Najnowsze artykuły: 

07 września 2024
Francja, czerwiec 2024 Ponad 20 zamków  w niecały  tydzień - chyba nieco przesadziliśmy! Ale jakże mogliśmy sobie odmówić tej przyjemności,
04 kwietnia 2024
Maroko, 2023 Maroko skrywa wiele magicznych miejsc, a jednym z nich jest urokliwe miasteczko Essaouira (Assawira), które zachwyca odwiedzających swoim
17 marca 2024
Maroko 2023 Witajcie w hipnotycznym Marrakeszu, gdzie każdy kąt skrywa historię, a każdy krok to wyzwanie dla zmysłów, gdyż zapachy
29 lutego 2024
Maroko 2023 Fez założył pierwszy król Maroka Położenie Fezu jest niesamowite, a panorama miasta z dwóch punktów widokowych usytuowanych na
Parque Colon, w którego centrum stoi pomnik Krzysztofa Kolumba

Witaj na blogu Filmy z plecaka!

Relacje  z 5 kontynentów, filmy, zdjęcia, informacje, rekomendacje.

To ja
Największe atrakcje Birmy
29 kwietnia 2018

Santo Domingo - pierwsza europejska osada w Ameryce  

Dominikana

 

Kto by pomyślał, że stolica Dominikany Santo Domingo jest najstarszym miastem obu Ameryk? Leży na południowym wybrzeżu wyspy Haiti nad Morzem Karaibskim. Obszar metropolitalny liczy ponad 4 miliony mieszkańców. Miasto założył brat Krzysztofa Kolumba – Bartolomeo w 1496 roku. W latach 1936-1961, za dyktatury Rafaela Trujillo Santo Domingo przybrało nazwę "Ciudad Trujillo".

Stara dzielnica kolonialna tzw. Zona Colonial, wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO rzeczywiście robi wrażenie – czuć tu ducha historii. O dziwo, mimo trzęsień ziemi i ataków piratów, przetrwało tu wiele zabytków zanurzonych wśród urokliwych uliczek z dobrze zachowanymi kamienicami w hiszpańskim stylu kolonialnym.

 

Film - relacja z wycieczki po Santo Domingo w Dominikanie

 

W tej części miasta można czuć się bezpiecznie. Co do pozostałych sprawa jest wątpliwa – Santo Domingo nie cieszy się bowiem opinią miasta bezpiecznego. W przeciwnym razie, takie środki ostrożności jak grube kraty na balkonach oraz mężczyźni z karabinami na progach sklepów byłyby niepotrzebne. Przyjechaliśmy do Zona Colonial taksówką z portu, której kurs i cenę ustaliliśmy na początku, tak jak to zwykliśmy robić, aby uniknąć przykrych niespodzianek. 

 

Zona Colonial ma wiele pięknych zaułków

 

Wysiedliśmy przy pięknym placu - ulubionym miejscu spacerów zarówno miejscowych, jak i turystów - Parque Colon, w którego centrum stoi pomnik Krzysztofa Kolumba (pierwsze zdjęcie). Palec wskazujący Odkrywcy określa miejsce, gdzie zainstalowano kamerę skierowaną na plac i pomnik z widoczną w dali świątynią Santa Maria la Menor. Obraz z kamery dostępny jest na żywo na stronie internetowej Skyline Web Cams. Pomachaliśmy więc szwagrowi i byliśmy zachwyceni, gdy otrzymaliśmy SMS-a z wiadomością, że widział nasze dziwne ruchy przed pomnikiem. Taka niecodzienna forma kontaktu z rodziną.

 

Wspaniała Santa Maria La Menor - pierwszy kościół katolicki w Nowym Świecie

 

Ruszyliśmy do najstarszej, istniejącej nieprzerwanie do dzisiaj, katedry obu Ameryk - Santa Maria La Menor (Katedra Najświętszej Marii Panny Wcielenia). Świątynię wzniesiono wkrótce po zajęciu wyspy Haiti przez kolonistów. Kamień węgielny pod budowę kościoła położył syn Krzysztofa Kolumba – Diego w 1510 roku. Wielkość budowli robi wrażenie, szczególnie, że katedra mieści aż 12 kaplic. W niektórych miejscach zachowały się oryginalne freski.

 

Wnętrze  Santa Maria La Menor mieści 12 kaplic

 

Prawdopodobnie w 1537 roku do katedry trafiła trumna ze zwłokami Kolumba, którego życzeniem było zostać pochowanym w Ameryce. Początkowym miejscem pochówku było Valladolid, dawna siedziba królów Kastylii i zjednoczonej Hiszpanii, gdzie Odkrywca zmarł w osamotnieniu w 1506 roku. Po 3 latach jego ciało spoczęło w Sewilli, a dopiero po 30 latach spełniono wolę Kolumba, przewożąc jego szczątki do Santo Domingo. W 500-ną rocznicę odkrycia Ameryki, jeszcze raz prochy Krzysztofa Kolumba zmieniły miejsce na latarnię Faro a Colon, gdzie urządzono jego mauzoleum.

 

Faro a Colon, - Latarnia morska Kolumba

 

Jednak wszyscy chcieliby mieć wyłączność na prochy Odkrywcy, więc zarówno władze Kuby, jak i Hiszpanii oraz Włoch (Genueńczycy są przekonani, że serce Kolumba znajduje się właśnie u nich) podważają prawdziwość wersji Dominikańczyków.

Monumentalna latarnia Faro a Colon wzbudza w turystach mieszane uczucia. Budynek wygląda trochę jak bunkier i nie jest to szczyt estetyki, ale z pewnością bardzo ciekawe miejsce. Budowlę zaprojektowano jeszcze przed II wojną światową, w 1931 roku, ale pomysł zrealizowano dopiero w 1992 roku, z okazji pięćsetnej rocznicy odkrycia Nowego Świata przez Krzysztofa Kolumba. Kształt krzyża obiektu symbolizuje chrystianizację Ameryki, a jego dłuższe ramię ma aż 240 m. Nocą, w dni, gdy nie ma problemu z dostawą prądu, latarnia rzuca w niebo światło, jakże by inaczej - w kształcie krzyża.

 

Fortaleza Ozama - pierwsza budowla obronna w Nowym Świecie

 

Bodaj najstarszą budowlą stolicy Dominikany i pierwszą europejską twierdzą w Ameryce jest Fortaleza Ozama, wzniesiona w 1502 roku.  Jej mury mają 2 metry grubości. Wierzymy, że z wieży warowni rozciąga się piękna panorama miasta u ujścia rzeki Ozama. My podziwialiśmy widok z drugiej strony, będąc jeszcze na statku. Ponoć w więzieniu, które mieściło się niegdyś fortecy, został osadzony kiedyś sam Krzysztof Kolumb i jego brat Bartolomeo, a za czasów dyktatury Trujillo znalazło się tu wielu wrogów opresyjnego systemu.

Spacerując po Calle Las Damas - Ulicy Dam (można też przejechać się bryczką) wyobrażamy sobie spacerujące żony i córy hiszpańskich konkwistadorów z Nowego Świata. I tak dochodzimy do kościoła jezuickiego z 1740 roku, przekształconego w 1956 roku na polecenie dyktatora Rafaela Trujillo w mauzoleum Panteón de la Patria (Panteon Ojczyzny), w którym spoczywają znamienici obywatele związani z historią Dominikany.

 

Panteón de la Patria (Panteon Ojczyzny) w dawnym kościele jezuickim

 

Pod kopulastym sufitem wisi wielki żyrandol z brązu, podarowany przez hiszpańskiego dyktatora Francisco Franco dominikańskiemu dyktatorowi Trujillo. Na szczęście nie byliśmy w krótkich spodenkach, ponieważ w tym miejscu wymagany jest odpowiedni strój.

Przy Calle Las Damas stoi pałac w stylu gotycko-mauretańskim Alcazar de Colon, który został wzniesiony na polecenie Diega, syna Kolumba. Obecnie mieści się tu muzeum, do którego jednak nie trafiliśmy, a żal.

 

Deptak Calle el Conde  z kolonialnym pałacem El Palacio Consistorial po prawej stronie

 

Następna atrakcja kolonialnej zabudowy miasta tuż przy Calle el Conde, deptaku ze sklepami i kawiarenkami to El Palacio Consistorial, charakterystyczny budynek z początku XVI wieku z arkadami i białą wieżyczką.

 

Park Narodowy Los Tres Ojos

 

Ale największym zaskoczeniem był dla nas przecudny Park Narodowy Los Tres Ojos (Trojga Oczu, a właściwie  jezior) odległy zaledwie 5 km od centrum miasta.  

Niewiarygodna gra świateł przy porannym słońcu w jaskiniach z czterema, wbrew nazwie, a nie tylko z trzema podziemnymi jeziorami zatopionymi w zieleni. Coś pięknego. Byliśmy oczarowani. Dotrwajcie do połowy 5-minutowego filmu powyżej i zobaczcie sami.

 

W Parku Trojga Oczu roślinność kipi zielenią

 

⇒ więcej relacji z rejsu po Karaibach

 

⇒ więcej informacji o Dominikanie

 

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Zdjęcia, filmy i teksty są naszą własnością. Kopiowanie i wykorzystywanie bez pisemnej zgody twórców jest zabronione.

Dwóch patrzy przez okno na tarasy