Jechać 24 godziny do Myauk U?

 

Bardzo kusiło nas, żeby się tam znaleźć. Zdjęcia i relacje w internecie obiecywały widok tajemniczych świątyń o nietypowym wyglądzie, przypominającym raczej bunkry niż obiekty sakralne. Charakterystyczne grubachne mury podsycały tylko naszą ciekawość.

 

Ruch turystyczny jest tu znikomy w porównaniu z kompleksem pagód w Baganie – jak podaje Lonely Planet, Mrauk U odwiedza rocznie zaledwie 5 tysięcy turystów zagranicznych.

 

Dzieje się tak mimo, że to niewielkie dziś miasteczko, niegdyś będące  potężnym królestwem, jednym z największych w Azji, posiada ruiny potężnych murów, liczne świątynie i pagody  porozrzucane na terenie około 40 km2.  Czasy świetności królestwa Arakan przypadały na XVI wiek, w którym powstało większość tych wspaniałych obiektów.

 

 

Pewnie wielu turystów rezygnuje ze względu na trudności w dotarciu. Infrastruktura turystyczna na miejscu pozostawia także wiele do zyczenia. Przykładowo przewodnik rekomenduje tylko trzy miejsca, gdzie można się pożywić, jeśli nie chce się korzystać z kuchni dla miejscowych. Za to ceny są naprawdę atrakcyjne, a jedzonko przepyszne.

 

Niektórych podróżników może też odstraszać sytuacja w prowincji Rakhine, wcześniej zwanej Arakan, szczególnie napięta na północ od Sittwe, w pobliżu granicy z Bangladeszem. Mieszka tam sporo muzułmanów Rohingja. Właściwie są oni „bezpaństwowi”, gdyż państwo birmańskie nie uznaje tej grupy etnicznej za swoich obywateli. W związku z czym, są oni pozbawieni praw obywatelskich i ochrony prawnej.  ONZ zalicza ich do najbardziej prześladowanych grup etnicznych na świecie. 

 

 

Od 2012 roku, po demokratyzacji Birmy doszło do kolejnych pogromów, w czasie których były podpalane ich domy, szkoły i meczety. Wielu Rohingja usiłowało  emigrować do Malezji, Indonezji lub Bangladeszu.

 

W 2015 roku miały miejsce masowe emigracje do sąsiedniego Bangladeszu, gdzie zarejestrowano około 32 tysiące Rohingja jako uchodźców. Mieszkają oni w dwóch obozach.

Jednak szacuje się, że od 2012 r. 800 000 do miliona osób było zmuszonych do ucieczki z Birmy.

 

Na krótko przed naszym wyjazdem do Myanmaru, 9 października, uzbrojeni napastnicy, prawdopodobnie Rohingja, zaatakowali posterunki policji granicznej, zabijając dziewięciu oficerów oraz kradnąc broń i amunicję. Mieliśmy więc wątpliwości, czy wybierać się w tamte rejony. Właściwie przed wyjazdem ustaliliśmy, że rezygnujemy z Myauk U i będziemy realizować inny program wyprawy, omijając je szerokim łukiem.  Decyzję, że jednak jedziemy do Arakan podjęliśmy właściwie z dnia na dzień, po upewnieniu się, że rejon jest bezpieczny. 

Jedynym objawem napiętej sytuacji w prowincji Rakhine  były kontrole w drodze do i z Mrauk U.    Więcej o sytuacji w Arakan i losie mniejszości Rohingja we wpisie   "Niepokoje w stanie Arakan w Birmie"

 

Ostatecznie bardzo się cieszymy, że się zdecydowaliśmy na tę podróż. Nie dość, że same zabytki robią niezapomniane wrażenie, to okoliczne krajobrazy, zachody słońca i poranne mgły gwarantują spektakularne widoki.

 

Rejs rzeką z Mrauk U do Sittwe należy według mnie do najbardziej zapadających w pamięć atrakcji Mianmaru - film i relacja we wpisie "Bajkowy rejs rzeką do Sittwe".

Największe atrakcje Birmy
To ja

Filmy z plecaka

Blog podróżniczy. Filmy, zdjęcia,

informacje z 5 kontynentów.

Plecak na logo blogu Filmy z plecaka

Witaj, jestem  Violetta. 

Razem z mężem Darkiem

odwiedziliśmy  ponad 50 krajów.

Ja robię filmy, Darek zdjęcia

Szukasz pomysłu na podróż?

Tu znajdziesz inspirację.

   

Lajkuj, jeśli  podoba Ci się blog .

Udostępnij znajomym

Myauk U w Birmie - czy warto?

12 stycznia 2017

Warto kliknąć  zdjęcie, aby powiększyć na cały ekran.

18 listopada 2019
7 cudów świata, Indie, Agra. Tadż Mahal to    niezrównane dzieło architektury, pomnik miłości, który   należy do  7 nowych cudów świata.
27 października 2019
Jordania, Petra Kto nie chciałby zobaczyć jednego z 7 nowych cudów świata, w dodatku wcale nie na jego końcu? Nie
03 października 2019
Panama 2019, co zobaczyć? Jak Wam pokazać te bezludne piaszczyste plaże z cudownie białym piaskiem? Te maleńkie wysepki wynurzające się
22 września 2019
Panama, luty 2019 Panama City zaskoczyła nas swoim rozmachem i urodą. Szczególnie pięknie prezentuje się ze wzgórza Cerro Ancón (199

Najnowsze artykuły: 

Jestem bardzo ciekawa Twojej opinii? Daj znać, jakie są Twoje wrażenia. Czekam na Twój  komentarz.

Chętnie odpowiem na Twoje pytania.  Pozdrawiam   !

Dwóch patrzy przez okno na tarasy

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Zdjęcia, filmy i teksty są naszą własnością. Kopiowanie i wykorzystywanie bez pisemnej zgody twórców jest zabronione.