Dwóch patrzy przez okno na tarasy

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Zdjęcia, filmy i teksty są naszą własnością. Kopiowanie i wykorzystywanie bez pisemnej zgody twórców jest zabronione.

Chiny, Szanghaj w 2014 r.

 

Miasto ma niemal tyle mieszkańców co Szwecja, Dania, Finlandia i Norwegia razem wzięte, prawie tyle co 2/3 Polski. W zależności od metodologii liczenia liczby mieszkańców, różne rankingi wskazują, że największy na świecie jest chiński Szanghaj, japońskie Tokio, hinduskie Delhi lub Mumbaj, albo też inne chińska aglomeracja - Chongqing. Co by nie mówić ponad 25 mln mieszkańców musi robić wrażenie i robi!

 

Zobacz  w filmie jak wygląda stary i współczesny Szanghaj

 

Zazwyczaj unikamy wielkich miast lub ograniczamy czas w nich spędzony do minimum, ale szanghajska ultranowoczesna dzielnica Pudong rzuciła nas na kolana, szczególnie piękny widok z promenady Bund o zmierzchu.

 

Widok o zmroku na dzielnicę Pudong

 

Pudong to jedno z największych skupisk drapaczy chmur na świecie. I pomyśleć, że jeszcze 30 lat temu nie było tu ani jednego budynku, którego wysokość przekroczyłaby 150 metrów.

Jeśli już jesteśmy przy nowoczesności, to Szanghaj szczyci się zbudowaną w 2004 r. koleją magnetyczną Malev, którą możesz pojechać z prędkością ponad 430 km/h. Szybkość naszego Pendolino przy tym, to jak spacer leśnych dziadków.

Szanghaj dzierży też palmę pierwszeństwa w kilku innych dziedzinach. Na przykład jest pierwszym portem morskim na świecie. Może obsłużyć 1/4 transportu wychodzącego z Chin dzięki 125 stanowiskom rozładunkowym dla ponad 2000 kontenerowców. Przeładowuje się tu 3 razy więcej towarów niż w Rotterdamie.

Przybysze z zachodu nadawali miastu najróżniejsze przydomki, w zależności od koniunktury. Tak więc nazywano je Paryżem Wschodu, Królową Orientu, a nawet Azjatycką Prostytutką w czasach handlarzy jedwabiem i opium.

Jeśli planujesz podróż do Szanghaju, na pewno przeczytasz kilka przewodników, aby wybrać najbardziej interesujące miejsca. Przeczytaj ten tekst, zobacz film i zdjęcia, które być może ułatwią Ci wybór. 

Twoja podróż powinna być pełna pozytywnych wrażeń, ponieważ Szanghaj jest miastem przyjaznym, w którym raczej nie doznasz agresji, kradzieży, czy innych przykrości, jeśli zachowasz normalne środki ostrożności. Jest kosmopolityczny z nutką orientu. Dla mnie urzekający.

Oprócz bezpieczeństwa masz tu zapewnione fantastyczne jedzenie, najlepiej w miejscach, gdzie jedzą wyłącznie miejscowi.

 

2 talerze z pyszną kaczką

 

Stosowanie tej zasady nigdy nas nie zawiodło, a dodatkowo pozwoliło poznać zwyczaje Chińczyków, którzy uwielbiają suto zastawione obrotowe stoły. Każdy biesiadnik co rusz dokłada sobie jedną z licznych potraw popijając miejscowym piwem, herbatą lub mocniejszym trunkiem.

W Szanghaju znajomość języka angielskiego, podobnie jak w całych Chinach, jest znikoma. Lepiej jest w punktach informacji turystycznej, na lotnisku, w hotelach i hostelach, często odwiedzanych przez turystów zagranicznych. W restauracjach brakuje menu w języku angielskim, ale za to czasami bywają zdjęcia potraw. Wystarczy wtedy pokwakać, gdy ma się ochotę na kaczkę, albo spróbować sił w naśladowaniu odgłosów innych zwierząt. Przyda się odrobina kreatywności i humoru. Z pewnością wzbudzisz radość na twarzach gospodarzy. Nie bój się eksperymentować. Rzadko w Chinach zdarzało nam się doznać zawodu w sprawach kulinarnych. No może tylko wówczas, gdy zamiast strąków zielonego groszku po raz kolejny zaserwowano nam strąki soi, które i tak w smaku były wyborne. Warto skosztować szanghajskie pierogi i pieczoną kaczkę.

„Bo w Chinach jest taki zwyczaj, że mężczyźni przychodzą do parku ze swoimi ptakami,  żeby je przewietrzyć” - taki pouczający tekst zaserwował Darek naszemu synowi. No cóż, rzeczywiście można Chińczyków spotkać z ptakami nie tylko w parku, ale i na osiedlowych skwerkach.

 

Klatki z ptakami

 

Na ptasim targu możemy trafić na tradycyjne walki świerszczy, których wyniki mieszkańcy Szanghaju obstawiają w zakładach. Zwyczaj takich rozrywek ma historię nie byle jaką, bowiem sięga VII wieku, gdy panowanie na blisko 300 lat objęła dynastia Tang, ze stolicą w dzisiejszym Xi’an (tym z Terakotową Armią). Uzmysłowisz sobie potęgę ówczesnego cesarstwa, gdy dowiesz się, że przeprowadzone w VII i VIII wieku dwa spisy ludności wykazały, że zamieszkuje je około 50 milionów ludzi!

 

Pomnik Bohaterów Ludu na tle drapaczy chmur dzielnicy Pudong

 

No dobrze, ale przenieśmy się znów do XXI-wiecznego Szanghaju. Co tu robić? Co zwiedzić?

Jak zwykle program zależy od ilości czasu i zainteresowań. Do największych atrakcji  należą:

 

  • Dla spacerowiczów: Nanjing Street (główny deptak handlowy miasta), promenada Bund, wzdłuż której mieszczą się siedziby największych firm, banków i luksusowych hoteli w okazałych postkolonialnych budynkach,

Reprezentacyjna zabudowa przy promenadzie Bund

  • nowoczesna dzielnica Pudong z lasem szklano-betonowych drapaczy chmur, z których najwyższy Shanghai Tower (632 m) jest drugim najwyższym budynkiem na świecie po Burj Khalifa (828 m) w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Został oddany do użytku w 2017 r., a jego budowa trwała od 2008 r.;

 

Charakterystyczna zabudowa z czerwonymi balustradami i charakterystycznymi dachami

  • dla miłośników historii i religii: stare miasto z ponad 200-letnią przepiękną herbaciarnią Huxingting, do której prowadzi słynny Zygzakowaty Most, kolonialna Dzielnica Francuska, świątynie zatopione w dymie kadzidełek  - Świątynia boga miasta Szanghaj, Świątynia Longhua, Świątynia Jing’an, Świątynia Nefrytowego Buddy;
  • dla wielbicieli natury: Shanghai Ocean Aquarium, Ogród Yuyuan, Shanghai Zoo, Shanghai Botanical Garden, Fuxing Park, gdzie spotkamy osoby ćwiczące Tai Chi i inne rodzaje gimnastyki, tańczące przy muzyce dobiegającej z przenośnych sprzętów grających, śpiewające w małych grupach lub wieloosobowych chórach, puszczające latawce, grające w go, karty, szachy i bóg wie, co jeszcze;

Skwer w Szanghaju

  • dla wielbicieli muzeów: Shanghai Museum, Shanghai Art Museum, Shanghai History Museum, Shanghai Natural History Museum, Museum of Contemporary Art Shanghai, Shanghai Jewish Refugees Museum, Long Museum;
  • dla amatorów rozrywki: Shanghai Disneyland Park, Jinjaiang Action Park;
  • dla entuzjastów niesamowitych widoków: tarasy widokowe w najwyższych kopułach wieży telewizyjnej Perła Orientu (468 m), na 100. piętrze Szanghajskiego Światowego Centrum Finansowego (SWFC - wys. 492 m) lub ponoć oferujące najbardziej spektakularne widoki na 88. piętrze Jin Mao Tower (wys. 421 m);
  • dla obserwatorów życia: Plac Ludowy, gdzie w każde sobotnie przedpołudnie można obserwować targi matrymonialne, podczas których rodzice wieszają ogłoszenia ze zdjęciami i szczegółowymi opisami, reklamującymi ich dzieci.

Stary budynek z początków XX i nowoczesny z XXI wieku

 

Dojazd z lotniska do miasta

 

Mamy kilka opcji:

Bezsprzecznie najbardziej atrakcyjna przejażdżka, co ja mówię, przemknięcie migusiem koleją magnetyczną Maglev z maksymalną prędkością 431 km/h (za ok. 30 zł z ważnym na dzień przejazdu biletem lotniczym).

Tańszy wariant - przejazd miejskim autobusem za jakieś 15 zł.

Najdroższy wybór – taksówka za około 150 zł

Charakterystyczna zabudowa Starego Miasta

 

W największym mieście na świecie

24 września 2018
Największe atrakcje Birmy
To ja

Witaj na blogu Filmy z plecaka!

 Relacje  z 5 kontynentów, filmy, zdjęcia, informacje, rekomendacje.

Plecak na logo blogu Filmy z plecaka
Złote wieżyczki Shwedagon Pagody
10 października 2022
Seszele 2022 Pierwsze co rzuciło mi się w oczy w drodze z lotniska po wylądowaniu na Seszelach, to tropikalna roślinność
04 października 2022
Seszele 2022 Piątego dnia naszej podróży na Seszele wybraliśmy się promem Inter Island z Praslin na wyspę La Digue, co
10 lipca 2022
Seszele 2022 Na Praslin dowiedziałam się, że Seszelczyk nie będzie zachwycony,  gdy  ugościmy go rybą. Owoców morza mają oni „po
21 maja 2022
Seszele, 2022. Mahe jest największą wyspą Seszeli. Ma około 144 k2 powierzchni, 26 km długości i 17 km szerokości (niektóre

Najnowsze artykuły: