Pałace Radżastanu jak z "Baśni tysiąca i jednej nocy"

Dżajpur-Indie
04 lutego 2018

Indie, Fort Amber i pałace Dżajpuru

 

Piękne pałace i forty Radżasthanu w północno-zachodnich Indiach, to tylko część spuścizny po 565 maharadżach i  radżach,  którzy jeszcze w latach 40 XX wieku władali prawie trzecią częścią terytorium Indii. Intrygujący i malowniczy  Fort Amber  niedaleko Dżajpuru, to powstały w XVI w. kompleks budowli obronnych i pałacowych należący do   indyjskich rodów rycerskich – radźputów. Amber był ich   stolicą   od XI wieku. Zobacz film (prawie 6    minut):

 

 

Zbudowany z rozmachem Fort jest mieszanką stylów, łącząc elementy budownictwa hinduskiego i muzułmańskiej architektury Mogołów.

 

Widok z Fortu Amber-Radżastan-Indie

 

Turyści mają tu nie lada atrakcję – wjazd do Amber na grzbiecie słonia.   Z murów, wieżyczek i krużganków podziwiać można wspaniałe widoki na fortyfikacje okalające okoliczne wzgórza i wiele pięknych obiektów architektonicznych oraz ogrody na jeziorze leżącym u stóp twierdzy.

 

Fort Amber-Radżastan-Indie

 

Fort Amber z dołu-Radżastan-Indie

 

Wewnątrz murów znajdujemy świątynię, kilka bogato zdobionych pałaców z dziedzińcami, słynną Salą Lustrzaną, Salą Rozkoszy, Chwały i wsparty na 40 kolumnach pawilon audiencji publicznych.

 

Bogate zdobienia w Forcie Amber-Radżastan-Indie

 

W 1727 roku radźpucki radża Dźaj Singh II zdecydował o przeniesieniu stolicy z fortu Amber do położonego 10 km dalej nowo wybudowanego miasta, nazwanego Dźajpurem od imienia założyciela. Dziś trzymilionowe  miasto Dżajpur, położone 265 km od Delhi, bywa nazywane Różowym Miastem ze względu na jednolity kolor budynków. Sąsiedztwo pustyni sprawia, że deszcz pada tu rzadko (my trafiliśmy na ulewę), a temperatury dochodzą niemal do 50 °C. Krowy i świnie błąkające się po ulicach pełnych różnej maści pojazdów, mimo wszystko nas zaskoczyły.

 

Pałac Wiatrów-Dżajpur-Indie

 

Gdy w 1799 r. we Francji władzę obejmował Napoleon Bonaparte maharadża Sawai Pratap Singh zbudował Pałac Wiatrów, przylegający do kompleksu Pałacu Miejskiego. Zadedykował go Krysznie, więc pięciopiętrowa fasada budowli z 953 małymi balkonikami przypomina kształtem koronę Kryszny. Niektórym kojarzy się z ulem. Ściany budowli mają jedynie 20 cm grubości.

Nie wiadomo jakie było oryginalne przeznaczenie pałacu, ponieważ nie zachowały się żadne dokumenty na ten temat. Panuje natomiast przekonanie, że budowla miała umożliwiać żonom, konkubinom maharadży i damom dworu podglądanie życia codziennego miasta z ukrycia, bowiem Pałac powstał w okresie, kiedy restrykcyjnie przestrzegano praktyki  purdah – uniemożliwiania publicznej obserwacji kobiet.

Tradycja purdah wywodzi się jeszcze z dawnej Persji i została przejęta przez islam. Jej muzułmańscy zwolennicy na zarzuty, że przez purdah kobiety stają się ofiarami męskiej dominacji i ich izolacji z życia społecznego, powiadają, że to właśnie strój zakrywający kobiety od stóp do głów daje im wyzwolenie. Nikt przecież nie może oceniać ich na podstawie wyglądu zewnętrznego, a jedynie takich przymiotów jak intelekt, wiara i osobowość. Jak szlachetnie!

Oprócz Pałacu Wiatrów warto powłóczyć się po innych zakątkach kompleksu Pałacu Miejskiego, który rozpościera się na przestrzeni stanowiącej siódmą część całego starego miasta. Prowadzi do niego wiele bram.

 

Dżajpur-Indie

 

Pałac Miejski tym bardziej wzbudza ciekawość, gdy ma się w pamięci fakt, że w jego części mieszka wciąż rodzina maharadży Dżajpuru, która turystom udostępniona kilka pawilonów i dziedzińców kompleksu.

W dawnym Pałacu Powitań podziwialiśmy stroje i inne przedmioty dawnych władców, a ich portrety - w sali audiencyjnej. Broń białą i palną prezentuje pobliskie muzeum, a wisienką na torcie, choć trochę przyciężką, są  dwa ogromne naczynia na wodę, wpisane do księgi Rekordów Guinnessa jako największe na świecie przedmioty wykonane w całości ze srebra. Każde z nich zawierało ponad 300 kilogramów czystego kruszcu. Maharadża, gdy udawał się w podróż do Anglii na diamentowy jubileusz królowej Wiktorii, zabrał w nich wodę ze świętej rzeki Ganges, bowiem innej nie pijał. 

 

Masz ochotę na więcej relacji z  Indii?

Zobacz:

  1. Czerwony Fort - wizytówka Delhi

  2. Kadżuraho - "Kamasutra" w innym wydaniu

  3. Delhi

  4. Waranasi – święte miasto

  5. Tadż Mahal - łapówka dla Allaha

Najnowsze artykuły: 

04 kwietnia 2024
Maroko, 2023 Maroko skrywa wiele magicznych miejsc, a jednym z nich jest urokliwe miasteczko Essaouira (Assawira), które zachwyca odwiedzających swoim
17 marca 2024
Maroko 2023 Witajcie w hipnotycznym Marrakeszu, gdzie każdy kąt skrywa historię, a każdy krok to wyzwanie dla zmysłów, gdyż zapachy
29 lutego 2024
Maroko 2023 Fez założył pierwszy król Maroka Położenie Fezu jest niesamowite, a panorama miasta z dwóch punktów widokowych usytuowanych na
06 stycznia 2024
Maroko, 2023 Rabat jest jednym z czterech cesarskich miast w Maroku. Jego charakterystyczną cechą jest harmonijne połączenie dawnej architektury z

Witaj na blogu Filmy z plecaka!

Relacje  z 5 kontynentów, filmy, zdjęcia, informacje, rekomendacje.

To ja
Największe atrakcje Birmy

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Zdjęcia, filmy i teksty są naszą własnością. Kopiowanie i wykorzystywanie bez pisemnej zgody twórców jest zabronione.

Dwóch patrzy przez okno na tarasy