Dwóch patrzy przez okno na tarasy

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Zdjęcia, filmy i teksty są naszą własnością. Kopiowanie i wykorzystywanie bez pisemnej zgody twórców jest zabronione.

Największe atrakcje Birmy
To ja

Witaj na blogu Filmy z plecaka!

 Relacje  z 5 kontynentów, filmy, zdjęcia, informacje, rekomendacje.

Plecak na logo blogu Filmy z plecaka
24 grudnia 2021
Kenia 2021 Safari to kenijska specjalność. Mieliśmy więc tradycyjne safari w dwóch parkach narodowych, jak również safari morskie niedaleko Wasini
05 grudnia 2021
Egipt, 2021 Kair - "Najwspanialsza metropolia świata, ogród wszechświata, miejsce, w którym spotykają się narody, ludzkie mrowisko, stolica islamu, siedziba
14 listopada 2021
Kenia, Afryka Wschodnia Naszym absolutnym MUST w Kenii było safari w Parku Narodowym Amboseli, aby móc podziwiać dzikie zwierzęta z
18 września 2021
  Z listy światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO – Palenque, wodospady Misol-ha, El Chiflon, Agua Azul i Aqua Clara Wszystko, o czym

Najnowsze artykuły: 

Myanmar, Yangun, 2016.

 

O wschodzie słońca, w środku dnia i wieczorem biegliśmy, aby zobaczyć największą atrakcję Birmy Pagodę Szwedagon w Rangunie (Yangon).

 

Można godzinami kontemplować piękno tej świątyni i całkowicie poddać się nastrojowi, który tworzą dzwonki i szepty modlących się wiernych, mnóstwo kwiatów, dymiące kadzidełka i płonące świece. Wszyscy boso stąpają po rozgrzanych słońcem kamiennych płytach. Niesamowita atmosfera.

Zobaczcie sami.

 

 

Święte wzgórze Thainguttara już 2,5 tysiąca lat temu wybrano na wzniesienie pagody, której największym skarbem jest osiem włosów Buddy, przechowywanych pod jej podstawą. Aby ją obejść trzeba pokonać 433 metry. Przepych wystroju zewnętrznego świątyni jest niewyobrażalny. Nie dość, że wszystko pokryte jest listkami ze szczerego złota, to na szczycie widnieje liść, która obraca się zależnie od kierunku wiatru, z 76-karatowym diamentem i 1100 mniejszymi diamentami o łącznej liczbie ponad 200 karatów oraz 1383 innymi drogocennymi kamieniami. Niżej położona diamentowa kula wysadzana jest ponad czterema tysiącami diamentów o łącznej liczbie 1800 karatów. Wokół korony zawieszonych jest ponad 1000 złotych dzwonków delikatnie dzwoniących na  wietrze, wprowadzających wiernych w nastrój uduchowienia.

 

W Myanmarze obowiązuje buddyzm w tradycji Theravada, która jest najstarsza i najbardziej konserwatywna.

Około 90% mieszkańców Birmy żyje według tej tradycji. Podkreśla się w niej człowieczeństwo Buddy Gotamy, założyciela religii, który odnalazł drogę do oświecenia. Co ważne, każdy może pójść w jego ślady, a on sam nie jest bogiem, tylko człowiekiem w swej idealnej formie.

 

Pagoda Szwedagon w Rangunie (Yangon)-Myanmar

 

Niektórzy twierdzą, że w Mjanmie zasady buddyzmu sprowadzają się do starania się o lepszą przyszłość poprzez karmienie mnichów, jałmużnę, dotowanie świątyń i regularną  modlitwę  w lokalnych świątyniach.

Każdego ranka widzieliśmy rzesze mnichów i małych "mniszków" wędrujących z miskami od domu do domu. Zazwyczaj byli bardzo dobrze traktowani i obdarowywani tym, na co było stać dawców.

 

rzeźba w Pagodzie Szwedagon w Rangunie (Yangon)-Myanmar

 

Zgodnie z tradycją, każdy mężczyzna powinien spędzić jakiś czas w klasztorze dwa razy w życiu: pierwszy raz w wieku 10-20 lat i drugi po ukończeniu 20. roku życia.

Wszystko, co posiada mnich jest wspólne. Na własność może mieć tylko brzytwę, kubek, filtr służący jako zabezpieczenie wody przed owadami, parasol i miskę na jałmużnę. Nowicjusz dostaje  3 komplety szat. 

 

Birmanka w Pagodzie Szwedagon w Rangunie (Yangon)-Myanmar

 

Składanie darów mnichom, pod warunkiem, że robi się to szczerze, czyni człowieka szlachetnym, ponieważ eliminuje chciwość oraz przywiązanie do rzeczy, które przeszkadza w osiągnięciu nirwany.

 

Pagoda Szwedagon nocą w Rangunie (Yangon)-Myanmar

 

To, że  człowiek czuje się dobrze  pomagając innym, widać  było na twarzach darczyńców.

Ofiarowując jałmużnę mieli zapewne  przeświadczenie, że są dobrymi ludźmi, a przy okazji podążali w kierunku  doskonałości. 

 

Posągi w Pagodzie Szwedagon w Rangunie (Yangon)-Myanmar

 

Pozbywali  się w ten sposób pragnienia, postrzeganego razem z własnym  ego jako źródło cierpienia i cyklu odradzania się.

 

Rzeźby w Pagodzie Szwedagon w Rangunie (Yangon)-Myanmar

 

Przezwyciężenie przywiązania, praktyka medytacji i  etyczne postępowanie prowadzi do nirwany, która jest ostatecznym celem buddystów. 

Prościzna, prawda?

 

Posąbi Buddy w Szwedagon w Rangunie (Yangon)-Myanmar

04 maja 2017
Czerowna fasada Pałacu Wiatrów

Shwedagon Pagoda trzy razy dziennie