Najnowsze artykuły: 

04 kwietnia 2024
Maroko, 2023 Maroko skrywa wiele magicznych miejsc, a jednym z nich jest urokliwe miasteczko Essaouira (Assawira), które zachwyca odwiedzających swoim
17 marca 2024
Maroko 2023 Witajcie w hipnotycznym Marrakeszu, gdzie każdy kąt skrywa historię, a każdy krok to wyzwanie dla zmysłów, gdyż zapachy
29 lutego 2024
Maroko 2023 Fez założył pierwszy król Maroka Położenie Fezu jest niesamowite, a panorama miasta z dwóch punktów widokowych usytuowanych na
06 stycznia 2024
Maroko, 2023 Rabat jest jednym z czterech cesarskich miast w Maroku. Jego charakterystyczną cechą jest harmonijne połączenie dawnej architektury z
28 grudnia 2023
Maroko - Sahara Zachodnia Na temat Sahary Zachodniej (bagatela 266 tysięcy km2) dotychczas wiedziałam niewiele. Będąc na początku listopada w
16 grudnia 2023
Maroko 2023 Z pewnością możecie sobie wyobrazić, jaką przyjemnością jest zamiana zgiełku suku na urokliwy ogród ukryty w plątaninie uliczek
01 listopada 2023
Tanzania, Zanzibar, sierpień 2023 Jeśli nie interesuje Cię plażowanie, albo już Ci się znudzi pławienie się w luksusie ośrodków wypoczynkowych

Witaj na blogu Filmy z plecaka!

Relacje  z 5 kontynentów, filmy, zdjęcia, informacje, rekomendacje.

To ja
Największe atrakcje Birmy

Zastanów się dwa razy zanim tam pojedziesz

Piątak lancetowaty
30 czerwca 2018

20 najniebezpieczniejszych krajów  dla podróżujących

 

Listę rankingową 20 najniebezpieczniejszych krajów dla Amerykanów przygotował Departament Stanu USA po przeanalizowaniu liczby przypadków śmiertelnych turystów amerykańskich w latach 2009-2016. Lista została opublikowana na stronie https://www.destinationtips.com/. A ponieważ nie mamy na czole napisane skąd jesteśmy, warto wziąć sobie do serca ostrzeżenia rządu Stanów Zjednoczonych.

Nasze służby nie prowadzą statystyk dotyczących najbardziej niebezpiecznych kierunków dla turystów, ale na stronie www.msz.gov.pl można znaleźć informacje o stanie bezpieczeństwa w poszczególnych państwach. MSZ publikuje również specjalne ostrzeżenia dla polskich obywateli.

 

Nie mam zamiaru nikogo straszyć, bo w pięciu krajach z tej listy byliśmy, ale lepiej wiedzieć i zachować zwiększone środki ostrożności, niż pożałować swojej niewiedzy.

 

Zebrałam informacje Departamentu Stanu USA i polskiego MSZ. Zaczynamy od najniebezpieczniejszych miejsc:

 

 1. Meksyk (598 zgonów obywateli USA)

Meksyk jest w czołówce krajów, w których mnożą się akty przemocy. Bitwy gangów, ataki na turystów, a także przypadki rozpowszechniania skażonego alkoholu np. w okolicach Cancun i cudownego Playa del Carmen. Byliśmy w Meksyku w 2006 roku. Nie przytrafiło nam się nic przykrego, ale nie wiem, czy pojechałabym teraz do najbardziej obecnie zagrożonych przestępczością zorganizowaną rejonów jak stany Sinaloa, Baja California, Chiapas, Guerrero, Nuevo Leon oraz Michoacan. Zagrożenia wynikają przede wszystkim z działania na tym terenie karteli narkotykowych. Jak wszędzie, nie należy wsiadać do nieoznakowanych taksówek i nie afiszować się kosztownymi przedmiotami. Także nasz MSZ radzi, aby „w mieście Meksyk wystrzegać się zatrzymywania taksówek na ulicy i kiedy to możliwe wybierać taksówki zamawiane telefonicznie. W porwaniach mogą brać udział osoby podające się za funkcjonariuszy policji”.

 

Indianka siedząca przy straganie z pamiątkami

Indianka z Guanajuato w Meksyku

 1. Afganistan (84 zgonów obywateli USA)

W Afganistanie mamy do czynienia z ogromnym zagrożeniem terrorystycznym, działaniem zamachowców-samobójców, braniem zakładników i porwaniami.  Poza obszarem miejskim Kabulu należy unikać poruszania się po poboczach dróg i nieznanych terenach ze względu na miny, niewypały pozostałe po działaniach wojennych. Fotografowanie kobiet może prowadzić do kłopotów.

 1. Filipiny (74 obywateli USA zostało zabitych).

Departament Stanu przestrzega szczególnie przed podróżą do Marawi i Mindanao, gdzie istnieje poważne niebezpieczeństwo porwania ze strony grup terrorystycznych lub bycia wciągniętym w ciągłe konflikty między grupami terrorystycznymi i siłami bezpieczeństwa.

Nasze Ministerstwo Spraw Zagranicznych także odradza podróże do południowej części Filipin w związku z zagrożeniem terrorystycznym, możliwymi starciami zbrojnymi pomiędzy siłami rządowymi a rebeliantami z ugrupowań islamistycznych, a także ze względu na podwyższone ryzyko porwań cudzoziemców. Dodatkowo MSZ ostrzega przed podróżami na wyspy Cebu i Bohol – na obu byliśmy w 2014 roku i nie czuliśmy żadnego zagrożenia, ale sytuacja mogła ulec zmianie.

 

Pięknie pomalowany filipiński Jeepney

Legendarny jeepney na Filipinach

 1. Haiti (65 ofiar przed huraganem)

W 2016 r. Haiti nawiedził huragan Matthew, po którym liczba porwań dla okupu i morderstw wzrosła dramatycznie. Rząd amerykański doradził Amerykanom, by trzymali się z daleka zwłaszcza od południowych obszarów tego kraju. Nawet pracownicy ambasady USA nie poruszają się na zewnątrz w godzinach od 1:00 do 5:00, a na podróż do niektórych regionów muszą uzyskać pozwolenie. Nasz MSZ także odradza podróż do tego kraju i dodaje, że działania organów porządku publicznego i wymiaru sprawiedliwości są tu mało skuteczne.

 1. Honduras (46 zgonów obywateli USA)

W okolicach Tegucigalpa, San Pedro Sula i La Ceiba przestępcy są znani z brutalnych zbrodni, łącznie z zabójstwami. Honduras od dawna jest krajem o jednym z najwyższych wskaźników morderstw, więc zachowanie czujności ma ogromne znaczenie. Nasz MSZ pisze, że cały region Ameryki Środkowej należy do najbardziej niebezpiecznych części świata i zaleca „rezygnację z podróży indywidualnych, w szczególności z wypraw pieszych, rowerowych, motocyklowych, a także własnym lub wynajętym samochodem. Bardzo często ofiarami napadów stają się zagraniczni turyści podróżujący wynajętymi busami. Bandyci z reguły wchodzą do pojazdu na stacjach benzynowych, podczas tankowania i postoju. Aby zminimalizować ryzyko, zaleca się podróżowanie samolotami i w większych, zorganizowanych grupach”.

 

Ulica w Santo Domingo w Dominikanie

 1. Republika Dominikany (45 zgonów obywateli USA)

Większość przestępców tym karaibskim kraju, znanym z pięknych plaż i aromatycznej kuchni, nosi broń i nie boi się jej użyć wobec turysty, który stawia opór. Departament Stanu radzi zachować ostrożność, starać się nie wyróżniać strojem lub drogimi przedmiotami i podróżować z partnerem, a najlepiej w większych grupach. Nasz MSZ radzi, aby poruszać się głównie w strefach turystycznych i nadmienia, że Dominikana leży w strefie huraganowej.

 1. Jamajka (39 Amerykanów straciło życie)

W rodzinnym kraju Boba Marleya do przemocy często dochodzi w Kingston i Montego Bay. Do strzelanin i morderstw dochodzi także w Arnett Gardens, Mountain View i Tivoli Gardens. Nasz MSZ dodaje, że lepiej nie korzystać z transportu publicznego po zmroku, wybierać jedynie z autoryzowane przez Jamaica Tourist Board linie taksówek lub taksówki hotelowe, a podczas jazdy samochodem, zamykać drzwi na zamek. Należy też zachować szczególną ostrożność przy korzystaniu z bankomatów.

 

Pomnik Kolumba na tle katedry w Santo Domingo

Pomnik Kolumba w Santo Domingo, Dominikana

 1. Salwador (34 amerykańskich ofiar)

Kraj z jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie. Morderstwa i napady po wypłacie pieniędzy z bankomatu są tu powszechne. Nawet w parkach narodowych nie można się czuć bezpiecznie, gdyż wzrosła liczba napadów z bronią w ręku. Ambasada USA radzi swoim pracownikom, aby nie chodzili, nie biegali ani nie jeździli rowerem po niestrzeżonych ulicach i parkach.

 1. Kostaryka (27 Amerykanów zginęło)

Nasz MSZ pisze: „Zagrożenie przestępczością jest bardzo wysokie, a w ostatnim okresie wzrosło. Zagrożenie dla turystów jest największe spośród całego regionu Ameryki Środkowej. Stosunkowo liczne są gangi młodocianych przestępców, związanych z rynkiem narkotyków i prostytucji. Poruszanie się w pojedynkę nie jest wskazane z powodu częstych napadów rabunkowych z bronią w ręku. Należy uważać także na licznych kieszonkowców.” Choć  wydaje się, że to raj dla miłośników przyrody, dobrze wiedzieć, że zdarzają się incydenty takie, jak ten, w którym ofiarą stała się 49-letnia kobieta z Nowego Jorku, która zmarła w wyniku obrażeń zadanych przez samicę rekina tygrysiego (może mieć nawet do 5 metrów długości). Nurkowała ze swoim instruktorem, który także odniósł poważne rany.

 

Kostarykańskie plaże są przepiękne

 

 1. Gwatemala (26 zgonów obywateli USA)

Poziom przemocy w tym kraju jest określany jako "krytyczny", ale Amerykanie nie są jakimś specjalnym celem ataków. Zdecydowanie Departament Stanu każe unikać gwatemalskiej granicy z Meksykiem oraz innych obszarów przygranicznych, w tym parków narodowych Sierra de Lacandon i Laguna del Tigre, które należą do najbardziej niebezpiecznych obszarów w całym kraju.  Napaści seksualne, napady z bronią, również na samochody są powszechne, gdzie podróżni są zwykle atakowani po wejściu do auta lub wyjeździe z międzynarodowych terminali lotniczych. Ambasada USA nie zaleca pobytu Amerykanów w hotelach w stolicy Gwatemali. Co robić, gdy od dawna marzy nam się podróż do Gwatemali?

 1. Kolumbia (ze statystyką 25 zabitych turystów z USA)

Szczególnie uważać należy w Arauca, Cauca, Choco i Norte de Santander z powodu zagrożenia przemocą i terroryzmem. Zorganizowane grupy przestępcze, w tym także Armia Wyzwolenia Narodowego (ELN) wymuszają haracze, porwają w celu uzyskania okupu i rabują. Do kolejnych brutalnych ataków rebeliantów doszło 10 stycznia 2018 r.

Nasz MSZ w marcu tego roku wydał specjalne ostrzeżenie: „W związku z eskalacją zamachów terrorystycznych przeprowadzanych przez lewicową partyzantkę Armia Wyzwolenia Narodowego (ELN), a także działalnością zorganizowanych grup przestępczych, Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróżowanie do następujących departamentów i regionów Kolumbii: Arauca, Cauca (z wyjątkiem Popayán),

Chocó (z wyjątkiem Nuquí), Norte de Santander, w szczególności do regionu Catatumbo, Caquetá, region Urabá, Putumayo, Magdalena Medio, port Buenaventura, Nariño, Vichada, Vaupés.”

 1. Belize (zgłoszono 16 przypadków śmierci turystów z USA)

Pomimo ostrzeżeń o podróży, Amerykanie wciąż odwiedzają Belize, mimo że
brutalne zbrodnie bronią w ręku są tu dość powszechne, w tym napaści na tle seksualnym. Członkowie gangów i przestępcy celują w turystów na drogach i w ośrodkach wypoczynkowych. Lokalne organy ścigania nie dysponują odpowiednimi zasobami, aby zareagować na te tragiczne zbrodnie.

 1. Ekwador (śmierć poniosło 12 turystów amerykańskich)

Poszukiwacze przygód i miłośnicy przyrody przybywają podziwiać Ekwador, ale nie jest tu bezpiecznie, szczególnie przy północnej granicy, zwłaszcza w Esmeraldas, Carchi i Sucumbíos. Planując wizytę w Ekwadorze trzeba się liczyć z dużym prawdopodobieństwem rabunku z bronią w ręku gwałtu i kradzieży w hotelach. Nasz MSZ dodaje, że „Bolączką jest agresywny sposób jazdy miejscowych kierowców, szczególnie narażenie są piesi. Przepisy drogowe łamane są nagminnie.”

 1. Tajlandia (11 podróżników amerykańskich zginęło)

Podróżnicy, którzy szukają ciepłej pogody, wspaniałych plaż i taniego jedzenia, przyjeżdżają do Tajlandii przez cały rok, chociaż na niektórych obszarach takich, jak Yala, Pattani, Narathiwat i Songkhla, z powodu niepokojów społecznych, występuje przemoc wobec Amerykanów. Pracownicy rządowi nie mogą odwiedzać tych obszarów bez uprzedniej zgody, gdyż panuje tu stan wojenny. W artykule opublikowanym przez The Independent zauważono, że "gwałtowne napaści na tle seksualnym i niesprowokowane ataki odnotowano w popularnych miejscach turystycznych, w tym w archipelagu Koh Samui i prowincji Krabi" (a trzeba Wam wiedzieć, że z punktu widzenia turysty, to wspaniałe kierunki podróży).

Brytyjska organizacja zajmująca się bezpieczeństwem w ruchu drogowym FIA Foundation for Automobile and Society w swoim raporcie z 2011 r. uznaje Tajlandię za drugie najbardziej niebezpieczne miejsce dla turystów na świecie, jeśli chodzi o możliwość poniesienia śmierci lub obrażeń w wyniku wypadku drogowego.

Nasze Ministerstwo Spraw Zagranicznych szacuje, że z Polski wyjeżdża tam rocznie 45-50 tys. osób. Nasze służby nie prowadzą statystyk dotyczących najbardziej niebezpiecznych kierunków dla turystów, jednak 20 lutebo 2018 r. wydało ostrzeżenie: „W związku z zagrożeniem terrorystycznym, Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzega przed podróżami do Tajlandii. MSZ ostrzega w szczególności przed podróżami do południowych prowincji Pattani, Yala, Narathiwat i Songkhla, w których regularnie dochodzi do ataków bombowych i z użyciem broni palnej. Zagrożenie terrorystyczne występuje również na pozostałym terytorium Tajlandii, w tym w Bangkoku, na wyspie Phuket i w popularnych wśród turystów miejscowościach jak Krabi, Hua Hin itd.” Wielka Brytania i Australia, których obywatele bardzo często wybierają jako cel podróży właśnie Tajlandię, uznają ją za jedno z najbardziej niebezpiecznych państw dla swoich turystów.

 

Łodzie na pływającym targu

Słynny pływający targ w Tajlandii

 1. Nigeria (10 amerykańskich turystów straciło życie)

Zagrożenia związane z użyciem przemocy, piractwem i terroryzmem nadal stanowią poważne problemy w Nigerii. Przykładowo na północnym wschodzie działa grupa terrorystyczna Boko Haram, która organizuje brutalne ataki na cele turystyczne, obiekty rozrywkowe, szkoły i kościoły. Niestety organy ścigania rzadko reagują w tych sprawach, dlatego ofiary pozostają często bez wsparcia i właściwej opieki medycznej.

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało 10 maja 2018 r. ostrzeżenie, w którym „informuje o szczególnie wysokim zagrożeniu atakami pirackimi na statki w Zatoce Gwinejskiej oraz zamachami terrorystycznymi na terenie północnej i środkowej Nigerii, a także napadami rabunkowymi i porwaniami na terenie całego kraju.”

 1. Bahamy (zginęło 9 amerykańskich turystów)

Rząd USA zaleca "zwiększoną ostrożnością" podczas odwiedzin na Bahamach. Przestępcy w regionach turystycznych upatrują sobie potencjalne ofiary napadów z bronią w ręku lub napaści na tle seksualnym, które są tutaj wyższe niż w jakimkolwiek innym kraju karaibskim. Nasz MSZ nie zaleca się korzystania z nielicencjonowanych taksówek, podobnie jak w większości krajów Ameryki Środkowej.

 1. Irak (podobnie jak Bahamy, Irak pochłonął 9 turystów z USA).

Według Rządu Stanów Zjednoczonych, Irak jest uważany za miejsce wysokiego ryzyka na poziomie 4, co oznacza, że Amerykanie nigdy nie powinni podróżować do tego kraju. Zagrożenie terroryzmem jest powszechne, a turyści ze Stanów Zjednoczonych są celem brutalnych zbrodni dokonanych przez grupy terrorystyczne i powstańcze. ISIS nadal aktywnie przeprowadza ataki w całym kraju i na terytorium, nad którym sprawuje kontrolę. Turyści w Iraku muszą również radzić sobie z gangami przestępczymi i lokalną milicją. Nasz MSZ także pisze, że „Sytuacja wewnętrzna w Iraku pozostaje niestabilna i skrajnie niebezpieczna, aczkolwiek różna dla poszczególnych regionów kraju.”

 

Widok na nowoczesną dzielnicę Panama City

 1. Panama (także 9 amerykańskich turystów zginęło w Panamie od 2009 r.)

Rząd Stanów Zjednoczonych (nasz MSZ również) uważa części tego kraju, jak Panama City i Colon jako zagrożenie dla Amerykanów, ponieważ mają one jedne z najwyższych wskaźników przestępczości, w tym morderstwa, porwania i gwałty. Rząd odradza wizytę na wybrzeżu Mosquito w kraju i regionie Darién z powodu groźby użycia przemocy przez organizacje przestępcze. Na terenach rzadko uczęszczanych opieka medyczna lub pomoc organów ścigania jest bliska zeru, ponieważ zasoby są ograniczone.

Oprócz zagrożenia ze strony przestępców, niektóre z pięknych plaż na wybrzeżu Oceanu Spokojnego mają śmiertelne prądy, które rokrocznie kosztują życie wielu odwiedzających.

 1.  Jemen (ponownie wynik 9 turystów amerykańskich, którzy ponieśli śmierć)

To także kraj, który ma ryzyka wycenione na poziomie 4, ze względu na konflikt zbrojny, niepokoje społeczne i terroryzm. Terroryści często planują zabójcze akcje w popularnych ośrodkach turystycznych i węzłach transportu publicznego. Nasz MSZ pisze, że „W związku ze znacznym pogorszeniem się poziomu bezpieczeństwa w Jemenie odradza się wszelkie podróże turystyczne oraz ograniczenie podróżowania do tego kraju do niezbędnego minimum.”

 1.  Brazylia (ponownie 9 amerykańskich turystów zginęło)

Kto nie marzy o wyjeździe do Brazylii? Dzięki wspaniałej kuchni, nieskazitelnej pogodzie i dziewiczym plażom turystyka stała się tu dynamicznie rozwijającym się przemysłem. Rząd USA jednak ostrzega podróżnych przed wizytą w obszarach graniczących z Wenezuelą, Kolumbią, Peru, Boliwią i Gujaną z powodu wysokiego zagrożenia przestępstwami z użyciem przemocy w centrach transportowych, hotelach i popularnych ośrodkach turystycznych o praktycznie każdej porze dnia, a tym bardziej nocy. Należy zachować ostrożność podczas wizyty na centralnym dworcu autobusowym Brasilia, w dzielnicach czerwonych latarni w Sao Paulo, w metrze w Estacao de Luz oraz w Parku Ibirapuera w Sao Paulo z powodu wysokiego wskaźnika ataków i napaści na tle seksualnym.

Nasz MSZ podaje, że „Kradzieże i napaści na turystów są w miastach (Rio de Janeiro, Kurytyba, Porto Alegre, Florianopolis, Vitória, São Paulo, Salvador, Recife, Foz de Iguaçu, Natal, Fortaleza i Manaus) na porządku dziennym, a zagrożenie przestępczością pospolitą jest bardzo duże. W całej Brazylii odnotowuje się bardzo dużą liczbę morderstw, napadów rabunkowych z bronią w ręku i porwań”. Dobrze, że już tam byliśmy w 2011 roku.

 

Wodospady

Wodospady Iguassu w Brazylii

 

Tyle o krajach z listy Departamentu Stanu USA dotyczącej najniebezpieczniejszych państw dla obywateli Stanów Zjednoczonych.

 

Global Peace Index 2019

Bardziej obiektywnym źródłem oceny poziomu bezpieczeństwa dla podróżnych może być

Wskaźnik Pokoju na Świecie - Global Peace Index autorstwa Institute for Economics & Peace (IEP), który mierzy pokój za pomocą trzech zagadnień: poziomu bezpieczeństwa i ochrony w społeczeństwie, zakresu konfliktu wewnętrznego i międzynarodowego oraz stopnia militaryzacji.

W 2019 r. średni poziom globalnego spokoju poprawił się nieznacznie po raz pierwszy od ostatnich pięciu lat. W 86 krajach wynik poprawił się, a w 76 pogorszył.

Oto wybór z rankingu w kolejności od najniebezpieczniejszych państw świata do najbezpieczniejszych:

1.        Afganistan

2.        Syria

3.        Południowy Sudan

4.        Jemen

5.        Irak

6.        Somalia

7.        Republika Środkowoafrykańska

8.        Libia

9.        Demokratyczna Republika Konga

10.      Rosja

11.      Pakistan

12.      Turcja

13.      Sudan

14.      Ukraina

15.      Korea Północna

16.      Nigeria

17.      Liban

18.      Izrael

19.      Mali

20.      Wenezuela

21.      Kolumbia

22.      Palestyna

23.      Indie

24.      Meksyk

25.      Iran

28.      Egipt

30.      Filipiny

33.      Etiopia

36.      Stany Zjednoczone

37.      Południowa Afryka

38.      Niger

39.      Myanmar

45.      Kenia

46.      Armenia

47.      Tajlandia

48.      Brazylia

49.      Turkmenistan

50.      Gwatemala

54.      Chiny

73.      Kuba

74.      Maroko

75.      Kambodża

76.      Paragwaj

77.      Haiti

78.      Kosowo

79.      Boliwia

80.      Republika Dominikany

81.      Jamajka

82.      Tunezja

83.      Bośnia i Hercegowina

84.      Peru

85.      Rwanda

86.      Jordania

87.      Angola

88.      Nepal

89.      Argentyna

135.   Polska

136.   Chorwacja

137.   Chile

138.   Bułgaria

139.   Rumunia

140.   Mauritius

141.   Słowacja

142.   Niemcy

143.   Węgry

144.   Norwegia

145.   Szwecja

146.   Belgia

147.   Holandia

148.   Malezja

149.   Butan

150.   Finlandia

151.   Australia

152.   Irlandia

153.   Szwajcaria

154.   Czechy

155.   Japonia

156.   Słowenia

157.   Singapur

158.   Kanada

159.   Dania

160.   Austria

161.   Portugalia

162.   Nowa Zelandia

163. Islandia

Pełną listę znajdziesz tu.

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Zdjęcia, filmy i teksty są naszą własnością. Kopiowanie i wykorzystywanie bez pisemnej zgody twórców jest zabronione.

Dwóch patrzy przez okno na tarasy