Największe atrakcje Birmy
To ja

Filmy z plecaka

Blog podróżniczy. Filmy, zdjęcia,

informacje praktyczne, relacje.

Plecak na logo blogu Filmy z plecaka

Szukasz pomysłu na podróż?

Tu znajdziesz inspirację.

Podpowiem Ci, jakie niezwykłe miejsca warto odwiedzić w wielu krajach na 5 kontynentach.

   

Polub blog  i

udostępnij dalej

18 kwietnia 2020
Smaczki Mauritiusa, 2019 Przed nami smaczki zachodniego wybrzeża Maurytiusa, które obfituje w najbardziej różnorodne atrakcje: góry, wodospady, tropikalną roślinność, pływanie
15 marca 2020
Południowy-wschód Mauritiusa, 2019 Jeśli marzą Wam się bajeczne plaże, baraszkowanie w cieplutkiej, krystalicznie czystej wodzie, nurkowanie z fajką lub całym
01 lutego 2020
Podróż na Mauritius, grudzień 2019 Ogród botaniczny Pamplemousses, czyli po francusku grejpfrut, to obowiązkowy punkt podróży po Mauritiusie. Nie mogliśmy
11 stycznia 2020
Mauritius, grudzień 2019 W Parku La Vanille  do woli napatrzyliśmy się na żółwie olbrzymie w olbrzymiej ilości (ponad 1000 sztuk)

Najnowsze artykuły: 

Myanmar, Yangun, 2016.

 

O wschodzie słońca, w środku dnia i wieczorem biegliśmy, aby zobaczyć największą atrakcję Birmy Pagodę Szwedagon w Rangunie (Yangon).

 

Można godzinami kontemplować piękno tej świątyni i całkowicie poddać się nastrojowi, który tworzą dzwonki i szepty modlących się wiernych, mnóstwo kwiatów, dymiące kadzidełka i płonące świece. Wszyscy boso stąpają po rozgrzanych słońcem kamiennych płytach. Niesamowita atmosfera.

Zobaczcie sami.

 

 

Święte wzgórze Thainguttara już 2,5 tysiąca lat temu wybrano na wzniesienie pagody, której największym skarbem jest osiem włosów Buddy, przechowywanych pod jej podstawą. Aby ją obejść trzeba pokonać 433 metry. Przepych wystroju zewnętrznego świątyni jest niewyobrażalny. Nie dość, że wszystko pokryte jest listkami ze szczerego złota, to na szczycie widnieje liść, która obraca się zależnie od kierunku wiatru, z 76-karatowym diamentem i 1100 mniejszymi diamentami o łącznej liczbie ponad 200 karatów oraz 1383 innymi drogocennymi kamieniami. Niżej położona diamentowa kula wysadzana jest ponad czterema tysiącami diamentów o łącznej liczbie 1800 karatów. Wokół korony zawieszonych jest ponad 1000 złotych dzwonków delikatnie dzwoniących na  wietrze, wprowadzających wiernych w nastrój uduchowienia.

 

W Myanmarze obowiązuje buddyzm w tradycji Theravada, która jest najstarsza i najbardziej konserwatywna.

Około 90% mieszkańców Birmy żyje według tej tradycji. Podkreśla się w niej człowieczeństwo Buddy Gotamy, założyciela religii, który odnalazł drogę do oświecenia. Co ważne, każdy może pójść w jego ślady, a on sam nie jest bogiem, tylko człowiekiem w swej idealnej formie.

 

Pagoda Szwedagon w Rangunie (Yangon)-Myanmar

 

Niektórzy twierdzą, że w Mjanmie zasady buddyzmu sprowadzają się do starania się o lepszą przyszłość poprzez karmienie mnichów, jałmużnę, dotowanie świątyń i regularną  modlitwę  w lokalnych świątyniach.

Każdego ranka widzieliśmy rzesze mnichów i małych "mniszków" wędrujących z miskami od domu do domu. Zazwyczaj byli bardzo dobrze traktowani i obdarowywani tym, na co było stać dawców.

 

rzeźba w Pagodzie Szwedagon w Rangunie (Yangon)-Myanmar

 

Zgodnie z tradycją, każdy mężczyzna powinien spędzić jakiś czas w klasztorze dwa razy w życiu: pierwszy raz w wieku 10-20 lat i drugi po ukończeniu 20. roku życia.

Wszystko, co posiada mnich jest wspólne. Na własność może mieć tylko brzytwę, kubek, filtr służący jako zabezpieczenie wody przed owadami, parasol i miskę na jałmużnę. Nowicjusz dostaje  3 komplety szat. 

 

Birmanka w Pagodzie Szwedagon w Rangunie (Yangon)-Myanmar

 

Składanie darów mnichom, pod warunkiem, że robi się to szczerze, czyni człowieka szlachetnym, ponieważ eliminuje chciwość oraz przywiązanie do rzeczy, które przeszkadza w osiągnięciu nirwany.

 

Pagoda Szwedagon nocą w Rangunie (Yangon)-Myanmar

 

To, że  człowiek czuje się dobrze  pomagając innym, widać  było na twarzach darczyńców.

Ofiarowując jałmużnę mieli zapewne  przeświadczenie, że są dobrymi ludźmi, a przy okazji podążali w kierunku  doskonałości. 

 

Posągi w Pagodzie Szwedagon w Rangunie (Yangon)-Myanmar

 

Pozbywali  się w ten sposób pragnienia, postrzeganego razem z własnym  ego jako źródło cierpienia i cyklu odradzania się.

 

Rzeźby w Pagodzie Szwedagon w Rangunie (Yangon)-Myanmar

 

Przezwyciężenie przywiązania, praktyka medytacji i  etyczne postępowanie prowadzi do nirwany, która jest ostatecznym celem buddystów. 

Prościzna, prawda?

 

Posąbi Buddy w Szwedagon w Rangunie (Yangon)-Myanmar

04 maja 2017
Czerowna fasada Pałacu Wiatrów

Shwedagon Pagoda trzy razy dziennie

A jakie są Twoje  wrażenia? Zapraszam do komentowania.

Może masz jakieś sugestie  lub pytania? Chętnie poznam Twoją opinię. Pozdrawiam! 

Dwóch patrzy przez okno na tarasy

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Zdjęcia, filmy i teksty są naszą własnością. Kopiowanie i wykorzystywanie bez pisemnej zgody twórców jest zabronione.