Największe atrakcje Birmy
To ja

Filmy z plecaka

Blog podróżniczy. Filmy, zdjęcia,

informacje praktyczne, relacje.

Plecak na logo blogu Filmy z plecaka

Szukasz pomysłu na podróż?

Tu znajdziesz inspirację.

Podpowiem Ci, jakie niezwykłe miejsca warto odwiedzić w wielu krajach na 5 kontynentach.

   

Polub blog  i

udostępnij dalej

18 kwietnia 2020
Smaczki Mauritiusa, 2019 Przed nami smaczki zachodniego wybrzeża Maurytiusa, które obfituje w najbardziej różnorodne atrakcje: góry, wodospady, tropikalną roślinność, pływanie
15 marca 2020
Południowy-wschód Mauritiusa, 2019 Jeśli marzą Wam się bajeczne plaże, baraszkowanie w cieplutkiej, krystalicznie czystej wodzie, nurkowanie z fajką lub całym
01 lutego 2020
Podróż na Mauritius, grudzień 2019 Ogród botaniczny Pamplemousses, czyli po francusku grejpfrut, to obowiązkowy punkt podróży po Mauritiusie. Nie mogliśmy
11 stycznia 2020
Mauritius, grudzień 2019 W Parku La Vanille  do woli napatrzyliśmy się na żółwie olbrzymie w olbrzymiej ilości (ponad 1000 sztuk)

Najnowsze artykuły: 

Jawa, Indonezja

 

Spośród 121 wulkanów na Jawie 40 uznaje się za aktywne. Niektóre z nich można bez większego trudu zobaczyć z bliska, a inne jak Semeru czy Merapi wymagają większego wysiłku. Jednym z najsłynniejszych jawajskich wulkanów, do którego krateru udało nam się zajrzeć jest Bromo (2 395 m).

 

 

W środku nocy opuściliśmy nasze ciepłe łóżka w wiosce Cemora Lawang, by w ciemności i chłodzie (temperatura była bliska 0 stopni) wjechać na punkt widokowy Penanjakan, z którego mieliśmy podziwiać wschód słońca nie nad jednym, lecz nad pięcioma wulkanami. A jednym z nich, z resztą najbardziej dymiącym, był właśnie Bromo. Cała grupa widzów czekała na fantastyczny spektakl przyrody w najpopularniejszym na Jawie - Parku Narodowym Bromo-Tengger-Semeru.

 

Wschód słońca nad wulkanem Bromo w Indonezji

Widok przepiękny i dla mnie egzotyczny, ponieważ nigdy wcześniej nie widziałam aktywnego wulkanu. Bromo wyrósł malowniczo wraz z innymi czterema stożkami w rozległej na 16 kilometrów kalderze prastarego wulkanu Tengger. Jest najmłodszy z całej piątki i wystaje na 133 metry ponad powierzchnią kaldery. Widoczne z punktu widokowego szczyty Kursi i Batok są wyższe od Bromo o odpowiednio 189 i 48 metrów. Nad uroczą piątką góruje najwyższy wulkan Jawy – majestatyczny Semeru (3676 m).

 

Wschód słońca nad wulkanem Bromo w Indonezji

Gdy napatrzyliśmy się już do woli na wulkany na tle nieba w pastelowych barwach i blasku wschodzącego słońca, zapakowaliśmy się do jeepa, którym mieliśmy zostać przewiezieni do podnóża Bromo. Zjechaliśmy na sam dół kaldery. Jechaliśmy po płaskim jak stół morzu szarego piasku wulkanicznego. Krajobraz zupełnie księżycowy.

 

Dymiący wulkan Bromo i nieaktywny Batok

Pył unosił się w powietrze za naszym jeepem i później, gdy wspinaliśmy się na stożek, aby spojrzeć do wnętrza krateru. Tak bliskiego spotkania z wulkanem jeszcze nie mieliśmy. Napięcie rosło. Z krawędzi krateru widzieliśmy kłęby wydobywającego się dymu. Niestety nie dało się w tym miejscu przebywać zbyt długo ze względu na duszące siarkowe opary. Ale wrażenie było niesamowite.

 

Miejscowi w pobliżu wulkanu Bromo

U podnóży wulkanów znajduje się buddyjsko-hinduistyczna świątynia Pura Luhur Poten, gdzie co rok podczas festiwalu Yadnya Kasada miejscowa ludność w pochodzie niesie ofiary z owoców, warzyw, ryżu, by dalej wspiąć się na krawędź Bromo, a następnie wrzucić ofiary do krateru. Wszystko, żeby przebłagać Bogów (Bromo jest bardzo aktywny, więc budzi strach).

 

Świątynia Pura Luhur Poten w pobliżu wulkanu Bromo

Kilka dni później wstaliśmy rano, by rozpocząć kolejną „wulkaniczną wyprawę”. Tym razem pojechaliśmy do miejscowości Dieng położonej na wysokości 2000 m n.p.m., dzięki czemu temperatura jest tam całkiem znośna. Miejsce to jest ciągle aktywne geologicznie, co dla Jawajczyków jest chlebem powszednim. Miejscowi ostrzegają, aby pod żadnym pozorem nie skracać sobie drogi przejściem na przełaj w miejscach bez ścieżek, ponieważ na Płaskowyżu Dieng spod ziemi często wydobywają się duże ilości dwutlenku węgla i można się udusić.

Za to widoki są spektakularne. W VIII lub IX wieku wybudowano tu hinduistyczne świątynie, które są najstarszymi kamiennymi konstrukcjami na Jawie, choć daleko im do wspaniałych budowli Prambananu. Trzeba jednak przyznać, że wędrówka wzgórzami wśród pól ryżowych, gorących źródeł, jezior i dymiących kraterów, gdy doda się jeszcze świątynie - dzieło ludzkich rąk sprzed 1000 lat – to absolutnie czas uczty dla podróżnika.

 

Stara świątynia na Płaskowyżu Dieng

21 grudnia 2017
Nagrywam film o wulkanie Bromo na Jawie

Fascynujące wulkany na Jawie

A jakie są Twoje  wrażenia? Zapraszam do komentowania.

Może masz jakieś sugestie  lub pytania? Chętnie poznam Twoją opinię. Pozdrawiam! 

Dwóch patrzy przez okno na tarasy

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Zdjęcia, filmy i teksty są naszą własnością. Kopiowanie i wykorzystywanie bez pisemnej zgody twórców jest zabronione.