Shwedagon Pagoda trzy razy dziennie

Czerowna fasada Pałacu Wiatrów
04 maja 2017

Myanmar, Yangun, 2016.

 

O wschodzie słońca, w środku dnia i wieczorem biegliśmy, aby zobaczyć największą atrakcję Birmy Pagodę Szwedagon w Rangunie (Yangon).

 

Można godzinami kontemplować piękno tej świątyni i całkowicie poddać się nastrojowi, który tworzą dzwonki i szepty modlących się wiernych, mnóstwo kwiatów, dymiące kadzidełka i płonące świece. Wszyscy boso stąpają po rozgrzanych słońcem kamiennych płytach. Niesamowita atmosfera.

Zobaczcie sami.

 

 

Święte wzgórze Thainguttara już 2,5 tysiąca lat temu wybrano na wzniesienie pagody, której największym skarbem jest osiem włosów Buddy, przechowywanych pod jej podstawą. Aby ją obejść trzeba pokonać 433 metry. Przepych wystroju zewnętrznego świątyni jest niewyobrażalny. Nie dość, że wszystko pokryte jest listkami ze szczerego złota, to na szczycie widnieje liść, która obraca się zależnie od kierunku wiatru, z 76-karatowym diamentem i 1100 mniejszymi diamentami o łącznej liczbie ponad 200 karatów oraz 1383 innymi drogocennymi kamieniami. Niżej położona diamentowa kula wysadzana jest ponad czterema tysiącami diamentów o łącznej liczbie 1800 karatów. Wokół korony zawieszonych jest ponad 1000 złotych dzwonków delikatnie dzwoniących na  wietrze, wprowadzających wiernych w nastrój uduchowienia.

 

W Myanmarze obowiązuje buddyzm w tradycji Theravada, która jest najstarsza i najbardziej konserwatywna.

Około 90% mieszkańców Birmy żyje według tej tradycji. Podkreśla się w niej człowieczeństwo Buddy Gotamy, założyciela religii, który odnalazł drogę do oświecenia. Co ważne, każdy może pójść w jego ślady, a on sam nie jest bogiem, tylko człowiekiem w swej idealnej formie.

 

Pagoda Szwedagon w Rangunie (Yangon)-Myanmar

 

Niektórzy twierdzą, że w Mjanmie zasady buddyzmu sprowadzają się do starania się o lepszą przyszłość poprzez karmienie mnichów, jałmużnę, dotowanie świątyń i regularną  modlitwę  w lokalnych świątyniach.

Każdego ranka widzieliśmy rzesze mnichów i małych "mniszków" wędrujących z miskami od domu do domu. Zazwyczaj byli bardzo dobrze traktowani i obdarowywani tym, na co było stać dawców.

 

rzeźba w Pagodzie Szwedagon w Rangunie (Yangon)-Myanmar

 

Zgodnie z tradycją, każdy mężczyzna powinien spędzić jakiś czas w klasztorze dwa razy w życiu: pierwszy raz w wieku 10-20 lat i drugi po ukończeniu 20. roku życia.

Wszystko, co posiada mnich jest wspólne. Na własność może mieć tylko brzytwę, kubek, filtr służący jako zabezpieczenie wody przed owadami, parasol i miskę na jałmużnę. Nowicjusz dostaje  3 komplety szat. 

 

Birmanka w Pagodzie Szwedagon w Rangunie (Yangon)-Myanmar

 

Składanie darów mnichom, pod warunkiem, że robi się to szczerze, czyni człowieka szlachetnym, ponieważ eliminuje chciwość oraz przywiązanie do rzeczy, które przeszkadza w osiągnięciu nirwany.

 

Pagoda Szwedagon nocą w Rangunie (Yangon)-Myanmar

 

To, że  człowiek czuje się dobrze  pomagając innym, widać  było na twarzach darczyńców.

Ofiarowując jałmużnę mieli zapewne  przeświadczenie, że są dobrymi ludźmi, a przy okazji podążali w kierunku  doskonałości. 

 

Posągi w Pagodzie Szwedagon w Rangunie (Yangon)-Myanmar

 

Pozbywali  się w ten sposób pragnienia, postrzeganego razem z własnym  ego jako źródło cierpienia i cyklu odradzania się.

 

Rzeźby w Pagodzie Szwedagon w Rangunie (Yangon)-Myanmar

 

Przezwyciężenie przywiązania, praktyka medytacji i  etyczne postępowanie prowadzi do nirwany, która jest ostatecznym celem buddystów. 

Prościzna, prawda?

 

Posąbi Buddy w Szwedagon w Rangunie (Yangon)-Myanmar

ZOBACZ WIĘCEJ O NASZEJ PODRÓŻY PO BIRMIE TU

Najnowsze artykuły: 

04 kwietnia 2024
Maroko, 2023 Maroko skrywa wiele magicznych miejsc, a jednym z nich jest urokliwe miasteczko Essaouira (Assawira), które zachwyca odwiedzających swoim
17 marca 2024
Maroko 2023 Witajcie w hipnotycznym Marrakeszu, gdzie każdy kąt skrywa historię, a każdy krok to wyzwanie dla zmysłów, gdyż zapachy
29 lutego 2024
Maroko 2023 Fez założył pierwszy król Maroka Położenie Fezu jest niesamowite, a panorama miasta z dwóch punktów widokowych usytuowanych na
06 stycznia 2024
Maroko, 2023 Rabat jest jednym z czterech cesarskich miast w Maroku. Jego charakterystyczną cechą jest harmonijne połączenie dawnej architektury z

Witaj na blogu Filmy z plecaka!

Relacje  z 5 kontynentów, filmy, zdjęcia, informacje, rekomendacje.

To ja
Największe atrakcje Birmy

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Zdjęcia, filmy i teksty są naszą własnością. Kopiowanie i wykorzystywanie bez pisemnej zgody twórców jest zabronione.

Dwóch patrzy przez okno na tarasy