Dwóch patrzy przez okno na tarasy

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Zdjęcia, filmy i teksty są naszą własnością. Kopiowanie i wykorzystywanie bez pisemnej zgody twórców jest zabronione.

Dominikana

 

Kto by pomyślał, że stolica Dominikany Santo Domingo jest najstarszym miastem obu Ameryk? Leży na południowym wybrzeżu wyspy Haiti nad Morzem Karaibskim. Obszar metropolitalny liczy ponad 4 miliony mieszkańców. Miasto założył brat Krzysztofa Kolumba – Bartolomeo w 1496 roku. W latach 1936-1961, za dyktatury Rafaela Trujillo Santo Domingo przybrało nazwę "Ciudad Trujillo".

Stara dzielnica kolonialna tzw. Zona Colonial, wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO rzeczywiście robi wrażenie – czuć tu ducha historii. O dziwo, mimo trzęsień ziemi i ataków piratów, przetrwało tu wiele zabytków zanurzonych wśród urokliwych uliczek z dobrze zachowanymi kamienicami w hiszpańskim stylu kolonialnym.

 

Film - relacja z wycieczki po Santo Domingo w Dominikanie

 

W tej części miasta można czuć się bezpiecznie. Co do pozostałych sprawa jest wątpliwa – Santo Domingo nie cieszy się bowiem opinią miasta bezpiecznego. W przeciwnym razie, takie środki ostrożności jak grube kraty na balkonach oraz mężczyźni z karabinami na progach sklepów byłyby niepotrzebne. Przyjechaliśmy do Zona Colonial taksówką z portu, której kurs i cenę ustaliliśmy na początku, tak jak to zwykliśmy robić, aby uniknąć przykrych niespodzianek. 

 

Zona Colonial ma wiele pięknych zaułków

 

Wysiedliśmy przy pięknym placu - ulubionym miejscu spacerów zarówno miejscowych, jak i turystów - Parque Colon, w którego centrum stoi pomnik Krzysztofa Kolumba (pierwsze zdjęcie). Palec wskazujący Odkrywcy określa miejsce, gdzie zainstalowano kamerę skierowaną na plac i pomnik z widoczną w dali świątynią Santa Maria la Menor. Obraz z kamery dostępny jest na żywo na stronie internetowej Skyline Web Cams. Pomachaliśmy więc szwagrowi i byliśmy zachwyceni, gdy otrzymaliśmy SMS-a z wiadomością, że widział nasze dziwne ruchy przed pomnikiem. Taka niecodzienna forma kontaktu z rodziną.

 

Wspaniała Santa Maria La Menor - pierwszy kościół katolicki w Nowym Świecie

 

Ruszyliśmy do najstarszej, istniejącej nieprzerwanie do dzisiaj, katedry obu Ameryk - Santa Maria La Menor (Katedra Najświętszej Marii Panny Wcielenia). Świątynię wzniesiono wkrótce po zajęciu wyspy Haiti przez kolonistów. Kamień węgielny pod budowę kościoła położył syn Krzysztofa Kolumba – Diego w 1510 roku. Wielkość budowli robi wrażenie, szczególnie, że katedra mieści aż 12 kaplic. W niektórych miejscach zachowały się oryginalne freski.

 

Wnętrze  Santa Maria La Menor mieści 12 kaplic

 

Prawdopodobnie w 1537 roku do katedry trafiła trumna ze zwłokami Kolumba, którego życzeniem było zostać pochowanym w Ameryce. Początkowym miejscem pochówku było Valladolid, dawna siedziba królów Kastylii i zjednoczonej Hiszpanii, gdzie Odkrywca zmarł w osamotnieniu w 1506 roku. Po 3 latach jego ciało spoczęło w Sewilli, a dopiero po 30 latach spełniono wolę Kolumba, przewożąc jego szczątki do Santo Domingo. W 500-ną rocznicę odkrycia Ameryki, jeszcze raz prochy Krzysztofa Kolumba zmieniły miejsce na latarnię Faro a Colon, gdzie urządzono jego mauzoleum.

 

Faro a Colon, - Latarnia morska Kolumba

 

Jednak wszyscy chcieliby mieć wyłączność na prochy Odkrywcy, więc zarówno władze Kuby, jak i Hiszpanii oraz Włoch (Genueńczycy są przekonani, że serce Kolumba znajduje się właśnie u nich) podważają prawdziwość wersji Dominikańczyków.

Monumentalna latarnia Faro a Colon wzbudza w turystach mieszane uczucia. Budynek wygląda trochę jak bunkier i nie jest to szczyt estetyki, ale z pewnością bardzo ciekawe miejsce. Budowlę zaprojektowano jeszcze przed II wojną światową, w 1931 roku, ale pomysł zrealizowano dopiero w 1992 roku, z okazji pięćsetnej rocznicy odkrycia Nowego Świata przez Krzysztofa Kolumba. Kształt krzyża obiektu symbolizuje chrystianizację Ameryki, a jego dłuższe ramię ma aż 240 m. Nocą, w dni, gdy nie ma problemu z dostawą prądu, latarnia rzuca w niebo światło, jakże by inaczej - w kształcie krzyża.

 

Fortaleza Ozama - pierwsza budowla obronna w Nowym Świecie

 

Bodaj najstarszą budowlą stolicy Dominikany i pierwszą europejską twierdzą w Ameryce jest Fortaleza Ozama, wzniesiona w 1502 roku.  Jej mury mają 2 metry grubości. Wierzymy, że z wieży warowni rozciąga się piękna panorama miasta u ujścia rzeki Ozama. My podziwialiśmy widok z drugiej strony, będąc jeszcze na statku. Ponoć w więzieniu, które mieściło się niegdyś fortecy, został osadzony kiedyś sam Krzysztof Kolumb i jego brat Bartolomeo, a za czasów dyktatury Trujillo znalazło się tu wielu wrogów opresyjnego systemu.

Spacerując po Calle Las Damas - Ulicy Dam (można też przejechać się bryczką) wyobrażamy sobie spacerujące żony i córy hiszpańskich konkwistadorów z Nowego Świata. I tak dochodzimy do kościoła jezuickiego z 1740 roku, przekształconego w 1956 roku na polecenie dyktatora Rafaela Trujillo w mauzoleum Panteón de la Patria (Panteon Ojczyzny), w którym spoczywają znamienici obywatele związani z historią Dominikany.

 

Panteón de la Patria (Panteon Ojczyzny) w dawnym kościele jezuickim

 

Pod kopulastym sufitem wisi wielki żyrandol z brązu, podarowany przez hiszpańskiego dyktatora Francisco Franco dominikańskiemu dyktatorowi Trujillo. Na szczęście nie byliśmy w krótkich spodenkach, ponieważ w tym miejscu wymagany jest odpowiedni strój.

Przy Calle Las Damas stoi pałac w stylu gotycko-mauretańskim Alcazar de Colon, który został wzniesiony na polecenie Diega, syna Kolumba. Obecnie mieści się tu muzeum, do którego jednak nie trafiliśmy, a żal.

 

Deptak Calle el Conde  z kolonialnym pałacem El Palacio Consistorial po prawej stronie

 

Następna atrakcja kolonialnej zabudowy miasta tuż przy Calle el Conde, deptaku ze sklepami i kawiarenkami to El Palacio Consistorial, charakterystyczny budynek z początku XVI wieku z arkadami i białą wieżyczką.

 

Park Narodowy Los Tres Ojos

 

Ale największym zaskoczeniem był dla nas przecudny Park Narodowy Los Tres Ojos (Trojga Oczu, a właściwie  jezior) odległy zaledwie 5 km od centrum miasta.  

Niewiarygodna gra świateł przy porannym słońcu w jaskiniach z czterema, wbrew nazwie, a nie tylko z trzema podziemnymi jeziorami zatopionymi w zieleni. Coś pięknego. Byliśmy oczarowani. Dotrwajcie do połowy 5-minutowego filmu powyżej i zobaczcie sami.

 

W Parku Trojga Oczu roślinność kipi zielenią

 

⇒ więcej relacji z rejsu po Karaibach

 

⇒ więcej informacji o Dominikanie

 

Santo Domingo - pierwsza europejska osada w Ameryce  

29 kwietnia 2018
Największe atrakcje Birmy
To ja

Witaj na blogu Filmy z plecaka!

 Relacje  z 5 kontynentów, filmy, zdjęcia, informacje, rekomendacje.

Plecak na logo blogu Filmy z plecaka
Parque Colon, w którego centrum stoi pomnik Krzysztofa Kolumba
10 października 2022
Seszele 2022 Pierwsze co rzuciło mi się w oczy w drodze z lotniska po wylądowaniu na Seszelach, to tropikalna roślinność
04 października 2022
Seszele 2022 Piątego dnia naszej podróży na Seszele wybraliśmy się promem Inter Island z Praslin na wyspę La Digue, co
10 lipca 2022
Seszele 2022 Na Praslin dowiedziałam się, że Seszelczyk nie będzie zachwycony,  gdy  ugościmy go rybą. Owoców morza mają oni „po
21 maja 2022
Seszele, 2022. Mahe jest największą wyspą Seszeli. Ma około 144 k2 powierzchni, 26 km długości i 17 km szerokości (niektóre

Najnowsze artykuły: