawe wioski na Flores


21 listopada 2017
Kwiaty na Jawie
27 października 2019
Jordania, Petra Kto nie chciałby zobaczyć jednego z 7 nowych cudów świata, w dodatku wcale nie na jego końcu? Nie
03 października 2019
Panama 2019, co zobaczyć? Jak Wam pokazać te bezludne piaszczyste plaże z cudownie białym piaskiem? Te maleńkie wysepki wynurzające się
22 września 2019
Panama, luty 2019 Panama City zaskoczyła nas swoim rozmachem i urodą. Szczególnie pięknie prezentuje się ze wzgórza Cerro Ancón (199
28 sierpnia 2019
Panama,  Miraflores, 2019 Co łączy Kanał Sueski z Kanałem Panamskim? Otóż pewien francuski dyplomata Ferdynand de Lesseps w latach 1859-1869

Najnowsze artykuły: 

Jestem bardzo ciekawa Twojej opinii? Daj znać, jakie są Twoje wrażenia. Czekam na Twój  komentarz.

Chętnie odpowiem na Twoje pytania.  Pozdrawiam   ! 

Dwóch patrzy przez okno na tarasy

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Zdjęcia, filmy i teksty są naszą własnością. Kopiowanie i wykorzystywanie bez pisemnej zgody twórców jest zabronione.