Dwóch patrzy przez okno na tarasy

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Zdjęcia, filmy i teksty są naszą własnością. Kopiowanie i wykorzystywanie bez pisemnej zgody twórców jest zabronione.

Myanmar, okolice Mandalay

 

Na ucieczkę za miasto nie trzeba nas długo namawiać. Tym razem po podróżniczych zmaganiach z wibrującym Mandalay wybraliśmy się w godzinny rejs do Mingun statkiem kursującym po rzece Irawadi.

W zasięgu 50 kilometrów wokół Mandalay znaleźć można pozostałości czterech dawnych stolic birmańskiego królestwa: Mingun, Amarapura, Inwa, Sagaing.

Amarapurę odwiedziliśmy wcześniej, głównie z powodu najdłuższego na świecie mostu tekowego, a Mingun wydało nam się najciekawsze spośród pozostałych miast stołecznych, więc skoro świt stawiliśmy się w przystani GAWEIN, skąd o 8:30 wyruszyliśmy w rejs (6$ w obie strony).

 

Film

Zobacz, jak wygląda poranek na przystani w Mandalay, potężna rzeka Irawadi i dawna stolica birmańskiego królestwa Mingun.

 

 

Rzeka Irawadi jest ponad 2 razy dłuższa od Wisły. Ma 2150 kilometrów długości i dla Myanmaru jest najważniejszą arterią komunikacyjną, zwłaszcza, że stan dróg w kraju nie jest najlepszy i do niektórych miejsc znacznie łatwiej jest dotrzeć rzeką niż drogą lądową. Irawadi jest żeglowna na długości ponad 1100 kilometrów. Momentami jej szerokość jest imponująca, a wahania miedzy najniższym (marzec-kwiecień) a najwyższym poziomem wody w rzece (sierpień-wrzesień) dochodzą nawet do 10 metrów. O potędze rzeki świadczy również wielkość jej dorzecza, które zajmuje powierzchnię 430 tys. km2, a więc większą od obszaru Polski.

Z kolei delta rzeki o imponującej powierzchni 30 tys. km2 (delta Amazonki ma 100 tys. km2, a Nilu 20 tys. km2) jest gęsto zamieszkanym obszarem, którego mieszkańcy w maju 2008 r. doświadczyli potężnej katastrofy: cyklon Nargis pozbawił życia ponad 77 tysięcy osób i spowodował zaginięcie dalszych 55 tysięcy. Dach nad głową straciło wówczas około 2,5 mln ludzi.

 

Zaprzęgi z wołami jeżdżą jako taksówki

 

Mingun był kiedyś stolicą Birmy, a dziś jest małą wioską z kilkoma starymi budowlami. Wydaje się, że tutejsze życie nad rzeką Irawadi nie zmieniło się od lat. Ulicą jadą wozy ciągnięte przez woły, a wzdłuż drogi rozstawione są kramy z miejscowym rękodziełem i owocami. Co rusz spotkać można mnichów w charakterystycznych odzieniach, zmierzających do jednej ze starych pagód.

 

Zdjęcie z Birmanką

 

Uszliśmy zaledwie kilka minut od przystani i spostrzegliśmy dwa gigantyczne Lwy Chinthe, zbudowane w 1799 roku, które miały być strażnikami i odstraszać siły zła od jednej z najbardziej niezwykłych pagód w całym Myanmarze - stupy Pahto Daw Gyi (pol. Wielka Królewska Stupa). Posągi ucierpiały podczas trzęsienia ziemi w 1839 roku, a ich potężne głowy odpadły, także dziś podziwiać można tylko masywne tułowia lwów.

 

Pozostałości w wielkiego lwa strzegącego świątyni

 

Stupa Pahto Daw Gyi niechybnie słałaby się największą świątynią na świecie, gdyby tylko została ukończona. Król Bodawpaya (ur. w 1745 r.) , który w 1791 r. rozpoczął budowę stupy, która miała być wysoka na 150-170 metrów. Jakiś czas potem po dworze króla zaczęła krążyć przepowiednia, że wraz z zakończeniem budowy król umrze i nastąpi kres panowania jego dynastii. Nie chcąc kusić losu po 21-letnich wysiłkach Bodawpaya wstrzymał budowę. Bardziej bał się o własne życie niż o brak potomstwa, bowiem do śmierci w 1819 r. zdążył spłodzić 62 synów i 58 córek. Razem miał około 200 żon.

 

Pęknięcia w murach stupy Pahto Daw Gyi

 

Ostatecznie pozostałość po niedokończonej świątyni ma wysokość 50 metrów i robi wrażenie. Po wejściu schodami w górę można podziwiać wspaniałe widoki na rzekę Irawadi z mieliznami i wysepkami pośrodku nurtu.

Tak, jak w przypadku innych pagód, po obiekcie musieliśmy chodzić boso. A było po czym chodzić: gigantyczna platforma, na której stoi pagoda ma kształt kwadratu o boku długości 140 metrów. Bok podstawy świątyni, także w kształcie kwadratu, mierzy 73 metry.

Rozmach budowli robi kolosalne wrażenie. Dramaturgii dodają jej wielkie pionowe pęknięcia powstałe w wyniku trzęsienia ziemi w 1839 roku, a tajemniczości pogłoski, że ponoć wnętrza stupy kryją 40 000 relikwii, umieszczonych w 1797 roku w specjalnych komorach. Wśród nich znajdują się m.in. złote i srebrne wizerunki Buddy, jego matki i syna oraz wizerunki samego króla i jego rodziny. Komory relikwiarzy zakryto ołowianymi belkami, na których ułożono kamienne płyty.

 

Największy dzwon dzwoniący na świecie

 

W 1808 roku król Bodawpaya kazał odlać największy dzwoniący dzwon na świecie, który tymczasowo został umieszczony w pobliskiej pagodzie Pondaw Paya, lecz miał zostać przeniesiony do stupy Pahto Daw Gyi po jej ukończeniu. Dzwon Mingun ma średnicę prawie 5 metrów i wysokość 3,7 metra. Waży 87 ton. Jedyny większy od niego dzwon znajduje się na moskiewskim Kremlu, ale jest uszkodzony i nigdy nie wydobył z siebie dźwięku.

 

Śnieżnobiała świątynia Sinbyume Pagoda

 

Na deser została jeszcze jedna świątynia śnieżnobiała Sinbyume Pagoda z 1816 roku. Jej siedem tarasów symbolizuje siedem wzgórz wokół kosmicznej hinduskiej góry Meru, która stanowi centrum Wszechświata.

Pełni wrażeń około 12:30 wyruszyliśmy w rejs powrotny do odległego o 11 km Mandalay.

 

Co myślimy o wycieczce do Mingun?

Gorąco polecam Mingun. Wycieczka trwała pół dnia (z powrotem dopłynęliśmy około 13:30), była bardzo ciekawa i relaksująca po zgiełku Mandalay. Sporo się dowiedzieliśmy o ciekawej historii Birmy.

 

Największe atrakcje Birmy
To ja

Witaj na blogu Filmy z plecaka!

 Relacje  z 5 kontynentów, filmy, zdjęcia, informacje, rekomendacje.

Plecak na logo blogu Filmy z plecaka

Płyniemy Irawadi, najdłuższą rzeką w Birmie, do dawnej stolicy Mingun

09 stycznia 2019
Stupa Pahto Daw Gyi  z pękniętymi murami
10 października 2022
Seszele 2022 Pierwsze co rzuciło mi się w oczy w drodze z lotniska po wylądowaniu na Seszelach, to tropikalna roślinność
04 października 2022
Seszele 2022 Piątego dnia naszej podróży na Seszele wybraliśmy się promem Inter Island z Praslin na wyspę La Digue, co
10 lipca 2022
Seszele 2022 Na Praslin dowiedziałam się, że Seszelczyk nie będzie zachwycony,  gdy  ugościmy go rybą. Owoców morza mają oni „po
21 maja 2022
Seszele, 2022. Mahe jest największą wyspą Seszeli. Ma około 144 k2 powierzchni, 26 km długości i 17 km szerokości (niektóre

Najnowsze artykuły: