Najnowsze artykuły: 

07 września 2024
Francja, czerwiec 2024 Ponad 20 zamków  w niecały  tydzień - chyba nieco przesadziliśmy! Ale jakże mogliśmy sobie odmówić tej przyjemności,
04 kwietnia 2024
Maroko, 2023 Maroko skrywa wiele magicznych miejsc, a jednym z nich jest urokliwe miasteczko Essaouira (Assawira), które zachwyca odwiedzających swoim
17 marca 2024
Maroko 2023 Witajcie w hipnotycznym Marrakeszu, gdzie każdy kąt skrywa historię, a każdy krok to wyzwanie dla zmysłów, gdyż zapachy
29 lutego 2024
Maroko 2023 Fez założył pierwszy król Maroka Położenie Fezu jest niesamowite, a panorama miasta z dwóch punktów widokowych usytuowanych na
06 stycznia 2024
Maroko, 2023 Rabat jest jednym z czterech cesarskich miast w Maroku. Jego charakterystyczną cechą jest harmonijne połączenie dawnej architektury z
28 grudnia 2023
Maroko - Sahara Zachodnia Na temat Sahary Zachodniej (bagatela 266 tysięcy km2) dotychczas wiedziałam niewiele. Będąc na początku listopada w
16 grudnia 2023
Maroko 2023 Z pewnością możecie sobie wyobrazić, jaką przyjemnością jest zamiana zgiełku suku na urokliwy ogród ukryty w plątaninie uliczek

Witaj na blogu Filmy z plecaka!

Relacje  z 5 kontynentów, filmy, zdjęcia, informacje, rekomendacje.

To ja
Największe atrakcje Birmy

20 zamków nad Loarą - wypad rowerowy (część I)

Zamek w Chinon nad Loarą we Francji
07 września 2024

Francja, czerwiec 2024

 

Ponad 20 zamków  w niecały  tydzień - chyba nieco przesadziliśmy! Ale jakże mogliśmy sobie odmówić tej przyjemności, skoro zamki na Loarą od dawna figurowały na naszej liście miejsc, które chcemy odwiedzić.

I właśnie w maju nastała ta wiekopomna chwila, kiedy to wyruszyliśmy na wyprawę rowerową w Dolinę Loary - region wpisany w 2000 r. na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO, co tylko podsyca ciekawość i przyciąga turystów jak magnes.

I powiem Wam, że po pierwsze nie zawiedliśmy się, gdyż nasyciliśmy oczy piękną architekturą, wnętrzami pełnymi dzieł sztuki i pięknymi ogrodami.

Choć wyprawa była krótka, to jednak okazała się bardzo treściwa. Z konieczności podzielę relację na około trzy części, prezentując 1-3 zdjęć każdego zamku lub atrakcji. Więcej możecie zobaczyć na filmach, po jednym w każdej części. Pierwszy z nich znajduje się tu - zachęcam do oglądania:

 

 

Sama trasa pod względem widokowym nie powalała i z pewnością na Mazurach czy Kaszubach uświadczylibyśmy  więcej malowniczych widoków, ale  wciąż oprócz zamków, mieliśmy jeszcze do podziwiania zabytkową zabudowę małych miasteczek i drogi wijące się wśród winnic, brzegów Loary i jej dopływów. 

 

Winnice w Dolinie Loary

Winnice w Dolinie Loary

 

Jeśli chcielibyście pójść w nasze ślady, pragnę zapewnić, że organizacja takiego wyjazdu to przysłowiowa bułka z masłem (nieco wskazówek w dalszej części artykułu).    

Mówią, że chcąc oglądać zamkowe ogrody w pełnej krasie, najlepiej wybrać okres od wiosny do jesieni. W naszym przypadku był to przełom maja i czerwca. Niestety trafiliśmy na sporo dni pochmurnych i 2 deszczowe, co odbiło się nieco na zmianie trasy i pokonaniu pewnych odcinków pociągiem, o zmoknięciu nie mówiąc. Co by nie powiedzieć, obecność alternatywy kolejowej, oddziałuje uspokajająco i ułatwia organizację podróży. Trzeba tylko być otwartym na zmiany planów.

 

Zdaje się, że taka chmura nie zwiastuje nic dobrego

Zdaje się, że taka chmura nie zwiastuje nic dobrego

 

Oto cała nasza trasa ( w tej części zaprezentowane zostały atrakcje znaczone pogrubioną czcionką):

Zamek Amboise, Zamek Cloux, Tours, Zamek Villandry, Zamek Langeais, Zamek Saumur, Zamek Salvert, Zamek Montsoreau, Opactwo Fontevraud, Zamek Montreuil-Bellay,  Zamek Ternay, Coudray Montpensier, Zamek Chinon, Zamek La Villaumaire,  Zamek Ussé, Zamek Azay-le-Rideau, Chateau de L’Islette, Zamek Blois, Zamek Chambord, Zamek Chaumont, Zamek Cheverny, Zamek Chenonceau, Tours.

 

Trasa zwiedzania zamków w Dolinie Loary w trakcie wyprawy rowerowej w 2024 r.Nasza trasa zwiedzania zamków w Dolinie Loary w trakcie wyprawy rowerowej w 2024 r.

 

W sumie w Dolinie Loary, najdłuższej rzeki Francji o długości, w zależności od źródła, 1006 lub 1020 km (ha, nasza Wisła dłuższa – 1047 km) zbudowano ponad 300 zamków, w większości renesansowych, ale także średniowiecznych, które niejednokrotnie są otoczone pięknie zaprojektowanymi ogrodami, oczywiście w znakomitej większości w stylu francuskim. Niektóre z zamków były własnością królów Francji, a inne znamienitych rodów szlacheckich.

Nasza francuska przygoda rozpoczęła się w Paryżu, do którego dolecieliśmy rodzimymi liniami LOT, które wywarły na nas pozytywne wrażenie, wypłacając nam bez zwłoki odszkodowanie za opóźnienie lotu. Pierwszą noc spędziliśmy w   wygodnym hotelu  Moxy Paris Charles de Gaulle Airport (jak sama nazwa wskazuje przy lotnisku), do którego z terminala dochodzi się piechotką.

 

Zamek w Ambois w Dolinie Loary

Zamek w Ambois w Dolinie Loary

 

 Wybraliśmy  go celowo, aby o poranku móc   czym prędzej dotrzeć do Terminalu 2, gdzie znajduje się dworzec kolejowy  Paris Roissy-Cdg 2 Airport, z którego wyrusza pociąg do Amboise.  Bilety można nabyć na stronie kolei francuskich SNCF. Warto też zainstalować na telefon ich aplikację mobilną, by posługiwać się biletami elektronicznymi bez konieczności drukowania.  

A potem, to już z górki - 20 zamków, o których nie będę się dużo rozpisywać, lecz pozwolę sobie przekazać nieco faktów, które mnie zainteresowały.

 

Zamek w Ambois nad LoarąZamek w Ambois nad Loarą

 

Zamek w Ambois to jeden z najważniejszych i najpiękniejszych zamków w Dolinie Loary. Najpierw w X wieku był fortecą, a w XV i XVI wieku został przekształcony w elegancką renesansową rezydencję królewską. W pewnym momencie stał się więzieniem oraz światkiem masakry hugenotów w 1560 roku, którzy oskarżani o spisek zostali powieszeni na zamkowym balkonie, co stało się zapowiedzią wojen religijnych we Francji.

 

Zamek w Ambois

Zamek arystokratycznego rodu d'Ambois w XV wieku przeszedł na własność korony francuskiej

 

Mieszkała tu Anna Bretońska, która w 1491 r. w wieku 14 lat poślubiła króla Francji Karola VIII zostając królową i przypieczętowując wcielanie Bretanii do Korony Francuskiej. Miała z nim 6 dzieci, z których żadne nie dożyło dorosłości.

 

Kremowo-biała kaplica św. Huberta ze szczątkami Leonadra da Vinci

Kremowo-biała kaplica św. Huberta ze szczątkami Leonarda da Vinci

Dekoracja zewnętrzna kaplicy św. Huberta

 

Zamek w Amboise jest również miejscem pochówku Leonarda da Vinci - jednego z najsłynniejszych przedstawicieli Renesansu, którego szczątki zastały umieszczone w zamkowej kaplicy św. Huberta na ufortyfikowanym wzniesieniu.

 

Zamek Cloux Leonarda da Vinci w Ambois, Francja

Zamek Cloux Leonarda da Vinci w Ambois

 

W 1516 roku król Francji Franciszek I Walezjusz udostępnił  Leonardowi da Vinci (którego sprowadził do Francji wraz z trzema dziełami: Giocondą,  Świętą Anną Samotrzecią  i Janem Chrzcicielem) Zamek Cloux (Clos Lucé) jako rezydencję oraz pracownię. Tu da Vinci spędził ostatnie trzy lata swojego życia, pracując nad swoimi projektami i wynalazkami. Zamek Cloux został zbudowany w XV wieku i jest przykładem eleganckiej architektury renesansowej. Wnętrza zamku zostały starannie odrestaurowane, aby odzwierciedlały styl epoki, w której żył Leonardo. Można tu zobaczyć jego pracownię, sypialnię i salon, w którym przyjmował gości oraz modele wynalazków zaprojektowanych przez mistrza Leonarda (mosty, maszyny latające, czołgi i inne machiny, które wyprzedzały jego epokę).

 

Dworzec kolejowy w Tours

Piękny dworzec kolejowy w Tours zrobił na nas wrażenie

 

Z Amboise udaliśmy się pociągiem do Tours, miejsca gdzie zamówiliśmy wypożyczenie rowerów elektrycznych i naszej bazy wypadowej do zwiedzania następnych zamków nad Loarą (byliśmy w Tours trzy razy).

Tours to dość urokliwe miasto położone w Dolinie Loary, znane z bogatej historii i pięknych zabytków.

W I wieku naszej ery tutejszą osadę nad rzeką zajęli Rzymianie i rozbudowali tu miasto pod nazwą "Wzgórze Cezara". W 732 roku w czasie bitwy pod Tours powstrzymano najeźdźców muzułmańskich i ochroniono Francję przed podbojem. Niestety wiek później Tours stało się ofiarą najazdów Wikingów.

Zwiedzanie Tours to podróż przez wieki – od średniowiecznych kościołów, takich jak gotycka katedra św. Gatiena (w III wieku przyniósł chrześcijaństwo do Tours i został pierwszym biskupem miasta), po renesansowe rezydencje i pałace.

 

Gotycka katedra św. Gatiena w ToursGotycka katedra św. Gatiena w Tours

Katedra św. Gatiena w Tours miała zostać wyburzona po rewolucji francuskiej

Katedra św. Gatiena w Tours miała zostać wyburzona po rewolucji francuskiej

 

Witraż w katedrze św. Gatiena w Tours

 

Warto wspomnieć, że Tours było dwukrotnie stolicą Francji - w latach 1444–1527 i 1589–1594.  Miasto słynie z malowniczych uliczek starego miasta, pełnych kawiarni, restauracji i tradycyjnych sklepów. Nie można pominąć Placu Plumereau, serca miasta, gdzie życie toczy się na licznych tarasach restauracyjnych.

 

Ratusz miejski w ToursRatusz miejski w Tours

 

W końcu wypożyczyliśmy rowery elektryczne w firmie Détours de Loire (z serca polecamy) wraz z sakwami (zostawiając nasze walizki w wypożyczalni) i hulaj dusza - rozpoczęliśmy naszą rowerową wyprawą. Z wiatrem we włosach poczuliśmy się absolutnie wolni i niezależni. Super uczucie. 

 

Rowery elektryczne wypożyczyliśmy w firmie Détours de Loire, Tours

Nasze rowery elektryczne sprawowały się bez zarzutu

 

Pierwszym zamkiem, do którego dojechaliśmy na rowerach był Zamek Villandry, zbudowany w XVI wieku przez Jean le Breton, ministra finansów króla Franciszka I.

 

 Renesansowy zamek Villandry

Renesansowy zamek Villandry

 

Zamek Villandry jest szczególnie znany ze wspaniałych ogrodów renesansowych rozłożonych na sześciu tarasach. Pielęgnacja ogrodów odbywa się z użyciem metod ekologicznych. Zamek gościł znanych intelektualistów, jak Voltaire czy Jean-Jacques Rousseau.

 

Zamek Villandry z ogrodami renesansowymi, jednymi z najpiękniejszych w Europie

Zamek Villandry z ogrodami renesansowymi, jednymi z najpiękniejszych w Europie

Ogrody renesansowe wokół zamku Villandry

 

Kiedy w Toledo miało dojść do zburzenia pałacu Maqueda w 2005 r., właściciele zamku zdecydowali się przenieść złożony z 3600 elementów sufit pałacowy i zrekonstruować go w Villandry, co zajęło niemal rok.

 

Sufit w zamku Villandry

 

Kolejny punkt naszej wyprawy to zamek w Langeais, do którego została wysłana Anna  Bretońska, by 6 grudnia 1491 r. poślubić króla Francji Karola VIII. Jak już wcześniej pisałam, para nie doczekała się potomka, który dożyłby dorosłości. Osiem lat później, po śmierci króla, Anna Bretońska wstąpiła w drugi związek małżeński, także z królem - Ludwikiem XII, z którym miała dwie córki. Tym sposobem, Anna Bretońska była prababką króla Henryka III Walezjusza, który przez parę miesięcy był pierwszym elekcyjnym królem Polski w latach 1573–1574.

 

Zamek w Langeais

Zamek Langeais   w  Dolinie Loary

 

Zamek w Langeais    należy do najstarszych zamków w regionie Loary.  Jego historia sięga końca X wieku.

 

  

 

Ciąg dalszy nastąpi, a w nim: zamek w Saumur i największe we Francji opactwo, które Napoleon Bonaparte zamienił w więzienie.

 

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Zdjęcia, filmy i teksty są naszą własnością. Kopiowanie i wykorzystywanie bez pisemnej zgody twórców jest zabronione.

Dwóch patrzy przez okno na tarasy