Największe atrakcje Birmy

Filmy z plecaka

Blog podróżniczy. Filmy, zdjęcia,

informacje z 5 kontynentów.

Witaj, jestem  Violetta. 

Razem z mężem Darkiem

odwiedziliśmy  ponad 50 krajów.

Ja robię filmy, Darek zdjęcia

Szukasz pomysłu na podróż?

Tu znajdziesz inspirację.

   

Kliknij, jeśli  podoba Ci się blog  

Udostępnij znajomym

12 listopada 2018
Cuzco w Peru Pępek świata - tak Inkowie nazywali Cuzco, stolicę swojego Imperium. Miasto było potężne i zamożne jak Rzym,
04 listopada 2018
Najwyżej położona nie-stolica i jezioro żeglowne na ziemi La Paz znaczy pokój La Paz liczące ponad 2 mln mieszkańców jest
25 października 2018
Rio de Janeiro i Parati w Brazylii Rio de Janeiro zostawiło nas na wdechu. W ogóle Brazylia okazała się pełnym
20 października 2018
Okolice Szanghaju, Chiny 2014 Są w świecie miejsca magiczne. Według mnie jednym z nich jest Xitang (西塘古镇), miasto, w którym

Najnowsze artykuły: 

Myanmar, Yangun, 2016.

 

O wschodzie słońca, w środku dnia i wieczorem biegliśmy, aby zobaczyć największą atrakcję Birmy Pagodę Szwedagon w Rangunie (Yangon).

 

Można godzinami kontemplować piękno tej świątyni i całkowicie poddać się nastrojowi, który tworzą dzwonki i szepty modlących się wiernych, mnóstwo kwiatów, dymiące kadzidełka i płonące świece. Wszyscy boso stąpają po rozgrzanych słońcem kamiennych płytach. Niesamowita atmosfera.

Zobaczcie sami.

 

 

W Myanmarze obowiązuje buddyzm w tradycji Theravada, która jest najstarsza i najbardziej konserwatywna.

Około 90% mieszkańców Birmy żyje według tej tradycji. Podkreśla się w niej człowieczeństwo Buddy Gotamy, założyciela religii, który odnalazł drogę do oświecenia. Co ważne, każdy może pójść w jego ślady, a on sam nie jest bogiem, tylko człowiekiem w swej idealnej formie.

 

Pagoda Szwedagon w Rangunie (Yangon)-Myanmar

 

Niektórzy twierdzą, że w Mjanmie zasady buddyzmu sprowadzają się do starania się o lepszą przyszłość poprzez karmienie mnichów, jałmużnę, dotowanie świątyń i regularną  modlitwę  w lokalnych świątyniach.

Każdego ranka widzieliśmy rzesze mnichów i małych "mniszków" wędrujących z miskami od domu do domu. Zazwyczaj byli bardzo dobrze traktowani i obdarowywani tym, na co było stać dawców.

 

rzeźba w Pagodzie Szwedagon w Rangunie (Yangon)-Myanmar

 

Zgodnie z tradycją, każdy mężczyzna powinien spędzić jakiś czas w klasztorze dwa razy w życiu: pierwszy raz w wieku 10-20 lat i drugi po ukończeniu 20. roku życia.

Wszystko, co posiada mnich jest wspólne. Na własność może mieć tylko brzytwę, kubek, filtr służący jako zabezpieczenie wody przed owadami, parasol i miskę na jałmużnę. Nowicjusz dostaje  3 komplety szat. 

 

Birmanka w Pagodzie Szwedagon w Rangunie (Yangon)-Myanmar

 

Składanie darów mnichom, pod warunkiem, że robi się to szczerze, czyni człowieka szlachetnym, ponieważ eliminuje chciwość oraz przywiązanie do rzeczy, które przeszkadza w osiągnięciu nirwany.

 

Pagoda Szwedagon nocą w Rangunie (Yangon)-Myanmar

 

To, że  człowiek czuje się dobrze  pomagając innym, widać  było na twarzach darczyńców.

Ofiarowując jałmużnę mieli zapewne  przeświadczenie, że są dobrymi ludźmi, a przy okazji podążali w kierunku  doskonałości. 

 

Posągi w Pagodzie Szwedagon w Rangunie (Yangon)-Myanmar

 

Pozbywali  się w ten sposób pragnienia, postrzeganego razem z własnym  ego jako źródło cierpienia i cyklu odradzania się.

 

Rzeźby w Pagodzie Szwedagon w Rangunie (Yangon)-Myanmar

 

Przezwyciężenie przywiązania, praktyka medytacji i  etyczne postępowanie prowadzi do nirwany, która jest ostatecznym celem buddystów. 

Prościzna, prawda?

 

Posąbi Buddy w Szwedagon w Rangunie (Yangon)-Myanmar

04 maja 2017
Czerowna fasada Pałacu Wiatrów

Shwedagon Pagoda trzy razy dziennie

A jakie są Twoje  wrażenia? Zapraszam do komentowania.

Może masz jakieś sugestie  lub pytania? Chętnie poznam Twoją opinię. Pozdrawiam! 

Dwóch patrzy przez okno na tarasy

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Zdjęcia, filmy i teksty są naszą własnością. Kopiowanie i wykorzystywanie bez pisemnej zgody twórców jest zabronione.