Najnowsze artykuły: 

09 listopada 2024
Francja, 2024 Dolinę Loary nazywa się „Ogrodem Francji” i „Kolebką języka francuskiego”. Mi nieustająco kojarzy się ona z „Krainą zamków”,
26 października 2024
Francja, maj 2024 Poniżej znajdziecie garść ciekawostek i historyjek związanych z zamkami w Saumur, Salvert, Montsoreau, Montreuil-Bellay, Ternay, Coudray Montpensier,
07 września 2024
Francja, czerwiec 2024 Ponad 20 zamków  w niecały  tydzień - chyba nieco przesadziliśmy! Ale jakże mogliśmy sobie odmówić tej przyjemności,
04 kwietnia 2024
Maroko, 2023 Maroko skrywa wiele magicznych miejsc, a jednym z nich jest urokliwe miasteczko Essaouira (Assawira), które zachwyca odwiedzających swoim
Złote wieżyczki Shwedagon Pagody

Witaj na blogu Filmy z plecaka!

Relacje  z 5 kontynentów, filmy, zdjęcia, informacje, rekomendacje.

To ja
Największe atrakcje Birmy
18 września 2021

Atrakcje stanu Chiapas w Meksyku, w tym Palenque

 

Z listy światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO – Palenque, wodospady Misol-ha, El Chiflon, Agua Azul i Aqua Clara

 

Wszystko, o czym przeczytacie poniżej, zobaczcie na filmie:

 

 

 

Palenque

Słynne ruiny Majów w Palenque w sercu tropikalnej dżungli to stanowisko archeologiczne o statusie parku narodowego w stanie Chiapas w Meksyku.

Najprawdopodobniej Palenque istniało już w 100 r. p.n.e., ale swój największy rozkwit przeżywało w VII do końca VIII wieku, za panowania króla Pakala Wielkiego i jego syna. Było wówczas ich siedzibą i stolicą ich państwa. Po 900 r. miasto zostało w zasadzie opuszczone i z czasem pochłonięte przez dżunglę (trochę jak wiele ruin Angkoru w Kambodży). Od odkrycia pozostałości miasta w 1746 r. do dziś nieustannie trwa proces wydzierania dżungli kolejnych piramid, świątyń, wież, platform i innych zabudowań, często niewiadomego przeznaczenia.

 

Słynne ruiny Majów w Palenque

Park Narodowy Palenque, wpisany na listę UNESCO

 

Największym sensacyjnym odkryciem w czasie prac konserwatorskich przy Świątyni Inskrypcji, w kształcie piramidy schodkowej o wysokości 21-27 metrów (wg różnych źródeł) i szerokości 60 metrów, było znalezienie krypty grobowej Pakala Wielkiego - króla i kapłana w jednej osobie. Konserwatorzy dotarli do sarkofagu po 4 latach wysiłków – musieli przekopać się przez 25-metrowy korytarz. Z hieroglifów, od których pochodzi nazwa świątyni, dowiadujemy się szczegółów o życiu i śmierci władcy, który objął tron w wieku 12 lat i rządził przez ponad pół wieku. Świątynię Inskrypcji można podziwiać jedynie z zewnątrz, bowiem krypta jest niedostępna.

Żona Pakala także miała swój Grobowiec Czerwonej Królowej, wyposażony w przedmioty bogato zdobione jadeitem i perłami. 

 

Widok z poziomu Świątyni Inskrypcji na El Palacio w Palenque, Meksyk

W tyle El Palacio z wieżą, w której prawdopodobnie mieściło się obserwatorium astronomiczne

 

Majowie wznieśli w Palenque jeszcze wiele wspaniałych konstrukcji, jak ogromny pałac El Palacio, prawdopodobnie z VII wieku, ozdobiony licznymi dekoracjami i płaskorzeźbami. To największa budowla kompleksu, składająca się z 3 dziedzińców, pomieszczeń i komnat oraz wieży, która prawdopodobnie służyła jako obserwatorium astronomiczne.

Uwadze nawet nieuważnego turysty nie ujdzie z pewnością zespół świątynny składający się z trzech obiektów: Świątyni Krzyża, Świątyni Słońca oraz Liściastego Krzyża, w kształcie piramid schodkowych.

 

Zespół świątynny Świątyni Krzyża, Świątyni Słońca oraz Liściastego Krzyża

Szacuje się, że w Parku Narodowym Palenque odkryto nie więcej niż  25% dawnego miasta Majów

 

Innym interesującym obiektem jest udekorowane płaskorzeźbami więźniów Patio Niewolników. Każda płaskorzeźba została opatrzona wyrzeźbionym w skale podpisem z imieniem pojmanego.

Miasto zasilało 9 kanałów wodnych, które rozprowadzały wodę po pałacach i domostwach, a jednocześnie zabezpieczały je przed zalaniem w czasie pory deszczowej.

Obecnie plan zwiedzania obejmuje 26 obiektów (niektóre świątynie nie mają jeszcze nazw, tylko oznaczone są numerami). Poza częścią „oficjalną” składającą się z obiektów już oczyszczonych, oznakowanych i poznanych, można powłóczyć się po dżungli, gdzie w cieniu imponującej wielkości drzew znaleźć można rozrzucone ruiny miasta, z których wiele wciąż czeka na odkrycie (wg szacunków odkryto dopiero jakieś 25% całości). Jeden ze szlaków wiedzie przez wiszący mostek do niewielkiego wodospadu. W Parku Narodowym Palenque można spotkać w naturalnym środowisku małpy wyjce. Owszem udało nam się je usłyszeć, ale ich nie widzieliśmy.

Do samych ruin dojeżdża się z miasta Palenque, stanowiącego bazę hotelową dla zwiedzających. Z kolei do Palenque można dojechać z różnych miejsc Meksyku autobusem, jak w naszym przypadku z Meridy na Jukatanie, czy z San Cristobal de las Casas (to był cel naszej dalszej wyprawy). Będąc w Palenqe warto wybrać się na wycieczką, aby zobaczyć inne cudne miejsca prowincji Chiapas, które przedstawiam poniżej. To prawdziwe rodzynki, które trzeba zobaczyć.

 

 

Wodospad Misol-ha

 

Wodospad Misol-ha w stanie Chiapas w Meksyku

Wodospad Misol-ha w stanie Chiapas w Meksyku ma 35 m wysokości

 

Pełna zakrętów droga do wodospadu Misol-ha wije się wśród malowniczych wzgórz regionu Chiapas. Ścieżką z małymi schodkami dochodzi się do 35-metrowej kaskady, która robi niesamowite wrażenie. Dodatkowo wytyczono ścieżkę na półce skalnej, którą można przejść za wodospadem i obserwować woal wody opadający na porośnięte mchami skały. Naprawdę jest co podziwiać, a następnie suszyć, jeśli nie zabezpieczymy ubrań i sprzętu przed rozpryskującymi się wodami Misol-ha.

 

 

Wodospady Agua Azul

 

Kompleks 500 wodospadów Agua Azul, Meksyk

Kompleks 500 wodospadów Agua Azul, Meksyk

 

Kompleks mniejszych, lecz jakże malowniczych wodospadów, niespotykanej wprost szmaragdowej barwy, które ciągną się przez kilka kilometrów (ponoć jest ich około pięciuset). Wodospady Agua Azul znajdują w odległości około 70 km od Palenqe. Można tu dojechać, jak my, samodzielnie busem colectivo lub skorzystać z bogatej oferty wycieczek z Palenque. Droga do wodospadów zaczyna się od deptaku pełnego straganów z lokalnymi pamiątkami. Wodospady swój niewiarygodnie błękitny kolor zawdzięczają tutejszym minerałom, ale trzeba wiedzieć, że zmienia się on w zależności od pory roku i może się przeobrazić w brąz po lub w czasie pory deszczowej. Nie znaczy to, że nie warto wówczas odwiedzić Agua Azul, gdyż deszcze zapewniają z kolei obfitość wody w rwącej rzece, co przydaje wodospadom dramatyzmu. W Agua Azul są wyznaczone miejsca do kąpieli.

 

 

Agua Clara

 

Agua Clara w stanie Chiapas w Meksyku

Agua Clara w stanie Chiapas w Meksyku

 

To rozlewisko w niższym biegu tej samej rzeki, która tworzy wodospady Agua Azul i Misol-ha. Nad lazurową rzeką w dżungli rozpostarto wiszący most, z którego można podziwiać piękne widoki na bieg rzeki i skały zatopione w jej turkusowych wodach. Miejsce jest znacznie mniej popularne niż Agua Azul i praktycznie pozbawione infrastruktury turystycznej, więc warto zaopatrzyć się choćby w napoje. Zobaczcie na filmie – wydaje mi się, że Agua Clara zasługuje na odwiedzenie.

 

 

Park Narodowy Lagunas de Montobello

 

Park Narodowy jezior Montobello składa się z blisko 60 jezior

Park Narodowy jezior Montobello składa się z blisko 60 jezior

 

Leżący przy granicy z Gwatemalą Park Narodowy Lagunas de Montobello składa się z blisko 60 lazurowych jezior, malowniczo otoczonych górami porośniętymi szumiącym lasem sosnowym. Można się tu poczuć jak na naszych Mazurach i zrelaksować, pływając tratwą lub łodzią, rozkoszując się wspaniałymi widokami lub też spędzić czas bardziej aktywnie, wiosłując w kajaku, pływając czy przemierzając leśne szlaki. Dla każdego coś miłego. Ciekawostką Parku jest Jezioro Międzynarodowe, którego nazwa odzwierciedla przynależność do przynajmniej dwóch państw, ponieważ przez to niewielkie jezioro przechodzi granica między Meksykiem i Gwatemalą.

 

 

Wodospad El Chiflon

 

Cascada Velo de Novia (Welon Panny Młodej) wodospadu El Chiflon w Meksyku

Cascada Velo de Novia (Welon Panny Młodej) wodospadu El Chiflon

 

El Chiflón jest chyba najwyższym wodospadem w stanie Chiapas opadającym w dół z wysokości 120 m w okolicy wioski San Vincente La Mesilla. Do wyboru mamy dwie trasy spacerowe z punktami widokowymi, jedna biegnąca po prawej, a druga (jak się łatwo domyśleć) po lewej stronie rzeki. Ostatecznym celem wędrówki jest główna Cascada Velo de Novia, utworzona przez rzekę San Vicente na kształt, jak nazwa wskazuje, welonu panny młodej.

 

Widok na wodospad El Chiflon w Meksyku

Widok na wodospad El Chiflon

 

Przepiękny, majestatyczny, aż się prosi o zdjęcia, szczególnie, że przy wodospadzie umieszczona jest platforma widokowa. Usatysfakcjonowani widokami, zakończyliśmy wędrówkę na tym etapie, ale teraz wiem, że to błąd, ponieważ nieco ukryta ścieżka, zaczynająca się schodkami, wiedzie do kolejnych dwóch wodospadów.

 

Lazur rzeki tworzącej wodospad El Chiflon w Meksyku

Kolory rzeki tworzącej wodospad El Chiflon są niesamowite

 

El Chiflon można też podziwiać w czasie zjazdu na tyrolkach. Amatorzy parków linowych mogą się cieszyć zjazdami na stalowych linach o łącznej długości 1500 metrów, ponad koronami drzew i szmaragdowymi kaskadami. Przy głównej kaskadzie Velo de Novia zbudowano najwyżej położoną stację zip-line.

 

Widoki w czasie wędrówki ścieżką do wodospadu El Chiflon, Meksyk

ZOBACZ WIĘCEJ O MEKSYKU TU

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Zdjęcia, filmy i teksty są naszą własnością. Kopiowanie i wykorzystywanie bez pisemnej zgody twórców jest zabronione.

Dwóch patrzy przez okno na tarasy