Najnowsze artykuły: 

04 kwietnia 2024
Maroko, 2023 Maroko skrywa wiele magicznych miejsc, a jednym z nich jest urokliwe miasteczko Essaouira (Assawira), które zachwyca odwiedzających swoim
17 marca 2024
Maroko 2023 Witajcie w hipnotycznym Marrakeszu, gdzie każdy kąt skrywa historię, a każdy krok to wyzwanie dla zmysłów, gdyż zapachy
29 lutego 2024
Maroko 2023 Fez założył pierwszy król Maroka Położenie Fezu jest niesamowite, a panorama miasta z dwóch punktów widokowych usytuowanych na
06 stycznia 2024
Maroko, 2023 Rabat jest jednym z czterech cesarskich miast w Maroku. Jego charakterystyczną cechą jest harmonijne połączenie dawnej architektury z
01 maja 2017
W kompleksie Czerwonego Fortu w Delhi

Delhi, Indie

W 1648 r.  ukończono budowę Czerwonego  Fortu – jednego z najbardziej rozpoznawalnych obiektów architektonicznych Delhi. 

Budowla pełniła  rolę pałacu cesarza Szahdżahana, gdy ten przeniósł stolicę z Agry do Delhi.  Najsłynniejszym dziełem Szahdżahana jest Tadż Mahal w Agrze - mauzoleum wzniesione dla ukochanej żony Mumtaz.

Wracając do Czerwonego Fortu, stanowi on symbol niepodległości Indii, wyzwolenia spod władzy Wielkiej Brytanii w 1947 r. Potężne, jak łatwo się domyślić, czerwone  mury otaczają ponad 100 hektarowy  obszar  wypełniony ogrodami i budowlami różnego przeznaczenia. 

Zobacz jak wygląda na filmie:

 

Istnieje zwyczaj, zapoczątkowany przez Mahatmę Ghandiego, że w święto niepodległości, czyli 15 sierpnia, premierzy wygłaszają orędzie z głównej bramy fortu o nazwie Lahore Gate (widoczną na pierwszym kadrze filmu powyżej).

Przekraczając bramę Lahore Gate wnikamy do rezydencji cesarskiej Szahdżahana, a zatem do centrum świata Mogołów.  To świat dworskich intryg, filozoficznych dysput, żarliwych modlitw, intryg, wzlotów i upadków. Czasami był to świat pełen okrucieństwa. Sam   cesarz   Szachdżahan został uwięziony   w innym Czerwonym Forcie, który był wcześniej cesarską siedzibą w Agrze, przez własnego syna, po przejęciu przez niego władzy.

 

Starszy Czerwony Fort w Agrze

Czerwony  Fort w Agrze

 

Były cesarz miał przynajmniej widok na  swoje największe dzieło, przez które trwale zapisał się w historii ludzkości. To właśnie Szachdżahan stworzył     Tadż Mahal .

 

Tadż Mahal powstał z wyobraźni Szachdżachana

Tadż Mahal w Agrze

 

Wewnątrz fortu znajduje się kilka mniejszych budynków, rozrzuconych wśród eleganckich ogrodów. Mijamy Dom Bębna (Naubat Khana), z którego donośne bicie w bębny obwieszczało przybycie do fortu gości cesarza. Pierwotnie mury skrywały 6 pałaców, z których do dziś przetrwało 5. Mimo nazwy, nie wszystkie obiekty fortu zostały wybudowane z czerwonego piaskowca. Wiele z nich, jak na przykład Perłowy Meczet, Sala Audiencji i pałace Khas Mahal oraz Mumtaz Mahal wzniesiono z białego marmuru.

Przepiękne obiekty wewnątrz Czerwonego Fortu w Delhi

 

W Rang Mahal (Pałacu Barw) niegdyś mieszkały cesarskie żony i konkubiny. Można sobie tylko wyobrazić, jak bogato był ozdobiony zanim około 1857 roku Brytyjczycy urządzili w nim stołówkę dla żołnierzy, wcześniej zadając klęskę imperium Mogołów.

Przez dwieście lat historii Fortu Mogołowie stworzyli tu wyrafinowaną i zachwycającą  mieszankę kultury hinduskiej, perskiej  i timurydzkiej.  Większość tych osiągnięć rozpierzchła się  w 1857 roku wraz z upadkiem powstania  Mogołów przeciwko Brytyjczykom , którzy zdemolowali i ograbili cesarską rezydencję, a ostatniego cesarza Bahadura Shaha II, najpierw  uwięzili, osądzili, aż w końcu  wygnali.

 

Pawilony cesarskie w Czerwonym Forcie w Delhi

 

Ponad dwie trzecie budowli Brytyjczycy całkowicie zniszczyli, stawiając na ich miejscu wojskowe baraki. Przetrwały właśnie budynki z marmuru, pewnie z powodu twardości materiału. Rozkradli  lub zniszczyli  meble, wydłubali  klejnoty ze ścian, zdarli  srebrną i złotą blachę z sufitów, zupełnie tak, jak czynili to barbarzyńcy podczas najazdów na cesarstwo rzymskie.

 

 

Dziś Czerwony Fort w Delhi, wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO, jest świetnie utrzymany i stanowi nie lada atrakcję turystyczną. Kliknij, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o Delhi

 

Tak się podróżuje w Delhi, koniecznie z Sikhem w turbanie

Tak się podróżuje w Delhi, koniecznie z Sikhem w turbanie

 

 

Masz ochotę na więcej relacji z  Indii?

Zobacz:

  1. Pałace Radżastanu jak z "Baśni tysiąca i jednej nocy"

  2. Kadżuraho - "Kamasutra" w innym wydaniu

  3. Delhi

  4. Waranasi – święte miasto

  5. Tadż Mahal - łapówka dla Allaha

Czerwony Fort - wizytówka Delhi

Witaj na blogu Filmy z plecaka!

Relacje  z 5 kontynentów, filmy, zdjęcia, informacje, rekomendacje.

To ja
Największe atrakcje Birmy

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Zdjęcia, filmy i teksty są naszą własnością. Kopiowanie i wykorzystywanie bez pisemnej zgody twórców jest zabronione.

Dwóch patrzy przez okno na tarasy