Dwóch patrzy przez okno na tarasy

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Zdjęcia, filmy i teksty są naszą własnością. Kopiowanie i wykorzystywanie bez pisemnej zgody twórców jest zabronione.

Największe atrakcje Birmy
To ja

Witaj na blogu Filmy z plecaka!

 Relacje  z 5 kontynentów, filmy, zdjęcia, informacje, rekomendacje.

Plecak na logo blogu Filmy z plecaka
10 października 2022
Seszele 2022 Pierwsze co rzuciło mi się w oczy w drodze z lotniska po wylądowaniu na Seszelach, to tropikalna roślinność
04 października 2022
Seszele 2022 Piątego dnia naszej podróży na Seszele wybraliśmy się promem Inter Island z Praslin na wyspę La Digue, co
10 lipca 2022
Seszele 2022 Na Praslin dowiedziałam się, że Seszelczyk nie będzie zachwycony,  gdy  ugościmy go rybą. Owoców morza mają oni „po
21 maja 2022
Seszele, 2022. Mahe jest największą wyspą Seszeli. Ma około 144 k2 powierzchni, 26 km długości i 17 km szerokości (niektóre

Najnowsze artykuły: 

7 nowych cudów świata

 

Chociaż w 2003 roku chiński astronauta Yang Liwei obalił mit, że Wielki Mur Chiński jest jedyną konstrukcją widoczną z kosmosu, to i tak ciągle pozostaje on największą atrakcją Państwa Środka, którą po prostu musieliśmy zobaczyć. W końcu należy do 7 nowych cudów świata nowych, w odróżnieniu od pierwszej siódemki cudów starożytnych, z których przetrwała tylko piramida Cheopsa. W 1987 roku cały system obronny został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

 

Ten filmik zmontowałam właśnie wczoraj, po wielu latach od jego zarejestrowania na kamerze DV - pamiętacie może , że były takowe? Ciekawe, czy Wam się spodoba.

 

Akurat, gdy po miesiącu wędrówki po Chinach znaleźliśmy się w Pekinie, władze zlikwidowały możliwość indywidualnego dojazdu do Badaling, gdzie fragment Muru został odrestaurowany i jako pierwszy udostępniony dla zwiedzających.

Już to, że pojechaliśmy zwiedzać Wielki Mur Chiński z wycieczką chińskich turystów było atrakcją samą w sobie. A trzeba Wam wiedzieć, że Chińczycy bardzo lubią podróżować po swoim kraju. Mają przecież co oglądać na ogromnym terytorium, tylko o 200 tys. km2 mniejszym od USA i ponad 2 razy większym od obszaru Unii Europejskiej.

 

Obecną postać Wielki Mur Chiński uzyskał z XV wieku

Obecną postać Wielki Mur Chiński uzyskał z XV wieku

 

Przez całą 70-kilometrową drogę z Pekinu do Badaling przewodnik głośno opowiadał uczestnikom o celu podróży, z takim przejęciem, że z radością opuściliśmy autokar, gdy tylko dotarliśmy na miejsce. Ups, wcale nie na miejsce, tylko najpierw zawieziono nas do przydrożnego sklepu z pamiątkami i jedwabiem. Ale nam nie w głowie były zakupy – nie mogliśmy się doczekać  Wielkiego Muru Chińskiego, gdy byliśmy od niego o krok.

Przewodnik nie był z nas dumny, więc tak na wszelki wypadek, gdybyśmy jednak się rozmyślili, powiózł wycieczkę jeszcze do jednego sklepu, tym razem zielarskiego z korzeniami imbiru i żeń-szenia w najróżniejszych postaciach, najwyższej jakości herbatą, ziołami i nalewkami na wężach, skorupiakach i innych bliżej nieznanych składnikach prozdrowotnych. Nawet nie weszliśmy do środka, więc przewodnik spasował, a może taki miał plan od początku (przecież nie rozumiemy chińskiego, a on nie znał angielskiego) i w końcu dotarliśmy na miejsce.    

 

System obronny oprócz muru tworzą liczne wieże i baszty

System obronny oprócz muru tworzą liczne wieże i baszty

 

Jak to zwykle bywa, zabytek dobrze znany ze zdjęć i filmów, i tak robi kolosalne wrażenie, gdy ogląda się go „w realu”. Nie wierzcie, że jakiekolwiek filmy zastąpią osobisty kontakt z tymi skarbami. Nie - tam trzeba być i za każdym razem jest się na wdechu. Tak było w przypadku Machu Pitchu, Tadż Mahal, Petry, Angkor Wat i innych najbardziej znanych atrakcji światowego dziedzictwa, o których zobaczeniu marzy się od dziecka.  

 

W Badaling Wielki Mur Chiński ciągnie się na wysokości ponad 1000 m n.p.m.

W Badaling Wielki Mur Chiński  zbudowano na wysokości ponad 1000 m n.p.m.

 

Sceneria gór wznoszących się na wysokość ponad 1000 m n.p.m. w okolicach Badaling razem z murem i wieżyczkami obronnymi jest bajkowa. Oglądając tylko fragment Wielkiego Muru Chińskiego, stąpając wyżej i wyżej, nieraz po stromych schodach, w głowie się nie mieści, jak wiele wysiłku musiało kosztować zbudowanie go na odcinku ponad 6 tysięcy km, co po doliczeniu naturalnych barier, takich jak wzgórza i rzeki, daje spektakularną długość systemu fortyfikacji przekraczającą 8 tysięcy kilometrów. Wrażenie potęguje fakt, że ten imponujący swym rozmachem projekt rozpoczęto w III wieku przed naszą erą.

 

Wielki Mur Chiński ciągnął się na przestrzeni ponad 8 tysięcy kilometrów

Wielki Mur Chiński ciągnął się na przestrzeni ponad 8 tysięcy kilometrów

 

Ta największa linia obrony na świecie przez lata zapewniała względny spokój na terenach przygranicznych cesarstwa chińskiego i umożliwiała prowadzenie handlu wzdłuż Jedwabnego Szlaku, co nie zmienia faktu, że wielokrotnie była skutecznie forsowana przez Turków, Mongołów i Mandżurów.

Zwiedzaliśmy Wielki Mur Chiński dawno temu (widać po jakości filmu). Gdybyście mieli się tam wybrać, co szczerze polecam, znalazłam dla Was informacje praktyczne m.in. na temat taniego dojazdu do Badaling z 2019 r. pod tym linkiem.

Kliknij TU, jak chcesz zobaczyć  więcej na temat naszych dwóch podróży do Chin.

21 lutego 2021
Wielki Mur Chiński w Badaling

Wielki Mur Chiński