Najnowsze artykuły: 

09 listopada 2024
Francja, 2024 Dolinę Loary nazywa się „Ogrodem Francji” i „Kolebką języka francuskiego”. Mi nieustająco kojarzy się ona z „Krainą zamków”,
26 października 2024
Francja, maj 2024 Poniżej znajdziecie garść ciekawostek i historyjek związanych z zamkami w Saumur, Salvert, Montsoreau, Montreuil-Bellay, Ternay, Coudray Montpensier,
07 września 2024
Francja, czerwiec 2024 Ponad 20 zamków  w niecały  tydzień - chyba nieco przesadziliśmy! Ale jakże mogliśmy sobie odmówić tej przyjemności,
04 kwietnia 2024
Maroko, 2023 Maroko skrywa wiele magicznych miejsc, a jednym z nich jest urokliwe miasteczko Essaouira (Assawira), które zachwyca odwiedzających swoim
17 marca 2024
Maroko 2023 Witajcie w hipnotycznym Marrakeszu, gdzie każdy kąt skrywa historię, a każdy krok to wyzwanie dla zmysłów, gdyż zapachy
29 lutego 2024
Maroko 2023 Fez założył pierwszy król Maroka Położenie Fezu jest niesamowite, a panorama miasta z dwóch punktów widokowych usytuowanych na
06 stycznia 2024
Maroko, 2023 Rabat jest jednym z czterech cesarskich miast w Maroku. Jego charakterystyczną cechą jest harmonijne połączenie dawnej architektury z

Witaj na blogu Filmy z plecaka!

Relacje  z 5 kontynentów, filmy, zdjęcia, informacje, rekomendacje.

To ja
Największe atrakcje Birmy

Muskat i okolice

Małe wysepki z palmami
26 lutego 2023

Oman, listopad 2022

 

Muskat/Maskat/Masqat/Muscat zachwycił nas pięknym położeniem z widokiem na Zatokę Omańską

o bardzo urozmaiconej linii brzegowej.

Zobacz Muskat na filmie:

 

 

Miasto od południa otaczają malownicze góry Al Hajar pochodzenia wulkanicznego. Choć ma dość rozciągniętą zabudowę, nie nazwałabym go aglomeracją, ponieważ zamieszkuje je niecałe 1,5 mln ludności. Nie jest więc zbytnio zatłoczone, wręcz przeciwnie, ma swojski klimat, sporo przestrzeni i jest praktycznie pozbawione drapaczy chmur, wszechobecnych w sąsiednim Dubaju.

 

Charakterystyczne wejście do starego domu w MuskacieCharakterystyczne wejście do starego domu w Muskacie

 

Miasto służy jako port, centrum handlowe, a nade wszystko stolica Omanu.

 

 Jedna z dzielnic mieszkalnych w okolicach portu

Jedna z dzielnic mieszkalnych z mnóstwem kafejek w okolicach portu

 

Architektura Muskatu jest niezwykła, nie przesadnie nowoczesna, a jednak - współczesne budowle zachwycają lekkością i bardzo umiejętnym wykorzystaniem elementów zdobniczych w stylu arabskim, jak również kolorystyką, utrzymaną w bielach i pastelach. Można tu odnaleźć wpływy portugalskie, perskie, indyjskie, afrykańskie i oczywiście zachodnie, jednak dekoracje są nienachalnie, pełne smaku i bardzo kreatywnie. Nigdzie nie widziałam takiej architektury, w otoczeniu której nie czujesz się przytłoczony i oczy ci się śmieją, zwłaszcza wieczorem, gdy mijasz meczety i inne budynki użyteczności publicznej efektownie podświetlone.

 Zabudowa wzdłuż deptaku Mutrah Corniche

Zabudowa wzdłuż deptaku Mutrah Corniche

 

Zwiedzanie miast nie jest naszą najmocniejszą stroną – wolimy inne atrakcje, ale przecież nie mogliśmy ominąć stolicy zachwycającego Omanu.

Zaczęliśmy więc od okolic targu rybnego kierując się deptakiem Mutrah Corniche z osiemnastowieczną zabudową nad malowniczą zatoką do Mutrah Souk. Ten zadaszony targ arabski jest labiryntem uliczek z ciągami stoisk pełnych najróżniejszych towarów, typowo omańskich i tych „made in China or India”.

 

Mutrah Souk  zadaszony targ arabski w Muskacie

Mutrah Souk  zadaszony targ arabski w Muskacie

 

Biżuteria, ceramika, galanteria skórzana, wonne olejki, perfumy, ozdoby, szale i tradycyjne stroje, omańskie szable, kadzidła, przyprawy i inne artykuły „pierwszej potrzeby”. Oczywiście w sukach arabskich przyda ci się sztuka targowania, jeśli jednak jesteś nowicjuszem w tej dziadzinie, zaczynaj od oferty w wysokości około 40% ceny otwarcia sprzedawcy i staraj się spotkać z nim gdzieś pośrodku.

 

Fort Mutrah - widok z deptaku w Muskacie

Na obu zdjęciach widać Fort Mutrah z deptaku Corniche w Muskacie

 

Podążając deptakiem na wschód podziwiamy Mutrah Fort – jedną z trzech fortyfikacji wzniesionej przez Portugalczyków, którzy w 1508 roku przejęli kontrolę nad Maskatem i przyległym wybrzeżem. Portugalczycy utrzymywali tu faktorię handlową i bazę morską aż do czasu, gdy ich stąd wypędzono w 1650 r.   

Zanim jednak opuścili Muskat, w latach osiemdziesiątych XVI w. zdążyli wybudować jeszcze dwa bliźniacze forty: strzegący wejścia do portu od wschodu Fort Al Jalali i Al Mirani.

 

 Fort Al Mirani wzniesiony przez Portugalczyków w XVI wieku

Fort Al Mirani wzniesiony przez Portugalczyków w XVI wieku

 

Do tego pierwszego, zbudowanego na fundamentach arabskich, można się dostać tylko stromymi schodami, więc przez wiele lat sprawował się idealnie jako więzienie, ale teraz jest muzeum dziedzictwa Omanu. Wstęp wyłącznie za pozwoleniem, po zgłoszeniu się do Ministerstwa Dziedzictwa Narodowego i Kultury, więc podziwialiśmy go z daleka.

Z kolei fort Al Mirani wykorzystywany był do celów wojskowych, ale współcześnie jest otwarty dla zwiedzających. W środku nie ma zbyt wiele do zobaczenia, chociaż konstrukcja złożona z trzech wież może zainteresować miłośników militariów. Ponoć dobrze jest się wspiąć na bok budynku, aby mieć dobry widok na Mutrah i ocean.

 

Old Muscat, czyli stołeczna starówkaOld Muskat, czyli stołeczna starówka

 

Oba forty wraz z murem są najstarszą częścią starówki Old Muscat, która jest pełna wcale niestarych, jak na stare miasto przystało, budynków. Po drodze z Mutrah do Old Muscat przejeżdża się obok gigantycznej „kadzielnicy” w parku Riam.

Najważniejszym obiektem starówki jest zbudowany zaledwie w latach 70. ubiegłego wieku Al – Alam - Pałac Sułtana Kabusa.

 

Ekstrawagancka część Pałacu Sułtana Kabusa

Ekstrawagancka część Pałacu Sułtana Kabusa

 

Byliśmy tu na kilka dni przed urodzinami nieżyjącego od 2020 r. sułtana Kabusa, które 18 listopada są obchodzone jak święto narodowe. Bo jak tu nie kochać takiego władcy, który wyprowadził kraj z biedy i zacofania. Do pałacu prowadzi długi deptak otoczony dwoma arkadowymi kolumnadami, z dużą ilością marmuru pokrywającego każdą dostępną powierzchnię, pracowicie polerowaną przez służby sprzątające w ramach prac przygotowawczych do święta.

 

Deptak prowadzący do Pałacu Sułtana Kabusa

Deptak prowadzący do Pałacu Sułtana Kabusa

 

Po obu stronach ciągnie się grupa imponujących budynków rządowych, śnieżnobiałych z tradycyjnymi drewnianymi balkonami i okiennicami. Pałac posiada dwa długie skrzydła pośrodku kolorowego, sześciennego budynku centralnego, z płaskim dachem wspartym na ekstrawagancko rozkloszowanych niebieskich i złotych kolumnach. Niestety nie jest udostępniony do zwiedzania, jedynie z za żelaznych bram od frontu można podziwiać jego fasadę.

 

Budowle starego miasta w okolicach Pałacu Sułtana KabusaBudowle starego miasta w okolicach Pałacu Sułtana Kabusa

 

Najbardziej spektakularną budowlę, która była naszym MUST, stanowił Wielki Meczet Sułtana Kabusa z pięcioma minaretami, z których najwyższy ma wysokość 90 metrów, 50-metrową złotą kopułą, podłogą z białego marmuru, wreszcie z oszałamiającą męską salą modlitewną (dostępną dla obu płci) wyłożoną perskimi dywanami o wadze 21 ton i powierzchni 4200 m2. Tkało go 600 tkaczek przez 4 lata w Iranie.

 

Wielki Meczet Sułtana Kabusa w Muskacie

Wielki Meczet Sułtana Kabusa w Muskacie

 

Salę zdobią kryształowe żyrandole, z których największy w części centralnej ma o wysokość 3 pięter i średnicę 8 m. Składa się z 600 tysięcy kryształków Swarovskiego.

 

Imponujący żyrandol w Wielkim Meczecie Sułtana Kabusa w MuskacieImponujący żyrandol w Wielkimi Meczecie Sułtana Kabusa w Muskacie

 

Sala modlitw dla mężczyzn pomieści 20 tysięcy wiernych. Budowa Wielkiego Meczetu Sułtana Kabusa została ukończona w 2001 r.

 

Sala modlitw w Wielkim Meczecie Sułtana Kabusa w MuskacieSala modlitw w Wielkim Meczecie Sułtana Kabusa w Muskacie

 

Mihrab w Wielkim Meczecie Sułtana Kabusa w MuskacieMihrab w Wielkim Meczecie Sułtana Kabusa w Muskacie

 

Wrażenie na turystach robi także monumentalna Królewska Opera, którą także mogliśmy podziwiać głównie z zewnątrz, gdyż trwały prace i próby uroczystości z okazji urodzin sułtana Kabusa.

 

Przygotowania do obchodów urodzin sułtana Kabusa w Królewskiej Operze w Muskacie

Przygotowania do obchodów urodzin sułtana Kabusa w Królewskiej Operze w Muskacie

 

Sufit w holu Królewskiej Opery w Muskacie

Sufit w holu Królewskiej Opery w Muskacie

 

Widok na miejscowość Quantab niedaleko MuskatuWidok na miejscowość Quantab niedaleko Muskatu - góry są tu zaiste słusznej wielkości

 

Nie samą stolicą Muskat stoi. Dla nas jedną z największych atrakcji były okolice miasta, malownicze skały i wcinające się w ląd zatoki w pobliżu miejscowości Quantab na wschód od Muskatu

 

Łuk Quantab z łódki

Łuk Quantab z łódki

 

i wyspy Al-Dimaniyat, leżące 18 kilometrów od stałego lądu na zachód od stolicy. Mają one status rezerwatu morskiego i zachwycają rafą koralową, odwiedzaną przez żółwie morskie i rekiny, także te największe, wielorybie (widzieliśmy tylko żółwie).

 

Rezerwat morski Wysp Dimaniyat w Omanie

Rezerwat morski Wysp Dimaniyat

 

W oba miejsca można dotrzeć łodzią wycieczkową w czasie imprezy połączonej z nurkowaniem lub snorkelingiem.

 

Marina Bandar - punkt wypadowy na obserwację delfinów i nurkowanie z fajkąMarina Bandar - punkt wypadowy na obserwację delfinów i nurkowanie z fajką

 

Wycieczka z Marina Bandar w stronę Quantab obiecuje z 90% prawdopodobieństwem widok baraszkujących delfinów w swoim naturalnym środowisku. To było coś!   

 

Delfin butlonosy w okolicach Quantab w OmanieDelfin butlonosy  w okolicach Quantab - było ich dziesiątki

 

ZOBACZ WIĘCEJ O OMANIE TU

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Zdjęcia, filmy i teksty są naszą własnością. Kopiowanie i wykorzystywanie bez pisemnej zgody twórców jest zabronione.

Dwóch patrzy przez okno na tarasy